'De ramp van Monticchiello' I Niet leuk V16 I 5i UW: Zaterdag 12 mei 2007 PZC Geen landschap zo fraai als het met cipressen doorsneden Toscaanse heuvelland in Italië. De Vallei D'Orcia geldt als de absolute top. Het is door Unesco tot werelderfgoed verklaard, maar valt nu toch ten prooi aan de ook in Toscane heersende bouwwoede. Voor de een een schandaal, voor de ander een logische keuze. „Een landschap moet geen verstikkend strak korset zijn." Rome ITALIË tekst en foto's Eelco van der Linden Monticchiello: een zigzagweg omzoomd met cipressen in het Toscaanse landschap. Een slinger van perfectie. Toeristen hebben hun camera's hier volgeschoten, maar ook reclamemakers uit de hele wereld hebben deze plek uitgekozen om hun auto's en verzekeringspolissen in verband te breng en met rust, evenwicht en schoonheid. Wie vlak voor het burchtstadje Monticchiello rechts af slaat en de heuvel beklimt, ervaart hetzelfde: de zigzagweg, omzoomd met cipressen, lijkt tot in de hemel te voeren. Maar wie zich omdraait, schrikt zich kapot. Aan de voet van Monticchiello verrijst een heel nieuw dorp. Op grote borden worden negentig appartementen in landhuizen te koop aangehouden. Huizen 'om van te houden, met uniek uitzicht op een vallei die erf goed is van de hele mensheid.' De argeloze Amerikaanse toerist vraagt wat hier gaande is, een groep Duitse fietsers stapt af en krabt zich collectief achter de oren. De oude professor Al berto Asor Rosa, een kopstuk van de in Toscane nog steeds oppermachtige (post-)communistische partij en eigenaar van een landhuis hier, heeft het project een eco-monster genoemd. Inmiddels zijn overal in Toscane spontane comités ontstaan die zich keren tegen het wilde cement dat oprukt, zoals dat eerder in het zuiden is gebeurd. Monticchiello is plots het symbool van wildgroei en speculatie geworden. „Speculant, ik?" Stefano Lo Cicero ontploft bijna in zijn verkoopkantoortje op de bouwplaats van Iniziati- ve Toscane. De projectontwikkelaar uit Rome zegt al 25 jaar in Toscane verantwoord te werken en bezig te zijn- met een operatie die een oord als Monticchiel lo de broodnodige zuurstof verschaft. „Het dorp sterft uit, wat overblijft is een openluchtmuseum. Moeten we dat accepteren?" Lo Cicero spreekt van een 'verstikkende kap' die over Toscane hangt, een rode kap, welteverstaan, die volgens hem elke soort ontwikkeling smoort. „Waar om mag hier niets? Waarom zou je moeten blijven leven als in de renaissance? Elke plek verandert in de loop der tijden. Rome bestond tweeduizend jaar te rug uit zeven heuvels, had dat soms zo moeten blij ven?" De projectontwikkelaar is woedend en oprecht bele digd door het verwijt dat hij de omgeving niet res pecteert en de denigrerende namen die aan zijn hui zen zijn gegeven. Hij beent naar buiten en wijst naar de natuursteen, waarmee de cementen karkassen worden bekleed. „We hebben een maniakale zorg voor de materialen, doen alles in stijl. De terracottate gels en dakpannen, het travertin, alles is afkomstig uit de streek. We geven lokale bedrijven en hand werklieden volop werk." Wie over het bouwterrein loopt, moet Lo Cicero een beetje gelijk geven: hier verrijst geen eco-monster. De huizen lijken op wat hier eeuwenlang is neerge zet, wat niet gezegd kan worden van de huizen die in de jaren tachtig zijn gebouwd. Wel staan er erg veel op weinig grond en heeft het geheel een enor me impact op de zo harmonieuze omgeving van Monticchiello. Volgens Lo Cicero zal dat veranderen als het project af is en de bomen zijn gegroeid. Het argument heeft de minister van Cultureel Erf goed niet overtuigd. Hij is onlangs zelf komen kijken en besloot dat het nog te bouwen deel - alles bij el kaar achttien appartementen - niet gerealiseerd mag worden. Het argument is dat de huizen te dicht bij de uit de tiende eeuw stammende stadsmuur van Monticchiello komen. Lo Cicero had alle denkbare vergunningen in huis. Hij voelt zich nu het slachtoffer van een complot van de 'rode elite', die haar invloed heeft gebruikt om de regering te beïnvloeden. Een van hen is Ezio Locatelli, parlementariër in Ro me voor de Partij van Herstichte Communisten, die deel uitmaakt van de regering-Prodi. Hij kocht enke le jaren geleden in de eerste bocht van de befaamde STANDPLAATS ISRAEL door Ad Bloemendaal JLv s het aangenaam leven in Israël? Kenne lijk nog niet. Toen Ehud Olmert begin Lvorig jaar premier werd, beloofde hij het land te zullen hervormen tot 'een plaats waar het leuk wonen is'. Een paar maanden later begon hij een oorlog in Li banon om ontvoerde soldaten te bevrijden en Hezbollah te ontwapenen, en dat was al evenmin een succes. Hoe het in dit land afloopt met premiers die veel beloven en weinig geven, kunt u de komende weken op de nieuwspagina's lezen. De oorlog in Libanon is nog volop in het nieuws, maar over het leuke wonen in Israël hoor je weinig meer. Zijn Israë liërs minder gelukkig dan inwoners van westerse landen? Uit opiniepeilingen blijkt dat niet. Ongeveer de helft van de onder vraagden zegt liever op een andere plaats het levenslicht te hebben aanschouwd. Maar hoeveel Nederlanders zouden er niet liever in Spanje, Australië of Canada wo nen? Een ding is wel duidelijk: westerse toeristen staan niet in de rij om hierheen te komen. Na de oorlog in Libanon zijn de toeristencijfers voor de zoveelste maal inge zakt en het herstel verloopt maar lang zaam. Wat moet Israël in vredesnaam doen om zijn hotels en touringcars weer vol te krijgen? Het ministerie van Toeris-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 100