Versterven verdringt euthanasie Wilhelmus 75 jaar officieel volkslied van Nederland Ouderenbond mogelijk bij FNV Ontsnapte witruggier Abu gevangen 4 Donderdag 10 mei 2007 pzc Aantal gevallen van euthanasie met een derde gedaald. den haag - Het aantal patiënten dat sterft onder invloed van een slaapmiddel, is de laatste jaren sterk toegenomen. Tegelijk is het aantal gevallen van euthanasie fors gedaald. Dat blijkt uit de vijfjaarlijkse evaluatie van de euthanasiewet, die vanmiddag wordt gepresenteerd aan het minis terie van Volksgezondheid. Tussen 2001 en 2005 daalde het aantal euthanasiegevallen met ruim eenderde, van 3500 naar 2300. In diezelfde periode steeg het aantal gevallen van 'palliatieve sedatie' (sterven na diep in slaap te zijn gebracht) met 11 procent, naar 9600 in het jaar 2005. Bij palliatieve sedatie, of verster ven, houdt een arts de patiënt in de laatste levensdagen in slaap en wordt geen voedsel en vocht meer toegediend. Het overlijden wordt In de afgelopen vijf jaar is het aantal gevallen van euthanasie met een derde gedaald. Steeds meer patiënten sterven na pallia tieve sedatie. er niet door bespoedigd, waardoor de procedure niet hoeft te worden gemeld. Wanneer een arts eutha nasie toepast, is de melding bij een toetsingscommissie wel verplicht. Ook moet eerst de mening van een tweede, onafhankelijk arts worden gevraagd. Artsenorgansiatie KNMG maakte zich eind vorig jaar al zorgen over het toenemend gebruik van pallia tieve sedatie als alternatief voor euthanasie. De KNMG heeft ander half jaar geleden een richtlijn voor artsen gepuliceerd, waarin de voor waarden staan waaronder mag worden gekozen voor palliatieve sedatie. Zo moet een patiënt lijden aan één of meerdere onbehandel bare ziekten en moet het overlij den binnen twee weken worden verwacht. Op basis van de cijfers die vandaag verschijnen, wil de KNMG niet de conclusie trekken dat artsen pallia tieve sedatie verkiezen boven euthanasie. „Die twee zijn totaal verschillend", zegt een woordvoer ster. „Palliatieve sedatie komt van uit een dokter die een patiënt in de laatste levensdagen wil helpen door de pijn te verlichten. Dat moet niet worden gebruikt als ver vanging van euthanasie." LIEDERHOLTHUIS - De ontsnapte wit ruggier Abu werd gistermiddag in de buurt van het Overijsselse Lieder- holthuis gevangen nadat het dier uit geput in een weiland was gezien door een politieman. Die alarmeer de roofvogelpark Stonehenge Wildli fe in Schoonrewoerd. Valkeniers van het park reden naar de plek om Abu. Dit lukte met slechts een lok roep waarop de vogel reageerde. foto Dick Vos/ANP amsterdam - Ouderenbond Anbo Beide partijen denken dat samen- sluit zich mogelijk aan bij de vak- werking goed is voor de belangen centrale FNV. Een projectgroep on- van (vroeg)gepensioneerden. De derzoekt de samenwerking. Anbo heeft 180.000 leden. Nederlanders positief over Europese Unie den haag - Ruim 70 procent van de Nederlanders is nog steeds posi tief over de Europese Unie, on danks de afkeuring van de EU-grondwet in 2005. Dit blijkt uit een rapport van het Sociaal en Cultureel Planbureau en het Centraal Planbureau, dat staatssecretaris Frans Timmer mans (PvdA, Europese Zaken) gisteren in ontvangst heeft geno men. Kruidvat waarschuwt voor moederdagballon renswoude - Drogisterijketen Kruidvat waarschuwt consumen ten voor het opblazen van een ro de hartvormige moederdagballon die de afgelopen weken in verschil lende filialen is uitgedeeld. De ballon met de tekst 'Alles voor Mama' kan plotseling knappen, waardoor er letsel aan het gezicht kan ontstaan. De keten adviseert een handpomp je te gebruiken. Bejaard echtpaar ligt maanden dood in huis venlo - De politie heeft gisteren in Venlo een bejaard echtpaar dood gevonden in hun woning. De man en de vrouw zijn begin maart nagenoeg gelijktijdig een na tuurlijke dood gestorven. „Puur toeval", zei een woordvoerder van de politie. Het tweetal leidde een teruggetrokken bestaan. Buurtbe woners hadden de politie gebeld omdat ze het echtpaar al lange tijd niet meer gezien hadden. O NEE ,TocM5 OAAN VVE NOU AlwÉER ETEN 0" Ministerraad koos in 1932 voor de ode aan Willem van Oranje. den haag - Het Wilhelmus jubi leert. Het is donderdag precies 75 jaar ons officiële volkslied. Op 10 mei 1932 koos de ministerraad voor het Wilhelmus als volkslied. Wien Neêrlands bloed in d'aders vloeit van Hendrik Tollens, tot dan toe ook veelvuldig als volkslied aangeheven, verdween definitief naar een lager plan. In onze huidi ge multiculturele samenleving zou het al helemaal niet meer kunnen, vooral niet om de tweede versre gel: Van vreemde smetten vrij. Tollens' lied werd lange tijd afwis selend met het Wilhelmus ge bruikt. Bij de inhuldiging van ko ningin Wilhelmina in 1898 klonk het Wilhelmus. Het lied had ook de voorkeur van de jonge vorstin. Het Wilhelmus werd in of rond 1570 gedicht als ode aan Willem van Oranje, vermoedelijk door Marnix van Sint Aldegonde. De (oudere) muziek is waarschijnlijk Het Wilhelmus, sinds 10 mei 1932 officieel volkslied. foto Camile Schelstraete afkomstig uit Frankrijk, waar het de melodie zou zijn geweest van een soldatenlied. In 1581 verscheen de Nederlandse versie van het Wil helmus voor het eerst in druk, al dus Koos Smit van De Oranjekoe pel. Tollens won in 1816 weliswaar een volksliedprijsvraag met zijn Wien Neêrlands bloed, maar het oude Wilhelmus bleef fungeren als 'dy nastieke hymne' of'Koningslied'. Vooral in het buitenland begrepen ze er niks meer van: Wat was nu eigenlijk het Nederlandse volks lied? De ministerraad hakte mede daarom precies 75 jaar geleden de knoop maar eens door.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4