Een Pool is welkom, maar niet nodig Vluchteling heeft het nog zo makkelijk niet Knipperlichten moeten rotonde veiliger maken Landbouwmuseum Dreischor ontvangt donateurs PZC Maandag 14 mei 2007 19 Verbetering van opleiding als antwoord op personeelstekort. door Marcel Modde COES - Een Poolse kok? Graag! Hendrina van Cranenburgh van de Camperveerse Toren weet al leen even niet waar ze de man of vrouw vandaan moet halen, want met een uitzendbureau werkt ze liever niet. En de taal zou ook een barrière kunnen zijn, denkt ze op voorhand, maar als het iemand is die écht voor z'n vak staat en ook weet wat er wordt verlangd, dan is de buitenlandse kracht meer dan welkom. Maar eigenlijk zou het niet nodig moeten zijn, wijst de ei genaresse van het Veerse restau rant naar het huidige opleidingni veau in Zeeland. Het onderwijs van het ROC Zeeland sluit nog nauwelijks aan bij de praktijk. „Het gaat niet om statistieken, hoe veel jongens met een diploma van school gaan. Het gaat er om hóe ze van school komen. En ook wan neer. Op september is de grote wisseling van leerlingplaatsen. Voor ons midden in het seizoen. Kunnen we weer opnieuw begin nen met een leerling die een half jaar achterloopt! En dan praat ik over simpele basistechnieken." Het is niet de eerste keer dat ze kri tiek spuit. Na de vorige keer is wel gelijk iemand van het ROC komen praten. Dat stemt haar hoopvol, maar er moet veel veranderen om de stroom (potentiële) leerlingen weer de goede kant op te buigen. Teammanager Horeca en Voeding 'In Zeeland valt genoeg personeel te vinden, mits je ze perspectief biedt.' Arold Versluys van het ROC Zee land neemt de kritiek ter harte en beseft dat een betere afstemming tussen de vmbo's, ROC's en be drijfsleven onontbeerlijk is om de 'grootste werkgelegenheidsbron' in de provincie zeker te stellen. Ook de theorielessen worden meer praktisch ingericht, meer op niveau gebracht, zodat leeringen beter voorbereid de keuken of be diening instappen. „We moeten te rug naar de basis", vindt Versluys. Hij voert deze week overleg met de Zeeuws consulent van Horeca Nederland, met als doel een geza menlijke marsroute om meer men sen enthousiast te krijgen en voor al ook te houden voor het vak. „Ik denk dat er in Zeeland meer dan voldoende personeel te vinden is, mits je ze het juiste pakket en per spectief kunt aanbieden. Dat is niet iets wat alleen het onderwijs kan oplossen, het gaat om een ge- zamelijke verantwoordelijkheid." Erik Bouman (19) uit Middelburg volgt de koksopleiding aan het ROC. Hij heeft in twee jaar tijd de meeste van zijn studiegenoten zien afhaken. „Ook de meest en thousiasten! Van de dertig zijn er nog maar tien over." Volgens Bou man komt dat mede door de kloof tussen school en praktijk. „Het vmbo stelt wat horeca betreft ei genlijk niks voor. Je leert een beet je spelen in de keuken en voedsel- gevechtjes houden. Maar in een beetje restaurant maken ze geen Hollandaise saus uit een zakje. Vanuit het ROC word je gelijk in het diepe gegooid. Te veel met boe ken, te weinig ook laten zien." Gemeente Middelburg wil waarschuwen met 'Frans lichtsysteem'. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Mogelijk worden au tomobilisten in de toekomst met knipperlichten geattendeerd op de stenen rotonde bij de Mortiere, als ze Middelburg binnen rijden. In zijn zoektocht naar de juiste at- tentiewaarde voor de rotonde, een verzoek van Middelburgse raadsle den, is verkeerswethouder Frank Streng al wat verder gevorderd. „We denken aan knipperlichten of reflectoren op het wegdek. Maar je zou ook kunnen denken aan lich ten die 's nachts feller oplichten. Daarover praten we met Mortiere BV, die nog eigenaar van de roton de is. De kosten zijn voor ons, om dat de gemeente de rotonde wel al in gebruik heeft genomen." De voorkeur van Streng gaat uit naar knipperlichten. „Het wordt er niet mooier op, en de rotonde blijft de entree van de stad, maar veiligheid gaat toch voor." De verlichtingsmaatregelen zijn ex traatjes, want de wethouder blijft erbij dat de rotonde op zich veilig genoeg is. „Het is een weliswaar een druk verkeerspunt, maar de ro tonde voldoet aan alle wettelijke ei- sen.Maar als de maatregelen onge lukken kunnen ondervangen, is dat onze inzet waard." DREISCHOR - Medewerkers van smederij De Vrie- ze uit Renesse beslaan een trekpaard tijdens de donateursdag van het Streek- en Landbouwmu seum in Dreischor. De jaarlijkse ontmoetingsdag trok zo'n 150 bezoekers en leverde enkele nieu we donateurs op. De bijna duizend begunstigers van het museum, verenigd in de Vrienden van Goemanszorg, dragen per jaar ruim tienduizend euro bij aan de aanschaf van materiaal en inrich ting van de wisselexpositie. Zaterdag waren er verschillende demonstraties en lezingen over de landbouw in vroeger jaren, foto Marijke Folkertsma Vluchtelingendag Hulst biedt inzicht in leven van gevluchten. door Jeanette Vergouwen HULST - Artan Kulludra staat te stralen. Hij is tevreden met het re sultaat van de eerste Vluchtelingen- dag Hulst. „Tijdens de officiële ope ning vertelde wethouder Frank van Driessche dat hij begrip had voor vluchtelingen die hun land verlaten door oorlogsdreiging of discriminatie. En de aanwezigen willen alles weten over de cultu ren en gewoonten in de geboorte landen van de vluchtelingen." In de aula van de Praktijkschool Hulst maakt Renate Klaassen de vijftig deelnemers wegwijs in het programma. „Het is goed dat vluchtelingen en inwoners elkaar ontmoeten", vindt ze. „De afgelo pen drie jaar hebben we 90 vluch telingen in Hulst gehuisvest." „Mensen weten niet wat vluchte lingen hier komen doen, en heb ben geen idee van de hele procedu re voor de vluchteling een status krijgt", vertelt de Afghaanse Sha- hla Yaqubi. Zij zat drie jaar in Fries land in een opvangcentrum, voor ze in 2004 naar Hulst kwam. Zij studeert nu voor haar staatsexa men Nederlands en wil dan iets gaan doen in de sociale sector. Yaqubi en Artan hebben de vluch telingendag voorbereid. De twee vertellen regelmatig op ba sisscholen, voor ouderen en in bi bliotheken over het leven van vluchtelingen. Het is de eerste keer dat de vluchtelingendag plaats vindt in Hulst. De belangstellen den mogen dan aan den lijve on dervinden wat het is om te slagen voor een inburgeringscursus. 'Mensen hebben geen idee van de procedure voor een vluchteling status krijgt' De inburgeringstoets bestaat uit dertig vragen, van wisselende moeilijkheidsgraad. „De vragen die over Hulst gaan zijn niet zo moeilijk: Dat de carnavalsvereni ging inClinge de Kriekeputters heet, dat Hulst ook wel de Koeken- stad wordt genoemd en dat een pieleke koud een ijsje is. Dat was makkelijk. Maar algemene kennis over integratie en inburgering, dat is wat anders", vertelt een van de deelnemers. „Weet jij bijvoorbeeld welke Nederlandse stad de wedu we van India wordt genoemd? Het moest Den Haag zijn. Die had ik toevallig goed gegokt. Met dertien foute antwoorden kreeg ik een zes min. Ik mag dus in Hulst blijven wonen", lacht ze. De drie win naars kregen een prijs, maar nie mand vulde het formulier fout loos in. Er wordt stevig gediscussieerd aan de tafels, na het verorberen van Mi- kate ballen uit Congo, Chapil ka- bab (een kruidige variant van een gehaktschotel) uit Afghanistan en Masa foliada uit Angola. Vluchtelingen Ondersteuning Sint Niklaas (VLOS) is vol lof over de organisatie. „Vluchtelingen horen bij onze samenleving en integre ren doe je eigenlijk samen, dat heb ben we vandaag bewezen", stelt Di- ny Bakx van de werkgroep Vluch telingenwerk Hulst. Bezoekers en vluchtelingen zijn het over één zaak roerend eens. „Dit is voor herhaling vatbaar. De ze bijeenkomst heeft ons dichter bij elkaar gebracht. We leren iets van eikaars taal, cultuur en ge woontes. Dat moeten we vaker doen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19