De overheid v14 Spectrum Zaterdag 12 mei 2007 PZC Fruitautomaten werden in 2000 uit de laagdrempelige horeca geweerd, omdat ze een zeer cagelegenheden. verslavende werking hebben. Desondanks staan er nog altijd bijna 36.000 speelautomaten in hore foto Robin Utrecht Had u een staatslot gekocht? Nee? Maar u had ruim acht miljoen euro kunnen win nen. Niet meegedaan aan de postcodeloterij? Dat wordt op de blaren zitten zoals Helène van der Meijs-de Gier uit Heusden ondervindt. De prijskanjer van veertien miljoen euro viel op haar postcode. Zij kreeg geen cent, maar wel alle media-aandacht als de grote verliezer in de straat. Reden om de loterij aan te klagen voor aangedaan leed. Geen dag gaat voorbij of Nederlanders worden bedolven onder reclamebood schappen die het gokken aanprijzen. Met motto's als 'Ga toch krassen', 'Het gezellige avondje uit' of'De klapper van de maand', proberen de gokbedrijven elkaar de loef te steken. Want gokken is leuk, gokken is voor de slimmeriken onder ons. ')e zou dom zijn als je de gok niet waagt' en bo venal: Gokken is goed. 'U wilt toch ook het goede doel dienen?' De reclames missen hun doel niet. Meer dan 80 procent van de bevolking waagt re gelmatig een gokje. Gelokt door miljoenen- prijzen, een gratis muziekoptreden of een vakantiereis, kopen miljoenen Nederlan ders loten, bellen ze met televisiespelletjes of bezoeken ze een casino of gokhal. Sa men zijn ze goed voor een omzet van ruim twee miljard euro per jaar. Nooit eerder gokten Nederlanders zo mas saal, dankzij het overheidsbeleid van de af gelopen decennia. In 1964 werd de Wet op de Kansspelen ingevoerd, die goklustigen tegemoet moest komen. Gokken werd toe gestaan, maar dan wel gereguleerd. De overheid heeft sindsdien altijd verkon digd dat ze het gokaanbod beperkt wil houden, verslaving tegen wil gaan en ille gale gokpraktijken wil bestrijden. De wer kelijkheid blijkt anders. In de jaren zestig had je alleen nog de staatsloterij, de lotto en de totalisator. Nu duikelen de loterijen over elkaar heen om de gunst van de gokker te winnen. De Na tionale Postcode Loterij kwam er in 1989 bij. Krasloten werden in 1994 geïntrodu ceerd. Dayzers, de dagloterijen, zagen het licht en belspelletjes overspoelen inmiddels de tele visiekanalen. Het eerste casino werd in 1976 in Zand- voort geopend. Anno 2007 zijn er veertien casino's, goed voor ruim 6,5 miljoen bezoe kers per jaar. De grote winst voor dit be drijf komt sinds enige jaren niet langer van de speeltafels, maar uit fruitautoma ten. Het aantal automaten steeg dan ook van 2989 in 1998 naar 6278 in 2005. Dit te gen 380 speeltafels. Fruitautomaten werden in 2000 uit de laag drempelige horeca geweerd omdat ze een zeer verslavende werking hebben. Deson danks staan er nog altijd bijna 36.000 speel automaten in horecagelegenheden. Daar naast zijn er nog eens bijna 17.000 automa ten in amusementscentra. Was ooit een ton aan guldens nog het maximale bedrag dat gewonnen kon wor den, inmiddels mogen de gokconcerns mensen lokken met prijzen van tientallen miljoenen euro's. Met krasloten is een prijs voor het leven te winnen en in casino's de jackpots van meerdere gokautomaten in eens. Om het gokken aan te prijzen, mogen de bedrijven miljoenen euro's aan reclame boodschappen spenderen. Het resultaat van dit beleid is dat de omzet van de offi ciële door de staat gerunde gokindustrie al leen al in de afgelopen tien jaar verdubbel de van ruim 700 miljoen euro naar 1,5 mil jard. De helft ervan gaat naar goede doe len, sportverenigingen, culturele activitei ten en de staatskas zelf „Dit beleid is ongeloofwaardig. De over heid zegt het kwaad van het gokken te be strijden, maar ondertussen biedt ze het zelf aan en ze profiteert er ook nog eens van", zegt hoogleraar rechtssociologie Nick Huls van de Erasmus Universiteit Rotter dam. Huls maakte in 1999 deel uit van een werkgroep die in opdracht van de Tweede Kamer het gokbeleid onderzocht. Volgens hem is het bij iedere stap die de overheid op dit terrein zet weer de vraag of ze handelt uit eigen belang. „De over heid is zelf afhankelijk van de gokinkom sten. Ze zit in de wurggreep van de goede doelen. Als die geen geld uit de gokpot krij gen, kloppen ze aan voor subsidies. Daar zit de overheid niet op te wachten. Boven dien is het een heel gemakkelijke manier om extra geld voor de staatskas te generen. Meer geld nodig? Dan breidt ze toch ge woon de mogelijkheden voor Holland Ca sino uit" "W" f you can't beat them... join them', I lijkt het credo van de staat te zijn I als het aankomt op het gokbeleid. X Wanneer er te veel illegale gokvor- men ontstaan, stelt de staat keer op keer dat ze die tak om zeep zal helpen door de gokkers een legaal alternatief te bieden. De ze keer gaat het om gokken via internet. Iets dat illegaal is, maar wel gebeurt. De staat stelt dat ze deze illegale praktijken nauwelijks kan aanpakken en dus moet een legaal alternatief de gokkers weglok ken. Bovendien is er volgens de staat ken nelijk behoefte aan deze gokvorm. Hol-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 98