voor altijd BNN-kliniek Familie Een luisterend oor, praktisch advies en geborgenheid de meeste dochters hebben een hechte band met hun moeder. En ook al klikt het helemaal niet en botsen de karakters, dan nog blijft die band onverwoestbaar. Echt verbreken lukt nooit. door Catheleyne van der Laan foto Marco Okhuizen Moeder dochter Alle vrouwen zijn doch ters en allemaal hebben zij een moeder. De een heeft meer geluk dan de ander. Moeders zijn er in alle soor ten en maten: lief en geduldig, hard en veroordelend en alles wat daartussenin zit. Maar welke moe der je ook treft, de rest van je le ven heb je met haar te maken. „Vrouwen die zeggen hun moeder te haten en koppig beweren alle contact te hebben verbroken, roe pen dat meestal nét iets te fel", ver klaart Genoveef Leers, zelf moeder en dochter én psycholoog. Ook al is er geen contact, echt los koppelen lukt nooit. „Het is de meest fundamentele band die je hebt. Het allereerste contact in je leven. Die loyaliteit naar je moe der blijft levenslang. Zelfs kinde ren die het echt rot thuis hebben, verwaarloosd en mishandeld zijn, die blijven gefocust op hun moe der." 'Ik kijk naar je moeder, en in mijn binnenste woedt een vreselijke, ver scheurende tweestrijd, de strijd tus sen de instinctieve aantrekkings kracht van mijn eigen bloed en de on herroepelijke afwijzing van wie jij was.' (Uit 'Laat mij gaan moeder' van Hei- ga Schneider.) Meestal gaat het goed. De meeste moeders en dochters kletsen en winkelen wat af Wat hebben dochters van moeders nodig? „Een luisterend oor is het belangrijk ste", meent Leers. Je moeder is toch de eerste die belt als er narig heid is. Wat hebben moeders van dochters nodig? „Tja, eigenlijk vind ik dat je als moeder niets kunt eisen, maar je hoopt natuur lijk op liefde." Er is één groot ver schil met de moeder-zoonrelatie. „Herkenning", vat Leers samen. „Je herkent zoveel van wat je zelf hebt gevoeld en beleefd. Het spel met poppen, de onzekerheid in de puberteit, menstruatiepijn, het zoeken van een partner, kinderen krijgen: het is de herkenning van het vrouw-zijn." 'Oeroude patronen worden doorgege ven van moeders op dochters die nieuwe dochters krijgen, die nieuwe dochters...' (Uit 'Anna, Hanna en Johanna' van Marianne Fredriksson.) Er is nog een fundamenteel ver schil. Psychoanalyticus Frans Schalkwijk: „Om autonoom te worden, moet een meisje zich los maken van de moeder, maar om vrouw te worden moet zij zich identificeren met haar. Dat heb ben jongens niet." Hij ziet in zijn praktijk veel vrouwen die worste len met de band met hun moeder. De oorsprong hiervan ligt in de kinderjaren, legt hij uit. „Loslaten gaat gepaard met boosheid: 'stom me mama'. Als moeder daar her haaldelijk niet begrijpend mee om gaat en zegt, 'maar ik doe toch al les voor je', dan kan dat meisje zich schuldig gaan voelen over haar boosheid." Veel vrouwen wil len liever niet op mams lijken. „Als ze téveel op moeder lijken, is het alsof ze geen eigen persoonlijk heid hebben." Schalkwijk spreekt van een ambivalentie tegenover moeders: ze worden zowel liefge had als gehaat. „Vooral als vrou wen zich herkennen in eigenschap pen uit het hekelgedeelte is dat vre selijk. Zij zien dan die gehate domi nantie of kilheid gespiegeld in zich zelf" 'Het heeft mij het gehele schrijven van dit boek gekost om in mijn hart te erkennen dat ik de eigenschappen in mijzelf waar ik het meest trots op ben van haar gekregen heb.' (Uit 'Mijn moederen ik' van Nancy Friday.) Schalkwijk schreef het boek Dit is psychoanalyse. Bij deze aanpak van psychologische problemen draait het om verbanden tussen huidige problemen en conflicten uit het verleden. Hij geeft het voorbeeld van een vrouw die na de vroege dood van haar vader de taak op zich heeft genomen er altijd voor haar moeder te zijn. „Dat patroon is nooit helemaal overgegaan. Nu deze vrouw ge trouwd is, blijkt er weinig ruimte voor een eigen huwelijksleven want dan komt moeder tekort. Ook op haar werk gaat ze veel te ver met verantwoordelijkheden: ze moet er altijd voor iedereen zijn. Tegelijkertijd stort zij zich op haar eigen dochter zoals haar moe der dat bij haar deed. Tot het hele maal leeg is. In haar hart kan ze moeder soms wel schieten, maar ze bellen drie keer per dag en zijn 'de beste vriendinnen'. Er wordt zo een hele gevoelswereld ont kend. Dat is funest. Deze vrouw moet leren loslaten. Een proces van jaren." 'Moeder heeft verteld dat ze ons meer als vriendinnen dan als doch ters beschouwt. Dat is nu wel heel mooi, maar toch kan een vriendin de plaats van een moeder niet vervan gen. Ik heb er behoefte aan moeder als voorbeeld te nemen en eerbied voor haar te hebben.' (Uit 'Het Achterhuis' van Anne Frank.) Wat is hét basisingrediënt voor een gezonde moeder-dochterrela tie? „Een gezonde afstand", aldus Schalkwijk. „De vrijheid om ja te zeggen en om nee te zeggen. Ook is een duidelijke rolverdeling be langrijk: de moeder blijft de moe der en de dochter blijft de dochter. Ook al zijn de taken verschoven en de dochter zorgt voor haar zie kelijke moeder dan nog blijft zij het verlangende kind dat wacht op een bepaalde blik. Een moederlijk gebaar." Genoveef Leers heeft dit laatste ge deelte van de moeder-dochterrela tie ondervonden. Zij zag de veer kracht van haar moeder verminde ren. „Van steun en toeverlaat ging het langzaam naar 'ik zal haar hier maar niet mee belasten'. Nu moest ik er voor haar zijn. Zij is nu een jaar dood. Gelukkig heb ik haar nooit echt hoeven verzorgen. Dat lijkt mij moeilijk: een moeder moet moeder zijn. Het gemis is groot. Als ik iets bijzonders heb be leefd, denk ik automatisch: dit moet ik mam vertellen." je kinderen blijven altijd je baby's, ook als ze grijs haar hebben.' (Janet Leigh, actrice.) zich aanmeldde vanwege een lip- gloss-verslaving werd afgewezen. Wesselink noemt Afkicken een lo gisch gevolg op Spuiten Slikken. „Het is een programma dat hier al lang in de lucht hing, zoals onze programmadirecteur dat zegt Het te voorspellen verwijt dat BNN met het veelbesproken drugs- en seksprogramma de kij kers eerst aan verslavingen heeft geholpen, om hen vervolgens nu afkicktelevisie voor te schotelen, legt hij naast zich neer. „We hebben in Spuiten Slikken al tijd gewezen op de nadelen van bijvoorbeeld drugsgebruik. We hebben het bespreekbaar willen maken, net als nu het afkicken. Al les wat BNN doet, roept kritiek op, daar zijn we wel aan gewend." Ook familie en vrienden van ver slaafden kunnen zich trouwens wenden tot BNN. De verslaafde zal tijdens een zogeheten 'interven tie' door Wesselink worden uitge nodigd mee te doen aan het pro gramma. „We laten hem of haar dan videobrieven zien waarin an dere mensen vertellen over de im pact die de verslaving ook op hun leven heeft. Ze kunnen dan na tuurlijk nog altijd nee zeggen." Voor de makers is het programma geslaagd wanneer de verslavingskli nieken na afloop worden 'over spoeld' met aanmeldingen van mensen die hun probleem te lijf willen gaan. Filemon Wesselink streeft er ver der naar om in ieder geval zes van de acht deelnemers aan het einde van het programma verslavingsvrij te krijgen. „Ik denk dat onze came ra's daarbij een belangrijke rol gaan spelen. Het is toch anders als je tegen een behandelaar in een kantoortje zegt dat je er nu echt mee stopt dan wanneer het Neder landse volk je dat hoort beloven." Filemon Wesselink foto Freek van Asteren PZC Vrijdag 11 mei 2007 21 'Ivf niet beschikbaar voor rokende vrouwen' Roken halveert de succeskans zo wel op een natuurlijke zwanger schap als een zwangerschap bij ivf Het is daarom zinvol dat een vrouw die voor ivf in aanmerking wil komen, eerst stopt met roken. Doet ze dat niet, dan zou de arts moeten kunnen beslissen dat het medisch gezien niet zinvol is de be handeling te beginnen. Dit stelt G. van Dijk, beleidsmedewerker ethiek van de artsenorganisatie KNMG, in het vakblad Medisch Contact. Van de vrouwen die tus sen 1983 en 1995 een ivf-behande- ling onderging, rookte 43 procent. Wie begint met soep propt zich minder vol Wie minder calorieën naar bin nen wil werken, doet er verstandig aan de warme maaltijd te begin nen met (niet al te vette) soep en daarna ongeveer een kwartiertje te wachten met de rest van de maal tijd. Ondanks de extra calorieën van de soep werken mensen dan gemiddeld 20 procent minder calo rieën naar binnen tijdens de maal tijd dan zonder soep vooraf. Dit meldde J. Flood (Pennsylvania Sta te University) in Washington tij dens het congres Experimental Biology 2007. foto CPD Oorlogservaringen kind later van invloed Er is verband tussen de oorlogser varingen van jonge overlevenden van de Holocausten problemen die ze hebben nu ze de 60 gepas seerd zijn, ontdekte Elisheva Van der Hal-Van Raalte. Deze groep heeft de veilige en beschermende vooroorlogse omgeving gemist. Kinderen kwamen ter wereld in gezinnen die totaal ontwricht wa ren door de terreur van het nazi-re gime. Ze ervoeren tijdens de eer ste levensjaren niet de veiligheid en de geborgenheid die zo belang rijk zijn voor een gezonde ontwik keling. (Universiteit Leiden) Sport positief effect gedrag jongeren Jeugdsport kan een positieve in vloed hebben op het gedrag van jongeren. Dat concludeert promovenda Es ther Rutten van de Universiteit van Utrecht. In vier studies heeft zij gezocht naar een verklaring voor de verschillen in antisociaal en pro-sociaal gedrag van jonge ren. Normen en waarden, fair play en respect voor elkaar bleken van invloed te zijn op het gedrag van jonge sporters. De grootste in vloed werd echter toegekend aan de trainer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21