Arduin inspireert staatssecretaris Ultrasone geluiden maken eind aan blauwalgenplaag Tholen Kamperlandse harddrugsdealer veroordeeld tot dertig maanden PZC Donderdag 10 mei 2007 33 Bussemaker steekt haar licht op bij Zeeuwse zorginstelling. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Hoeveel managers hebben jullie? Dat is één van de eerste vragen die staatssecretaris Jet Bussemaker (PvdA, Volksge zondheid, Welzijn en Sport) stelt als ze op werkbezoek gaat bij een zorginstelling. Het antwoord bij de stichting Arduin, die ze gisteren be zocht, was: zes managers op zes honderd bewoners. „Kijk", zegt Bussemaker. „Dat betekent dat het geld wordt ingezet voor het echte werk, voor de cliënten. Als dat hier kan, kan dat elders ook." Het kabinet is nog bezig aan zijn eerste honderd dagen, waarin be windslieden overal in Nederland hun licht opsteken voor het defini tieve beleid wordt uitgestippeld. Bussemaker wilde zelf graag bij Ar duin kijken. „Omdat het een van de weinige, zo niet de enige instel ling in Nederland is, die streeft naar integratie van gehandicapten in de maatschappij via kleinschali ge woon- en werkvormen in de wijk. Wat mij aanspreekt is dat niet telt wat mensen niet kunnen, maar wat ze wél kunnen." Ze be zocht onder meer het dagcentrum en de bakkerij van Arduin in Bigge- kerke, een woning in de Toren straat in Serooskerke en de bedrij- 'Dit is heus geen sprookje, wel een inspirerend voorbeeld van hoe het kan' venhal Vrijburg in Vlissingen. Bus semaker wilde het verhaal horen van cliënten en hun familieleden, liever dan dat van de managers. De staatssecretaris denkt dat de op zet van Arduin in Nederland navol ging zal vinden. „Ik zal in mijn be leid niet uitgaan van dogma's. Dus zal ik niet exclusief het Arduinmo del gaan prediken. Ik vind wel dat de keuzevrijheid van de gehandi capte groter moet worden. Dat be tekent dat we naast de grote instel lingen voor gehandicaptenzorg meer van dit soort initiatieven krij gen. Grote instellingen hebben we al genoeg." De toekomstige financiering van de gehandicaptenzorg door het Rijk zal gunstig werken voor initia tieven als Arduin, verwacht Busse maker. Ze wil dat het geld de cliënt volgt en niet de instelling. Via zorgzwaartepakketten wordt het geld gekoppeld aan proble men. De gehandicapte krijgt als het ware een rugzakje waarmee hij zijn zorg inkoopt. Is hij niet te vreden over de diensten van een instelling, dan zoekt hij een alter natief. Bussemaker: „Daarom wil de ik vooral praten met cliënten en verzorgenden. Als die tevreden zijn, is dat een signaal dat de instel ling goed functioneert. Natuurlijk gaat het bij Arduin ook met vallen en opstaan. Dit is heus geen sprookje, wel een inspirerend voor beeld van hoe het kan." foto Lex de Meester Staatssecretaris Jet Bussemaker op bezoek bij bakkerij Arduin. Bijzonder proefproject moet blauwwiergroei tegengaan. door Maartje Huijben THOLEN - Duikers in de haven van Tholen? Is er dan een mooi koraal op de bodem te bewonderen? Of een schip uit de Gouden Eeuw? Nee, de mannen plaatsen onder water ultrasone geluidszenders om een einde te maken aan de stankoverlast van blauwalg. Het gaat om een bijzonder proef project. Voor het eerst wordt op grotere schaal gewerkt met ultraso ne geluidsgolven om blauwalg te lijf te gaan. André van den Bogaert van Dre- ma Waterbehandeling uit Dord recht ziet toe op de plaatsing van de zenders. „Een test in Engeland heeft uitgewezen, dat het werkt. We plaatsen hier dertien zenders onder water. Daarmee is de hele havenkom gedekt." De werking van het systeem is sim pel. „De zenders vormen straks één grote lijn", zegt Van den Bo gaert. „Die zijn aangesloten op een elektronica box. Dit kastje geeft 24 Dertien zenders dekken de hele havenkom. Het signaal dat ze af geven zit op een frequentie die niet hinderlijk is voor mens en dier, maar wel voor de algen. uur per dag een signaal op een be paalde frequentie af" Voor een mens is de toon niet hoorbaar. Ook de vissen ondervinden hier geen hinder van. De blauwalg wel. Die wordt beschadigd, sterft af en zinkt naar de bodem, waar het wordt opgepeuzeld door andere or ganismen. „Het is een milieuvrien delijke manier om de overlast aan te pakken", zegt Van den Bogaert. Blauwalgen zorgen' vooral voor stankoverlast bij omwonenden. Rijkswaterstaat voert de proef pre ventief uit. Het is nu nog te koud voor blauwalgen in de Thoolse ha ven. Het probeersel kost circa 23.000 euro. De proef loopt tot eind oktober. door Emile Calon MIDDELBURG - Een Kamperlandse drugsdealer is gisteren door de rechtbank in Middelburg veroor deeld tot een celstraf van dertig maanden waarvan zes voorwaarde lijk. De straf is overeenkomstig de eis van het Openbaar Ministerie te gen de 26-jarige man. De rechtbank stelde dat de man handelde in harddrugs als cocaïne, xtc en speed. Volgens de recht bank verkocht hij in heel Zeeland maar kwamen ook velen vanuit met name Walcheren en de Beve- landen bij hem thuis om midde len te kopen. Tijdens een getuigen verhoor bleek dat zijn klanten be stonden uit een dwarsdoorsnede van de Zeeuwse twintigers, derti gers en veertigers. Twee handlangers uit Kamperland en Colijnsplaat werden eerder al veroordeeld tot een gevangenis straf van een jaar waarvan de helft voorwaardelijk en een werkstraf van 240 uur. Twee weken geleden betoogde ad vocaat A. Bals dat de Kamperlan- der op z'n hoogst anderhalfjaar ge handeld heeft. Volgens de recht bank is de man minimaal twee jaar actief geweest. Er zijn volgens de rechtbank zelfs aanwijzingen dat hij zich al ruim drie jaar met die handel bezig hield. Die handel vormde volgens de rechtbank een bedreiging voor de samenleving. Niet alleen uit oog punt van de volksgezondheid. Maar ook omdat mensen gaan ste len om de drugs te kunnen kopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 35