als gokbaas v15 PZC Zaterdag 12 mei 2007 De Nederlandse overheid wil het gokaanbod beperkt houden, verslaving tegengaan en illegale gokpraktijken bestrijden, praktijk laat anders zien. Nooit eerder was het gokaanbod zo groot. „De overheid creëert haar eigen vraag. Ze moet wel, ze is er afhankelijk van geworden." door Jacqueline Steenwijk Groei omzet loterij'en 1997-2005 700 x miljoen euro 600 500 - a* Staatsloterij 672 miljoen Postcodeloterij 419 miljoen Toto/Lotto/Kras 275 miljoen i Legale casino's land Casino mag als enige aanbieder bij wijze van proef drie jaar lang deze vorm van gokken aanbieden. Alleen wanneer dit niet tot extra gokkers leidt, mag het con cern definitief gokspelen via internet blij ven aanbieden, stelt het kabinet. Een vreemde redenatie, aldus Huls. „De il legale internetsites zijn best aan te pakken. In de Verenigde Staten heeft president Bush de Amerikaanse creditcardmaatschap pijen simpelweg verboden betalingen te doen voor dit soort sites. Het was meteen over." Ook is nu al duidelijk dat legalisering van het gokken via internet tot meer gokkers zal leiden. Zo waarschuwde het College van Toezicht op de Kansspelen in zijn laat ste rapport voor de komst van 550.000 nieuwe gokkers wanneer de spelen op in ternet door de staat worden aangeboden. Dit zijn mensen die nu nog niet gokken, maar dat wel doen als zo'n site in de veili ge handen van de staat is. Dat zou een ver drievoudiging van deze gokkers beteke nen. Want volgens de laatste cijfers van het college gokken er nu nog maar 227.000 mensen op het internet. „Het aantal gokverslaafden zal dan ook toe nemen", stelt woordvoerder Janine Cosijn van de stichting Anonieme Gokkers Omge ving Gokkers Nederland (AGOG). „Het is een gulden regel: Hoe meer gelegenheid er geboden wordt om te gokken, hoe meer gokkers er komen, hoe meer gokkers in de problemen komen", zegt ze. „Kijk alleen maar naar de cijfers van de bezoekers van Holland Casino. Met de opening van de vestiging van Venlo bijvoorbeeld kwamen daar gokkers op af, maar de aantallen in de andere vestigingen namen niet af. De tota le klandizie van de casino's nam alleen maar toe", aldus Cosijn. Ze vindt het kabinet heel dubbel in zijn beleid. „De overheid zegt wel dat ze slechts voorziet in een behoefte, maar in feite creëert ze die behoefte zelf door telkens meer gelegenheid te bieden. Bovendien sti muleert ze het gokken door de organisa ties grote reclamecampagnes toe te staan. Soms loopt het de spuigaten uit. Zo heb ben we geprotesteerd toen Holland Casino jonge volwassenen wilden binnenhalen door een bonusprijs op een scooter te bie den. Dat ging echt te ver." Hoe opportunistisch de overheid met het gokbeleid omgaat, werd duidelijk bij de vo rige uitbreiding van Holland Casino met twee vestigingen. In 2003 weigerde het ka binet de uitbreiding toe te staan omdat: 'Een eventuele uitbreiding van het legale casinoaanbod ook zal leiden tot meer gok verslaving. Het risico van gokverslaving weegt zwaar voor het kabinet, zeker als daarbij in ogenschouw wordt genomen dat dit naar verwachting geringe invloed heeft op het illegale aanbod.' Een jaar later, onder Balkenende-II, mocht Holland Casino alsnog uitbreiden, als te genwicht tegen de illegale casino's. Boven dien was er blijkbaar behoefte aan meer gokgelegenheden, redeneerde het kabinet, en als Holland Casino niet op die vraag in springt, dan zal een ander dat gaan doen. De keerzijde is hoe dan ook een toename van het aantal verslaafden. Volgens het laatste onderzoek van het Centrum voor Verslavingsonderzoek zijn dat er 40.000. Daarnaast zijn er nog eens 76.000 pro bleemgokkers. Een forse toename ten op zichte van een eerder onderzoek van dit instituut in 2001. Toen werden ruim 24.000 verslaafden genoteerd en 40.000 probleemgokkers. Ook de koepelorganisatie voor instituten voor de verslavingszorg signaleert de laat ste jaren een forse toename van 7 tot 8 pro cent meer verslaafden per jaar die zich voor hulp aanmelden. Desondanks verhoogde het kabinet in 2002 de winstmarges voor fruitautomaten- houders. De minimale ingooi ging van 25 cent naar 20 eurocent. Het maximale ver lies werd opgeschroefd van 50 gulden per uur naar 40 euro. De automaten zijn zo in gesteld dat dit bedrag bij een permanent uurgebruik niet wordt uitbetaald. De rest wel. Onduidelijk is hoeveel verslaafde gokkers hierdoor sneller in de problemen zijn ge raakt. Eenmaal in de problemen, dan heeft dit een verwoestend effect op hun leven. „Gokverslaafden verliezen vaak alles. Hun hele leven staat op zijn kop. Hun gezinsle ven wordt ontwricht, ze verliezen hun baan, hun vrienden en ze hebben torenho ge schulden", legt woordvoerder Cosijn van AGAG uit. Een op de vijf pleegt uitein delijk zelfmoord. „Het lijkt erop dat dit de prijs is die de overheid bereid is te betalen", zegt hoogle raar Huls. Wat hem betreft, stapt de over heid meteen uit Holland Casino. „Verkoop het aan een bonafide bedrijf De rol van gokbaas past de overheid niet. De staat ex ploiteert toch ook geen bordelen of jene verstokerijen. Een overheid moet geloof waardig zijn. Dat lukt niet zolang ze zelf de grootste aanbieder van gokspelen is." 1997 1999 2001 2003 2005 Opbrengst x miljoen euro 1997-2005 699 600

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 99