Cultuur Swanks kan griezelige gribus niet redden meerdere doelen Van Waveren spreekt minister Plasterk over verdeling cultuurgeld PZC Donderdag 10 mei 2007 37 rs in zijn poppentheater Parabel. ïi.oo uur ook een poëziefestival. Amateurdichters gaan dan hun ge dicht voordragen. De beste poëten mogen op 10 juni optreden tijdens het Open Dichtpodium van het Park Poëziefestival. Inschrijven bij stadsdichter Marcel Koopman: mk@marcelrecords.com. Amateurmuzikanten kunnen zater dag een workshop blues, folk of singersongwriters volgen bij Champagne Charlie in Jazzcafé Desafmado. Inschrijven bij Sjef Hermans: thebigchief@hetnet.nl. In de Drukkery kunnen kinderen vanaf acht jaar zaterdagochtend meedoen aan een kinderschrijfcur sus en verder zijn er in Middel burg optredens van onder meer de Poolse beiaardstudente Katarzyna Piastowska die vrijdag tussen 13.00 en 14.00 uur het carillon van De Lange Jan bespeelt. In Vlissingen zijn er optredens op meerdere lokaties in de stad van Accordeonvereniging Concertina, diverse koren en een kunstmarkt op het Ruijterplein. foto Lex de Meester Amateurkunstenaars in Borsele manifesteren zich vrijdag en zater dag in Heinkenszand in R.K. Bla- siuskerk met zang, cabaret, muziek en toneel en met een kunstmarkt in Café de Blauwe Reiger. In Reimerswaal concentreren de activiteiten zich vrijdagavond in De Zaete in Yerseke met een pro gramma van muziek en dans. Ver der worden in het centrum van Yerseke de hele week na het WAK nog diverse kunstwerken geëxpo seerd. Houten-, parket-, lamel vloer nodig? Uniek in Nederland de 48 uur van Ambacht Nederland. Start datum; 11 mei Tijdstip 10:00 uur 48 korting op gehele collectie Tijdstip 11:00 uur 47 korting op gehele collectie Tijdstip 12:00 uur 46 korting op gehele collectie, etc. Ambacht Nederland Buitenruststraat 20 - Middelburg Noordstraat 46 - Axel foto CPD De door Stephen Hopkins geregis seerde horrorfilm The Reaping be handelt het onderwerp van de tien bijbelse plagen. Andermaal wordt onze wereld ge troffen door deze kwellingen van hogerhand. In The Reaping moet vooral een stadje in Louisiana het ontgelden. De plek zit als het ware weggemoffeld bij een van de kre ken in dit waterrijke gebied. Het stadje wordt zwaar geteisterd door tal van rampzalige gebeurte nissen. Hilary Swank wordt er op afge stuurd met als opdracht weten schappelijke verklaringen te gaan ontdekken voor het onheil dat zich maar blijft ophopen. De film opent met een onheilspel lend beeld. Een kustlandschap THE REAPING Film. Regie: Stephen Hopkins. Met: Hilary Swanks. Te zien in: Vlissingen door Pieter van Lierop staat vol fabrieken die bezig zijn de omliggende wateren bloedrood te kleuren. Een eerste conclusie lijkt snel ge trokken. Die opening doet immers meteen vermoeden dat deze film zal betogen dat de moderne mens de tien bijbelse plagen zelf creëert. Want wij weten immers al lang dat koeien niet zomaar worden ge troffen door gekke ziektes, maar doordat wij de beesten gemalen koe laten eten. Ook sprinkhanen kunnen zo verwoestend uitpak ken omdat mensen van 'gemengd bedrijf zijn overgestapt op mono culturen. In Australië verspreiden zich angst wekkend snel reusachtige giftige padden die waren geïmporteerd uit Hawaï. Dat gebeurde om bepaalde kevers te bestrijden. Echter, de soms meer dan een kilo wegende bees ten zelf kwamen op het nieuwe continent geen natuurlijke vijan den meer tegen. Het zou interessant materiaal ge weest kunnen zijn voor een ecolo gisch verantwoorde griezelfilm, maar de scenaristen van The Reaping gooien het veel te snel over een andere boeg. De film moest tóch occult worden. Dan worden er plotseling al te verwarrende verbanden gelegd met een epidemie van godsdienst waanzin in de Amerikaanse Bible Belt. Ook wordt een meisje opgevoerd, dat volledig van slag raakt omdat ze voor de eerste maal ongesteld is geworden. Tenslotte wordt ook Hilary Swank gestraft omdat ze na groot leed in haar persoonlijk leven God de rug had toegekeerd. Al met al loopt The Reaping daar mee uit op een thematische gri bus. Het lukt zelfs een actrice van for maat als Swanks dan niet meer om de kijker tot het einde toe ge boeid te houden. Provincies niet eens met verdeling van cultuursubsidies. door Ali Pankow MIDDELBURG - Samen met zijn col lega's Hans Gerritsen van Gronin gen en Hans Esmeijer van Gelder land heeft gedeputeerde van Cul tuur Harry van Waveren uit Zee land vandaag een gesprek met mi nister Plasterk over de verdeling van het Rijksgeld voor cultuur. Daarin is volgens een onderzoek van het Interprovinciaal Overleg (IPO) sprake van een grote scheef groei tussen de subsidies aan de Randstad en de rest van Neder land. Zo krijgt bijvoorbeeld Amsterdam 122 euro per inwoner van het Rijk voor podiumkunsten te besteden en moet Zeeland het met slechts euro per inwoner doen. „Ik wist wel dat er sprake was van- enige scheefgroei, maar dat de ver schillen zo groot zijn, heeft mij wel verbaasd", zegt Van Waveren. „Ik kan me daar op sommige pun ten wel iets bij voorstellen. We hebben bijvoorbeeld maar één Concertgebouworkest en dat zit in Amsterdam, maar in andere secto ren zijn de verschillen beslist niet Gedeputeerde Van Waveren praat als lid van cultuurdelegatie IPO met minister Plasterk over te grote verschillen in verdeling Rijksgeld voor cultuur. te beargumenteren", vindt de gede puteerde. Zo manifesteren de ama teurkunsten in Zeeland zich naar zijn mening op hoog niveau. Juist door het ontbreken van professio nele gezelschappen ziet Van Wave ren binnen die amateursector een speciale dynamiek ontstaan. Daar zou wat hem betreft van rijkswege een hogere honorering tegenover moeten staan. Van Waveren deelt wat dit betreft de mening van het IPO dat iedere burger in aanraking moet kunnen komen met kunst en cultuur, ook de inwoners van een kleine provi de. Het IPO vindt ook dat de mo gelijkheden voor de ontwikkeling van jong talent en voor cultuurpar ticipatie niet beperkt moeten blij ven tot de hoofdstad. De drie gedeputeerden die van daag met de minister een gesprek voeren over de verdeling van subsi dies, vormen de cultuurdelegatie van het IPO. Zij bepleiten daar der halve niet alleen de belangen van hun eigen provincies, maar rich ten zich in het algemeen op de scheefgroei in de verdeling van cul tuurbudgetten. „De insteek van het gesprek is niet dat de minister de verschillen met een gaat wegwerken. Het gaat ons vooral om erkenning. Ik ben be nieuwd of Plasterk er zelf ook door verrast is. De volgende stap is bezien wat daar stapsgewijs aan ge daan kan worden zonder dat er el ders gaten gaan vallen", aldus Van Waveren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 39