De meester in het 'spinnen' vertrekt Brown is een 'stalinist' en controlfreak Bye, bye mister Blair PZC Vrijdag 11 mei 2007 9 TRIMDON - Britse premier Tony Blair wuift zijn aanhang uit als hij de La- bourclub in zijn kiesdistrict Sedge- field verlaat. Blair vertelde gisteren in een speech dat hij op 27 juni af treedt. Blair kijkt tevreden terug op zijn premierschap, maar erkent dat hij niet aan alle verwachtingen heeft voldaan. „Het was een eer Groot- Brittannië te dienen, ik dank u en ex cuseer me voor mijn fouten." foto Craig Connor/EPA Na tien jaar aan de macht pakt 'Tefal Tony' zijn boeltje. door onze correspondent Esther Gotink LONDEN - Op zijn eerste werkdag als premier kwam niet Tony Blair in het nieuws maar zijn vrouw. Toen journalisten de kersverse pre mier een bloemetje wilden aanbie den, werd de deur geopend door Chérie die net uit bed kwam: in pyjama en met een kapsel alsof ze een orkaan getrotseerd had. De fo to haalde alle kranten. Het was de laatste keer dat we de 'echte we reld' van Tony Blair zagen. Sinds dien verhulde hij alles onder een glanzend laklaagje. 'Spin', zoals ze in Engeland het mooi afschilderen van de werkelijkheid noemen, is een term die Blair als geen ander heeft toegepast. Aan alles werd een positieve draai gegeven, met Blair werd vaak bestempeld als het schoothondje van de Amerikaanse president één groot nadeel: het volk wist niet meer wanneer hij de waar heid sprak. Het begon voorspoedig. Popzan gers, soapsterren, designers, direc teuren, allemaal wilden ze delen in Tony Blairs glorie toen hij aan trad. Hij verpersoonlijkte een ver nieuwing waar het land om stond te springen: het was de periode van de 'Britpop' en 'Britart', waar in Britse bandjes en kunstenaars de wereld veroverden, het was de tijd dat Londense couturiers en chefkoks hun collega's in Parijs voorbij beenden. Amerika bedacht de term 'Cool Brittannia' en de Londense wijk Notting Hill werd de 'place to be'. Het imago van Blair veranderde ra dicaal door zijn steun aan de inval in Irak. Hij werd door de Britse kranten menigmaal bestempeld als het schoothondje van de Ame rikaanse president. Berucht is Blairs argumentatie om de inval te steunen. Dictator Saddam Hus sein, zo trok hij het Lagerhuis over de streep, beschikte over massaver nietigingswapens die binnen 45 minuten gebruiksklaar konden worden gemaakt. Niet waar, zo Werklozen (xmln) BBP (x mld pond) Nat. schuld (xmln pond) Weekloon (bruto, pond) Huizenprijs (gem. in pond) Wachtlijsten zorg (xmln) Overgewicht bevolking) Bewakings camera's (xmln) Toeristen (x min) 1 pond -1,47 euro 2,1 1,7 936 1.200 352 501 336 474 68.788 189.681 1,1 0,8 16,4 22 0,1 4,0 25,5 32,1 Nieuwe Labourleider moet partij nieuw leven in zien te blazen. door Carel Coseling LONDEN - Gordon Brown (56) heeft het er tegenwoordig nog steeds over: de werklozen in zijn geboorteplaats Kirkcaldy (Schot land) die in de jaren zestig bij zijn ouderlijk huis aanbelden voor geld en hulp. „Er waren zo veel sociale problemen dat je tot de conclusie kwam dat er dingen moesten ver anderen." „Niemand moet opgroeien in ar moede", vindt Brown. Als nieuwe Britse premier krijgt hij alle gele genheid dat te bewerkstelligen. Brown werd in 1983 parlements lid. Samen met Tony Blair werkte hij aan een hervorming van La bour waarbij Brown, als schaduw- minister van Financiën, er de na druk op legde dat Labour ook een succesvol economisch beleid kon voeren zonder hogere uitgaven en dito belastingen. In 1997 werd Brown onder Blair daadwerkelijk minister van Finan ciën. Hij legde het monetaire be leid meteen in handen van de Bank of England en hervormde het belastingstelsel. Er ging meer geld naar onderwijs en gezond heidszorg. De Britse economie groeide harder dan het EU-gemid- delde en de werkloosheid daalde fors. Sinds Blair eind 2004 aangekondig de dat hij een derde termijn niet zou volmaken, werd Brown als zijn logische opvolger gezien. Wat kunnen de Britten van hem ver wachten? Hij staat te boek als een controlfreak, een 'stalinist' en on collegiaal. Maar ook als superintel ligent, onvermoeibaar en enthou siasmerend. Hij geldt als een kal me hervormer. Binnen het kabi net is er geen oppositie tegen hem. Het grootste deel van Labour staat ook achter hem. Zelf ziet hij voor Groot-Brittannië drie uitda gingen: veiligheid, milieu en eco nomie. Maar eerst zal hij Labour nieuw leven in moeten blazen. infographic: ANP bron. AFP, MCT bleek. De afgrond leek zich te ope nen voor Tony Blair, al wist hij het tot verrassing - en heimelijke be wondering - van velen nog vier jaar uit te zingen. Volgens een recent onderzoek zegt 69 procent van het volk zich Blair te zullen herinneren vanwege het Irak-debacle. Slechts 6 procent noemde een positieve prestatie: Blairs vredespogingen in Noord- Ierland. Het is hem gelukt aartsvij anden Gerry Adams en lan Paisley met elkaar om de tafel te krijgen, iets wat niemand na veertig jaar bloedige strijd durfde dromen. Het is in Londen welhaast gebrui kelijk dat politieke carrières eindi gen in verdoemenis. Die van Blair vormt geen uitzondering. Hij is aangevallen op zijn zorgbeleid, zijn jachtverbod, de hervorming van het House of Lords en de ver hoging van het collegegeld. Maar internationaal wordt 'Tefal Tony' (een bijnaam die hij kreeg omdat kritiek hem niet aankleeft) veel positiever beoordeeld. Het was Blair die aandrong op ingrij pen in Bosnië, Kosovo, Oost-Ti- mor en Sierra Leone. Hij zette moeilijk bespreekbare onderwer pen als derde wereldpolitiek en het broeikaseffect op de agenda. Thuis werd hem arrogantie verwe ten vanwege zijn presidentiële stijl. Als geen andere Labour-leider wist Blair zoveel woede te ontkete nen onder zijn eigen partijgeno ten. Blairs ware verdienste is dat hij de ziel terugbracht in Labour. Hij hielp de partij, na vier nederla gen, aan drie verkiezingszeges. De conservatieven konden hem niet verslaan en proberen hem nu te kopiëren. Eenenzestig procent van de Britten gaf in een opiniepeiling schoorvoetend toe dat Blair toch wel een goede premier is geweest. Primera Burger Primera van 't Westende Korte Delft 7 Hoek Damplein Vrijlandstraat 87-89 Middelburg Middelburg Tel. 0118-63 35 74 Tel. 0118-61 36 80 Primera Oost-Souburg Doolaege Drogisterij Kanaalstraat 4 Szydlowskipiein 12 Oost-Souburg Axel Tel. 0118-46 12 70 Tel. 0115-56 51 86 Primera Vlissingen Carpentier Petra Nellie Walstraat 189 Eenhoornplantsoen 7 Vlissingen Oostburg Tel. 0118-44 00 37 Tel. 0117-45 28 30 Tabakswinkel De Pupekop Tabac Gifts Vuik Appelmarkt 27 Havenstraat 38 Zierikzee Terneuzen Tel. 0111-41 50 63 Tel. 0115-61 65 70 Primera Arnemuiden Tabac en Gifts C.F. Diesch Langstraat 45 Markt 35 Arnemuiden Middelburg Tel. 0118-60 60 35 Tel. 0118-61 22 58 Tabakspeciaalzaak Ben Everse Sas van Gent Tel. 0115-45 17 06 Tijdperk Blair Veranderingen in Groot-Brittannië onder het bewind van scheidend premier Tony Blair. Bevolking (x min)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9