Pensioen r* Eindelijk komt er goede pensioeninformatie PZC Vrijdag 11 mei 2007 1 9 PENSIOEN WIJZER door Theo Gommer Het pensioen is een ingewikkelde materie. Het werd er door gebrekkige informatie vaak niet makkelijker op. Gelukkig gaat dat veranderen. Uit de vele reacties die ik na de laatste aflevering van Pen- sioenwijzer weer ontving, bleek dat er veel be hoefte is aan meer (en duidelij ke!) informatie over vooral drie onderwerpen: levensloop, flexi bilisering van pensioen en com municatie. Dit keer is het onder werp communicatie; de volgen de keren zal ik levensloop en flexibilisering nader tegen het licht houden. Pensioencommunicatie is een heikel onderwerp, zo blijkt. Want velen van u geven aan dat ze absoluut niet weten hoeveel pensioen ze krijgen, waar ze eventueel oude pen sioenrechten kunnen opvra gen en wat wel en niet kan. Zo gaf een lezer aan: „U schrijft dat het mijn geld is, maar volgens mijn pensioenfonds mag ik pas vanaf 62 jaar met pensioen, terwijl wettelijk 58 jaar (of eerder/later) ook mogelijk is". Kijk, dat is nu precies het com plexe en dus ook lastige bij pen sioen. De sociale partners (werkge ver en werknemers) beslissen wat 'de pensioenuitvoerder, zeg maar uw pensioenfonds, wel en niet mag. Wilt u andere dingen dan in uw pensioenregeling mogelijk zijn, dan zult u invloed moeten uitoefe nen (bijvoorbeeld via het lidmaat schap van een werknemersorgani satie, de ondernemingsraad of via een deelnemersraad bij uw pen sioenfonds). Dat moet u ook echt doen, anders gebeurt er namelijk niets in pensioenland. Pensioen is niets anders dan een zak met geld, üw zak met geld! De (nieuwe) Pensioenwet, sinds 1 januari van dit jaar in werking, ver STAAT...NlfcT OP \)E KAART! plicht tot duidelijke, begrijpelijke en tijdige in formatie aan u, de deelne mer dus. Duidelijk betekent dat het moet kloppen. Begrijpelijk dat het moet begrijpen en tijdig dat u de informatie moet krijgen als u er (nog) wat mee kunt. De informatie moet gaan over wat u écht wilt we ten. Hoeveel pensioen krijg ik, vanaf wanneer? Hoeveel krijgt mijn partner bij mijn overlij den en wat krijg ik bij arbeidsonge schiktheid? Moeilijk? Als u de in formatie niet begrijpt, dan ligt dat niet aan u, maar aan de informa tie. Zelfs als de informatie niet echt onbegrijpelijk is. Pensioen is feitelijk gewoon uitge steld loon. En laten we eerlijk zijn, u begrijpt vast ook niet alles van uw loonstrookje. Maar wel de twee meest essentiële bedragen. Wat verdient u bruto en wat houdt u daar netto van over. De rest zal echt wel kloppen (daar komt u natuurlijk pas achter als u zich er in verdiept en bij onbegrip doorvraagt). Vanaf 2008 moet iedere pensioen uitvoerder werken met het UPO, het Uniform Pensioen Overzicht. Daarom moet u vanaf dat mo ment zorgvuldig ieder jaar uw pen- sioenopgave, misschien tegelijker tijd met uw belastingaangifte, goed bestuderen. En bij onduide lijkheid: vragen! Als u dingen wilt veranderen in uw pensioen regeling geeft u dit dan door bij uw bedrijf, maak het be spreekbaar en bewaak dan ook de actie. Het is natuurlijk wel zo dat als u een beter (lees hoger) pen sioen wilt, u ook bereid moet zijn dit samen met uw werkgever te fi nancieren. Vanzelfsprekend moeten dergelij ke zaken omtrent pensioen met de nodige 'elegantie', redelijkheid en billijkheid worden geregeld. Het kan niet zo zijn dat iedereen indivi dueel tegemoet kan worden geko men. Maar desondanks is de 'een heidsworst' zoals pensioen was, voorbij en komt ook niet meer te rug. Wees dus redelijk, maar laat u zich de kaas niet van het brood eten. Tot slot, en dat is de keerzijde van illustratie Job van Gelder de (nieuwe) Pensioenwet: als u de juiste informatie tijdig krijgt, dan moet u er ook op tijd wat mee doen! Door er niets mee te doen, verliest u uw recht om later te 'kla gen'. Naar aanleiding van de vorige afle vering van Pensioenwijzer nog het volgende. Waar ik schreef: geboren na 1950, bedoelde ik: geboren op of na 01-01-1950! Zo ziet u maar hoe verfijnd pensioencommunica tie moet zijn, waarvan akte! Mr. Theo Gommer MPLA, pensioen- advocaat en partner bij de Akker mans Partners Groep te Tilburg. Heeft u opmerkingen over pensioen zaken, stuur dan een mail naar featureredactie@wegener.nl. Het is niet mogelijk om op individuele pen- sioenprobemen in te gaan. ALLEMENSEN Drew Barrymore WFP-ambassadeur De Amerikaanse actrice Drew Barrymore is door het Wereld voedselprogramma (WFP) be noemd tot ambassadeur tegen de honger in de wereld. Dit heeft de VN-organisatie woens dag bekendgemaakt. Barrymore is net terug van een reis naar Ke nia, waar zij scholen heeft be zocht die meedoen aan een WFP-project voor schoolmaaltij den. „Geen enkel schoolkind in deze wereld mag honger lijden. Een kind op school te eten ge ven is zoiets eenvoudigs, maar het doet wonderen", zegt Drew. Rapper zegt sorry na sexy dans met tiener Rapper Akon heeft zijn excuses aangeboden voor een sexy dans met een minderjarige fan. Beel den van het incident op 12 april tijdens een show in een nacht club in Trinidad lekten onlangs uit. Dit zorgde ervoor dat tele- combedrijfVerizon zich terug trok als sponsor van de Ameri kaanse tournee van Akon en zan geres Gwen Stefani. „Het is nooit mijn bedoeling om mijn fans in verlegenheid te brengen of misbruik van ze te maken. Ze ker niet van fans onder de 18 jaar", aldus Akon. De artiest zou niet hebben geweten dat het meisje dat hij op het podium trok 14 jaar was, meldden diver se Amerikaanse media gisteren. Sting heeft kokkin ten onrechte ontslagen Het echtpaar Sting heeft in een rechtszaak het onderspit gedol ven tegen de voormalige kokkin van het huishouden. Jane Mar tin kreeg ten onrechte ontslag omdat ze zwanger was, zo heeft een Londense rechtbank be paald. Sting en zijn vrouw Tru- die Styler moeten een nog nader te bepalen bedrag aan schadever goeding betalen. Sebastian Koch wilde niet verliefd worden De Duitse acteur Sebastian Koch heeft zich tijdens de opnamen voor Zwartboek verzet tegen zijn gevoelens voor zijn tegenspeel ster Carice van Houten. Het luk te hem niet zijn verliefdheid te onderdrukken. „Als je verliefd wordt, als het sterk genoeg is, dan is daar gewoon niets tegen te doen", zegt de 45-jarige Koch in een interview met de Duitse Playboy. Koch zegt ook dat Van Houten en hij hun verliefdheid uiteindelijk ten dienste hebben gesteld van de film. Koch speelt Carice van Houten en Sebastian Koch. foto Phil Nijhuis in Zwartboek een SS-officier die verliefd wordt op een joods meis je (Van Houten) en zijn liefde met de dood moet bekopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19