Buitenland Nieuwe regering Belgrado ESS#!? Stasi-snippers aan elkaar geplakt Bosbranden Amerika PZC Zaterdag 12 mei 2007 9 snelweg VS Na zware druk van EU op laatste moment toch een akkoord. door onze correspondent Martoes de Koning BELGRADO - Pro-Westerse partijen in Servië hebben onder zware bui tenlandse druk een akkoord be reikt om een regering te vormen. Nieuwe verkiezingen of een rege ring van radicale nationalistische partijen zijn daarmee voorlopig van de baan. De coalitie bestaat uit de pro-Wes terse Democratische Partij (DS) van president Boris Tadic, de natio nalistische Servische Democrati sche Partij (DSS) van demissionair premier Vojislav Kostunica en de liberale 'zakenpartij' G17+. Kostuni ca wordt opnieuw premier. Afgelopen week laaide de vrees op voor nieuwe onrust op de Balkan, door de verkiezing van Tomislav Nikolic tot voorzitter van het parle ment in Servië. Nikolic leidt de ul tra-nationalistische Servische Radi cale Partij. Het was voor het eerst sinds het afzetten van president Slobodan Milosevic dat een radica le nationalist zo'n hoge positie kreeg. Doordat de gematigde partijen er niet in slaagden een regering te vormen, dreigden bovendien nieu we verkiezingen en daarmee een lange periode van politieke instabi liteit. Volgens de grondwet had den de partijen tot en met maan dag de tijd. Hun onderlinge wan trouwen en onmacht om politieke posities te verdelen, namen de af gelopen weken alleen maar toe. Politici en diplomaten uit de VS en Europa hebben Servische politi ci van pro-Westerse partijen de af gelopen dagen bestookt met 'advie zen'. Het nieuws dat een akkoord was bereikt, werd gisteren beloond met de suggestie dat de besprekin gen met de Europese Unie over Na maandenlange coalitiebespre- kingen is in Servië een verdere politieke instabiiisering afge wend door een akkoord over een nieuwe regering. toetreding op korte termijn kun nen worden hervat. De onderhandelingen over een sta bilisatie- en associatieakkoord, een eerste stap richting EU-toetreding, werden een jaar geleden bevroren omdat Servië onvoldoende mee werkt met het Joegoslavië-Tribu- naal in Den Haag en generaal Rat- ko Mladic nog steeds niet is opge pakt en uitgeleverd. Het is de vraag of met de nieuwe regering een hervormingsgezinde en pro-Europese wind gaat waaien in Servië en de jacht op de laatste verdachten van oorlogsmisdaden zal worden opgevoerd. De meeste pro-Westerse partijen hebben flin ke concessies gedaan aan de partij van premier Kostunica. Populaire pick-up verliest vaak lading op Amerikaanse snelweg. SAN FRANCISCO - Onopzettelijk ver loren goederen zorgen voor steeds meer doden en files op de Ameri kaanse snelwegen. In Californië, waar 32 miljoen auto's rondrijden, zijn in de afgelopen twee jaar 155 mensen om het leven gekomen bij ongelukken die werden veroor zaakt door objecten op de snelweg die er niet thuis hoorden. In totaal raakt in de VS naar schat ting 130.000 kubieke meter afval op de snelweg verzeild, waarmee 8750 vuilniswagens gevuld kun nen worden. Het fenomeen wordt onderzocht door antropologen die menen dat de hoeveelheid opzettelijk wegge gooid afval, zoals verpakkingsmate rialen, tegenwoordig in het niet valt bij de enorme hoeveelheid on opzettelijk verloren goederen. Het is mede te wijten aan de enor me groei in het aantal pick-ups in de Verenigde Staten. De eigenaren vervoeren er goederen mee die ze vaak slordig en slecht vastsjorren. Een deskundige in Maryland zegt in The New York Times dat twintig jaar geleden tweederde van het af val op snelwegen daar opzettelijk was achtergelaten. Nu lijkt in veel staten tweederde van de rommel op de snelweg te zijn verloren. AVALON - In de Verenigde Staten woeden ver schillende grote bosbranden. In de staten Florida, Georgia en Minnesota is al bijna 900 vierkante ki lometer bos in vlammen opgegaan. Op het eiland Santa Catalina voor de kust van Zuid-Californië werd het plaatsje Avalon (foto) door het vuur be dreigd. Bewoners werden naar het vasteland geë vacueerd. As regende 'als sneeuw' naar beneden, aldus een eilandbewoonster. De bestrijdingskos ten van de branden zijn in tien jaar verzesvou digd tot twee miljard dollar, zo berichtte de krant USA Today gisteren. foto Joshua Harville/AP Papierversnipperaar draaide overuren in laatste dagen van DDR. door onze correspondent Achille Prick BERLIJN - Met een speciaal ontwik kelde computer gaat een Berlijns onderzoeksinstituut een miljoen verscheurde documenten van de voormalige Oost-Duitse veilig heidsdienst Stasi weer aan elkaar plakken. De regering hoopt daar mee alsnog voormalige spionnen te ontmaskeren en DDR-misda den op te helderen. De computer heeft zo'n twee jaar nodig om de gigantische puzzel van 400 zakken met papiersnippers op te lossen. In de herfst van 1989 werd ook op de burelen van de Stasi aan de Normannenstrasse in Oost-Berlijn duidelijk dat het einde van de DDR nabij was. Alle documenten die belastend konden zijn moes ten zo snel mogelijk worden ver nietigd, luidde een van de laatste bevelen op het ministerie van Staatsveiligheid. De papierversnip peraars raakten oververhit en we kenlang hebben honderden spion nen hun eigen werk met de hand in miljoenen stukjes gescheurd. Een computerprogramma dat pa- piersnippers kan samenvoegen tot leesbare documenten, wordt ingezet om het versnipperde Stasi-archief te reconstrueren. Na de bezetting van het ministe rie, in november 1989, zijn uitein delijk zo'n 16.250 zakken met pa piersnippers veiliggesteld als be wijsmateriaal. Volgens berekeningen zouden der tig mensen zo'n zes- tot achthon derd jaar zoet zijn om alle stukjes weer correct aan elkaar te plakken. Het Duitse Frauenhof-instituut ontwikkelde een computerpro gramma dat het veel sneller kan en heeft na drie jaar politiek gesoe bat nu de opdracht gekregen om de grootste puzzel van Duitsland op te lossen. Het programma scant alle snippers tweezijdig en voegt ze vervolgens op basis van onder meer papierstructuur, inkt en stempels bij elkaar. Het instituut start met 400 zak ken, die in twee jaar tijd moeten veranderen in ruim een miljoen leesbare documenten. Het project kost 6,3 miljoen euro. Sinds twaalf jaar wordt er al hand matig gewerkt aan de vernietigde Stasi-dossiers. Tot nu toe hebben 24 mensen de snippers uit 323 zak ken gereconstrueerd, en dat heeft al menig Duitser in verlegenheid gebracht. Schooldirecteuren, poli tiecommissarissen en bekende za kenmensen zagen hun carrière in storten, nadat bekend werd dat ze spion waren geweest. Het project is voorlopig nog een proef Over twee jaar wordt gekeken of het de moeite loont om de overige bijna 16.000 zakken te laten herstellen. 1,5 miljoen uitgeloofd voor vondst meisje LONDEN - Een Britse ondernemer heeft een beloning van 1,5 miljoen euro uitgeloofd voor de tip die leidt tot de vondst van het 3-jarige Madeleine McCann. De Britse peuter verdween ruim een week geleden uit een vakantie appartement in Portugal, toen haar ouders even verderop in een restaurant zaten. De autoriteiten vermoeden dat ze door Britten is meegenomen. Chinese agent moet betere manieren leren PEKING - Ze zijn arrogant, schelden en hangen eenvoudigweg de tele foon op als burgers een misdrijf aangeven. Op de doorsnee agent in Peking valt heel wat aan te mer ken en met de Olympische Spelen in aantocht poogt de regering hem nog even snel op te voeden. Van daar de gedragscode voor agenten die gisteren is gepubliceerd. Het stelt onbeschofte agenten boetes of schorsing in het vooruitzicht. Taliban laat ontvoerde Fransman gaan KABOEL - De Taliban hebben giste ren een Franse hulpverlener vrijge laten die twee maanden geleden in het zuiden van Afghanistan werd ontvoerd. Het Internationale Comité van het Rode Kruis beves tigde dat de Fransman was overge dragen. Eric Damfreville - werk zaam voor de hulporganisatie Ter- re d'Efance - werd op 3 april sa men met zijn collega Céline Corde lier en drie Afghanen ontvoerd in de provincie Nimroz. Cordelier werd op 28 april al vrijgelaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9