Cultuur Gezicht bij Four Freedoms ^{2r Ovezande niet denkbaar zonder Klomppop en Straatfestival Ondernemer Voorpremière thriller Fracture bij Film by the Sea door het Jaar PZC Zaterdag 12 mei 2007 45 Iris de Leeuw verbeeldt vier vrijheden in affiche Roosevelt Stichting. door Aii Pankow MIDDELBURG - Iris de Leeuw, 'de Godmother van het Nederlands ac tie affiche' is terug van wegge weest. Zo verwoordde zij het zelf gistermiddag in de Drukkerij in Middelburg bij de presentatie van haar affiche van de Four Freedoms Awards, die zij aanbiedt aan de Roosevelt Stichting. Samen met vice-voorzitter Siert Knigge van deze Stichting onthul de zij het kunstwerk waarmee zij de vier vrijheden voor de mens heid op intense wijze een gezicht geeft. In het kader van de Maand van de Vrijheid exposeert Iris de Leeuw in de Drukkerij haar politieke affi ches uit de jaren zestig en zeven tig. Haar werk daar getuigt van haar bevlogen engagement met an- ti-facistische bewegingen in die tijd, evenals met de strijd tegen mi lieuvervuiling en discriminatie. „Alle ouderen herkennen deze affi ches en alle jongeren vinden ze vet cool, vanwege de prachtige zeef druktechniek, die tegenwoordig bijna niet meer wordt gebruikt", zegt Aagje Feldbrugge van de Drukkerij. Met het visualiseren van de Four Freedoms getuigt De Leeuw na bijna veertig jaar wederom van de ze bevlogenheid. Waarom stopte ze destijd zo plotseling? „Door de opkomst van het links-extremis- me. Ik werd letterlijk zelf bedreigd, werd daar ziek van en ben toen naar Zeeland verhuisd om op ver haal te komen", luidt haar verkla ring. Zij ging verder met het ma ken van zeefdrukkunst, maar zon der politieke of maatschappelijke lading. Haar verblijf in het oorlogsgebied van Kashmir bracht bij haar de ommekeer teweeg. „Die vier vrij heden beroeren mij zozeer dat ik ze een gezicht wilde geven", zegt De Leeuw. De weg die zij daarvoor heeft afge legd, begint bij twee foto's van Ca roline Waltman uit Amsterdam: Een weerloze baby in de koesteren de, grote handen van een man in de Maori-stam en de afbeelding van een mond waarin met lippen en tong een baringskanaal wordt gesymboliseerd. Voor het verbeelden van vrijheid van meningsuiting, vrijheid van godsdienst, vrijwaring van gebrek en vrees, gebruikt De Leeuw on der meer ook symbolen uit de Si berisch Sjamanitische traditie. De expositie van het werk van Iris, de Leeuw is tot het einde van deze maand te zien in de Drukkerij in Middelburg. Iris de Leeuw biedt eerste exem plaar affiche Four Freedoms aan De Roosevelt Stichting Middel burg aan. Expositie in kader Maand van de Vrijheid. MIDDELBURG - Minister Plasterk van Onderwijs, Cultuur en Weten schappen erkent dat er sprake is ven scheefgroei in de verdeling van het Rijksgeld voor cultuur tus sen de Randstad en de provincies. „De minister ziet hier in elk geval een verplichting in deze scheve verdeling te corrigeren", zegt de Zeeuwse gedeputeerde Van Wave- ren van Cultuur. Samen met de gedeputeerden van Groningen en Gelderland had Van Waveren als delegatie van het In terprovinciaal Overleg (IPO) deze week een gesprek met de minister. „Ons bezoek heeft geleid tot de af spraak dat het IPO in samenwer king met de VNG binnenkort met voorstellen zal komen hoe we tot een betere verdeling van de cul tuurbudgetten kunnen komen, al dus Van Waveren. Taco Jan Bouwens exposeert Aquaviews foto Ruben Oreel VLISSINGEN - Kunstschilder Taco )an Bouwens uit Breda exposeert van 14 mei tot en met 5 juli bij Sau- er en Oonk Notarissen aan de Bad huisstraat in Vlissingen. Bouwens stelt onder de titel Aqua views een tiental zeegezichten ten toon. Elk schilderij is gebaseerd op een foto van de Zeeuwse kustlijn. Het zijn zeegezichten waarin het kustlandschap centraal staat. Iris de Leeuw met haar Four Freedoms-affiche. WeoeNGR dagbladen www.deondernemer.com Peter Pan Speedrock en Dennis grote namen bij festival in klein dorp. door Ali Pankow OVEZANDE - Het kleine dorp Ove zande maakt zich weer op voor een lang festivalweekend met gro te namen. Klomppop beleeft don derdag op Hemelvaartsdag zijn 27e editie en de zondag daarop wordt voor de twintigste keer het Straat festival met internationale allure gehouden. Ovezande lijkt niet meer denkbaar zonder deze twee nauw met el kaar verweven jaarlijkse festivals, vindt vrijwillig organisator van het eerste uur Ad Boonman. Het initia tief ontsproot binnen Jongerencen trum 'de Klomp' in Ovezande. „Aanleiding was een popfestival voor de opening van De Stenge in Heinkenszand. Dat het direct volle dig was uitverkocht bewees wel dat er behoefte aan was. We heb ben toen meteen besloten ermee door te gaan, eerst nog in Hein kenszand en na een paar jaar ge woon bij ons in Ovezande", me moreert Boonman. Volgens hem is de uitbreiding met het Straatfestival enkele jaren later een goede zet geweest. „Daarmee bieden we een echt familie-evene ment. Bovendien is er bij de vrij willigers grote betrokkenheid ge groeid voor beide festivals, on danks dat de publieksgroepen na tuurlijk zeer verschillende zijn." Evenals Boonman is het meren deel van de vrijwilligers bij Klomp pop en Straatfestival al jaren trouw. „Met uitzondering van de geluidstechniek steunt in feite alles op de eigen inzet." Hoewel het uitgangspunt blijft Klomppop kleinschalig te houden, streven de programmeurs wel elk jaar naar enkele grote namen. Daar lijken ze dit keer weer uitste kend in geslaagd met onder meer Peter Pan Speedrock en zangeres Dennis, op dit moment hoog ge noteerd in de top 40 met Today. Verder gelden ook 16 Down en Se ven als publiekstrekkers. Daar naast is er ruimte voor Zeeuwse formaties, zoals: Incarnate, Void of Air, Merihem en The Nuclear Brothers als de winnaars van '2nd- Influez', de wedstrijd voor begin nende schoolbands. Zodra de sounds van keiharde rock, ingetogen pop, sfeervolle gothicmetal en feestelijke ska zijn verstomd, nemen tal van myste rieuze figuren hun intrek in Ove zande. Takken zullen kraken en stuiken buigen opzij zodra de giraf fen van Teatro Pavana binnenko men. Vreemde schapen en hun herder zwerven door de straten, een aap danst op de gekste plek ken, de Blote Badgasten onthalen het publiek op een opmerkelijke badderpartij. Het is slechts een kleine greep uit het rijk gevulde programma voor het twintigste Straatfestival dat zondag 20 mei om 11.00 uur begint. PW Jaarlijkse festivals Ovezande al- leen mogelijk met inzet van talrij ke, trouwe vrijwilligers. Programmeurs weten bekende namen aan teitrekkep. OVERZICHT PROGRAMMA'S KLOMPPOP 2007 HEMELVAARTSDAG 17 MEI Podium 1: 11.30: Merihem 12.30: Void of Air 14.30: Sonic Boom Six (UK) 16.00: Seven 18.10: 16 Down 20.30: Dennis 22.50: Peter Pan Speedrock Podium 2: 11.00: Tripp 12.10: The Nuclear Bros 13.30: Incarnate 15.20: La Ventura 17.10: Matik 19.20: RobTognoni (AUS) 21.40: 2nd Place Driver 00.00: The Palookas STRAATFESTIVAL 2007 ZONDAG 20 MEI Op diverse locaties in dorpscentrum en op festivalterrein optredens van 11.00 - 23.00 uur optredens van: - Corpus (CAN) - Nakupelle (USA) - Clarke Mc Farlaine (UK) - Arno Huibers - Abigail Collins (AUS) - Teatro Pavane - Berry Knapen - Luit Duidelijk - De Blote Badgast - Ray Graham (IRL) Muziekprogramma in de tenten: 14.00: Rockband Poppenkast 15.00: Singer-songwriterblok 16.00: Slampampers 16.40: Memphis Maniacs 18.00: Bestel mé 19.10: The Old Firm 20.20: Blus Grass Boogiemen 21,30:iThe Heinoos vm VLISSINGEN - Film by the Sea door het Jaar presenteert dinsdag 15 mei in Cinecity de voorpremière van de slimme en spannende thriller Fracture van Gregory Hoblit naar het scenario van Daniel Pyne en Glen Gers. Aanvang 19.30 uur. In de hoofdrollen spelen Anthony Hopkins, Ryan Goslin, Rosamund Pike, David Strathairn. Willy Beachum (Goslin) is een am bitieuze assistent openbaar aankla ger. Zijn carrière lijkt eindelijk in de lift te zitten. Hij heeft een lek ker baantje bij een vooraanstaande firma in het vooruitzicht. Maar eerst moet hij nog één zaak afhan delen. De zaak-Ted Crawford. Crawford (Hopkins) vermoordde zijn vrouw nadat hij te weten was gekomen dat zij hem bedroog. Wat op het eerste gezicht een een voudige zaak lijkt, blijkt echter heel anders te verlopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 47