Ford Mondeo bijna spannend Volvo sleutelt al tachtig jaar aan veiligheid auto's Zwarte Harley-Davidson zeldzame blikvanger Op zoek naar een mooie occasion? opÉl Bekijk dan morgen zeker onze advertentie! Za\ AutoTeam.nl PZC Vrijdag 11 mei 2007 15 Ford neemt afstand van zijn tuttige Mondeo, die veertien jaar geleden als Fords nieuwe wereldauto de straat op kwam. Er is nu een compleet nieuwe Mondeo, die ook meteen te koop is als ruime stationwagon. door Rien van der Steen Ford staat klaar voor de lan cering van de de nieuwe Mondeo. Vanaf juli is hij er als vier- en vijfdeurs, maar ook als fraaie stationwagon. Het nieuwe model kent veel elektroni sche zaken zoals sleutelloos ont grendelen en starten met een knop. Veel bedieningsfüncties zijn aan het stuur gekoppeld, en er is ook een cruise control die waar schuwt als een voorligger te dicht wordt genaderd. Elk model heeft een ongedeeld neerklapbare achterbankleuning. De wagen is compleet nieuw, met andere voorwiel- en achterwielop hanging en spoorbreedte, en een verbeterd stuursysteem. Hij is bo vendien iets stiller. De eerste generatie Mondeo da teert van 1993, de komende is al weer de derde. De nieuwe is een Vooral de stationwagon van de nieuwe Mondeo mag er zijn. beetje groter, maar vooral beter af gewerkt. De auto is zelfs bijna spannend geworden. Weg met het tuttige, bezadigde imago dat aan dit model kleefde. Hij ligt perfect op de weg en nieuwe technieken hebben zijn vanouds goede bocht- j weer wat bijgepunt. De Mondeo krijgt standaard esp (elektronische stabiliteit) mee, au tomatische airco, zeven airbags (met knieairbag voor bestuurder), cruise control en een noodrepara- tieset voor een lekke band. Want foto CPD een reservewiel moet besteld wor den. Basismodel is de 1.6/125 pk benzine voor 26.925 euro, zowel voor de vier- als de vijfdeurs. De wagon is er vanaf 28.325 euro, de diesels vanaf 31.625 euro. De Ghia en de Titanium kosten 1.250 euro meer dan de basis-Trend, zodat Ford zijn transparante prijsbeleid handhaaft. De kofferbak van de ge wone Mondeo is al 540 liter groot, de wagon brengt het tot 1.745 liter, terwijl de vijfdeurs daar niet veel voor onder doet. De nieuwe Mondeo is er met ze ven (waarvan vier op benzine) mo toren en wie kracht wil, kan zowel bij de benzine- als bij de dieselver sies terecht. Want ze variëren in vermogen van 125 tot 220 pk. Te gen het eind van het jaar komt een nieuwe 2.3 benzinemotor met 161 pk. Het topmodel krijgt een 2.5 liter vijfcilinder lijnmotor met 220 pk, geleend van Volvo. Dit jaar komt ook nog een nieuwe zestraps automaat als aanvulling op de handgeschakelde vijf- en zesver- snellingsbakken. Zoals dochter Volvo zijn komende nieuwe V70 speciaal uitrust om kop-staartbotsingen wat minder kostbaar aan reparatiekosten te ma ken, zo heeft Ford de radiator apart opgehangen: die schuift bij een frontale klap eerst naar achte ren voordat hij stukgaat. Bij een simpele aanrijding zal het dure 'koelding' dus niet meteen naar de filistijnen zijn. Verkeerde brand stof tanken kan ook niet meer: de Mondeo heeft een simpel systeem pje waarbij je een benzineauto niet meer vol diesel kunt tanken. En andersom. En dat voorkomt du re vergissingen. De oprichters van Volvo, As- sar Gabrielsson en Gustaf Larson, hadden als credo: autorijden is mensenwerk. Daar om heeft het merk altijd veel geïn vesteerd in veiligheid en is de aan dacht de laatste jaren aan het ver- Veiligheid in de auto was in de jaren zestig een belangrijk thema van Vol vo. foto GPD schuiven van passieve naar actieve veiligheidsvoorzieningen. Ter gelegenheid van de tachtigste verjaardag van Volvo laten we een reeks voorzieningen de revue pas seren. Zoals de veiligheidskooi, die tegelijk met de Volvo PV444 in 1944 werd geïntroduceerd. Een an dere vinding was de gelamineerde voorruit. De driepuntsveiligheids- gordel, misschien wel de belang rijkste uitvinding van Volvo, maak te in 1959 zijn opwachting. De gor del wordt alom beschouwd als de vinding die de meeste mensenle vens heeft gered. In 1991 kwam Volvo met het side impact protec tion system en in 1998 met een anti- whiplashsysteem. De kreukelzones uit 1966 zijn in tussen geperfectioneerd. Blis heet het Zweedse systeem dat de dode hoek bewaakt. Volvo's veiligheidsfi losofie behelst dat de bestuurder geholpen wordt zijn ogen op de weg gericht te houden en de han den aan het stuur, aldus Ingrid Skogsmo, directeur van Volvo Cars Safety Centre. Tot de mijlpalen van tachtig jaar Volvo behoort de inklapbare stuur- kolom (1973) en het nieuwe veilig heidssysteem voor het vermijden van aanrijdingen met lage snel heid. In de jaren zestig begon Vol vo aandacht te besteden aan de vei ligheid van kinderen in auto's. Professor Bertil Aldman van de Zweedse verkeersveiligheidsraad ontwierp in de jaren zestig het eer ste kinderzitje dat met de rugleu ning tegen het dashboard op de voorstoel stond. Het universele ontwerp paste in vrijwel elke auto van die tijd. Uw Moederdagcadeau vindt u bij Auto Poppe.... wie anders AUTO POPPE www aulopoppe.nl Vlissingen Terneuzen Hulst 1 Tel. (0118) 424000 Tel. (0115) 647333 Tel. (0114) 370100 Black is beautiful. Dat geldt zeker voor de VRSCDX Night Rod Special zoals de Amerikanen uit Milwaukee deze nieuwe Harley-Davidson hebben gedoopt. Het is een zeldzame blik vanger. Zet hem op de oprit en je bent verzekerd van mensen op de stoep. De Night Rod Special is laag, erg lang en heeft een band achterop liggen die onder een volwassen au to niet zou misstaan. Je zou den ken dat hij zonder zijstandaard ook kan blijven staan. Maar als de kolos van dik 300 kilo omvalt, heb je meteen een gat in de grond en Citroën bouwt C4 sedan voor Zuid-Amerika Citroën heeft een sedan van de C4 voor Zuid-Amerika. De auto wordt gebouwd in het Argentijnse Buenos Aires. De C4 sedan werd sinds vorig jaar ook al in China ge bouwd als C-Triomphe. Vooral in landen als Argentinië en Brazilië doet Citroën het goed. De Night Rod Special is het zwarte schaap van de Harley-familie. foto CPD een deuk in je portemonnee. De Rods zijn qua uiterlijk een beet je het buitenbeentje van de Har ley-familie. Ze hebben ook niet het bekende Big Twin blok. Por sche is namelijk ingehuurd voor de ontwikkeling van het vloeistof- gekoelde, 60 graden Revolution V-Twin motorblok met een vermo gen van 121 pk en een koppel van 108 Nm. En bij dit alles is de Night Rod Special ook nog eens letterlijk het zwarte schaap. Want echt alles is zwart aan deze motor. De Night Rod Special is een pure showbike. Bij de verkeerslichten kun je imponeren door in z'n 'één' naar 100 kilometer per uur te trekken, maar vervolgens is het een kwestie van rustig opschake- len zonder nog te versnellen en dan gewoon cruisend langs het strand de bike laten bewonderen. Wie zo'n Harley wil aanschaffen, dient over 22 mille te beschikken. Als je dat geld hebt, wil dat nog niet zeggen dat je er snel een op je stoep hebt staan. Want de voor raad is al op bij de importeur. Mercedes SLR roadster. foto CPD Mercedes SLR roadster krijgt inklapbaar dak De supersportwagen Mercè- des-Benz SLR McLaren komt in september op de markt als road ster met een stoffen, inklapbaar dak. Met een vermogen van 626 pk levert deze roadster een topsnel heid van 322 km/u. De prijs be draagt 679.890 euro. Mercedes-Benz E 320 Bluetec groenste auto De Mercedes-Benz E 320 Bluetec is uitgeroepen tot groenste auto ter wereld. Bluetec is de naam van schone dieseltechnologie, die Mer cedes deelt met VW en Audi.Het is in de VS gelanceerd om benzine- minnende Amerikanen klaar te stomen voor diesel. Bluetec komt volgend jaar naar Europa.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15