Sport Meteen al boeiende strijd om roze trui Winst op Finland brengt Canadese ijshockeyers de 24e wereldtitel Uitvinder doorverend kunstbeen maakt ook elektronisch dambord 02 30 Maandag 14 mei 2007 PZC Di Luca en ploeggenoot Gasparotto bakkeleien over leiderstrui in Giro. door Harm Vonk BOSA - De strijd om de roze leider strui in de Ronde van Italië is al tijd spannend, maar dat het ope ningsweekeinde van de Giro al zo veel vermaak rond het kleinood zou bieden was verrassend. De hoofdpersonen: Danilo di Luca en Enrico Gasparotto, ploeggenoten nota bene. Gasparotto troefde zijn kopman za terdag in de ploegentijdrit af, waar na 'the killer' na een val van Gaspa rotto het roze gisteren tóch om zijn schouders kreeg. Robbie McE- wen troefde tussen al dat vermaak door Alessandro Petacchi af en won zijn twaalfde Giro-rit. Di Luca's gezicht sprak zaterdag boekdelen toen hij de eindstreep van de ploegentijdrit passeerde: de winnaar van de Waalse Pijl riep scheldend zijn ploegmaat Gaspa rotto tot de orde. De 25-jarige knecht van Di Luca had het ge durfd om als eerste de finish te pas seren en kreeg zo het roze. „Ik hoorde Danilo niet roepen en het was nooit mijn bedoeling om de trui te pakken. Daar maakte ik een fout, want Danilo is de grote kam pioen, niet ik", verontschuldigde Gasparotto zich snel. „Het belangrijkste is dat de ploeg wint", haastte Di Luca zich te zeg gen. Maar het kwaad was al ge schiedt: Gasparotto had heel wat uit te leggen. „Dus spijkeren jullie me aan het kruis", sprak hij de Ita liaanse media, die het relletje pro- Gasparotto drukte zijn voorwiel zaterdag als eerste over de finish tijdens de ploegentijdrit. Giste ren nam Liquigas-kopman Di Lu ca de leiderstrui van hem over. beerde op te blazen, toe. „Maar ik zal Danilo terugbetalen. Mag ik nu weer van het kruis af?" Dat Gasparotto, in het roze, een dag later werd opgehouden dpor een valpartij, bracht Di Luca als nog in de leiderstrui. Als troost kreeg Gasparotto de teruggekeerde witte trui van het jongerenklasse- ment omgehangen. Robbie McEwen profiteerde in Bo- sa optimaal van de Milram-trein van Alessandro Petacchi, die zich ook nog liet verrassen door wereld kampioen Paolo Bettini. „Ik kan niet zeggen dat de trein haperde. Ik haperde", concludeerde hij. „Maar ik hoop dat ik na een paar jaar pech goed genoeg ben om een rit te winnen." Wat overbleef na het openings weekeinde was de prima uitgangs positie van Di Luca, één van de grote kanshebbers om het roze op de slotdag in Milaan te dragen. Zijn Liquigas gaf de eerste tikjes weg aan de concurrentie: Paolo Savoldelli (Astana) bleef op der tien tellen het dichtst in de buurt, terwijl Damiano Cunego (Lam- pre) 42 tellen aan zijn broek kreeg. Yaroslav Popovich (Discovery Channel) raakte met een val én 49 seconden nog verder achterop. De Canadees Rick Nash probeert te scoren tijdens de WK-finale, maar keeper Kari Lehtonen is alert. foto Yuri Kochetkov/EPA Rusland wordt teleurstellend derde op toernooi in eigen land. door onze sportredactie MOSKOU - Canada heeft zich gister avond voor de 24e keer verzekerd van de wereldtitel ijshockey. De Canadezen versloegen in Moskou Finland in de eindstrijd met 4-2. Canada schakelde zaterdag in de halve finale titelverdediger Zwe den eenvoudig uit met 4-1. Het WK leek gisteren na twee pe riodes al beslist in het voordeel van de Canadezen. Door treffers van Rick Nash, Eric Staal en Colby Armstrong stond het toen al 3-0. Finland vocht echter in de derde periode terug en kwam door Petri Kontiola en Antti Miettinen op 3-2. De beslissende vierde Canade se treffer van Nash viel 1 minuut en 6 seconden voor tijd. Voor de Canadezen was het de der de gouden WK-medaille in vijf jaar. Nash en Staal scoorden in de eerste periode toen de Canadezen met meer man op het ijs stonden. Armstrong vergrootte in de twee de periode de voorsprong met zijn eerste toernooitreffer. De Finnen bleken echter over een lange adem te beschikken. In de kwartfinale hadden ze al een shoot-out tegen Amerika nodig om verder te komen en in de hal ve finale was een golden goal tegen Rusland in de verlenging van be slissende betekenis. Ook tegen Canada gaven ze niet op. Twee treffers in de derde perio de gaven het duel alle spanning te rug. Na de 3-2 stonden er nog iets meer dan twee minuten op de klok. Nash, die als een bulldozer door de Finse defensie ging, hielp de Canadezen tenslotte aan de be vrijdende vierde treffer. Voor de Finnen was het de tweede finale nederlaag op rij. Een jaar eerder verloren ze ook de olympische fi nale in Turijn. Rusland hield aan het toernooi in eigen huis de bronzen medaille over. Dat leverde weinig enthou- siastme op bij het volk. Het thuis voordeel had de Russen aan het eerste goud in veertien jaar moe ten helpen. De Finnen zetten een streep door dat streven. Vierdaagse prooi voor Ladagnous DUINKERKEN - De Fransman Ma- thieu Ladagnous heeft gisteren de Vierdaagse van Duinkerken gewon nen. De wielrenner van Fran^aise des leux verdrong in de slotetappe de jonge Belg Dominique Cornu van de leiderspositie. De Brit Mark Ca vendish (T-Mobile) won de slotrit in de sprint. Boom leider in Olympia's Tour CENDRINGEN - Martijn Maaskant heeft gisteren de eerste etappe van Olympia's Tour gewonnen. De Ra- borenner won na 158 kilometer, met start en finish in Gendringen. Proloogwinnaar Lars Boom, even eens lid van het continentalteam van de Rabobank, behoudt de lei ding in het klassement. Maaskant staat tweede. Uit een exploot van (t.k.-)gerechtsdeurwaarder P.J. Dielen te Terneuzen d.d. 8 mei 2007 blijkt, dat ten verzoeke van Cora Jetske Cosina Wagter, wonende te Zuiddorpe, aan Omar Seydi, thans zon der bekende woon- of verblijfplaats in Nederland en daarbuiten, is betekend een beschikking d.d. 31 januari 2007 gegeven door de Rechtbank Middelburg waarbij werd uitgesproken de echtscheiding in het tussen partijen gesloten huwelijk. Van dit exploot kan belanghebbende een afschrift verkrijgen op onder staand adres. Van Damme c.s. Gerechtsdeurwaarders Axelsestraat 12 4537 AJ Terneuzen (0115) 613651 WK in Hardenberg is overal ter wereld goed te volgen. door Eric Mondeel HARDENBERG - Dr. ir. Paul van de Veen heeft de mensheid niet al leen verblijd met het doorverend kunstbeen, een uitvinding waar mee circa 15.000 wereldburgers een stuk vrolijker door het leven kunnen. Ook heeft hij het elektro nisch dambord ontwikkeld. Via in ternet kunnen zelfs de inwoners van Oelanbator en de denkspor- ters in de delta van de Niger de ver wikkelingen op het WK in Har denberg op de voet volgen. Van de Veen, voorzitter van de Overijsselse dambond PODB, rept over een van de moeilijkste pro jecten waaraan hij zich ooit heeft gewijd. Schakers hebben de ge woonte om hun stukken te ver plaatsen, terwijl dammers met hun schijven schuiven. Het gros van de samenleving zal zich daar geen seconde om bekommeren, maar het bezorgde de uitvinder uit Enschede slapeloze nachten. Het bleek niet mogelijk om de soft ware van al bestaande elektroni sche schaakborden naar het dam spel om te zetten. „Essentieel is dat dammers veel slordiger te werk gaan", verklaart hij. „Zij schuiven zo snel met de schijven dat het bord alle manoeu vres niet precies kan registreren." Van de Veen, die veertig patenten op het gebied van revalidatietech- niek heeft verworven, wist ook in dit sluimerende project de gang er Dr. ir. Paul van de Veen heeft veertig patenten op het gebied van revalidatietechniek. Nu heeft hij ook een elektronisch dam bord ontwikkeld. weer in te krijgen. „We hebben als uitgangspunt genomen dat niet de zettenvolgorde, maar de positie van de schijven op een bepaald moment cruciaal is. Elke tiende van een seconde wordt op elk veld gemeten of er zich een schijf bevindt, en zo ja, van welke kleur." De deelnemers aan het WK on dervinden geen enkele hinder van de nieuwe ontwikkelingen. Ster ker nog, het is een stuk comfor tabeler dammen met een groter bord en zacht vilt onder de schij ven, waardoor eenieder verstoken blijft van hinderlijke krasgeluiden. Via een kabel gaan de signalen naar een computer en van daaruit verder naar het internet en de de monstratieborden in de foyer, waar belangstellenden alle partijen live kunnen volgen. En, wat zeker zo belangrijk is, onderling kunnen bespreken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 32