Het is alleen maar Ze weten 419-fraude in Zeeland Minder passages maar meer winst voor NV Westerscheldetunnel Dichters 2 I Maandag 14 mei 2007 PZC WIM HOFMAN Voltaire had pokken, maar/ genas zichzelf door o.a. te drin ken 120 liter limonade: dat is poëzie. Dat schreef Remco Campert in 1955. Wat poëzie is weet niemand precies en daar kun je over twisten, maar een goed ge dicht kan je pakken, kan je iets doen, verrassen, je iets duidelijk maken of juist niet, je op gedachten kan brengen of tot andere gedachten. Poëzie is een daad van bevestiging. Ik bevestig dat ik leef, dat ik niet alleen leef, schreef Campert in hetzelfde gedicht dat Poëzie heet. Dat veel dichters dat op een bepaalde manier uitleggen mag duidelijk zijn. Op 20 mei staan weer een rijtje dichters te trappelen om in het theatertje Poëzie is een daad De Wegwijzer in Nieuw- en Sint loosland gedichten voor te lezen, van bevestiging, Er zijn er te veel om op te noe men. Een bekende naam op het schreef Campert programma is die van Jan Eijkel- boom. Hij wordt nestor ge noemd. Deed de lente hem vroeger aan doodgaan denken, hij denkt nog niet echt aan doodgaan. 's Winters willen wij de lente/ en in de lente liefst de zomer, en als het wemelt in de heggen zeggen wij: laat de winter komen. En daarna is er niets meer goed: Wij weten niet dat in ons woedt verlangen om maar dood te gaan. Speciale gast is ]ob Degenaar die voor het Tijdschrift Ballustra- da poëzie uitzocht 'die niet alle banden met de werkelijkheid uit het oog verliest'. Zal er ook zijn, Anne de Bruyckere, iemand die de eerste schreden op het dichterspad heeft gezet. Het is goed dat er jonge dichters zijn. Hoe zei Campert het ook weer? Elk woord dat wordt geschreven/ is een aanslag op de ouderdom. Tenslotte wint de dood, jazekermaar de dood is slechts de stilte in de zaal, nadat het laatste woord geklonken heeft./ De dood is een ontroering. COLOFON DIRECTIE Directeur/uitgever: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen pjansen@pzc.nl Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon (alkroon@pzc.nl) CENTRALE REDACTIE redactie@pzc.nl, tel. 0113-315500, fax 0113-315609 KANTOREN Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Post bus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111 -454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ABONNEMENTSPRIJZEN Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, za terdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) ADVERTENTIES Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeland@pzc.nl Personeels-, educatie- en zorgadverten- ties: 076-5312240, fax 076-5312340, aez@pzc.nl. Business to business, onroerend goed: 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam@pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoe ring van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Weg ener en zorgvuldig geselecteerde partners. In dien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruik van uw e-mailadres wilt intrekken, kunt u een briefje sturen naar: PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zater dag 8.00-12.00 uur. In 2006 berokkenden Nigeriaanse oplichters wereldwijd voor 3,8 miljard dollar schade. Ook Middelburg is in beeld als uitvalsbasis. door Ondine van der Vleuten Woordvoerder Al- win Don van de Zeeuwse politie kan niet zeggen hoeveel Zeeuw en de afgelopen jaren slachtoffer zijn geworden van 419- of voor- schotffaude. De naam is afgeleid van artikel 4.1.9 in het Nigeriaanse Wetboek van Strafrecht, dat gaat over het onder valse voorwendse- len vragen van voorschotten. Nige- rianen houden zich er op grote schaal mee bezig. Centraal staat al tijd een lokkertje, bijvoorbeeld een loterijprijs of erfenis. Om dat grote geld te krijgen, moet een klein bedrag betaald worden. De oplichters of scammers maken ge bruik van valse documenten en websites om het vertrouwen van de slachtoffers te winnen. „We krijgen hier elke dag wel een aangifte van oplichting", zegt de politiewoordvoerder. „Maar als je wilt weten of dat 419-fraude is, moet je al die gevallen nalopen. Dat is tijdrovend." Ultrascan volgt overal ter we reld de 419-fraude. Ook Zeeland is in beeld. Het bu reau weet van 26 slachtoffers. Zo waren er in 2006 vijf jonge meisjes slachtoffer van de 419-Pepsi-scam. Daarbij worden via chatrooms en modewebsites fotoshoots en wed strijden in Hawaii en Florida aan geboden. Detective Frank Engels man: „Er moeten dan natuurlijk wel bedragen voor deelname, visa en onderdakworden betaald." Woordvoerder Alwin Don van de Zeeuwse politie weet van één ge val waarbij geld aan Nigerianen is betaald. Maar volgens Ultrascan hebben Zeeuwse slachtoffers tus sen de 210 en 850.000 euro schade geleden. Engelsman kent een zaak die uitmondde in ontvoering, toen de schuldeisers het Zeeuwse slachtoffer in België onder druk zetten om hun geld terug te krij- De politie, altijd kampend met een gebrek aan mankracht, heeft wel wat beters te doen. Het slacht offer is er tenslotte zelfbij geweest en daarnaast: er is alleen sprake van financiële schade. „Wij. leggen de prioriteit dan eerder bij geweldsmisdrijven, bijvoorbeeld." Begrijpelijk, maar zuur voor de slachtoffers. In 2006 leden bedrij ven en personen in Nederland voor 79 miljoen schade. Tegelijk maakten naar schatting 2400 scam mers vanuit Nederland 368 mil joen euro winst door mensen in het buitenland op te lichten. Het bedrijfsleven besloot in 1996 in de aanval te gaan en gaf het in ternationale detectivebureau Ultra scan opdracht zich ermee bezig te gaan houden. In maart 2003 werd zelfs een speciale 419-unit opge richt. Frank Engelsman leidt deze divisie voor Nederland en Groot-Britannië en heeft zo om de twee weken overleg met de poli tie. „De eerste jaren kregen we steeds te horen dat dit soort zaken geen prioriteit had. Elke keer weer moesten we uitleggen dat het we reldwijd de grootste fraude van dit moment is. Twee jaar geleden kwam er een kentering, maar in tussen is Nederland wel uitge groeid tot opleidingscentrum voor scammers." Een belangrijke rol is weggelegd voor de scamringen: bendes van tussen de 8 en 20 Nigerianen, die zich in een ander land vestigen om van daaruit over de grens slachtoffers te maken. Zo creëeren gen. In de Ultrascan-database komt een grote Nigeriaanse scam- ringleider voor die in Middelburg zit en rekeningen heeft bij onder meer Fortis en de Postbank. „Daar laat hij buitenlandse slachtoffers geld op overmaken." De 419-ex- pert ziet in oplichtersmailtjes vaak e-mailadressen van internetprovi- der Zeelandnet voorbijkomen. Verder zijn er rapporten van Nige riaanse scammers in Vlissingen en ontmoetingen met Belgische en Engelse slachtoffers in Sluis en het Vlaamse Maldegem. Vanuit Ant werpen richten vijf scamringen hun pijlen over de landsgrens. Via de website van Ultrascan kan ingelogd worden op een Goog- le-map met Nigeriaanse scamloca- ties. Ook Zeeland komt daarop voor. Dit project is nog in ontwik keling en moet uiteindelijk 69 lan den gaan omvatten. ze een situatie die voor de politie lastig en vermoeiend is en opspo ring arbeidsintensief maakt. Basis regel is dat de oplichter niet in het land van zijn slachtoffer woont. En de rekening waarop het geld ge stort wordt, is in weer een ander land. Met aanwijzingen via e-mail en via valse websites sturen ze hun prooi van handlanger naar handlanger, van land naar land. Dat maakt het voor justitie eens zo moeilijk om het net te sluiten. Half oktober 2006 openden boven regionale politieteams onder de naam Apollo de aanval op 419-fraudeurs, in samenwerking met banken, internetproviders, wisselkantoren, telefoonproviders. De actie, die tot oktober 2007 loopt, is gericht tegen Nigerianen in Nederland, om ons land min der aantrekkelijk te maken als uit valsbasis voor 419-fraude. Er zul len dus niet minder Nederlandse slachtoffers door vallen. Apollo heeft wel tot een aantal ver oordelingen geleid. Frank Engels man ziet het als een belangrijke overwinning dat in de aanklach ten 419-fraude genoemd wordt. „Daarmee wordt erkend dat het hier om echte oplichterspraktijken gaat. Het is lang zo geweest dat slachtoffers die aangifte kwamen doen, te horen kregen dat het ge woon om een overeenkomst tus sen twee partijen ging, die buiten het strafrecht viel. Ze moesten maar een advocaat nemen om te zien dat ze het geld terugkregen." door Ondine van der Vleuten Vier jaar geleden dacht een inwoner van Zeeland via het internet een grote prijs in de Spaanse lotto te hebben ge wonnen. Dat geld heeft hij nooit gezien. Wel betaalde hij zelf grote bedragen, die volgens de contact persoon nodig waren om het geld naar Nederland te krijgen. Ander half jaar geleden liet hij onder druk van zijn huisarts alle hoop va ren en deed hij eindelijk aangifte. Het begon met een mailtje. „Over een Spaanse loterij. Je speelt mee met je e-mailadres, legt een be drag in van een paar honderd eu ro, en zodra je een klapper maakt, komt het op je rekening. Ik heb de Spaanse ambassade in Den Haag Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 pet kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik he'o de laatsie 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven, Rekeningnummer Handtekening De PZC oeal rjq ,ukjo om «el cersoonsqeqe wis, in rw «oWo'i hell u nadere nfwmaii° door Mieke van der Jagt borssele - Vorig jaar is het aantal passages door de Westerschelde tunnel met 1,7 procent gedaald. Dat blijkt uit het jaarverslag van NV de Westerscheldetunnel. Dat toch een positief resultaat van 28,3 miljoen euro kon worden geno teerd, een stijging met 2,9 miljoen ten opzichte van 2005, is te dan ken aan een tariefstijging in 2006. De daling van het aantal passages kan te wijten zijn aan de minder gunstige economische ontwikke ling, die het toerisme navenant heeft beïnvloed. Ook de werken aan de Ring van Antwerpen en de hitte in juli hebben waarschijnlijk verkeer uit de buurt van de tunnel weggehouden. Al met al zitten de aandeelhou ders, het Rijk en de provincie, nog niet in de buurt van de gewenste 7,5 procent rendement. Over de ge hele periode tot 2033 wordt echter een gemiddeld rendement van 7,8 procent per jaar verwacht. Voor de tariefstelling en de financiering van de kanaaltunnel bij Sluiskil, lijkt dit gunstig. De NV moet de komende jaren veel investeren, on der meer in de verfijning van het tolsysteem, maar overweegt een andere financieringsstructuur. De markt maakt het aantrekken van vreemd vermogen mogelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2