Taliban zetten gehandicapten in' Olieprijs stijgt door onrust Nigeria Kleine groep legt zich niet neer bij verkiezing Sarkozy Duitsland wil rellen tijdens G8 verijdelen pzc Donderdag 10 mei 2007 9 Arts zegt dat 90 procent zelfmoordcommando's beperkingen heeft. kaboel - Bijna alle zelfmoordaan slagen die in opdracht van de Tali- banin Afghanistan worden uitge voerd, zijn het werk van mensen met een fysieke of mentale beper king. Dat zegt de Afghaanse foren sisch expert dr. Yusuf Yadgari. De patholoog anatoom ziet in zijn mortuarium in Kaboel de licha men langskomen van zelfmoord commando's. „Bijna 90 procent er van zijn mensen met een of ande re handicap", aldus de arts tegen de Canadese krant The Globe and Mail. Hoewel er geen exacte statis tieken worden bijgehouden, zijn er ook andere aanwijzingen die de claim lijken te bevestigen. Veiligheidsexperts zeggen dat de Taliban de zwakkeren, de armen en gemarginaliseerden uitkiezen voor het dodelijke werk. Binnen die groepen vallen zeker ook ge handicapten. Non-gouvernementele organisa ties zeggen ook geregeld verhalen te horen over hoe mensen door de Steeds meer getuigen bevestigen dat de Taliban gehandicapten ge bruiken bij aanslagen. Intussen wil het Afghaanse Hogerhuis een Nationale Verzoeningswet. Taliban worden getraind voor zelf moordmissies. Een luchtaanval in de Zuid-Af- ghaanse provincie Helmand heeft in de nacht van dinsdag op woens dag 21 burgers het leven gekost. Dat heeft de gouverneur van de ge welddadige provincie gisteren ge zegd. Onder de slachtoffers van het bombardement in het district Sangin zijn volgens Assadullah Wa- fa vrouwen en kinderen. De Na- vo-macht 1SAF voert in het ge bied, een broeinest van Tali- ban-strijders en drugshandelaren, een grote militaire operatie uit. De Westerse bondgenoten van de Afghaanse regering liggen steeds meer onder vuur vanwege de bur gerslachtoffers die vallen bij mili taire acties. Vorige week kwamen tijdens gevechten in het westelijke Herat meer dan dertig burgers om, aldus lokale autoriteiten. In maart doodden Amerikaanse militairen in het noordoostelijke Nangarhar tijdens een wilde schiet partij zestien burgers. Het Afghaanse Hogerhuis heeft een ontwerp voor een Nationale Verzoeningswet ingediend waarin aanvallen door buitenlandse troe pen op de Taliban worden verbo den. Ook wil het Hogerhuis dat de regering gaat praten met de Tali ban. De wet wordt pas van kracht als ook het Lagerhuis en president Karzai er achter staan. Relschoppers van nu zijn niet de jongeren uit de voorsteden. door onze correspondent Olivier van Beemen PARIJS - „Sarko, fascist, het volk zal je verslinden." Met oneliners en ge weld protesteert een groepje van enkele honderden jongeren sinds zondag in diverse Franse steden te gen de overwinning van Nicolas Sarkozy in de presidentsverkiezin gen. Het gaat volgens de krant Le Mon de om een bont gezelschap van anarchisten, communisten, studen ten en dakloze alcoholisten. Anders dan bij de golf van geweld in de Franse voorsteden anderhalf jaar geleden, is het merendeel van de relschoppers blank. Het geweld heeft wel dezelfde vorm als des tijds: vandalisme, brandstichting (vooral van auto's) en opstootjes met de politie. Velen van hen hebben niet op Sar kozy's socialistische tegenstandster Royal gestemd. „We zijn anti-Sar- ko, maar de socialisten zijn ook ei kels", hoorde Le Monde een de monstrant zeggen. In de hoofdstad komen ze sinds zondag samen op de Place de la Bastille, waar de Franse revolutie ruim twee eeuwen geleden begon. Het zijn er elke avond minder. De acties zullen volgens de Franse vei ligheidsdienst binnen enkele da gen ophouden. 'Tegen onrecht kun je in verzet komen, maar dit is een democratisch oordeel' Voor de verkiezingen bestond vooral vrees voor nieuw geweld in de arme voorsteden. Daar hebben velen een hekel aan Sarkozy, om dat hij harde uitspraken heeft ge daan. Zo zou hij de buurten laten Een demonstrante discussieert met een agent van de oproerpolitie op het Place de la Bastille in Parijs. foto Jaques Brinon/AP schoonspuiten met een hogedruk- reiniger. Toch kwam het niet tot een uitbarsting. „Het is kalm geble ven", zegt M'hamed Yammi per te lefoon vanuit de beruchte wijk Val d'Argent in de Parijse voorstad Ar- genteuil. „De bewoners accepteren de overwinning van Sarkozy, hoe wel hij niet onze favoriet was. Te gen onrecht kun je in verzet ko men, maar dit is een democratisch oordeel." Politieagent Erik Blon- din bevestigt dat beeld. „Het ge weld is zeer marginaal. Voor som migen is de verkiezing van Sarko zy een teleurstelling. Dat verwer ken ze helaas met geweld." Sarkozy zelf kwam gisteravond te rug van een paar vrije dagen in Malta. Daarover ontstond al op schudding in de Franse pers. Sarko zy reisde met een privévliegtuig van een bevriende zakenman en mocht gebruik maken van diens luxejacht „Is dit de president van het volk?", vroeg de Liberation zich ironisch af Ook op de universiteiten heeft Sar kozy wrevel gewekt. Gisteren blok keerden studenten in Parijs de in gang van hun universiteit met stoe len en banken uit protest tegen zijn plan om universiteiten zelf standiger te maken. Duizend agenten houden razzia's onder linkse groepen. door onze correspondent Achille Prick BERLIJN - De Duitse politie heeft gisteren in onder meer Hamburg, Berlijn en Bremen razzia's gehou den onder linkse groeperingen. Jus titie verdenkt hen ervan aanslagen te beramen bij de G8-top in het Noord-Duitse badplaatsje Heiligen- damm. Daar komen begin juni de leiders van de acht belangrijkste in dustrielanden bijeen. Bijna duizend agenten hebben in steden en op het platteland zo'n veertig ruimtes doorzocht die in gebruik zijn door leden van linkse actiegroepen. Er zijn geen arresta ties verricht, wel heeft de politie computers en ordners meegeno men. Justitie verdenkt 21 mensen ervan samen een criminele organi satie te vormen. Een aantal linkse groeperingen in Berlijn stelt dat justitie probeert links te criminaliseren. Bondsdag lid Ulla lelpke van de partij Die Linke noemt het politie-optreden treiterij met de bedoeling de orga nisatie van het protest rondom de top te verstoren. Minister Schauble van Binnenland se Zaken kondigt aan dat er voor en tijdens de G8-top strenge grens controles zullen plaatsvinden. Naar verwachting zullen ook zo'n 100.000 antiglobalisten hun op wachting maken in Heiligen- damm. Op eerdere G8-bijeenkom- sten, zoals in 2001 in het Italiaanse Genua, heeft de politie zware veld slagen geleverd met demonstran ten. De Duitse justitie verdenkt 21 mensen ervan dat ze aanslagen wilden plegen tijdens de komen de G8-top. Duitsland wil geweld dadig protest in de kiem smoren. Australische tieners krijgen levenslang sydney - Twee Australische meis jes die een 15-jarig schoolvriendin netje zonder duidelijke aanleiding koelbloedig vermoordden, zijn gis teren veroordeeld tot levenslange celstraffen. Ten tijde van de moord, vorige zomer, waren de twee 16 jaar oud. Tijdens een lo geerpartijtje wurgden de tieners hun slachtoffer met een elektrici teitsdraad en begroeven haar on der haar huis in het plaatsje Collie. Zaligverklaring Pius XII weer stap dichterbij rome - De zaligverklaring van paus Pius XII is een stap dichterbij gekomen. De Vaticaanse congrega tie voor de zalig- en heiligverkla ringen heeft bepaald dat de paus, die van 1939 tot 1958 aan het hoofd van de RK-Kerk stond, 'held haftige deugden' heeft verricht. Pius is omstreden, omdat hij tij dens de Tweede Wereldoorlog te weinig voor de loden opkwam. Ontvoeringen en aanslagen zijn aan de orde van de dag. door onze correspondent llona Eveleens NAIROBI - Militanten proberen met aanslagen en ontvoeringen in het zuiden van Nigeria de olieproduc tie te belemmeren. Ze ontvoerden gisteren vier Amerikanen, werk zaam voor Chevron, enkele uren nadat ze drie oliepijpleidingen van Agip hadden opgeblazen. Vorige week werden 29 medewerkers van oliemaatschappijen ontvoerd. De acties hebben een stijging van de olieprijs veroorzaakt. De toegenomen activiteiten van de militanten in de olierijke Niger Delta staan in verband met de beë diging, eind deze maand, van Nige ria's nieuwe president Umaru Yar' Adua. Mend, één van de belang rijkste militante groeperingen, noemt de serie ontvoeringen en Yar'Adua: 'De situatie in de Niger Delta heeft mijn prioriteit', foto epa aanslagen 'een afscheidscadeau voor de huidige president Oluse- gun Obasanjo'. „Wij willen een groter aandeel van de olie-inkom sten voor de lokale gemeenschap pen in het Zuiden. En we gaan door met aanslagen en ontvoerin gen tot we onze zin krijgen." Obasanjo maakte de onvrede in het Zuiden alleen maar erger door de populaire militante leider Muja- hid Dokubo-Asari gevangen te zet ten. Bovendien stuurde Obasanjo het leger op de militanten af. Corrupte gouverneurs en deelstaatregeringen steken het merendeel in eigen zak De meeste slachtoffers van het le ger waren burgers. Toen de roep om besprekingen steeds groter werd, bood Obasanjo aan een snel weg naar het Zuiden aan te leg gen. Die geste werd door de mili tanten afgewezen. „De situatie in de Niger Delta heeft mijn prioriteit", zei Umaru Yar'Adua al voor de verkiezingen van vorige maand. Maar de mili tanten weigeren hem en zijn rege ring te erkennen omdat ze de frau duleuze verkiezingen als ongeldig beschouwen. Nigeria is de grootste olieprodu cent van Afrika. Toch leven de meeste bewoners in grote armoede in een vervuild miiieu, het gevolg van de oliewinning. De militanten, vaak werkloze jonge ren, eisen meestal geld voor de vrij lating van ontvoerde medewerkers van oliemaatschappijen. Geld dat ze besteden aan zichzelf of voor de aanschaf van nieuwe wapens. Het aandeel van de olie-inkomsten dat de zuidelijke deelstaten ontvangen van de centrale regering, komt net zo min ten goede aan de bevolking. Corrupte gouverneurs en deelstaat regeringen steken het merendeel in hun eigen zakken. Sinds begin van dit jaar zijn zo'n honderd medewerkers van olie maatschappijen ontvoerd. De olie productie is door aanslagen en on veiligheid in de laatste twee jaar al met een kwart verminderd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9