Kabinet zet hoog in op veiligheid A Jason W. boycot proces Voor 120,- korting op een internetabonnement hoefje niet te knippen iPrimafoon Internet Voordeel weken Ga direct naar Primafoon! PZC Vrijdag 11 mei 2007 5 Aandacht voor klimaat, etnische spanningen en stroomvoorziening door Laurens Kok den haag - Het kabinet komt met een groot aanvalsplan om de veilig heid van de samenleving te waar borgen. De overheid slaat daar voor de handen ineen met univer siteiten, onderzoeksinstituten en het bedrijfsleven. Klimaatverande ring, etnische spanningen en stroomvoorzieningen zijn voorlo pig als topprioriteit aangemerkt. De Strategie Nationale Veiligheid, zoals het plan is genoemd, moet ervoor zorgen dat dreigingen vroegtijdig worden ontdekt en te gengegaan. Nu worden maatrege len te vaak pas genomen als het leed al is geschied. Dat gebeurde bijvoorbeeld na de cafébrand in Volendam en de vuurwerkramp in Enschede. Een ander probleem is dat de ver Stroomvoorziening staat hoog op de lijst. foto Dirk-Jan Gjeltema schillende ministeries vaak langs el kaar heen werken. Zo vereist kli maatverandering niet alleen actie van het ministerie van Verkeer en Waterstaat (dijkverhoging), maar ook van Landbouw (blauwtong, langdurige droogte) en Volksge zondheid (hitte in verpleeghui zen). Meer onderlinge afstemming is dus gewenst. Expertgroepen moeten gaan bepa len welke rampen en gebeurtenis sen op korte en lange termijn de Nederlandse samenleving kunnen ontwrichten. Omdat het kabinet het niet mogelijk acht om alle drei gingen in één keer bij het onder zoek te betrekken, is besloten om dit jaar alleen de risico's van kli maatverandering, spanningen tus sen allochtonen en autochtonen en elektriciteitsuitval te onderzoe ken. Die zijn op dit moment het belangrijkst. Andere dreigingen, zo als terrorisme, pandemieën (sars) en digitale verlamming (cybercri me), worden pas volgend jaar in de analyse meegenomen. Er wordt op dit moment gewerkt aan een model waarmee alle moge lijke rampen - die zich doorgaans niet makkelijk met elkaar laten ver gelijken - toch met elkaar vergele ken kunnen worden. Daarbij wordt niet alleen gekeken naar ob jectieve criteria als hoeveel doden kunnen er vallen en wat is de ma teriële schade, maar ook naar de maatschappelijke onrust die de ge beurtenis met zich mee brengt, de zogenoemde subjectieve criteria. De moord op Theo van Gogh kost te weliswaar maar één persoon het leven, de maatschappelijke on rust was groot. Het model wordt gebruikt voor een jaarlijkse risicobeoordeling die dit najaar voor het eerst verschijnt. De beoordeling is een soort meet lat waarvan is af te lezen hoe hoog een bepaalde dreiging scoort. Het kabinet bepaalt daarna welke maat regelen als eerste noodzakelijk zijn om een ramp te voorkomen of te beantwoorden. Groot-Brittannië werkt al langer met een dergelijke risicobeoordeling en dient als voor beeld. Het plan Strategie Nationale Vei- ligheid is gericht op een geza menlijke en tijdige aanpak van za ken die de Nederlandse samenle ving bedreigen. Hoofdverdachte wil zich niet voor politieke doelen laten gebruiken. door Jan Salden den haag - De belangrijkste ver dachte in het hoger beroep tegen de Hofstadgroep, Jason W. (22), wil het proces boycotten. Dat is in zijn ogen 'niets anders dan een showproces, waarin de verdachten misbruikt worden voor politieke doeleinden'. Hij schrijft dat in een in zijn cel geschreven verklaring. Jason W. was gisteren niet aanwe zig tijdens de eerste zitting van het hoger beroep tegen zeven leden van de Hofstadgroep. „Ik ben niet voornemens mij hiervoor te laten gebruiken, en zal daarom het pro ces boycotten. Dit houdt in dat ik geen verdediging zal voeren en niet aanwezig zal zijn." W. schrijft dat het hoger beroep in zijn ogen een herhaling wordt van het eerste proces, toen de recht bank hem veroordeelde tot vijf tien jaar cel. De rechters achtten hem schuldig aan lidmaatschap van een terroris tische organisatie en het gooien van een handgranaat naar leden van een arrestatieteam. Hij deed dat tijdens de belegering van het Haagse Laakkwartier, kort na de moord op Theo van Gogh, in no vember 2004. In zijn verklaring schrijft W. ver der: „De voorgaande terechtzittin gen hebben aangetoond dat de hui dige racistische, islamofobische sentimenten en de druk vanuit po litiek en media elk eerlijk en objec tief oordeel onmogelijk maken. De rechtbank was niet geïnteresseerd in waarheidsvinding, maar slechts in een veroordeling." W. protesteert ook tegen zijn over plaatsing naar de Terroristen Afde ling in Vught, zonder dat daar in zijn ogen een aanleiding voor was. „Dat bewijst dat er voor moslims andere regels gelden." Knip deze coupon niet uit! 0800-0115 [kpn.com Snel en onbeperkt ADSL internet vanaf 9,95 p/mnd 10,- korting p/mnd op een 1-jarig internet abonnement van KPN, Planet Internet of Het Net GRATIS installatie door monteur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5