Eis vrijlating Brit wapenwet flopt airco-garage.nl IJsland laat zich de walvis goed smaken Chinese politie patrouilleert op de fiets ANTIEK GEVRAAGD PZC Donderdag 10 mei 2007 7 QUANZHOU - In de Chinese stad Quanzhou is een poiitiebrigade geïnstalleerd die binnenstad. Tweeënvijftig politiemannen kregen gisteren hun patrouillefiets uitge- op de fiets gaat patrouilleren door de smalle straatjes en steegjes van de oude reikt. foto Shi Young/EPA Palestijnse groep wil BBC-reporter ruilen voor vrijlating moslims. door Ad Bloemendaal tel aviv - Een Palestijnse groep die zegt de ontvoerde BBC-corres- pondent Alan Johnston in handen te hebben, eist de vrijlating van al le islamitische gevangenen in Enge land. Ze waarschuwt andere landen voor ontvoeringen zolang ook daar moslims gevangen zitten. De eisen staan op een videotape, ont vangen door tv-starion Al Jazeera. Johnston is op 12 maart in Ga- za-stad door vier gewapende en ge maskerde mannen in een auto ge dwongen. Sindsdien is niets meer van hem gehoord. Afzender van de tape is Jaish al-Is- lam (het Leger van de Islam), de groep die zich samen met Harnas en de Volksverzetscomités verant woordelijk heeft gesteld voor de ontvoering van de Israëlische kor poraal Gilad Shalit, vorig jaar juni. jaish al-Islam behoort niet tot het soort Palestijnse milities waarvan de leden zich gewapend op straat vertonen. De groep wordt in ver band gebracht met de machtige De Palestijnse regering zou meer weten van de verblijfplaats van ontvoerde correspondent Alan Johnston, maar is te bang om ge wapend in te grijpen. Doghmush-familiedan, waarvan de naam eerder is genoemd in ver band met Johnstons ontvoering. De clan houdt zich bezig met on der meer wapensmokkel en afper sing en geniet in de bestuurschaos van de Gazastrook een vrijwel on aantastbare status. Vorige maand claimde de onbeken de organisatie 'Tawid en Jihad' de ontvoering. Sindsdien is echter niets meer van die groep gehoord. De Palestijnse regering zou weten wie hem gevangen houdt en mis schien ook waar, maar bang zijn gewapend in te grijpen. Palestijnse ministers hebben de afgelopen we ken laten weten dat ze de zaak op een vreedzame manier willen op lossen. door Pascale Thewissen BRUSSEL - De nieuwe Belgische wa penwet is een flop. Minder dan honderdduizend wapenbezitters hebben een vergunning aange vraagd. Nog eens zeventigduizend wapens zijn ingeleverd en worden vernietigd. Maar naar schatting an derhalf tot twee miljoen wapens zijn in België nog in omloop. De nieuwe, strengere wapenwet kwam er na de racistische schiet partij in Antwerpen, morgen een jaar geleden. Volgens de kranten De Standaard en Het Nieuwsblad is de nieuwe wet een mislukking. Omdat pro vincies niet berekend zijn op het extra werk, moeten aanvragers van een vergunning tot 2009 wachten voor ze aan de beurt zijn. bloedkoraal, granaat, schilderijen, zilverwerk etc. Veilingmeester A. I. Verhage 0118-627639/06-23360501 www.hetmiddelburgsveilinghuis.nl Dalai lama weer niet welkom in België Antwerpen - De geestelijk leider van Tibet in ballingschap, de dalai lama, komt niet naar de Tibet-con- ferentie in Brussel. Hij zou dat zelf hebben besloten. Volgens de krant La Libre Belgique is hem dat 'afgera den' door de regering, omdat zijn bezoek de handelsmissie van prins Filip aan China kan verstoren. In 2005 liet de dalai lama ook al 'uit eigener beweging' verstek gaan. Brit woont bijna eeuw in hetzelfde huis londen - Alex Baker heeft een Brits record gevestigd door bijna honderd jaar in hetzelfde huis te leven. Sinds zijn geboorte in 1911 bleef Baker in de woning in het Zuid-Engelse Portsmouth wonen. Zijn vrouw Edith trok zo'n zeven tig jaar geleden bij hem in. Baker's huis was destijds 190 euro waard en nu 190.000 euro. Technologie voor het leven 'Klimaatacties EU hebben amper nut' HELSINKI - Het helpt weinig als de Europese Unie 20 procent minder CO,-uitstoot, als andere wereldde len niet meedoen. Maatregelen in China of de VS zijn veel effectie ver. Een daling met 20 procent in de EU komt neer op 1,5 procent punt minder uitstoot in de wereld. Dat is volgens de Finse denktank ETLA veel minder dan de groei van de CO.-emissie in China. Voor IJslandse vissers is het walvisseizoen weer geopend. door Windy Kester REYKJAVIK - Het is spitsuur in cafe taria Seagreifinn in de haven van Reykjavik. Anna Lisa Sigfusdöttir rent tussen de met walviskebabs gevulde koelvitrine en de in de keuken aangesloten barbecue. In landers en toeristen zitten gebroe derlijk aan lange tafels en laten zich de specialiteit van het huis goed smaken. „Eigenlijk ben ik tegen de walvis- jacht. Het is onnodig en typisch een uiting van machogedrag", zegt John uit Londen. „Maar ik ben ook wel zo hypocriet dat ik het beest even wil proeven." Sigfusdöttir haalt haar schouders op. Ze heeft wel vaker tegenstan ders van de jacht over de vloer. „Walvisvlees is lekker en gezond. En bovendien: als wij niet een paar walvissen vangen, eten ze alle vis op." Nederland was een van de landen die protest aantekenden toen de IJslandse regering afgelopen herfst besloot om na een pauze van twin tig jaar de commerciële jacht op dwergvinvissen weer op te pak ken. Reykjavik meent echter dat 'duurzame walvisvangst' noodzake lijk is en hekelt 'inmenging in bin nenlandse aangelegenheden'. Het gevolg is dat er dit jaar 28 dwergvinvissen in de supermark ten en restaurants belanden. Daar naast gaan er nog eens 36 dwerg vinvissen aan de harpoen voor we tenschappelijke doeleinden. „Maar het vlees daarvan komt uit- 'Als wij niet een paar walvissen vangen, eten ze alle vis op' eindelijk ook op de markt te recht", weet Gunnar Bergmann lónsson van de belangenorganisa tie voor walvisjagers en baas van Hrefnuveiflimenn, het bedrijf dat jacht maakt op dwergvinvissen. Hij heeft vier schepen die deze week, bij het begin van het jacht seizoen, zijn uitgevaren. Deze sche pen jagen in de eerste plaats op vis sen die onder het wetenschappelij ke quotum vallen. Terwijl de on derzoekers bezig zijn, nemen de veertien overige jagers in juli en au gustus het commerciële quotum voor hun rekening. „Er zijn zoveel walvissen gezien, dat ik verwacht dat het quotum dit jaar gemakke lijk wordt gehaald", zegt lónsson. Hij hoopt dat de huidige regering de parlementsverkiezingen komen de zaterdag overleeft. Ze willen het walvisquotum waarschijnlijk vergroten. „Als we meer vangen, staan de Japanners klaar om dwergvinvissen uit IJsland te ko pen." BELANGRIJKE VEILIGHEIDSWAARSCHUWING Drogisterijketen Kruidvat waarschuwt consumenten voor het opblazen van rode hartvormige Moederdagballonnen die de afgelopen twee weken in alle Kruidvat-filialen zijn uitgedeeld. De hartvormige ballonnen, met de tekst 'Alles voor Mama', kunnen knappen als ze met de mond worden opgeblazen, waardoor letsel aan het gezicht kan ontstaan Het advies is om het opblazen door een volwassene te laten gebeuren en hierbij een handpompje te gebruiken De rode hartvormige Moederdagballonnen zijn vanaf dinsdag 24 april gratis uitgereikt Voor nadere inlichtingen kunnen klanten contact opnemen met de servicelijn van Kruidvat, telefoonnummer 0318 579 888. Kruidvat stelt hoge eisen aan de kwaliteit van haar producten en Stelt de veiligheid van haar klanten centraal. Kruidvat biedt haar verontschuldigingen aan voor dit ongemak. Renswoude, 10 mei 2007

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7