Zierikzeese Waterwijk Zeeland Gootklos in oude glorie hersteld Relaxed wonen op een mooie plek Hengelsportverenigingen houden jeugdwedstrijd op Hengeldag 650,- 26 I Donderdag 10 mei 2007 PZC Vincent Krans bij het gerestaureerde ornament. Op de voorgrond het ver rotte origineel. foto Dirk-Jan Gjeltema Restaurateur Vincent Krans geeft verrot ornament tweede leven. door Meiita Lanting OUWERKERK - In het atelier van Vincent Krans in Ouwerkerk ligt een houten gootklos op tafel. Het pronkstuk van bijna één meter lang is net gerestaureerd. Alleen nog een lik grondverf en de klos kan weer terug naar de plek waar het 250 jaar geleden voor het eerst geplaatst werd: de statige voorge vel van 's Landskamer aan het Ha venpark in Zierikzee. Restaurateur Vincent Krans en aannemer Hans Boogert staan sa men gebogen over kunstwerk. Bijna automatisch strijkt Boogert even met zijn vinger langs het nieuwe hout. Zijn ogen volgens de lijnen van de houtsnede. In zijn blik valt waardering te lezen. „Kijk, hier kun je zien dat het is opgebouwd uit kleinere stukken hout. Dat maakt het sterker en minder gevoelig voor scheuren." Scheuren zijn er waarschijnlijk de oorzaak van dat het origineel ver rot is. In de kop van het ornament zat een groot wespennest. „Hoe gaat dat, er komt een scheurtje in, daar kruipt een kevertje in en ver volgens een wesp en op een gege ven moment ziet het er zo uit." De kop moest helemaal ver nieuwd worden, de staart was nog zo goed, dat hij behouden kon blij ven. Krans heeft ongeveer anderhalve week gewerkt aan de restauratie, met guts en houten klopper. Een klus op het snijvlak van ambachts- werk en kunst. „)e meet vaste pun ten. Daar werk je naartoe en voor de rest doe je het op het oog." Als je heel goed kijkt zijn er misschien kleine verschillen te ontdekken tussen het origineel en de kopie, maar voor de leek ziet het er ver bluffend gelijk uit. „Dit stuk is 250 jaar geleden ont staan in een tijd waarin vuur voor deze iconografie bestond. Het vlamde, men ademde als het ware de vormen. Als wij er nu naar kij ken denken we 'dat is mooi ge maakt'. Een interessant samenspel van vormen. Maar het is juist die afstand die je vooral goed laat op letten als je er aan zit te frunni ken." Krans legt uit dat deze ma nier van werken (het wat meer af stand houden van het origineel) wezenlijk verschilt van het maken van vervalsingen. Daarbij wordt in de huid van de maker en zijn tijd gekropen, waardoor de natuurlijk heid verloren gaat. 'Vaste punten. Daar werk je naar toe en voor de rest doe je het op het oog'. Krans is gespecialiseerd in het res taureren van ornamenten, in zijn atelier hangen veel voorbeelden van werk dat hij in zijn handen heeft gehad. Grote ornamenten voor boven deuren, kleine orna mentjes voor op de wijzerplaat, maar ook handgemaakte houten deurkrukken. Daarnaast werkt Krans soms aan houten meubelen, zoals de stoelen die hij momenteel aan het maken is. De gerestaureerde houten klos wordt vandaag teruggeplaatst en - als het een beetje meezit - blijft het daar weer twee eeuwen han gen. Zierikzee Poortambacht is bijna af. Met de bouw van de nieuwe Waterwijk, die binnenkort begint, is de puzzel van 'plan Waai' eindelijk voltooid. door Cornelleke Blok Het startschot is ge lost. Gisteren onder tekenden de gemeen te Schouwen-Duive- land en de project ontwikkelaars Boender en Maas dam bv, Van Achtmaal en Loostad bv de verkoopovereenkomst voor de bouwgrond van de nieuwe Zie rikzeese Waterwijk, oftewel Poort ambacht 11. Half juni gaat de eer ste paal de grond in. „We staan te trappelen om te be ginnen met de bouw", zei D. Spik ker van Loostad bv. Wethouder Poortambacht biedt natuurbeleving, maar geen plek voor pubers. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Er lopen - heel over zichtelijk - maar twee wegen naar de woonwijk toe. Wie de 'drem pel' echter over is, moet z'n best doen niet te verdwalen. Voor de onbekende reiziger is de Kreeft straat niet te overzien, de Schou- wenbank oneindig en de loop van de Wielingenstraat ondoorgronde lijk. Maar de wijkbewoners zijn niet gek te krijgen. „Het is hier per fect", zegt Mirja Clarijs (18) uit de Kokmeeuwstraat. Ze staat te wachten bij de bushalte aan de Grevelingenstraat. Steen- worpje afstand, meer niet. Gewel dig vindt Mirja: zo'n bus vlak in de buurt. Andere voorzieningen zijn er in de woonwijk zelf (met 1500 woningen toch dé woonplek in Zierikzee) eigenlijk niet. Maakt Mirja niets uit. „De stad is super dichtbij. Ik woon hier prima. Lek ker rustig. Relaxed, in een mooie omgeving." Tussen stadscentrum en woon wijk herbergen groen-blauwe cam pus - en aangrenzende bedrijven terreinen - nog aardig wat. Super markten, drankenwinkel, dieren speciaalzaak, bibliotheek en scho len - om maar eens wat te noe men. Meer heeft Shurly de Boer uit de Mastgatstraat („Dit is een he le fijne buurt om te wonen") niet W. Renden (PvdA) was gisteren al even opgetogen. „We zijn blij dat de bouw, waar zo lang op gewacht is, eindelijk plaats gaat vinden." Het was inderdaad lang wachten, want de plannen voor de bouw van Poortambacht 11 liggen er ai vele jaren. Meerdere keren liep het laatste Poortambacht-project ver traging op. Er was onder meer ge steggel over de ontsluiting van de wijk en er kwamen klachten van omwonenden, die vonden dat de nieuwe wijk hun uitzicht belem merde. De plannen werden daar om rigoureus aangepast. Vorig jaar werd de bouw uitgesteld, omdat de projectontwikkelaars de bouw- volgorde van de eerste fase van het project omgooiden. „Oorspronke lijk wilden we vanaf de noordkant richting Poortambacht 10 bouwen. Nu beginnen we aan de andere kant, om de mensen zo kort moge lijk in de rommel te laten zitten", licht G. Bezemer, directeur van Boender en Maasdam, toe. nodig. Zij ervaart maar één gemis: „Ik vind het kwalijk dat er in heel de wijk niets is voor de jeugd. Een buurthuis zou er moeten zijn. Waar jongeren kunnen tafeltennis sen en waar een voetbalkooi staat. Een plek waar ze bezig worden ge houden." Toen ze vanuit Rotter dam naar Poortambacht verhuis de, waren haar kinderen nog klein. „Maar de pubers van nu zijn die kleintjes van toen. De buurt is stil blijven staan." Voor jongere kinderen is de wijk een paradijs, denkt Rolien Bakker uit de Schouwenbank. De wijk De bouw van de Waterwijk ge beurt in drie fasen. In de eerste fa se, die nu op stapel staat, worden 84 woningen en appartementen gebouwd. Deze woningen varië ren in prijs van 250.000 tot 435.000 euro. „Inmiddels is 65 tot 70 procent van de woningen uit fa se 1 verkocht", meldt Spikker. Dat was overigens ook de voorwaarde voor de gisteren ondertekende ver koopovereenkomst met de ge meente. In juni begint ook de bouw van 72 huurwoningen en -appartementen van Zeeuwland. De bouw van de koopwoningen in de tweede fase staat begin volgend jaar op de planning. Spikker: „De begindatum hangt af van de ver koop. Fase drie begint waarschijn lijk het jaar daarop. We hopen het hele project binnen drie jaar in de markt te zetten." Volgend jaar mei kunnen de eer ste bewoners van Poortambacht 11 naar verwachting hun nieuwe huis in. oogt op het eerste gezicht welis waar wat saai. „Maar er is heel veel groen en er zijn veel speelterrein- tjes". Wonende aan het uiteinde van de Schouwenbank ervaart ze 'nóg een heel groot pluspunt'. „Achter de windsingel ligt een groot weidegebied met ganzen en watervogels. Als ik in de tuin zit, geniet ik enorm. Qua beleving is het of je midden in de natuur zit." En wat nu twee toegangswegen? Een beetje wijkbewoner neemt af en toe de Boerenweg en steekt even 'omhoog'. „Dan sta je in een kwartier aan zee." t 1 Rolien Bakker geniet enorm van haar tuin. „Qua beleving is het of den in de natuur zit". foto Dirk-Jan Gjtt n garanties - gratis accessoires pakkeT - demo Jura in onze winkel - vervangend apparaat mogelijk bij onderhoud - ook het adres voor uw versgebrande koffie 30 soorten Korte Bosstraat 4, Bergen op Zoom Tel. 0164 - 244 414 ^^^v/ww.surprisekookgerei.nl^^^g De kookwinkel die u aanspreekt! Kinderen tot 16 jaar in De Noorderpolder op zoek naar bijtende vis. OREISCHOR - Sportvissend Schou- wen-Duiveland doet traditiege trouw mee aan de Nationale Hen geldag met een jeugdwedstrijd op zaterdag 26 mei. De Schouwse hengelsportvereni gingen De Krabbe (Burgh-Haam- stede), 't Zijpe (Bruinisse), Ooster- schelde (Zierikzee) en Dreischor bundelen daarvoor die dag hun krachten. Plaats van handeling is het zoete water in De Noorderpolder, tus sen de Hoeveweg en de Juliana van Stolberglaan in Zierikzee. Ie dereen tot zestien jaar mag mee doen, ook degenen die geen lid zijn van de hengelsportvereningin- gen. Er wordt gestreden in twee leeftijdsgroepen. Inschrijven kan tussen 12.00 uur en 12.30 uur aan de waterkant. De wedstrijd begint om 13.00 uur. IOTZV ClassicStylefoSÉT Origineel IDT™ - a bsoluut gelijktijdig stoftransport van boven én onder. Ruime keuze aan steken - de juiste steek voor elk naaiproject. Veel naaldposities - voor nauwkeurig doorstikken. U hoeft de stof niet te verplaatsen. «w Sj En veel meer! www.pfaff.com Kom langs en probeer uit. VERSCHUREN NAAIMACHINES Korte Geere 9 Middelburg Tel. 0118-635110 Axelsestraat 96 Terneuzen Tel. 0115-697013 info@verschurennaaimachines.nl www.verschurennaaimachines.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 62