Boeren zijn lage melkprijs goed zat Binnenland Ziektekostenpolis weer duurder m m E D lï Zakenman moet 17 jaar cel in voor medeplichtigheid moord Koerden INTERIEURADVISEURS 'Fusie provincies levert mooier landschap op' pzc Donderdag 10 mei 2007 5 Melkveehouders voeren actie bij hoofdkantoor van Campina. zaltbommel - Rond de klok van elf uur trekken zo'n honderd melk veehouders op naar het hoofdkan toor van Campina in Zaltbommel. Op hetzelfde tijdstip doen zo'n tweehonderd melkveehouders het zelfde bij het hoofdkantoor van zuivelconcern Friesland Foods in Meppel en komen ook elders in Europa boeren in beweging. De Europese melkveehouders voe ren actie voor hetzelfde doel: het verhogen van de melkprijs, want die is al jaren niet kostendekkend. Zo'n 30 cent krijgt een Nederland se boer voor zijn melk. „Dat moe ten 40 cent worden", zegt Gerrit Roos, bestuurslid van de Dutch Dairymen Board, de belangenver eniging van melkveehouders. „Sinds het begin van de jaren ne- Gerechtshof acht man medeplichtig aan oorlogsmisdrijven. DEN HAAG - Het gerechtshof in Den Haag heeft zakenman Frans van Anraat (65) gisteren veroor deeld tot zeventien jaar cel wegens medeplichtigheid aan oorlogsmis daden. Het hof acht bewezen dat Van Anraat op grote schaal chemi caliën leverde aan het regime van gentig zijn de kosten omhoogge- gaan, maar de prijs omlaag." Het rendement van de melkveehou ders is 0,5 procent op het eigen ver mogen, de zuivelindustrie haalt 19 procent en de supermarkten 22 procent, berekende het Landbouw Economisch Instituut. Roos haalt uit naar Albert Heijn die de melkprijs onlangs met drie procent verhoogde vanwege de ho gere grondstoffenprijs. „De prijs van de melk dus, maar wij hebben geen cent meer gekregen. Oftewel ze steken dat geld gewoon in eigen zak." Intussen wordt voor de hoofdingang van Campina pontifi caal een tractor met een giertank geposteerd. Topman Tini Sanders wordt uitgenodigd symbolisch spij- Sinds het begin van de jaren ne gentig zien de melkveehouders hun kosten stijgen en hun inkom sten dalen. Ze eisen dat er meer betaald wordt voor hun melk. Saddam Hussein in de jaren tach tig- Met de stoffen maakte Saddam gif gas (mosterdgas), dat hij inzette te gen de Koerdische bevolking in Noord-Irak. Tienduizenden men sen stierven hierdoor een gruwelij ke dood of raakten zwaargewond. Van Anraat is vrijgesproken van medeplichtigheid aan volkeren moord. Hij was niet aanwezig in de rechtszaal om het arrest aan te horen. De rechtbank veroordeelde kers met koppen te komen slaan om de melkprijs op te krikken. De boeren zijn naar Zaltbommel gekomen om Sanders een hart on der riem te steken in zijn poging de prijs omhoog te krijgen. Hartverwarmend, maar Sanders leest ze wel even de les. „Toen ik twee maanden geleden een hogere melkprijs eiste van de supermark ten, stond ik alleen. Nu de onder handelingen met Albert Heijn zijn afgerond, staan jullie ineens op de stoep, een beetje laat." Volgens Roos is de tijd nu rijp voor een hogere melkprijs. „Alle voorraden zijn op, ook in de EU. Wij willen dat de contracten die gunstige markt weerspiegelen. We laten ons niet afschepen met één of twee cent, vijf cent is realistisch in deze gunstige omstandighe den." Blijft de melkprijs nog Tang op het huidige lage niveau, dan vrezen de boeren dat de melkvee houderij langzaam uitsterft. Van Anraat eind 2005 tot vijftien jaar cel, ook wegens medeplichtig heid aan oorlogsmisdaden. Het ge rechtshof vindt dat hij een langere straf moet uitzitten, omdat hij me deplichtig is geweest aan Saddams oorlogsmisdrijven. Bovendien han delde hij 'uit grof winstbejag'. Het hof rekent het hem zwaar aan dat hij jarenlang ladingen thiodiglycol leverde aan het Irak, terwijl hij wist dat die stof gebruikt werd voor het maken van mosterdgas. Grootste zorgverzeke raar wil dit jaar uit de rode cijfers komen. AMSTERDAM - De basisverzekering voor ziektekosten wordt in 2008 weer duurder. Dat is nodig omdat alle zorgverzekeraars in het eerste jaar van het nieuwe zorgstelsel ver lies geleden hebben. Dat zegt de grootste ziektenkostenverzekeraar van Nederland, het fusiebedrijf VGZ/Univé/Trias/IZA. Hoeveel de basisverzekering duur der wordt, is nu nog niet te zeg gen. Afgelopen 1 januari ging de prijs van de basisverzekering al ge middeld met 9 procent omhoog. De combinatie VGZ/Univé/Trias/ IZA raakte vorig jaar veel geld kwijt door de introductie van het nieuwe zorgstelsel. De winst van 202 miljoen euro in 2005 smolt als sneeuw voor de zon en sloeg om een in verlies van 30 miljoen euro in 2006. Dat bleek uit de cijfers die gisteren werden gepubliceerd. Dit jaar nog wil UVIT, zoals de ver zekeringscombinatie zich voorlo pig noemt, uit de rode cijfers ko men. Het grote verlies heeft het be drijf niet verzwakt. „We kunnen voor meer dan tweehonderd pro cent aan onze verplichtingen vol doen," zegt financieel bestuurder Hans Kestens. Hij schrijft het grote verlies niet alleen toe aan de enor me concurrentieslag die zorgverze keraars vorig jaar hebben geleverd, ook de collectieve contracten wa ren in veel gevallen verliesgevend. UVIT denkt pas na Prinsjesdag de premie van de basisverzekering voor 2008 bekend te kunnen ma ken. l.v.rn. d© heropening geven wij een gratis dessgn radio cadeau* t.W.V. 199,- V!) oo- ,:ha'vanaf C' Rotterdam - De twaalf Nederland se provincies moeten fuseren tot vier regio's om samen te bepalen hoe ze het landschap mooier kun nen maken. Volgens hoogleraar politicologie Maarten Hajer van de Universiteit van Amsterdam is zo'n samensmel ting nodig om meer zeggenschap te kunnen krijgen over de ruimte lijke inrichting. „Provincies hebben de sleutel in handen op dit terrein", aldus Ha jer dinsdag op een bijeenkomst in Rotterdam over ruimtelijke orde ning. Voordat de nieuwe regio's met meer macht en geld kunnen beginnen is volgens Hajer een pe riode van afbraak nodig. 'Lelijke dozen' van bedrijfsgebouwen die nu langs de snelwegen staan, moe ten verdwijnen. „Niemand mag wegkomen met lelijkheid", meent de Amsterdamse professor. Om te toetsen of nieuwe plannen wel kunnen, is een onafhankelijke waakhond nodig. Deze ordebewaker moet volgens Hajer functioneren als de Neder landse Mededingingsautoriteit (NMa), die toezicht houdt op kar telvorming. Geen mens is hetzelfde. Waarom conformeren? Denk vrij. Kies vr.j. Je eigen omgeving creëren? Natuurlijk kan dat. Wonen is persoonlijk De r.ieneur adviseurs van Weyts brengen jouw eigen levensvisie n aeeid en laten Jouw Interieur zoyeel mogelijk 'jou' zijn. Dat kan alleen met bijzondere woonmerken Die gevoelens, ideeën en passies tastbaar maken zonder pretentieus te zijn. Wo zijn benieuwd naar jouw levensvisie Welkom bij Weyts. 1 Arco coitrona Prau Gelderland LabelMetafotm Mlnottl MontisïonelliF'SM Bench Schuitema De Sede v^iorgetti Leolux m Pollform Van Rossum ArtlforlJori a Artemide Foscarinl Baumgnn Hessiein Kencflx Ploeg Girnko «Ziroroer rohci© KinasfJab 9 Van Besouvv Kremerstraat 15-19 Bergen op 7oom telefoon 0164-234864 WWW.W@ytsint©ri©Ur.nl adverteren in WGGGNGR dagbladen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5