Het schient dat Godt de Peijs tevreden over diensten provincie -I 42 I Zaterdag 12 mei 2007 pzc VRAGEN AAN MARjON VAN IWAARDEN Voor zangeres Marjon van Iwaarden is de lol er vanaf Nu Nederland niet meer mee doet, gaat zij niet naar de finale van het Eu rovisie Songfestival kijken. Naam: Marjon van iwaarden Leeftijd: 32 jaar Woonplaats: Heinkenszand Beroep: Zangeres en zangpedagoge door Ernst Jan Rozendaal Ga je nog kijken vanavond nu Edsilia Rombley niet meedoet? „Ik niet. Als je eigen land niet meer kan winnen, vind ik het niet leuk om zo'n competitie te volgen. Of is dat te chauvinistisch?" Had je anders wel gekeken? „Ik denk het wel. Dan was ik toch wel benieuwd geweest hoe Neder land het zou doen, hoewel ik me afvraag of je het nog een songfestival kunt noemen. Het gaat helemaal niet meer om het liedje, maar om de looks en de choreografie. Het wordt steeds gekker. Het lijkt intussen wel een clownsfestival geworden." Wat doen we fout? „Geen idee. Ik begreep dat nu vooral Oostbloklanden zijn doorgegaan. Kennelijk worden er toch politieke spelletjes gespeeld. Elk jaar doen we in Nederland ons uiterste best. We hebben nu een bekende zangeres ge kozen, technisch heel goed, met een prima liedje. We doen dus alles al. Misschien moeten we er maar gewoon mee stoppen." Of zou de jurering anders moeten? „Dat lijkt me wel. Vroeger had je een professionele jury en werd er met een echte band of een orkest gespeeld. Misschien moet dat hele festival weer terug naar af Dat het weer gaat om het liedje en niet om hoe je eruit ziet." Als er nu niks verandert en jij wordt volgend jaar gevraagd voor Nederland uit te komen, doe je dan mee? „Nee. Ik leen me hier niet voor. Op het Eurovisie Songfestival word je niet gewaardeerd als zangeres. Maar win je niet, dan ben je wel voor al tijd diegene die het niet gehaald heeft. Vooraf word je op handen gedra gen, achteraf ben je niks meer." DE PLEK VOOR EEN UITGESPROKEN STIJL IN MODERNE WOONINRICHTING! W Kaaistraat 9-13 Kortgene Tel. (0113) 30 24 30 DE WOONl Dikke voldoende voor Zeeland in eerste Burger j aarverslag. door Marcel Modde middelburg - De dienstverlening van de provincie Zeeland is in 2006 verbeterd. Dat concludeert Commissaris van de Koningin K. Peijs in haar eerste Burgerjaarver slag. Het merendeel van aanvragen voor subsidies, vergunningen en ontheffingen werd binnen de wet telijke termijn afgehandeld. Ook ten opzichte van andere provin cies doet Zeeland het op dat vlak goed, stelt Peijs vast. Een uitzondering vormt de afhan deling van facturen. Daarvan werd 70 procent binnen de gestelde der tig dagen afgewerkt, een achteruit gang met meer dan to procent in vergelijking met de twee voorgaan de jaren. Peijs is ook opgevallen dat een 'relatief groot' (36 procent) aantal aanvragen voor milieuver gunningen niet tijdig is verwerkt. De commissaris wil een analyse la ten uitvoeren naar het afnemende belang van het provinciale infor matiecentrum. Steeds meer stuk ken zijn via het internet voor ieder een toegankelijk, waardoor een be zoek aan het centrum minder noodzakelijk is. Het digitale loket wordt dit jaar verder uitgebreid. In 2006 kreeg de website zo'n 1,2 mil joen bezoekers, ruim 300.000 meer dan het voorgaande jaar. Pe ijs wil ook de gegevens uit het Bur gerjaarverslag op internet toegan kelijker presenteren. Een bredere digitale ontsluiting moet tevens be ter inzicht geven in de provinciale dienstverlening. Een postjacht komt bij een fluitschip om brieven op te halen. De Rotterdamse postmeester Jacob Quack maakte de prent in 1665. In Londen werden twee jaar geleden brieven aan de vloot van De Ruyter teruggevonden. Gebundeld leveren ze een spannend boek op. Net zo spannend als het contact nu tussen een Zeeuwse militair in Afghanistan en zijn thuisfront. door Jan van Damme Scheepsvolk in de 17e eeuw, de tijd dat de nu wederom veelbejubelde Michiel de Ruyter zijn roem vergaarde. Maan den van huis, overgeleverd aan de elementen, belaagd door ziekte, ka pers en zeerovers, op zoek naar confrontaties met de vijand - meestal de Engelsen. Hoe overleef de je, van God en alle familie en geliefden verlaten? We weten redelijk wat van de be velhebbers. Veel zelfs, als je ziet wat voor een lawine aan boeken de herdenking van het vierhon derdste geboortejaar van de Vlis- singse zeeheld teweeg heeft ge bracht. Van de mannen die hem Bestevaer noemden krijgen we meestal slechts indirect een beeld. We weten wat over hun herkomst en meestal lage sociale status. Maar het echte lief en leed, nee. Maritiem historicus Adri van Vliet beschrijft zijn ontdekking in het ar chief van de High Court of Admi- rality in Londen. Het is 14 juli 2005. Net voor hij het lint om een bolstaande archiefdoos wil losma ken wordt er drie minuten stilte in acht genomen ter herdenking van de bomaanslagen op de Londense metro, een week eerder. Om 12.03 uur haalt hij het deksel van de doos. De inhoud: 97 brieven aan de opvarenden van de vloot, waar mee De Ruyter in de jaren 1664-1665 een wereldreis maakte. Een unieke vondst. De meeste brie ven van en aan schepelingen in de 17e eeuw zijn verloren gegaan. De onder het stof van eeuwen bewaar de correspondentie in Londen be vat de brieven, die door Engelsen in beslag zijn genomen aan boord van een Hollands koopvaardij schip. Het Nederlandse schip werd buit gemaakt onder het reglement van de officiële kaapvaart: de la ding werd verkocht en alle vracht brieven, journalen en post werden aan officiële instanties overgedra gen. Bij het Prize Court werd alles gelezen, met het oog op informa tie over vijandelijke manoeuvres. Historicus Van Vliet heeft alle 97 brieven integraal opgenomen in zijn onlangs gepresenteerde boek Een vriendelijcke groetenisse, Brie ven van het thuisfront aan de vloot van De Ruyter (1664-1665). Einde lijk krijgen gewone mensen vlees op de botten. De achterblijvers kla gen, zijn bedroefd, bang en blij. Ze komen - zo lijkt het - even buur ten. Nu had het thuisfront volop reden om bezorgd te zijn. Allereerst maakten ze zich druk over de reis van de vloot. De Ruyter was met TTSinSK. "Vtz - - Fort Amsterdam te Cormantijn aan de kust van West-Afrika. In 1665 vero verde De Ruyter het fort op de Engelsen. illustratie G. Heermans, 1706 zijn twaalf oorlogsbodems, één be voorradingsschip en ruim 2.200 op varenden, in 1664 uitgevaren naar de Middellandse Zee, om daar de Barbarijse kapers een lesje te leren. Het was ook de tijd, dat de verhou dingen met Engeland weer eens op een dieptepunt waren beland. Hoewel er officieel vrede was, vero verde de Britse bevelhebber Ro bert Holmes vestigingen van de West-Indische Compagnie op de Afrikaanse kust. De Republiek was er niet op uit de degens te kruisen met de Engelsen, maar raadpensio naris )ohan de Witt kon deze bru te veroveringstocht niet over zijn kant laten gaan. Hij liet voorberei dingen treffen om een oorlogs vloot onder Jan van Kampen naar Afrika te laten uitvaren. Achteraf bezien was dat een doeltreffende afleidingsmanoeuvre. Want in het diepste geheim gaf hij De Ruyter opdracht vanuit de Middellandse Zee naar de Afrikaanse westkust te varen en daar de door de Engel sen veroverde vestigingen weer voor de Republiek in te nemen. 'Brieven van het thuisfront aan de vloot van Michiel de Ruyter 1664-1665' Die operatie slaagde, voordat de Londense oorlogszuchtigen in de gaten hadden wat er was gebeurd. De positie van de WIC werd her steld, er werden 29 Engelse sche pen veroverd, de buit bedroeg min stens 230.000 gulden. Voor de thuisblijvers was de cam pagne naar West-Afrika net zo'n verrassing als voor de opvarenden zelf De nieuwe bestemming bete kende dat de vloot maanden lan ger van huis weg bleef en dat de kans op verwonding of nog erger aanzienlijk toenam. Die zorg klinkt door in de brieven. Een ander groot item in de corres pondentie is de pest. In de jaren 1663-1665 woedde er een epidemie in de Republiek, in de steden stierf meer dan tien procent van de bevolking. Bijna terloops wor den de sterfgevallen gememo reerd. Neeltje lyesen schreef 12 no vember 1664 aan haar man )an Fransen Kesman, trompetter op De Ruyters schip de Spiegel: „Het schient dat Godt den Heer om ons denckt dat Hi ons komt besockken (bezoeken). Wat aengaet ons lieste kintdat is doot... Ende u liederswae- ger Jasper Harmesse is oock doot... Het schint dat Godt ons aen alle kant gelieft te besockke." En Mar-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 44