Delta onder vuur in Staten 'Seniorenstad wordt Draadloos netwerk Zeeland is erg duur Zeeland kiest m Supermarktketen Edah is in september definitief ontmanteld 38 Vrijdag 11 mei 2007 pzc Provinciale Staten boos over wijze van kopen zonnepanelenfabriek. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Delta heeft bij de aankoop van zonnecellenfabriek Solland de aandeelhouders gepas- serd. Dat vinden Provinciale Sta ten. Delta ontkent dat en zegt dat de Statenleden een fout maken. De boosheid van de Statenleden heeft te maken met de koop in ja nuari door Delta van zonnecellen- fabriek Solland in Heerlen. Voor de aankoop betaalde Delta 49,9 miljoen euro. Voor investeringen onder de 55 miljoen euro hoeft het energiebedrijf geen toestem ming te vragen aan de aandeelhou ders. De Staten denken dat Delta dat toch had moeten doen. Dat komt omdat Delta de provincie en gemeenten nu toestemming vraagt om een lening van ING aan Solland om te zetten in een goed kope. Het gaat om een 'risicodra gende financiering' van 39,8 mil joen euro tegen een rentepercenta ge van 7 procent. Statenleden zijn Provinciale Staten stellen dat Del ta de aandeelhouders verkeerd heeft geïnformeerd over de aan koop van een zonnecellenfa briek. Delta ontkent dat. onaangenaam verrast. „Dat bete kent dat Delta voor Solland bijna 90 miljoen euro heeft betaald en dus wel toestemming had moeten vragen", zegt SGP-Statenlid A. Dorst. Een ruime meerderheid in de Staten deelt die visie. Niet dat ze Delta gaan dwarsbomen. Wel willen ze dat gedeputeerde A. Pop- pelaars de onvrede overbrengt. Volgens Delta hebben de Staten niet alle feiten op een rij. Woord voerder M. van Zuilen: „Delta wil de Solland samen met een partner kopen. Die zou meebetalen. Maar die partner hebben we nog niet ge vonden." Daarom is de ING bijge sprongen met een financiering, schrijft Delta de aandeelhouders. Van Zuilen: „Die stond helemaal los van Delta. De koop kwam dus niet boven de 55 miljoen euro uit." In samenspraak met de Raad van Commissarissen is nu besloten de ING-lening af te lossen. „Delta kan goedkoper lenen", aldus Van Zuilen. „Deze financiering vinden we financieel onverantwoord." Delta heeft de aandeelhouders niet gepasseerd, zegt Van Zuilen. „We hebben voor Solland een be drag betaald dat onder de grens van 55 miljoen euro ligt. Je mag de beide bedragen niet, zoals Statenle den doen, bij elkaar optellen. Door het aflossen van de lening in vesteert Delta in Solland." Iet-bedrijf raadt aan kostbaar DOZ gefaseerd in te voeren. door Frank van Cooten SCHOONDIJKE - Draadloos Open Zeeland (DOZ) is haalbaar maar duur. Een volledig breedbandig draadloos netwerk in Zeeland kost 45 miljoen euro. Dat blijkt uit een onderzoek van iet-bedrijf Vaips in Schoondijke naar deze nieuwe technologische ontwikkeling. Het onderzoek is gedaan in op dracht van de provincie Zeeland, de gemeente Sluis en de Rabo bank in West-Zeeuws-Vlaanderen. Draadloos Open Zeeland gebruikt de Wifi-technologie, voorkomend in veel laptops, zakcomputers en mobiele telefoons, die door mid del van radiofrequenties toegang biedt tot datanetwerken. DOZ kan onder meer worden gebruikt voor het aansluiten van afgelegen gebie den op internet of het aanbieden van multimediale informatie aan toeristen. Internetten op het strand is dan bijvoorbeeld een fluitje van een cent. Door de hoge investering is een verstandige fasering van belang, concluderen de onderzoekers. Voorgesteld wordt een proef te doen met een aantal toepassingen. De proef kost zes ton. Vervolgens wordt een hoofdwegenstructuur aangelegd. Dat kost een miljoen eu ro. Pas in derde instantie, als zeker is dat de investeringen worden te rugverdiend, wordt een volledige dekking gerealiseerd. Opdeling kost beperkt aantal medewerkers hun baan. door Jan Trommelen DEN HAAG - De ontmanteling van de supermarktketen Edah is bijna afgerond. Op 8 september sluit het distributiecentrum in Someren de poort en kort daarna verdwijnt het bord Edah van de laatste win kelgevel. Dat bevestigt algemeen di recteur Jaap Lagerweij van Plus Re tail, de keten die samen met Sligro vorig jaar 223 Edah's kocht. Senioren worden actiever. Voor projectontwikkelaars en stedenbouwkundigen is de vergrijzing een uitdaging. In de Noordoostpolder en Limburg moeten steden voor actieve 55-plussers komen. door Gert van Harskamp oke Loman kan er bijna niet I op wachten. Ze heeft zich in- I geschreven voor een woning I in een seniorenstad. „In wel- I ke ik ga wonen? Dat maakt Jr me niet zoveel uit. De stad mie het eerste klaar is. Ik ben nu 65. Ik wil geen vijf jaar meer wach ten", zegt zij resoluut. Waarschijnlijk komt Loman te wo nen in de buurt van Schokland in de Noordoostpolder, onder Emme- loord. Dit voormalige eiland in de Zuiderzee gaat het decor vormen voor de eerste seniorenstad in Ne derland. Als alle bouwplannen voorspoedig verlopen, wordt in 2009 daar de eerste van de twee duizend geplande 55-pIuswonin- gen opgeleverd. Daarna moet ook een start worden gemaakt met de tweede seniorenstad, bij Kerkrade in Limburg. Over enkele jaren kunnen de 55-plussers bij Schokland hun da gelijkse wandeling maken, aldus adviseur Alex Sievers van steden bouwkundig adviesbureau Inbo en leider van het project. Sievers is in 2003 begonnen met zijn stok paardje, de seniorenstad. Het idee heeft hij opgedaan in de Verenig de Staten. Daar zijn de zogeheten Sun City's razend populair. Steden waar ouderen samen wo nen en recreëren, samen activitei ten ontplooien. „Het zal hier niet zo grootschalig worden. De groot ste seniorenstad in de VS telt zo'n veertigduizend inwoners. Gemid deld wonen er 10.000 ouderen in een Amerikaanse seniorenstad. In Nederland krijg je nederzettingen van maximaal 4000 huizen." Het belangrijkste in de nieuwe se niorensteden is het voorzieningen niveau. Dat is erg hoog. Veel hore ca, veel water voor sport en recrea tie en natuurlijk de zorg. „Sport, spel en recreatie zijn voor mij be langrijke voorwaarden om er te wonen", zegt loke Loman. „Ik wil daar in ieder geval op een zang groep kunnen. Als er geen zang groep is, dan richt ik er zelf een op." Een houding die typisch past bij de toekomstige bewoner van de se niorenstad, zegt initiatiefnemer Sievers. „De sfeer wordt door de mensen zelf gemaakt. Mensen die hier gaan wonen, kiezen er be wust voor niet alleen te zijn. Dus zullen zij ook zelfinitiatieven moe ten ontplooien." Alleen actieve ouderen zullen zich thuisvoelen in de seniorenstad, verwacht Loman. Zelf staat zij nog middenin het le ven en hoopt in Nieuw-Schokland soortgenoten te ontmoeten. De angst voor eenzaamheid is de belangrijkste beweegreden voor ouderen om zich in te schrijven, stelt bureau Inbo. In tegenstelling tot de VS speelt veiligheid hier nauwelijks een rol. Initiatiefnemer Sievers ziet in Nederland dan ook geen afgesloten wijken met oude- niettemin is Van den Beid kritisch over het project. Te veel gekopi eerd uit de Verenigde Staten, vindt de adviseur die zeifin Amerika heeft gewoond. „De Nederlandse cultuur is een heel andere dan de Amerikaanse. Wij zijn niet ver trouwd met het campus-denken. In Amerika is de samenleving gese gregeerd, hier niet." Ook de Stuurgroep Experimenten Volkshuisvesting (SEV) vreest dat er weinig behoefte is aan een se niorenstad. Uit onderzoek zou blij ken dat ouderen een negatief beeld hebben van het wonen tus sen uitsluitend senioren. Neder landse ouderen geven de voorkeur aan zelfstandig wonen tussen alle leeftijdsgroepen. Het ministerie van Volkshuisvesting heeft dat ook als speerpunt van beleid ge maakt. „Ik denk wel degelijk dat er bin nen dat beleid ruimte is voor groe pen ouderen die graag samen wil len wonen", aldus Van den Beid. „Dan heb ik het over een concen- 'Sport, spel en recreatie zijn voor mij heel belangrijke voorwaarden om er te wonen' ren ontstaan. Die behoefte is er niet, zegt hij. Toch vrezen critici dat door dit soort projecten aller lei groepen in de samenleving apart van elkaar gaan wonen. Zij vinden dat ouderen juist tus sen de jongeren moeten wonen. Dat zou beter zijn voor de integra tie van ouderen. Sievers: „Er is nu juist sprake van segregatie. Heel veel mensen doen nu niet mee. Nu woon je als oudere wel mid denin een wijk, maar je staat over al buiten. Als je geluk hebt, krijg je er nog een ouderenhangplek. In een wijk voor 55-plussers waar je kunt zwemmen en culturele activi teiten ontplooien, doet iedereen mee. Dat is volgens mij integratie." „Over segregatie maak ik me ook niet zoveel zorgen", zegt Hugo van den Beid, deskundige op het ge bied van ouderenhuisvesting en zorg bij adviesbureau TWynstra Gudde. „Op dat gebied zijn er na tuurlijk meer ontwikkelingen in de samenleving. Een Vinex-wijk is eigenlijk een jonge gezinnengetto, ook een vorm van segregatie. Als mensen er fijn wonen, dan heb ik daar geen probleem mee." Desal Van ongeveer twintig van deze fili alen is nog niet bekend wat er mee gaat gebeuren. Plus en Sligro zoeken hiervoor nog een koper. De opheffing van Edah gaat geluk kig niet gepaard met veel gedwon gen ontslagen. Volgens CNV-be- stuurder Kitty Huntjens ziet het er naar uit dat voor 26 medewerkers geen passende andere baan gevon den kan worden. Sligro en Sperwer houden allebei ongeveer tachtig voormalige Edah's. De resterende ruim zestig winkels worden geruild of ver kocht. Schets van het centrum van de geplande seniorenstad Nieuw-Schokland met veel horeca en uitgaansgelegenheden. illustratie GPD tratie van maximaal 50 tot 200 se nioren." Sievers heeft hele andere ervaringen. Dagelijks melden zich geïnteresseerden bij hem. Wel geeft hij aan dat ouderen veel voor zieningen eisen. De ervaring bij onze zuiderburen is wat dat betreft niet hoopgevend. In het Belgische Messancy staat het dichtstbijzijnde seniorendorp. Dit dorp maakt een troosteloze in druk. Een stel witte huizen, veel leegstand en van de beloofde voor zieningen is niets terechtgekomen. In deze seniorenenclave in de Ar dennen staat een hal half afge bouwd, die was bestemd voor re creatie. De ouderen van Messancy moeten hun vertier elders zoeken. Er is niets te doen in dat dorp. „Daar word ik ook niet vrolijk van", geeft Sievers toe. „In Messan cy staan zo'n zeventig woningen. Dat is te weinig om een goed be taalbare voorzieningenniveau te realiseren. De bewoners moeten die betalen. Hoe meer bewoners, hoe gemakkelijker en goedkoper dat is. Wat ik vooral geleerd heb van Messancy is dat je eerst de voorzieningen moet aanleggen en dan pas de woningen. Uiteindelijk moet de seniorenstad iets kunnen bieden dat tussen de camping en een vakantie in Spanje ligt. Een soort Center Pares." Innovation Island gaat verder dan alleen bouwen voor senioren. door Jeffrey Kutterink goes - Zeeland ziet een senioren stad niet zitten. De idee is dat ouderen niet moeten worden afge zonderd in speciaal voor hen be stemde steden. Ze horen juist deel te blijven uitmaken van de totale samenleving. Die gedachte krijgt vorm in Innovation Island. In discussies over de toekomst van Zeeland wordt nog wel eens ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 40