Een gloednieuw boerenspulletje Al staat alles blank, de rijbak blijft droog \x BlJ it602[Cïb!€*(l x; v,1Q PZC Zaterdag 12 mei 2007 1 9 De boerenwoningen in Heinkenszand worden in oude stijl gebouwd: met een voordeur in het midden en passende details (onder). foto's Willem Mieras Een leuk boerenspulletje in de Zak van Zuid-Beveland. Ze worden ge woon nieuw gebouwd. Vooral in de gemeente Borsele. Aan de rand van dorpen verrijzen daar nieuwbouw woningen die volledig opgetrokken zijn in de stijl van de oude Zuid-Bevelandse boerderijtjes, compleet met gepotdeksel- de gevels, details als een makelaar of een levensboom boven de deur. De gemeente Borsele doet er nogal veel aan om dergelijke nieuwe huizen in oude stijl weer te laten optrekken. En er is be langstelling voor, zegt aannemer Martin- Goetheer uit Heinkenszand. De meeste mensen die zoiets laten bouwen zijn Zeeuwen, weet hij uit ervaring. Maar er zitten ook wel mensen tussen uit de rest van Nederland. Borsele springt er inderdaad een beetje uit als het om dergelijke bouwplannetjes gaat, volgens Goetheer. Zoiets hangt bij voorbeeld af van de vraag of het gedragen wordt door de ambtenaren. Wethouder Mart de Bruijne van de gemeente Borsele en ambtenaar Leendert van der Gouwe leggen uit dat enkele jaren geleden in elk Borsels dorp is nagegaan wat inwoners waardevol vinden in hun woonplaats. Daaruit kwam naar voren dat het karakte ristieke Bevelandse karakter erg wordt ge waardeerd. Daarom besloot het college van B en W, daar waar het past, te kiezen voor een traditionele bouwstijl. Het heeft volgens De Bruijne ook te ma ken met het feit dat er al veel historische en waardevolle panden zijn opgeknapt. Daarmee wordt een goed voorbeeld neer gezet en dat inspireert anderen weer. Zo heeft de gemeente zelf aan de Stenevate in Heinkenszand een boerderij laten res taureren. Dat is nu de trouw- en raads zaal. Dit leidde er weer toe dat iets verder op nieuwe huizen gezet zijn in traditione le stijl. Bouwbedrijf Goetheer en Huissoon heeft zelf een aantal woningen aan de Sleutel- blomstraat in Heinkenszand gerealiseerd. Precies aan de rand van het nieuwbouw- plan Over de dijk. In Borsele zijn nog maar twee mogelijk heden om in het bezit te komen van een boerenspulletje, legt Van der Gouw uit. Of je koopt een bestaand pand, óf je koopt een nieuw gebouwd huis, maar dat staat dan niet in het bui tengebied. In het buitengebied is zoiets al leen maar mogelijk als iemand een be staand pand koopt en dat weer in oude stijl optrekt Iets dergelijks gebeurt momenteel in de oksel van de Meerkotsedijk tussen Hein kenszand en 's Heerenhoek. Daar zijn drie pandjes te koop gekomen. Die zijn gesloopt en op dezelfde plaats worden nu drie nieuwe boerenwoningen neergezet, in traditionele stijl. Die woningen ver schillen van elkaar. De ene heeft een los se schuur, de andere weer een ander ty pisch kenmerk. Op die manier is voorko men dat er een eenheidsworst ontstaat. Een ander voorbeeld van nieuwbouw in oude stijl is het plan voor een vervallen boerderij aan de Oude Zanddijk, ook weer in de driehoek Heinkenszand,'s Hee renhoek, Ovezande. De schuur is al hele maal verdwenen en het woonhuis is ver vallen. De gemeente heeft er aan meege werkt dat een nieuw te bouwen pand een woonbestemming krijgt, maar stelde wel een aantal voorwaarden. Zo moet de zelfde maatvoering aangehouden worden als bij de boerderij die er stond, inclusief varkenskot en wagenhuis. Dat betekent dus dat de toekomstige koper een erg groot huis krijgt. Misschien hadden de verkopers ook liever het drie hectaren grote perceel opgedeeld in meerdere ka vels, voor een betere opbrengst. Maar dat was voor de gemeente geen optie, aldus wethouder De Bruijne. De hang naar nostalgie leidt er toe dat allerlei schuren, boerderijen en woningen op het platteland en aan dorps- randen in oude stijl worden opgeknapt. Of, zoals in Bor sele, zelfs volledig nieuw worden opgetrokken, voor zien van allerlei oude details. door René Schrier De maatschap Poppe-Dekker heeft een landbouwbedrijf, paordenpension en mini- camping De Kreekrug bij Grijpskerke. We volgen beide families wekelijks tijdens het kampeerseizoen. door Miriam van den Broek Plenst het keihard of is het gortdroog, de buitenbak voor de paarden bij maat schap Poppe-Dekker is al tijd even vochtig. Het is een rij bak met een eb-en-vloedsys- teem. Op Walcheren zijn er van dit type maar twee te vinden. Eén bij de Kreekrug en één bij top-amazone Marcella de Kam uit Domburg. Piet Dekker stond gisteren (en Monique Poppe vandaag) bij het paardensport- evenement Horses by the Sea in Domburg om uitleg te geven over de eb-en-vloedbak van Sem per Equitare. „Drie jaar geleden hebben wij zo'n bak laten aanleggen en we hebben er geen moment spijt van gehad", vertelt Piet in de pro motietent van Semper Equitare. De eb-en-vloedbak is veertig cen timeter diep. Op de bodem ligt folie met daarop een netwerk van drains die niet alleen water kunnen afvoeren, maar ook in pompen. Daarop ligt een laag drainzand en daarop weer een laag ander zand. Met behulp van een sensor en een computer kan het systeem de vochtigheids graad in de bak op hetzelfde ni veau houden. Als het te vochtig is, wordt het overtollige water weggepompt, is het te droog dan komt er water bij. „Voordat we deze bak hadden, legden we zelf de buitenbak aan", vertelt Piet. „Het eerste jaar ging dat goed, het tweede werd het al minder en het derde jaar was het een modderpoel gewor den. Door de vermenging van zand en kleigrond kon de regen niet weg en zaten we geregeld met een bak waarin we niet kon den rijden." Een te modderige bak zorgt er voor dat pezen en gewrichten van de paarden het zwaar te ver duren krijgen. „Je weet zelf hoe zwaar het is om je voeten uit de modder te trekken. Laat staan als er nog iemand op je rug zit. De kans op blessures wordt dan heel groot. Hetzelfde geldt voor een te droge bak. Het zand wordt zo los, dat het ook heel zwaar loopt" Een eigenaar van een pension- paard bij de Kreekrug maakte een paar jaar geleden een opmer king over de te modderige bak. „We hebben de eigenaren toen voorgelegd dat we twee dingen konden doen. De ene optie was de oude bak zo goed mogelijk on derhouden met het risico dat de mensen soms een paar dagen niet konden rijden. De andere was een eb-en-vloedbak aanleg gen, maar dan wel het pension tarief verhogen. De mensen had den die verhoging er voor over, omdat ze wisten dat ze daarna al le dagen van het jaar in een goe de bak kunnen rijden." Kamperen bij de boer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19