Binnenland Rijbewijs voor tractor hoognodig Lichtzuilen herdenken bombardement Rotterdam Bloksgewijs ritsen lost file sneller op Vliegtuigje in zee: piloot overlijdt 4 I Maandag 14 mei 2007 PZC Tractor volgens de wet geen voertuig maar mobiel arbeidsmiddel. door Michiel Willems NIJMEGEN - De wielen van de trek ker zijn een stuk groter dan de snotaap van veertien die dagelijks tien keer zonder rijbewijs met de 200 pk sterke vijftientonner achte loos door de smalle dorpsstraten scheurt. Fietsers en autobilisten aan de kant. Het zijn dezer dagen bekende tafe relen in menig plattelandsdorp waar de mastodonten van het landbouwverkeer het voor het zeg gen hebben. Want geen regel, voor schrift of wetgeving die de trek kers en hun bestuurders een stro breed in de weg legt. Of het zou de gemeente moeten zijn die het aandurft de trekker naar het fiets pad te verbannen of ze vanwege de verkeersveiligheid de toegang tot de dorpskom te ontzeggen. „Het landbouwverkeer komt in de verdrukking omdat overal trekkers worden geweerd", zegt verkeers kundige Hero Dijkema van Cume- la Nederland, dat de belangen van agrarische loon- en grondverzetbe- drijven behartigt. Al jaren speelt de overheid met de gedachte om de tractor te beteuge len met een nummerplaat. Een maal geregistreerd met een kente Steeds meer gemeenten weren tractoren uit de bebouwde kom. Invoering van een rijbewijs en verplichte keuring zou een oplos sing kunnen zijn. PETER ken kan de trekker een volwaardig verkeersdeelnemer worden. Dijkema: „Dan kan de maximum snelheid omhoog naar veertig, moet de bestuurder een rijbewijs hebben en zal de trekker periodiek gekeurd worden op veiligheid." Maar vooralsnog staat de land bouwtrekker in Nederland nog te boek als een mobiel arbeidsmiddel en niet als voertuig. Iedereen mag er zonder rijbewijs mee rijden. De Arbowet, die op de moderne kolossen van toepassing is, schrijft alleen voor dat de trek ker voor jongelui onder de zestien taboe is en dat zestien - en zeven tienjarigen een trekkercertificaat moeten hebben dat ze op de agrari sche school kunnen krijgen. Bescheiden regels die op grote schaal worden overtreden omdat menig boerenzoon ongeacht zijn leeftijd zal bijspringen als de ge wassen van het land moeten. Al zeker tien jaar proberen achter eenvolgende verkeersministers de wetgeving rond de trekker gere geld te krijgen. Met name vanwege de verkeersveiligheid. Dijkema: „Agrarische bedrijven worden groter, landbouwpercelen liggen steeds vaker verspreid waar door de tractor meer op de open bare weg komt. De beschikbare routes voor trekkers zijn vaak ge vaarlijk, de geschikte verbindingen worden gesloten." Wilde minister Peijs kenteken en rijbewijs voor 2009, minister Eur- lings maakt geen haast. Meer regels en richtlijnen betekent meer ambtenaren en die zijn er niet. HARLINGEN - Een Duits sportvlieg- tuig is zaterdagavond door onduide lijke oorzaak in de Waddenzee be land. De piloot is in kritieke toe stand uit zee gehaald door een heli kopter en op een reddingsboot naar Harlingen gebracht. De 64-jarige pi loot is later op de avond in het zie kenhuis overleden. De Cessna, af komstig uit Emden en waarschijnlijk onderweg naar huis, trok de aan dacht omdat zijn transponder niet werkte. Het toestel kon zo niet wor den geïdentificeerd. Twee F16's van de Leeuwarder vliegbasis vlogen daarop met hem op. Daarna is het Duitse toestel ongeveer tien mijl ten westen van Harlingen in de Wad denzee beland. Mogelijk was de Duitser onwel geworden. foto Gert Gort/ANP Man overlijdt na val van trap discotheek MAASBRACHT - Rijkswaterstaat is tevreden over de fileproef die vrij dag- en zaterdagavond is gehou den op de Al bij Maasbracht. De nieuwe methode om verkeer te la ten ritsen naar minder rijbanen, lost de file volgens de eerste prak- tijkindruk tien tot vijftien procent sneller op. De test wordt in juni geëvalueerd. Op het Limburgse deel van de Ai werd het verkeer beide avonden stilgelegd om de bouw van een fly-over mogelijk te maken. Toen het verkeer weer kon gaan rijden was er één rijbaan beschikbaar. Voor Rijkswaterstaat de kans om voor het eerst een nieuwe metho de te testen in de praktijk, om ver keer sneller te laten ritsen. Daarbij krijgen groepjes voertui gen afwisselend op de twee rijba nen een teken om verder te rijden. Volgens Lindy Molenkamp van Rijkswaterstaat werd er op de vrij dagavond nog nauwelijks winst ge boekt ten opzichte van het gebrui kelijke fileverloop. Zaterdagavond liep de proef veel beter toen steeds blokjes van vijf tot negen auto's mochten ritsen. Rijkswaterstaat werkt aan een ge automatiseerd systeem om bij weg werkzaamheden verkeer bloksge wijs te laten ritsen. Daarbij wordt het aantal auto's afgeteld dat per baan tegelijk mag doorrijden. Bij grote ongevallen gaan weginspec- teurs het verkeer in de toekomst via de nieuwe methode regelen. ETTEN-LEUR - Een Breda is zaterdag gevolgen van de voor discotheek ten-Leur, enkele politie heeft dat 23-jarige man die tend bij de politie houden. 21-jarige man uit overleden aan de val van een trap Zalinaz in Et- uren eerder. De laten weten. Een zich zaterdagoch- meldde, is aange- Ongeduldige bejaarde steelt paar slippers ALBLASSERDAM - Een 82-jarige Al- blasserdamse is zaterdag in haar woonplaats aangehouden voor winkeldiefstal. Ze wilde een paar slippers van 12,95 euro kopen, maar vond de rij bij de kassa te lang. Daarom liep ze met slippers de winkel uit, zo verklaarde ze te gen de politie. WAT CEVEN WE P16 Uil /US AFscHtlQSCAPÉAU9 Schijnwerpers tonen gebied waar Rotterdam in t94o werd verwoest. ROTTERDAM - Rotterdam gedenkt het bombardement op die stad vanavond op spectaculaire wijze. Om elf uur worden 127 grote schijnwerpers aangezet, die elk een vermogen van zevenduizend watt aan licht omhoog sturen. De lichtzuilen in de nacht markeren de grens van het gebied dat op 14 mei 1940 in tien minuten werd verwoest door Duitse bommen. De schijnwerpers blijven branden tot twee uur 's nachts. Voor dit evenement zijn behalve de lam pen 54 aggregaten, meer dan 12 ki lometer kabel en circa honderd technici nodig. Het project, be dacht door kunstenaar Jeroen Ever- aert, doet sterk denken aan de twee lichtzuilen die jaarlijks op 11 september in New York de plek markeren waar tot 2001 de torens van het World Trade Center ston den. Rotterdam gaat de brand- grens van het bombardement bin nenkort permanent markeren langs het hele 11,5 kilometer lange traject. Hoe dat gebeurt, wordt vandaag bekend gemaakt. Vandaag wordt ook hét icoon van de herinnering aan het bombarde ment opnieuw onthuld: het beeld De Verwoeste Stad van Ossip Zad- kine. Het bronzen beeld van de schreeuwende man, de armen om hoog geheven en een groot gat op de plek van zijn hart, is de afgelo pen jaren grondig gerestaureerd. Het Duitse bombardement van Rotterdam verwoestte het zeshon derd jaar oude stadshart van de ha venstad. De bommen vielen rond half twee 's middags. Op dat tijd stip luiden vanmiddag de kerkklok ken in het centrum van de stad tien minuten lang. Samen met de erop volgende branden vernietig den de bommen 25.000 woningen en 11.000 andere panden. Tachtig duizend Rotterdammers werden dakloos, 850 kwamen om het le ven. Het bombardement zorgde er voor dat Nederland zich, na vier dagen strijd, overgaf aan de Duit sers. Die hadden ook al bommen werpers klaar staan voor Amster dam en Utrecht, mocht het bom bardement op Rotterdam Neder land niet op de knieën krijgen. Dit jaar herdenkt de gemeente het verlies van het stadshart met extra activiteiten, omdat Rotterdam in het teken staat van het architec tuurjaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4