Einde aan het Penny-tijdperk Twee opties voor complex Ruimzicht Twijfel aan noodzaak Mannee Museumhaven uit wensen w PZC Maandag 14 mei 2007 15 Manege Abeele moet sluiten na Haagse uitspraak. door Wendy van den Hurk groot abeele - Die groten redden zich wel, maar die kleintjes weten niet wat ze moeten. Dat vindt Vi vian Wiemans eigenlijk nog het ergste. Even denkt de Abeelse niet aan zichzelf, aan haar bloedeigen manege waarvan na tien jaar de staldeuren dicht moeten. De Raad van State heeft gezegd: de gemeente Vlissingen had nooit een milieuvergunning mogen ver lenen. Manege Abeele had nooit van acht naar zestien paarden mo gen gaan. Maar ja, een veulentje is zo geboren. „En klanten kwamen vanzelf. Steeds meer. In ons en thousiasme hebben we niet verder gekeken dan de bouwvergunning voor de stallen", zucht Frank Wie mans. „Naïef als we waren." Frank is de vader van Vivian, die de manege tien jaar terug startte. „Negentien was ze toen. Een paar jaar eerder begon ze met één po ny, waarmee ze lesgaf aan de buur meisjes. Dat vond ze zo leuk dat ze er haar beroep van maakte. Dat kon mooi bij ons op het terrein. De manege groeide naar acht paar den, drie stallen en een schuilruim- te. De stallen stonden dan wel minder dan vijftig meter van de toenmalige buurman, een wette lijk grens, maar dat maakte hem niet uit. Hij vond het alleen maar prachtig wat we deden." De nieuwe buurman niet. Toen die ontdekte dat de gemeente een vergunning had gegeven voor alle uitbreidingen, ging die daartegen Eigenaren hebben keuze tussen renovatie en nieuwbouw. door Wendy van den Hurk domburg - Voor appartementen complex Ruimzicht in Domburg worden twee plannen gemaakt: de een behelst renovatie, de ander nieuwbouw. De vereniging van ei genaren krijgt daar van haar leden acht weken de tijd voor. Dat is de uitkomst van de vergade ring, die de eigenaren zaterdag hiel den. Een hele klus, geeft bestuurs lid E. Schouten ruiterlijk toe. „We moeten voor de optie van renova tie een lijst opstellen met alles wat moet gebeuren om het gebouw de komende twintig jaar in optimale conditie te laten verkeren. Voor al le reparaties hebben we aan één A4'tje niet genoeg. Het garagedak moet gerepareerd, de cv moet ver nieuw, het dak moet vernieuwd, het gebouw moet gestabiliseerd en ga zo maar door. Aan alles moet een prijskaartje komen te hangen. Daar gaan we samen met bouwbe drijven naar kijken." Voor het alternatief, slopen en een nieuw gebouw neerzetten, over legt het bestuur met een architect. Daarvoor heeft Schouten iemand op het oog. „Die moet maar eens een schetsplannetje maken." Na acht weken vellen de eigenaren procederen. Stank, vliegen en par keeroverlast was waar hij over klaagde. Hij kreeg buren met zich mee. En ze kregen nog gelijk ook: de vergunningen zijn nietig ver klaard. In de stallen mogen nog maar acht paarden staan. 'En de mestbak van de buurman, die ruikt zeker naar bloemetjes?' „Dat betekent stoppen", zegt Vi vian. Ze heeft vorige week het nieuws meegedeeld aan alle 125 paardrijpupillen. „Aan acht paar den heb ik geen boterham. Dat is zuur. Zeker omdat de buurman hier zelf paarden heeft gestald. Hij heeft ook paarden. Zijn eigen mest bak staat zelfs nog dichter bij zijn hun oordeel. Daarbij gaat renova tie altijd voor; ook als alle eigena ren op één na kiezen voor nieuw bouw. Zo werkt de wet. Schouten durft zich niet te wagen aan een voorspelling. „De meesten kunnen nog geen beslissing nemen omdat de gevolgen nog niet bekend zijn. Als eigenaar denk ik dat nieuw bouw aantrekkelijker is dan reno vatie. Maar als bestuur moeten we doen wat ons is opgedragen: beide opties onderzoeken." 1^ Het is aan de eigenaren van het ontruimde appartementen com plex Ruimzicht in Domburg om over acht weken te kiezen tussen renovatie en nieuwbouw. huis; in de achtertuin. Maar ja, die ruikt kennelijk naar bloemetjes." Dat niet. Het is meer een principe voor de buurman, die 'niet zo no dig met naam in de krant hoeft'. „Ze hebben hun manege stilletjes- aan uitgebreid. Dat gebeurde ille gaal en bovenal: zonder overleg met de buurt. Het is sneu voor die mensen, maar ze hebben dit aan zichzelf te danken. Als ze hadden overlegd, hadden we best willen inschikken. Maar ze hebben alleen aan hun eigen belang gedacht." Vivian wil het niet eens meer ho ren. Haar huis heeft ze verkocht. „Ik ga lekker op Souburg wonen. Ik ga privéles aan huis geven. De stallen sluiten. Op eentje na, voor twee ouwetjes en ons eigen paard. De rest gaat weg. Lessertjes heb ben al opties genomen. Ze willen geen ander paard dan de onze." Over een claim is ook gesproken. „Maar daar kan ik op dit moment nog geen zinnig woord over zeg gen. Twee eigenaren die advocaat zijn, zoeken uit hoe het allemaal precies zit." De eigenaren willen zo snel moge lijk hun appartementen leeghalen. Maar het bestuur heeft een ver zoek voor 22 en 23 mei ingediend bij de gemeente Veere. Tot die tijd kan niemand de huisjes in; ze zijn verzegeld. Dat vindt iedereen moeilijk. Schouten: „Sommigen hebben het appartement nog van hun ouders geërfd. Het mooiste plekje van Domburg. Het ging er in de vergadering soms dan ook emotioneel aan toe." Bezwaarmakers: 'groei Goes rechtvaardigt nieuwe wijk niet'. goes - Het georganiseerde verzet tegen het Bestemmingsplan Man nee aan de noordoostkant van Goes heeft: inmiddels 570 bezwa ren verzameld van 325 gezinnen uit Wilhelminadorp, Kloetinge, het Goese Meer, Noordhoek en het gehucht Tervaten. Behalve te gen de ontsluiting van het plan en de verkeersafwikkeling, waarover al heel lang discussie is, betreffen een stuk of dertig zienswijze nu ook het hele plan Mannee. Bewo ners betwijfelen of de gemeente Goes wel de groeipotentie heeft waarop de plannenmakerij voor woningbouw gebaseerd is. De bezwaarden hebben uitgere kend dat Goes, wil de gemeente al le woningen vol krijgen die ze van plan is te bouwen, met 7000 inwo ners moet groeien. Dat is 25 pro cent van het huidige inwonertal, terwijl de demografische progno ses heel wat minder optimistisch zijn. De bezwaarden menen boven dien dat een plan als Waterstad, de ontwikkeling van woningbouw in het havengebied, eventuele nieu we bewoners veel harder zal trek ken dan Mannee, wat in de plan ning veel lijkt op wijken die in Ka- pelle, Heinkenszand en Kruinin- gen al veel meer op toeren zijn. Palazzolihuis Souburg krijgt duizend euro vlissingen - Het liefdadigheids fonds van uitvaartverzorger Monu- ta en SAS Assurantiën hebben een cheque van duizend euro overhan digd aan het Palazzolihuis in Oost- Souburg. Dat gebeurde zaterdag, tijdens de open dag van Monuta de Voorzorg in Vlissingen. Palazzo- li kan het geld goed gebruiken. Eer der deze week werd bekend dat het voortbestaan van de stichting financieel gevaar loopt. Gerestaureerde ARM17 en veerboot Zuidvliet opgeleverd. zierikzee - De Museumhaven in Zierikzee wil betrokken worden bij de gemeentelijke plannen met het gebied 't Sas in Zierikzee. De Museumhaven ziet graag dat in de haven aldaar plaats komt voor be woonde, historische schepen. Verder wil de Museumhaven dat de gemeente de aanlegsteiger in de Oude Haven met veertig meter ver lengt, zodat de stichting meer gas ten kan ontvangen. Tenslotte koes tert Huijbregt 'de diepe wens' de ontvangstruimte voor belangstel lenden op de eerste etage van de werkplaats uit te breiden. Huijbregt uitte zijn wensen zater dag bij de oplevering van de her bouwde hoogaars ARM17 en de ge restaureerde voormalige veerboot de Zuidvliet. Nu de rechter Manege Abeele dwingt om het aantal paarden in te perken tot acht, hebben de eigenaren besloten om er maar helemaal mee op te hou den. Acht is te weinig voor een gezonde bedrijfsvoering. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15