Jubileum voor WD wil tekenoverlast aanpakken bij de bron Remco (10) uit Zierikzee is voor even Ajax-mascotte Senioren hebben met sms'en meeste moeite Redder verhuist komende zomer 30 Zaterdag 12 mei 2007 pzcS Verspreiding inperken door minderen aantal reeën en damherten. door Melita Lanting burch-haamstede - De tekenover last in de Kop van Schouwen moet bij de bron worden aange pakt. Dat zegt D. Meulblok van de WD-fractie. Hij pleit voor het in krimpen van de populaties reeën en damherten. Op die manier zou de verspreiding van de teken kun nen worden verminderd. „Wij zijn bij een presentatie geweest van de GGD over teken en nu blijkt dat reeën en damherten de teken ver spreiden." In de Kop van Schouwen is sprake van veel teken én in hetzelfde ge bied is sprake van sterk groeiende populaties reeën en damherten. Van reeën en damherten is be kend dat ze veel teken bij zich dra gen. Meulblok legt daarom een ver band tussen de verspreiding van te ken en de grote populaties hoefdie- door Cornelleke Blok zierikzee - Remco Waleboer (10) uit Zierikzee is morgenmiddag één van de mascottes bij de wed strijd van Ajax tegen Heerenveen. „Yes! En verder weet ik eigenlijk niet meer wat ik dacht." Blij was Remco in elk geval wel, toen hij hoorde dat hij de prijsvraag gewon nen had. Als echte Ajaxfan wist Remco het antwoord op de prijs vraag van de Ajax kidsclub me teen. „De vraag was welke Ajax-voetbal- ler eerder bij Heerenveen speelde. Dat is natuurlijk Huntelaar." Voor de voetbal-leken: „Dat is die met die rare tanden." De beloning: hand in hand mag Remco met de grensrechter het ren. Hij staat daarin niet alleen, ook bij officiële instanties als de GGD bestaat het vermoeden dat er een verband is. De teek kan drager zijn van een bacterie die bij mensen de ziekte van Lyme veroorzaakt. Deze ziekte kan behandeld worden met anti biotica, maar als de ziekte niet op tijd wordt ontdekt, kan het lichaam blijvende schade oplopen. Uit onderzoek van de universiteit van Wageningen bleek onlangs dat een derde tot de helft van de teken in de Kop van Schouwen drager is van de bacterie. Het grote aantal reeën en damher ten zorgt ervoor dat de dieren steeds vaker de woonomgeving van mensen binnendringen. Ze worden met regelmaat gesigna leerd in tuinen of in de stille uren VVD-fractie wil de tekenoverlast beperken door minder reeën en damherten op de Kop van Schou wen toe te staan. Teken kunnen Lyme veroorzaken bij de mens. veld van de Amsterdam Arena op lopen. Daarna mag hij samen met zijn ouders en zusje de wedstrijd bekijken. Eén ding weet hij zeker: „Ajax gaat winnen. Ze hebben thuis nog nooit verloren van Hee renveen. Dat staat namelijk in mijn Ajax-boekje." Ajax-keeper Maarten Stekelenburg is Remco's grote idool. „Ik ben ook keeper van de E3 van Zierik zee." Remco hoopt stiekem dat hij zijn idool nog even kan ontmoe ten. „Misschien sta ik wel naast 'm. Of misschien loop ik wel voor de Ajax-spelers." Het maakt Rem co eigenlijk niet zoveel uit, want lo pen op het Ajax- veld is al span nend genoeg. „Als ik maar niet naast een Heerenveen-speler sta." in de straten. „En daardoor komen de teken ook steeds meer in de woonomgeving." Meulblok wil daarom dat Schou- wen-Duiveland bij de provincie gaat pleiten voor het beperken van de aantallen reeën en damherten. Dit was ook de bedoeling, maar de Raad van State vernietigde on langs een vergunning voor het af schieten van damherten. Natuurorganisaties hadden hierte gen bezwaar gemaakt en dat heb ben ze gewonnen omdat de pro vincie onvoldoende hard heeft kunnen maken dat er teveel dam herten zijn. Reeën die zich buiten natuurgebieden begeven mogen overigens wel afgeschoten worden. „De Natuurorganisaties houden hierbij geen rekening met de volks gezondheid", zegt Meulblok. Hij benadrukt dat het hem niet te doen is om paniek te zaaien. Ook is de inperking van het aantal hoef dieren niet alleen ingegeven door de tekenoverlast. „Het gaat ons ook om het dierenwelzijn." Reünie en open dag voor (oud-) leden en geïnteresseerden. door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - De jeugd Na tuur- en Vogelwacht Schou- wen-Duiveland bestaat vijftig jaar. Nog steeds trekken groepen kinde ren regelmatig de natuur in onder leiding van een gids. Alleen de ma nier waarop is in al die jaren best veranderd, vertellen Ine van der Ven en Mijnie Schiettekatte, lei ders van nu. De leden van het eerste uur kwa men overal vandaan, vertelt Schiet tekatte. „Ik ben ook adressen tegen gekomen van buiten Schou- wen-Duiveland. Rotterdam, Ba rend recht, Dordrecht. Dat zijn vast toeristen geweest." Wat de kinderen in die tijd alle maal deden, is niet exact bekend. Wel weten ze dat het toen nog niet om de natuur ging, maar voor al om de vogels. De groep heette toen ook nog jeugd vogelwacht. Uit een oud knipseltje uit 1959 blijkt dat er toen 400 leden waren. Bij het knipseltje zit ook een brief je van Johanneke Stoon uit Rotter dam. Ze schrijft dat ze op 17 februa ri 1959 voor het eerst dat jaar een merel in de stad heeft gehoord. 'maar dat duurde niet lang, want naast ons woont een kat en die lag op de loer..' In die tijd gingen de kinderen met de bus van dorp naar dorp en daar werden de kinderen dan opge haald om ergens naartoe te gaan om vogels te spotten. „Daar heb ben we papieren van gevonden." In die tijd liep het lidmaatschap ook via de school. De meester in de de contributie en vertelde aan de kinderen waar ze naartoe gin- Jeugd natuur- en vogelwacht gen. Pas veel later - ongeveer 26 of 27 jaar geleden - is de natuur een rol gaan spelen. Die kentering kwam toen Huib en Rita de Ligt bij de club kwamen. In die tijd wa ren er nog zeker honderd kinde ren lid van de jeugd vogelwacht. „De bijeenkomsten hadden een wat schoolser karakter dan nu, ver telt Schiettekatte. „Kinderen kre gen gewoon uitleg over dingen. Maar dat kon ook niet anders met zo'n groep." „Wij hebben de slag gemaakt naar beleven. We laten de kinderen los en ze komen zelf met vragen. We werken ook samen met de volwas senen in het terreinbeheer." Dat is - denken beide vrouwen - ook de manier van werken in de -toe komst. Om het 50-jarig bestaan luister bij te zetten, heeft de vereniging een open dag met reünie opgezet. Rond de 300 (oud-)leden zijn aan- 'Wij hebben de slag gemaakt naar beleven. We laten de kinderen los.' geschreven om op 23 juni naar de landschapscamping van de familie Deist in Zonnemaire te komen. „We willen ook nadrukkelijk gezin nen met jonge kinderen uitnodi gen die dag te komen om kennis te maken met onze club." Voor 9.30 uur tot 14.00 uur is een heel programma opgezet met ver schillende activiteiten zoals een avonturentocht per kano of snuffe len onder de waterlijn. CV Opgeven kan via e-mail: vent- je-ine@2eelandnet.nl Mijnie@ zee- landnet.nl of via 0111 -413407 of 0111-414783 De jeugd natuur- en vogelwacht is opgericht in 1957. Toen heette de vereniging nog jeugd vogelwacht en gingen de kinderen vogels spotten. Pas veel later is 'natuur' daarbij gevoegd. In de beginjaren had de club 400 leden. Dat aantal is gestaag gedaald, van 100 leden ten tijde van het 25-jarig be staan tot 32 leden nu. Scholieren geven ouderen les in mobiele telefonie. door Cornelleke Blok BROUWERSHAVEN - „En als u weer wilt ophangen, dan hoeft u alleen maar op dit knopje te drukken", legt Sanne Wubbels (16) geduldig uit. „Is dat alles?", vraagt mevrouw J. van der Jagt (78) ongelovig. „Nou, je kan er eigenlijk niks ver keerds aan doen, hè?" Bellen met een mobiele telefoon is niet zo moeilijk, je moet het alleen wel even weten. Voor oudere men sen zijn die kleine apparaatjes vaak lastig te bedienen. Daarom houden het Rode Kruis, de Vrijwil lige Thuiszorg en de Stichting Wel zijnshuis een paar keer per jaar een thema-ochtend. Leerlingen van het Pontes Pieter Zeeman wor den ingezet om de ouderen voor te lichten. Twee vliegen in één klap: de scholieren doen een maat schappelijke stage en de ouderen kunnen eens 'n smsje naar hun kleinkind sturen. Gisteren was de derde - en drukbezochte - the- mao-chtend in woonzorgcentrum Poortershof in Brouwershaven. „Sms'en doe ik nooit hoor", zegt mevrouw Van der Jagt. „Maar als mijn dochter nou een berichtje stuurt uit Spanje dat ze goed zijn aangekomen, hoe moet ik dat dan vinden?" Sanne glimlacht. „Zal ik u eens een berichtje sturen?" Pïep-piep, de telefoon licht op. „Oeh, hij trilt. Wat moet ik nu doen?" Drukken op een paar knopjes en het is voor elkaar. San ne: „Zal ik alles eens voor u op schrijven, dan kunt u het nog eens nakijken." Het sms'en is voor meerdere aan wezige ouderen een probleem. „Ik kan wel met een telefoon omgaan, maar sms'en lukt nog niet", zegt M. Harmsen. „Mijn kleinkinderen hebben het wel eens uitgelegd, maar dan zeggen ze: kijk, oma dat moet zo en zo. Het gaat veel te snel." De stoomcursus van Renske Wee- zepoel (16) heeft wél gewerkt. Harmsen: „Ja, ik geloof dat het nu lukt. Als ik op vakantie ben, ga ik het eens proberen. Dan is zo'n be- VLISSINGEN - Het standbeeld van Frans Naerebout verhuist naar het Leugenaarsbolwerk in Vlissingen. Dat is het bolwerk tussen de Ge vangentoren en het standbeeld van Michiel de Ruyter in. Het ge meentebestuur heeft dat deze week besloten. B en W vinden dit de beste plek voor de mensenred der. De bouwvergunning is inmid dels aangevraagd. De verhuizing staat nog voor de zomer gepland. richtje makkelijker dan bellen met een kaart. En ook goedkoper..." Ook Renske gaat met een voldaan gevoel naar huis. „Ik vind het heel leuk. Grappig dat ze alles durven vragen. Wij weten natuurlijk alle maal hoe het werkt, maar voor ouderen is het best moeilijk. Het geeft een goed gevoel om die men sen te helpen. Sommigen gaan he lemaal blij weg." Remco Waleboer Renske (16) legt ouderen uit hoe ze sms'jes moeten sturen of hun mobiele telefoon moeten opnemen. foto Marijke Folkertsma www.dendekkermuziek.com Den Dekker Muziek 0113-330330 Kapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 68