Binnenland Liberalen zoeken antwoord 'Privacy voldoende veilig' Van Middelkoop moet bezuinigen Mobieltje ook thuis op materieel van Defensie steeds populairder Buitrug zwemt rond in Marsdiep ANTIEK GEVRAAGD Dood in cel pzc Maandag 14 mei 2007 j 5 WD en D66 bezinnen zich op toekomst tijdens partijcongressen rotterdam - „Het gaat slecht met de liberalen in Nederland. We heb ben de afgelopen jaren het gedach- tengoed niet onderhouden", zei D66-Kamerlid Boris van der Ham tijdens het partijcongres in Rotter dam. WD-voorzitter Jan van Zanen, even verderop: „Het is tijd om ons te bezinnen op onze uitgangspun ten." Beide liberale partijen likten zaterdag hun wonden op hun par tijcongres. VVD-leider Mark Rutte onthulde welk antwoord hij op die ontwik keling in gedachten heeft. Hij nam afscheid van de neolibera le politiek van schaalvergroting. Die is doorgeschoten, erkende Rut- te. laren van onderwijsvisies hebben geleid tot 'scholen waar geen leer ling de directeur nog kent', ver pleegkundigen worden 'bedolven onder formulieren en procedures'. De WD, zegt Rutte, moet de par tij zijn 'die mensen vertrouwen geeft, hun vak teruggeeft en onder nemerschap beloont'. D66-leider Pechtold zei niets te willen weten van de oprichting van een nieuwe liberaal sociaal-de mocratische patij. Dat de opvattin gen van D66 uit de tijd zijn, be strijdt Pechtold. Sterker nog, D66 vertegenwoor digt volgens hem 'het liberalisme WD-leider Rutte neemt afscheid van de politiek van schaalvergro ting. D66- aanvoerder Pechtold ziet voor zijn partij een rol als ge matigde partij in het midden. in zijn zuivere vorm'. „Een pro bleem van de tijdgeest mag zijn be houdzucht, nationalisme en intole rantie, maar het gebrek aan een po litiek antwoord is een nog groter probleem." Pechtold stelde vast dat andere partijen niet in staat zijn het politieke antwoord op de behoudzucht te geven. „Waar tot voor kort iedereen het midden op zocht, is het nu druk op de flan ken. De WD staat onder druk van Geert Wilders en de PvdA heeft de hete adem van de SP in de nek. D66 kan tussen die partijen door lopen." bloedkoraal, granaat, schilderijen, zilverwerk etc. Veilingmeester A. I. Verhage 0118-627639/06-23360501 www.hetmiddelburgsveillnghuis.nl Zwaardere straffen niet nodig volgens politici van CDA en WD. den haag - CDA en WD in de 1\veede Kamer voelen niets voor zwaardere sancties bij schending van de privacywet. Voorzitter Ko- hnstamm van het College Bescher ming Persoonsgegevens (CBP) be pleitte dat zaterdag. Volgens hem zijn zwaardere straffen nodig van wege de snelle technologische ont wikkelingen. Door het koppelen van bestanden, cameratoezicht en vervoerssystemen als rekeningrij den en OV-chipcard komt er zeer veel informatie vrij over het ge drag van burgers. Met de huidige lage straffen is effectief optreden tegen schending van de privacy echter moeilijk. Maar Tweede-Kamerlid Van Haers- ma Buma (CDA) noemt de huidi ge balans tussen privacybescher ming en opsporingsbevoegdheid evenwichtig. Ook VVD-Kamerlid Fred Teeven reageert afwijzend. De PvdA vindt de ideeën van Kohnstamm wel bespreekbaar. den helder - In het Marsdiep tussen Den Helder en Texel zwemt een buitrug rond. De ongeveer 15 meter lange walvis werd donderdag voor het eerst opgemerkt door de bemanning van een pa trouilleboot van de marine. Het is de vijfde waar neming van een buitrug in Nederlandse wateren sinds 2003, zei Kees Camphuysen van het Neder lands Instituut voor Onderzoek der Zee zaterdag. „In de voorafgaande driehonderd jaar is er geen enkele waarneming geweest." Een buitrug is een baleinwalvis, die leeft in het noordelijke deel van de Atlantische Oceaan. foto Nicole Nijhuis/EPA heerlen - Een 39-jarige man is vrij dagavond overleden in een politie cel in Heerlen. Het slachtoffer was vrijdagochtend in Landgraaf aange troffen en aangehouden voor openbare dronkenschap. Eén van zes squadrons Fi6-straaljagers wordt mogelijk geschrapt. den haag - Minister Eimert van Middelkoop (Christenunie, Defen sie) dreigt toch te moeten bezuini gen op het materieel van de krijgs macht. Alleen zo zou er voldoen de geld overblijven voor het defen siepersoneel. Binnen het ministerie wordt over wogen één van de zes squadrons Fi6-straaljagers te schrappen. An dere opties om te bezuinigen zijn de verkoop van Leopardtanks en het uitstellen van investeringen in nieuwe Tomahawkraketten en heli kopters. Vorige maand liet Van Middelkoop de Tweede Kamer al weten dat hij de investeringen die nodig zijn om de krijgsmacht op het huidige niveau te houden, wil heroverwegen. Het gaat om 1,2 mil jard euro. De minister beslist deze week welke maatregelen hij neemt om binnen zijn begroting te blij ven. De afgelopen weken is stevig onderhandeld met minister Bos (Financiën) over de omvang van het defensiebudget. Volgens WD-Tweede Kamerlid Hans van Baaien loopt de krijgs macht tegen de grenzen van de mogelijkheden aan, als er op nieuw moet worden bezuinigd. Hij benadrukt dat de afspraak uit het vorige kabinet, om defensie 370 miljoen euro extra te geven voor de aanschaf van Chinook transporthelikopters, al door Bos is teruggedraaid. De WD'er wijst erop dat minister De minister van Defensie heeft stevig onderhandeld met minis ter Bos (Financiën). De vraag is of na bezuinigingen vredesmis sies kunnen worden uitgevoerd. Bert Koenders (PvdA, Ontwikke lingssamenwerking) wel voelt voor een vredesmissie in Afrika, terwijl zijn CDA-collega Maxime Verhagen (Buitenlandse Zaken) de mogelijkheid heeft opgeworpen troepen te sturen naar Kosovo zo dra dat binnenkort onafhankelijk is geworden. „Hoe dachten ze dat te gaan doen?" vraagt Van Baaien zich af Ook de militaire vakbonden voor spellen dat nieuwe bezuinigingen direct ten koste zullen gaan van de inzetbaarheid van de krijgsmacht. Volgens coalitiepartij PvdA loopt het zo'n vaart niet. „Er zijn nu te weinig piloten, onderhoudsmon teurs en ander personeel, dus het is vrij logisch om daarin te willen investeren", zegt PvdA-Kamerlid Angelien Eijsink. „We hebben 106 Fi6's, waarvan de helft wordt ge bruikt. Je kunt je dus afvragen of we die echt nodig hebben." den haag - De vaste telefoon ver dwijnt langzaam uit de huiska mers. Hoewel mensen thuis nog steeds het meest bellen met de vas te telefoon, pakt de helft van de mensen onder de 40 ook thuis al het mobieltje om te bellen. Reden is meestal het gemak dat daarin nu eenmaal veel nummers staan. Dat blijkt uit een onderzoek van KPN, uitgevoerd door Blauw Re search, onder bijna 750 mensen in de leeftijd van 18 tot 65 jaar. Een op de vijf mensen heeft tegen woordig alleen een mobiele tele foon en geen vaste aansluiting meer thuis. De mobiele telefoon wordt bovendien voor privé-ge- sprekken thuis meer gebruikt dan buitenshuis. Ook schamen steeds minder mensen zich om iemand mobiel te bellen, terwijl men ver moedt dat diegene thuis is. Het zijn vooral de veertigplussers die thuis vaker een vaste lijn heb ben dan mensen beneden de veer tig: 83 procent tegenover 65 pro cent. Twee derde van de onder vraagden die zowel een mobiele als een vaste telefoon hebben, geeft aan thuis meestal op de vaste lijn te worden gebeld. Bijna een kwart van de mensen voert lange gesprekken meestal thuis met de gsm. „Opvallend is dat gesprekken met vrouwen zowel tot de langste be horen als tot de leukste. Gesprek ken met een vriendin staan hoger in de ranking 'leukste gesprekken' dan met de vriend. Gesprekken met zussen behoren tot de minst leuke gesprekken", constateren de onderzoekers. In het rijtje van le vensbehoeften of -geneugten staat bij de veertigminners de gsm ge middeld op de derde plaats, na in ternet en auto. Onder veertigplus sers staat het mobieltje op een vijf de plaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5