Ratsma gunt lezer een blik in haar hoofd Bunny naast een wereld vol van verlangen en stiekem achterland Feestbeesten en legenden bij vijftiende Bluesfestival in Kwadendamme 20 Maandag 14 mei 2007 PZC Incarnate tevreden met score Sena Pop Award AMSTERDAM - De Zeeuwse metal- band Incarnate heeft zaterdag bij het optreden voor de Sena Perfor mers Popnl Award in de Melkweg in Amsterdam één uitnodiging voor een concert gekregen. „We zijn door het jurylid uit Overijssel gevraagd te komen optreden in He- don in Zwolle. Daar zijn we best tevreden mee", zegt gitarist Chris de Nood. „De reggaeband Karma- konga uit Amsterdam is voor acht optredens gevraagd, maar van de dertien deelnemers, kregen er ook vijf helemaal geen uitnodiging", laat De Nood weten. Incarnate ver tegenwoordigde de provincie als winnaar van 'De Zeeuwse Belofte'. Global warming wint 60 seconden wedstrijd VLISSINGEN - Dirk Willem Won- nink uit Tilburg is gisteren met zijn filmpje Global Warming win naar geworden van de landelijke '6o seconden videowedstrijd' in het Arsenaaltheater in Vlissingen. De tweede prijs was voor Verkoe ling van het trio Han van der Stok, Arend Boer en Marcel Hoek- veld. door Mieke van der Jagt KWADENDAMME - Een vlaagje wind, een buitje re gen: voor de echte bluesliefhebber maakt het niks uit. Die was vrijdag en zaterdag gewoon pre sent bij het Bluesfestival in Kwadendamme. Veel bezoekers kwamen al voor de vijftiende keer, want het festival vierde een kroonjaar. Vandaar dat het op vrijdagavond opende met de feest beestband Sinky Lou the Coon Mat, featuring lord Bernardo: Fransozen die de boel al eerder op z'n kop zijn wezen zetten in Kwadendamme. Een andere reprise was die van The Juke Joints, de band die zich 15 jaar geleden een extra Zeeuws podium creëerde door op de thuisbasis in Kwadendamme een festival te organiseren. Nooit eerder op de Bevelanden te zien, was T-Mo- del Ford (foto). Best mogelijk dat hij tijdens ver schillende afleveringen van het festival thuis in Missisippi in de bajes zat. Regelmatig verblijf in de gevangenis is onderdeel van T-Model's legen de, evenals het verhaal dat hij pas tegen zijn zes- tigse voor het eerst een gitaar vastpakte. Naar schatting 85 jaar geleden werd hij geboren in het arme zuiden van de Verenigde Staten. Wat er ook waar is, en wat niet; het muzikale verhaal van T-Model klinkt naar andere blueslegenden, die al lang overleden zijn. foto Willem Mieras Van de twaalf Zeeuwse inzendin gen kwamen er twee bij de eerste zestien: Hij laat je niet vallen van Annegien Heij en Die ent werm van Jaap van der Sande, beiden lid van Shot '68 in Vlissingen. De filmpjes die als eerste en twee de eindigden worden ingezonden naar de internationale wedstrijd. Tekening van Jeltje Ratsma. Tekenen en schrijven gaan naadloos in elkaar over. door Ernst Jan Rozendaaf VLISSINGEN - De titel vat het pro ject prachtig samen: Gezichten met de kroontjespen geschreven. Teke nen en schrijven gaan in dit boek van [eitje Ratsma, dat gisteren is gepresenteerd in Vlissingen, naad loos in elkaar over. Slibreeksdeeltje nummer 121 is ge vuld met portretten. Van de hoof den die de Middelburgse kunstena res heeft getekend, is het voort schrijden van de tijd af te lezen. 'Langzaam schrijft de tijd over ons gezicht', noteert Ratsma. 'Met kras sen en halen. Vaak herhaalt hij het geschrevene, zodat steeds diepere groeven ontstaan. Een leesbaar schrift? Ik weet het niet.' Als tekenaar vereenzelvigt Ratsma zich met de tijd. Op papier is zij het die de krassen en halen zet. Vervolgens probeert ze uit te vin den wat ze precies heeft getekend. Ze interpreteert haar eigen werk. Daarbij laat ze de mogelijkheid open dat haar interpretatie niet de enige is. Of ze erkent dat ze het zelf ook niet weet. Zo schrijft ze over een man die ze niet meer her kent als ze hem op straat tegen komt, terwijl ze toch zo lang met hem aan tafel heeft gezeten. Ze heeft hem getekend maar: 'Daar zitten we dus met een niet te le zen gezicht.' Dat is de kern van Ratsma's werk. In een interview met de PZC, vier jaar geleden, gaf ze aan dat het bij haar kunst altijd gaat over interpre tatie. Over de onmogelijkheid om 'Krassend zoekt mij pen tussen plooien en barsten van elk gezicht' mensen te kennen. Een portret kan heel duidelijk zijn - de voor beelden zijn in dit boek te vinden - maar het blijft lastig uit te vin den wat er precies op papier staat. „Mijn werk gaat niet over het ken nen van mensen, maar over het niet kennen van mensen", zei Rats ma daarover destijds. In het boekje formuleert ze het aldus: 'Mijn pen twijfelt aan alles wat ik beweer. Krassend zoekt hij tussen de plooien en barsten van elk gezicht naar de meervoudige, vaak para doxale, oorsprong ervan. De op dracht die ik hem gaf' Met de teksten laat Ratsma bij zich binnen kijken, in haar atelier maar ook in haar hoofd. Dat maakt Gezichten met de kroontjes pen geschreven niet alleen tot een il lustratie van haar belangrijkste the ma, maar ook van haar werkwijze. Grimmigheid gaat schuil achter bonte en speelse bunnies. door Ali Pankow vlissingen - De Telebunnies van het kunstenaars duo Bentall_ Bom- meljé is het vliegwiel voor de expo sitie Bunny Power in Kunstenaars centrum Willem 3 in Vlissingen, die gistermiddag werd geopend. Ruim dertig beeldend kunstenaars lieten zich inspireren door het ogenschijnlijk speelse, maar vaak toch 0 zo grimmige konijntje. „Bunny is niet zo lief als Nijntje", vat Els Dominicus het kernachtig samen. Zij creërde voor deze expo sitie een filmbeeld waarin ze Bun ny stevige uitspraken laat doen. Ook kunstenares Sela zoekt het vooral in geluid. Zij presenteert via het konijntje geluiden die herinne ren aan haar jeugd in een reforma torisch gezin. Blikvanger in de ex positieruimte is de bloedende bun ny van Ramon de Nennie. Als aan geschoten 'wild' hangt het konijn als middelpunt van de tekst 'Bun ny ist den toten Hasen'. Mitsy Groenendijk lijkt voor haar aandoenlijke konijn met als titel 'Portrait of Tina' inspiratie te heb ben opgedaan bij huiself Dobby uit de boeken van Harry Potter. De 'Psycho Bunny' van Remco van den Bosch windt geen doekjes om de grimmige trekken van dit we zentje, maar Ineke Otte toont de zachte kant van het dier in een ver beelding in shocking pink, com pleet met schitterend collier. Bunny prijkt in vele gedaanten en uitvoeringen en is tot en met 9 juli in de Willem 3 buur van de instal latie Waltz with me van Karin van Pinxteren in zaal 2. Haar werk vergt langer kijken en het leggen van verbanden. In de ruimte zijn vijf elementen verweven: een rode, glanzende ellips, een foto van twee pareloorbellen op het strand langs de vloedlijn, een rechthoekige doos met daarin een stralend rood licht gevangen, een schilderijtje en het geluid van kerkklokken. Er lijkt Een bloedende bunny van Ramon de Nennie in het midden van de exposi tie Bunny Power in de Willem3. foto Ruben Oreel een wereld van melancholie, passie en verlangen achter schuil te gaan. Marcel de Jong en Willem Hoen dervanger geven hier verder hun vi sie op het Zeeuws landschap en Jel tje Ratsma exposeert de illustraties uit de nieuwe uitgave in de Slib reeks.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20