Binnenland Meeste rimpels hebben hoogste gezag om WD geeft Rutte de tijd uit het dal te klimmen 4000 kilometer op één liter brandstof Milli Görüs spil illegale fondsen Burgemeester Dales: agenten zijn te dik rmrWMMiiBiM 4 Vrijdag 11 mei 2007 PZC DEN HAAG/NOGARO - Groepsfoto van de Neder- een auto op slechts één liter brandstof. Dat is de keer doen vier Nederlandse teams mee aan deze landse deelnemers aan de eco-marathon. uitdaging die deelnemers van de Shell Eco-mara- zuinigheidswedstrijd. Omgerekend bijna 4000 kilometer afleggen in thon komend weekeinde aangaan. Voor de eerste foto ANP Veiligheid staat morgen centraal op de Dag van de Verpleging. door Pieternel Kellenaers AMSTERDAM - Even met een watje de huid desinfecteren voor er een prikje wordt gezet. Het gebeurt al jaren, maar het is nergens voor no dig. Toch wordt het ritueel nog steeds uitgevoerd. Het blijkt moei lijk uit te bannen. Het is eigenlijk net als met bakerpraatjes. „Vroeger werd bij wonden die slecht genazen de bloedsomloop gestimuleerd met ijs en föhnen", zegt dr. Hester Vermeulen die rou tineuze (be)handelingen onder zocht op hun effect. „Daardoor zou de wond beter genezen. Dat werd alleen op basis van gezond verstand en ervaring gedacht, maar later is het aan de hand van onderzoeksresultaten juist sterk af geraden." In haar promotie-onderzoek toon de Vermeulen vorig jaar al aan dat routinematig temperaturen en laxeren na een operatie beter ach- 'Oude gewoonten zoals scheren voor een operatie zijn helemaal niet nodig' terwege kunnen blijven. Het toe dienen van een laxerende siroop na een hartoperatie veroorzaakt va ker buikpijn en darmkrampen dan dat het een verstopping oplost. Schrappen dat ritueel, is daarom het advies van Vermeulen. Met de zogenoemde evidence ba sed practice (EBP), zorg gebaseerd op wetenschappelijke onderzoeks resultaten, wordt volgens Vermeu len nog te weinig gewerkt. Ook in het Amsterdams Medisch Cen trum waar zij werkt, zijn volgens de onderzoekster nog wel wat hor des te nemen. „De mening van een verpleegkundige met de mees te rimpels en grijze haren - dat staat voor meer ervaring - telt nog zwaar mee", zegt Vermeulen. „Oude gewoonten, zoals uitge breid scheren voor een operatie, zijn vaak helemaal niet nodig." Sinds een jaar of vier worden ver pleegkundigen standaard opgeleid in het gebruik van EBP. De nieu we lichting weet hoe het kan wor den toegepast. Toch bepalen nu nog opinie en autoriteit de manier Partij praat twee dagen over de klassiek-liberale koers van de leider. DEN HAAG - De WD praat van daag en zaterdag in Rotterdam over de klassiek-liberale koers waarmee partijleider Mark Rutte de partij uit het dal probeert te trekken. De meeste liberalen lijken hem te steunen. Ex-staatssecretaris van Sociale Za ken Robin Linschoten neemt al vast een voorschot: „Ik steun het idee van Rutte om vanaf nu voor al te hameren op oorspronkelijke liberale thema's als belastingverla ging, immigratie en integratie en immateriële kwesties als abortus, euthanasie en homohuwelijk." Linschoten wil niet het kabinet maar de SP en de Partij voor de Vrijheid tot grootste vijand be stempelen. Hij wordt gerekend tot de vooraanstaande partijstrategen van de WD. „Het kabinet heeft nu erg de wind mee, in economi sche zin. En het zal, naar ik aan neem, de eerste tijd tamelijk be hoedzaam opereren. Zo'n kabinet waarop een patiënt wordt behan deld. „Verpleegkundigen hebben vaak te weinig tijd om te lezen, vinden de onderzoeksresultaten moeilijk leesbaar en hebben moei te met de vertaalslag naar de prak tijk." Daarom pleit Vermeulen voor scholing en het opstellen van richt lijnen voor verpleegkundigen, zon der daarin door te schieten. „Het moet natuurlijk geen Kookboek Geneeskunde worden. De wensen van een patiënt zijn ook belang rijk. Maar handelingen die onno dig of schadelijk zijn en alleen tijd en geld kosten, kunnen beter wor den geschrapt." Nederland telt zo'n 400.000 ver pleegkundigen en verzorgenden. Die krijgen tot dinsdag workshops over patiëntveiligheid. is geen dankbare tegenstander. Dus kun je beter de strijd aanbin den met de partijen die links en rechts het verst van je zijn verwij derd." Binnen de WD leven nogal wat twijfels over de vraag of Rutte wel uit het juiste hout is gesneden als politiek leider. Corine den Baars, provinciaal voorzitter van de WD in Zeeland, wil echter dat Rutte de tijd krijgt om de WD - na de te leurstellende stembusuitslag en de mislukte coup van Rita Verdonk - weer stevig op de rails te krijgen. „Al het gedoe rond het leider schap en de campagne is genoeg geweest", zegt zij. „Mark is onze leider en ik zou graag zien dat ie dereen dat respecteert. Ook dege nen die vorig jaar tijdens de leider schapsverkiezing op Rita Verdonk hebben gestemd. Mark moet het nu gaan doen. Ik hoop alleen wel dat hij ervoor zorgt dat de WD door die klassieke thema's niet een ouderwetse, elitaire partij wordt. Ik wil dat de WD een volkspartij blijft voor alle mensen die hun handen uit de mouwen willen steken." Ook oud-partijlei- HILVERSUM - Bestuursleden van Milli Görüs vervulden een spilfunctie in een beleggingsschan daal rond zogenoemde 'groene fondsen'. Honderden Nederlandse Turken zijn voor miljoenen euro's gedupeerd door te beleggen in ille gale fondsen. Diverse bestuursle den van de islamitische stichting inden zelf het beleggingsgeld, zo blijkt uit onderzoek van het actua liteitenprogramma Netwerk. De Autoriteit Financiële Markten en het OM concludeerden onlangs nog dat er geen bewijzen waren voor de betrokkenheid van Milli Görüs bij de illegale handel in ef fecten. Op basis van de tv-uitzen- ding wil een Kamermeerderheid nu dat er aanvullend strafrechte lijk onderzoek komt. LEEUWARDEN - Het aantal te dikke politieagenten neemt hand over hand toe, vindt de Leeuwardense burgemeester Geert Dales. Vol gens hem is het 'echt een pro bleem'. „Ten eerste kunnen dikke mensen minder hard lopen. Maar misschien nog belangrijker: als agent dien je er kek bij te staan. Fy siek in topvorm. Een goede uitstra ling hoort bij het werk." Dales, korpsbeheerder van de Friese poli tie, doet zijn uitspraken in het jaar boek van de School voor Politie Leiderschap. In het interview waar schuwt hij dat de politie professio neel moet blijven en haar gezag niet moet verspelen. Te dik zijn is een verkeerd signaal. Gevraagd naar een toelichting laat Dales via zijn woordvoerder weten dat 'dik ke mensen hem niet bekoren en dikke agenten al helemaal niet'. der Hans Dijkstal is blij met de koers die Rutte heeft uitgestip peld. „Maar ik vind dat niet ge noeg. Mark zal ook veel aandacht moeten schenken aan de vier libe rale uitgangspunten: vrijheid, ver antwoordelijkheid, verdraagzaam heid en sociale rechtvaardigheid." Ook Dijkstal gunt Rutte de tijd en wil dat zijn partijgenoten hetzelf de doen. „Wij liberalen zijn van oorsprong ongedurig. Wij willen de dingen altijd graag snel regelen, maar dat ongeduld is in dit geval geen goede drijfveer. De partij moet begrijpen dat het tijd kost om je als partijleider te bewijzen. Dat gaat niet een twee drie." Voor Mark Rutte, zegt Robin Lin schoten, komt het nu aan op cha risma, presentatie en overtuigings kracht. „Als hij zijn achterban op sleeptouw weet te nemen, komt het goed met hem en de partij. En wanneer dat niet gebeurt? Dan keert de wal een keer het schip of i glijdt hij uit over een moment. Maar echte leiders kunnen prima opereren binnen de geringe band- breedte die zij hebben om hun po sitie te waarborgen." 'wAT WiL DEZE Opw/MPENDE V«OOW VAM MB PRtNKEKf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4