Zaad op of in de grond v42 Prisma Zaterdag 12 mei 2007 PZC door Jan van Muliem foto's PR Toegegeven; de gedetailleer de voorstellingen die John Kraft via zijn (internetbe drijf pimpyourkitchen.nl aanbiedt, halen het niet bij het ech te werk. Maar voor wie zich geen stulpje grenzend aan water of bos kan permitteren, is het absoluut 'prima nep'. Kraft, van huis uit fotograaf en ei genaar van een bedrijf dat doet in visuele communicatie, kwam twee jaar geleden op het idee eenzijdig gelamineerd (een soort geplastifi ceerd) materiaal te gebruiken als sfeermaker in zijn keuken. „Mijn partner en ik waren op zoek naar een nieuwe keuken. We lieten ons oog vallen op een strak model. Wat restte was de vraag wat we bo ven het aanrechtblad wilden. Dan blijkt er weinig keuze. Er zijn wandtegels, in verschillende kleu ren en verschillende afmetingen. En je hebt stickers, maar die zijn ei genlijk meer bestemd voor het plakken op de kasten. Wat dan? We wilden per se iets leuks, iets dat het harde design van de keu ken zou breken. Toen ontstond langzamerhand het idee voor het gelamineerd materiaal." In zijn eigen keuken heeft Kraft een afbeelding van koeien in een groot weiland 'opgeplakt'. Het re- Wie droomt van een keuken met uitzicht over weilanden, bloemenvelden of water hoeft niet te verhuizen. Met 'gelamineerde visuals' boven het aanrechtblad kun je zo'n inspirerende (kook)omgeving nabootsen. sultaat doet gezellig en landelijk aan. Zeker niet kitscherig, al biedt het raam aan de voorzijde van het pand een heel ander uitzicht. Op de realiteit: een kleine binnen plaats dichtbij het drukke centrum van Nijmegen. Door dat open raam hoor je het verkeer voorbijra zen, in de keuken zie je koeien gra zen. „Dat contrast is juist zo aar dig. Ik vind het boeiend om in gra fisch opzicht een zelfstandig ob ject uit zijn natuurlijk omgeving te halen. Dan krijgt het een andere functie", wijst Kraft op de koeien in zijn keuken. Zo'n anderhalfjaar heeft hij er over gedaan om zijn idee te perfec tioneren, klaar te stomen voor de markt. Afgelopen maart lanceerde hij zijn website (www.pimpyour- kitchen.nl), waarop klanten een keuze kunnen maken uit tal van voorstellingen, de prijs kunnen be rekenen en het materiaal online kunnen bestellen. Na betaling gaat Kraft aan het werk met de geko zen voorstelling en de opgegeven maten. Als die klus gedaan is, wordt een pdf-je van de plaat ge maakt en naar de klant verstuurd. „Dan is er nog tijd om iets aan de compositie te veranderen. Mis schien komt de afbeelding niet goed uit op een hoek van de keu ken, of de klant wil liever drie in plaats van vier koeien op een rij tje. Pas als het ontwerp definitief is, gaat het naar het afdruklaborato- riurn. Daar wordt de voorstelling op de juiste maat gemaakt en voor zien van een gelamineerde laag." Die laag zorgt ervoor dat het mate riaal bestand is tegen de alledaagse eten-, vet- en wateraanslag in een keuken. Kraft: „Het is afneembaar met water of een sopje. Schrobben met schuurmiddelen wordt afgera den. De 'visuals' zijn natuurlijk ook kleurecht; hou je je aan de voorwaarden, dan is er vijf jaar ga rantie tegen verkleuring." De klant kan kiezen uit twintig verschillende af beeldingen, die alle op de website staan. Gezien de hoge kwa liteitseisen die Kraft aan de afbeel dingen stelt, is het voor de klant niet mogelijk zelf een foto aan te leveren. „In overleg kunnen we na tuurlijk altijd tot een oplossing ko men. Maar als je een leuk bloem pje langs de weg in de berm hebt zien staan en denkt - dat is mooi voor een visual - voel ik me niet meteen geroepen om het plantje te gaan fotograferen." Wie de visuals live wil bewonde ren, kan langskomen bij Kraft in Voorbeelden van visuals die Kraft kan leveren. Boven, v/nr: 'kiwi and more kiwi', gerbera, 'ready to go' (landschap met paardenbloemen). Rechts, van boven naar beneden: dezelfde paardenbloemen, 'cows in the field' en aronskelk in black en white. Grote foto boven: het popartachtige 'cows in duotone'. Op de achterkant van een zakje bloemenzaad staat veel informatie: in welke maand je het zaad moet zaaien, bij welke temperatuur, wat je ermee moet doen als het ontkiemd is, de uiteindelijke hoogte van de gezaaide plant en wanneer hij bloeit. Twee belangrijke aanwijzingen ontbre ken: of je het zaad met grond moet bedekken en zo ja, met hoeveel grond, en na hoeveel tijd je de eerste kiemplanten kunt verwachten. Vaak wordt bij het zaaien een bloempot met aarde gevuld. Die aarde wordt flink aangestampt, waarna het zaad wordt uitge strooid, om daarna met een laagje grond bedekt te worden. Dat aanstampen is niet nodig, zachtjes aandrukken zodat de oneffenheden uit het grondoppervlak verdwijnen is genoeg. Na het zaaien nogmaals aanstampen is teveel van het goede. Het bedekken van zaad met een dun laagje grond - een paar millimeter is meestal meer dan genoeg - is gebruikelijk, maar bij het zaaien van lichtkiemers moet dit deklaagje zelfs achter wege blijven. Daarom zou op ieder zakje zaad ook moeten staan of de betreffende plant een lichtkiemer is. Lichtkiemers zijn - het woord zegt het al - planten waarvan het zaad alleen kan kiemen als het aan de oppervlakte ligt. De klaproos is het bekendste voorbeeld. Klaprozenzaad kan jarenlang in de grond liggen sluimeren zonder ooit te ontkiemen, totdat het door ploegen of door de aanleg van een weg aan de oppervlak te in het licht belandt. Dan kiemt het massaal. Als de leverancier de afnemer Tahaksnlantpn niet vertelt dat hi> zaad van een laoaKSpianten lichtkiemer in handen heeft, zal kiemen in het licht en de zaaier in zijn onwetendheid het zaad na het zaaien eens ste- bloeien in de nacht vig met grond toedekken. Met het gevolg dat er niets gebeurt. Totdat de teleurgestelde tuinier na maanden wachten zijn pot met niet-gekiemd zaad op de composthoop leegt. Hierop heeft het zaad liggen wachten, het komt aan de oppervlakte en kiemt alsnog, op de compost hoop. Ook zou het handig zijn als je wist wanneer je de eerste zaailin gen kon verwachten. Zaai je afri- kaantjes, dan kunnen de kiem planten drie dagen later al bo ven de grond staan, maar zaai je peterselie, dan zul je een week of drie moeten wachten. Ook in dit geval zou informatie op het zakje voorkomen dat de ongedul dige zaaier zijn zaaisel voortijdig weggooit, omdat hij een paar we ken na het zaaien nog geen kiemplant ontwaart. Heeft u ooit zonder succes tabaksplanten gezaaid, dan weet u nu wat u fout heeft gedaan. Want tabak is een lichtkiemer. Met tabak bedoel ik siertabak, want de tijden van pijp- of pruimtabak van eigen teelt zijn voorbij. Tabaksplanten zijn nacht- Nicotiana sylvestris. foto GPD bloeiers, want nachtvlinders zijn de enige insecten die de nec tar op de bodem van de lange bloembuis met hun onwaar schijnlijk lange roltong kunnen bereiken. Kwekers hebben hun best gedaan om rassen te selecteren die ook overdag hun bloe men openhouden. De meest gekweekte siertabak is Nicotiana alata, een soort die vroeger verkrijgbaar was met bruinrode of witte bloemen, maar die tegenwoordig ook te koop is in zalm-, perzik- en abrikoosachtige tinten. Lime Green, een va riëteit met groene bloemen, is lange tijd een modeplant ge weest. Tabaksplanten zijn ideaal om ingezet te worden op plaatsen in de tuin die na een veelbelovende start in het voorjaar wat saai zijn geworden. Door tabak te planten kan dit worden gemas keerd. Ook de kale stengels van ondeskundig gesnoeide rozen kunnen met tabak worden gecamoufleerd, net als het afster vende loof van tulpen of sieruien. Naast Nicotiana alata zijn er andere soorten. De meest specta culaire hiervan is de manshoge Nicotiana sylvestris, met han gende bloemen en groot, frisgroen blad. Dat blad voelt merk waardig aan. Strijk er eens over en u weet wat ik bedoel: alsof iemand je een klamme hand geeft. door Romke van de Kaa TUINEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 128