Weerbaar achter de rollator opdracht en met steun van het mi nisterie van Volksgezondheid. De BWZ (125 leden) heeft de oplei ding erkend en stelt deze als voor waarde om lid te kunnen worden. De ouderentrainingen (zes maal twee uur) worden aangeboden via buurtcentra, verzorgings- en ver pleeghuizen, sportraden en wel- zijnsinstellingen. „Helaas zijn de mensen die het misschien het meeste nodig hebben, niet goed te bereiken", zegt Steenbergen. „Met kwetsbare groepen komen we vooral in contact als we worden in gehuurd door een organisatie waar ze al contact mee hebben. Bijvoor beeld welzijnswerk, verpleeg- en verzorgingshuizen." Een schuifelend oudje achter de rollator, tasje in het mandje voor op, is een makkelijk doelwit voor mensen die kwaad willen. Toch kan ook deze persoon zich weer baarder opstellen en voelen. „We geven hele concrete handvatten om je op straat - en thuis - zeker der te voelen. Draag op straat al tijd je tas aan de huizenkant, met de sluiting aan de binnenkant, bij voorbeeld. Of kies bij het fietsen voor een veilige, bewoonde route. Door te oefenen met situaties la ten we het effect zien van li chaamshouding en stemgebruik. Rechte schouders, een zelfverzeker de houding en uitstraling kunnen het risico verkleinen om slachtof fer te worden." De niveaus van de weerbaar heidstrainingen voor oude ren zijn natuurlijk aange past. „Het is een illusie dat je ie mand in korte tijd kunt leren hoe je je uit een wurggreep losmaakt. Dat lukt zelfs niet bij een fitte twintiger. De verdedigingstechnie ken zijn vooral bedoeld om ervoor te zorgen dat mensen niet blokke ren als ze gevaar tegenkomen. Ze kunnen hun eigen kracht ontdek ken, leren om iemand op zijn ge drag aan te spreken, zich niet laten intimideren. Dat staat los van hoe oud of gehandicapt iemand is. Wij leren ouderen ook hoe ze beter kunnen inschatten of een situatie veilig of onveilig is. De handtas in het rollatormandje op straat is niet slim. Als ik dat zie, zeg ik er altijd iets van. Wat me meestal niet in dank wordt afgenomen." Hoe is het eigenlijk met de weer baarheid van de gemiddelde oude re in Nederland gesteld? „Jongere ouderen, die in de jaren zestig zijn opgegroeid, zijn weerbaarder dan oudere ouderen. De zeventig-plus sers vormen de zogeheten stille ge neratie. Die is bescheidener, passie ver en minder gewend om voor zichzelf op te komen. Verder ver schillen de groepen ouderen on derling enorm. Er is ook verschil ALLEMENSEN Paris Hilton trekt boetekleed aan Paris Hilton (26) heeft haar zon den overdacht. De hotel-erfgena me werd tot 45 dagen celstraf veroordeeld omdat ze in februari werd opgepakt wegens te hard en zonder licht rijden. Bij haar aanhouding bleek dat de ster zonder geldig rijbewijs de weg op was gegaan. Dat was ingetrok ken omdat ze in september op rijden onder invloed was be trapt. „fk realiseer me nu hoe ernstig dat is", laat Hilton weten. „Ik zou ook niet met mezelf kun nen leven als ikzelf of iemand anders gewond was geraakt door dat ik met alcohol op achter het stuur zat." Overigens wordt de celstraf die Hilton boven het hoofd hangt mogelijk gehalveerd wegens een tekort aan cellen. Oprah Winfrey gulle geefster goed doel Oprah Winfrey staat bovenaan een lijst met sterren die geld weg geven voor goede doelen. Dat meldt The Giving Back Fund, een organisatie die beroemde fi lantropen aanspoort tot dona ties. De talkshowpresentatrice doneerde vorig jaar bijna 60 mil joen dollar, vooral aan naar haar vernoemde welzijnsprojecten voor kansarme jongeren. Rowling schrijft encyclopedie Potter Als op 21 juli het zevende en laat ste deel van de Harry Pot- ter-reeks verschijnt, neemt schrijfster J.K. Rowling nog niet helemaal afscheid van de tover- naarsleerling. Ze gaat met hulp van al haar aantekeningen uit de afgelopen tien jaar een encyclo pedie schrijven over de magi sche wereld die ze heeft ge creëerd. Het boek moet een schat aan informatie vormen over de tovenaarsschool Zweinstein. De opbrengst is be stemd voor goede doelen. Johnny Depp praat over ziekte dochter Johnny Depp (43) heeft zich voor het eerst uitgesproken over het ziekbed van zijn zevenjarige dochter Lily-Rose. Het meisje werd in februari met spoed opge nomen in een Londens zieken huis. Ze bleek een e-coli vergifti ging te hebben waardoor haar nieren stopten met werken. Tot grote opluchting van Depp en zijn vriendin Vanessa Paradis herstelde hun dochter na een kri tieke periode van negen dagen. „Ze is nu net zo gezond als voor heen", vertelt Depp het Britse dagblad The Daily Mirror. „Wat ons erdoorheen sleepte, was ech- Johnny Depp. foto ANP - PZC Maandag 14 mei 2007 45 Een wandeling, lekker de stad in: normale activiteiten, zeker bij mooi weer. Mensen die zich op straat onveilig voelen, zoals veel ouderen, komen daar echter niet aan toe. Ze durven niet, voelen zich kwetsbaar. Weerbaarheidstraining kan soelaas bieden. door Patricia van der Zalm foto Marco Okhuizen Berichten over een dappere oudere die een overvaller met handtas of wandel stok heeft weggejaagd, ha len vrijwel altijd de krant. Het zijn immers uitzonderingen. In zo'n ge val is sprake van een echt weerba re oudere. Maar weerbaarheid is een begrip dat veel meer inhoudt, zegt drs. Berendineke Steenber gen. Ze is voorzitter van de Be roepsvereniging Weerbaarheid en Zelfverdediging (BWZ) en part time docente weerbaarheid. Steen bergen: „Het is ook durven kiezen voor jezelf Een keer'nee' zeggen als je weer eens als oppas voor je kleinkinderen wordt gevraagd. En vervolgens ook voet bij stuk hou den." De juiste houding en uitstraling kunnen preventief werken tegen welke dreiging dan ook. Deelne mers aan een weerbaarheidstrai ning leren onder andere iets over confrontatietechnieken: hoe ge draag je je als je wordt bedreigd, laat je je intimideren of blaf je te rug? Ze leren ook hoe ze kunnen voorkomen dat een confrontatie uit de hand loopt. Probeer je op de bedreiger in te praten, ben je as sertief, roep je hulp? Die onderde len, inclusief een aantal fysieke ver dedigingstechnieken, komen in de opleidingen van welzijnsinstituut Movisie (het voormalige Transact) aan bod. Ze zijn er voor ouderen, allochtonen, kinderen en jongeren en mishandelde vrouwen. De cur sus van een jaar is ontwikkeld in tussen stad en platteland, tussen afkomst en opleidingsniveau. Feit is dat er voor dergelijke trainingen voor ouderen minder geld beschik baar is dan voor andere groepen. Maar naarmate de dominante pro testgeneratie (1941-1955) ouder wordt, groeit de groep ouderen. Zij nemen het heft in eigen hand." Op het gebied van weerbaarheids training is er trouwens veel kaf on der het koren, zegt Steenbergen. „Het is geen beschermd beroep. Ik hoor vaak klachten, vooral over eenzijdige trainingen door vecht sporters. Bij mishandelde vrou wen moet je bijvoorbeeld voor zichtig zijn met lichamelijke aanra king. Ze moeten zich veilig voelen. Trainers zonder speciale opleiding hebben daar vaak geen idee van. Dat is onverantwoord." ■Fjf Informatie over docenten en trainin- gen: www.bwz.nu ter niet de kracht van mij ofVan- essa, maar onze dochter en haar ongelooflijke ta lent om ons een goed voel te gf ven on danks het feit dat zij zo ziek was. Ze was super sterk."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 47