hoef je niet veel voor te doen KOPEN 7 Een makkelijke manier om af te vallen is er niet Dik X Verkrachter krijgt celstraf MET AIR MILES 2?9 GALL® GALL PZC Donderdag 10 mei 2007 3 Vi zakje frites met mayo 570 kcal (3 kcal/gram) 1 zak chips 140 kcal (5 kcal/gram) glas cola 60 kcal (normaal), 90 (groot) pilsje 130 kcal (halve liter 225 kcal) Overgewicht in cijfers Nederlanders, ook Zeeuwen, worden steeds zwaarder. In de periode 2002-2003 oversteeg het percentage volwassen Zeeuwen met overgewicht ruimschoots het gemiddelde voor Nederland. Aan de hand van de Body Mass Index kunt u aflezen hoe het gesteld is met uw eigen gewicht. gewicht (kg) 150- 140- 130- 120- 110- 100- 90- 80 - 70- 65- 60- 55- 50- 45- 40 35- 30- Body Mass Index Vrouw ,n Man obesitas overgewicht ondergewicht obesitas overgewicht normaal gewicht ondergewicht lengte (cm) 125 1 1 145 1 155 Ontwikkeling van overgewicht bij volwassenen 47,8 Zeeland Iandelijk| 11 Sm periode 1981- 1984- 1987- 1990- 1993- 1996- 1999- 2002- 1983 1986 1989 1992 1995 1998 2001 2003 Ontwikkeling van overgewicht bij kinderen 25- V leeftijd PZC Donja Odijk bron. RIVM. CN, TNO door Ondine van der Vleuten GOES - Tien jaar geleden werkten er vijf diëtistes bij zorgaanbieder Allevo. Nu zijn het er tien. Cora Constant is er één van, en kinde ren zijn haar specialiteit. „Toen ik in 1977 als diëtiste begon, had je dat niet, diëtistes die zich alleen met kinderen bezighielden", zegt ze. Het tekent de tijd. Overgewicht is een volksziekte. En die slaat al vroeg toe. „Mijn jongste patiënt was 2,5 jaar oud. Dan moet je via de ouders be handelen. Vaak zie je dat die te ge makkelijk toegeven aan de kinde ren. Kinderen weten niet wat goed voor hen is, die willen eten wat ze lekker vinden." Ze vertelt de ouders dat ze echt moeten leren nee te zeggen. Want als dan het overgewicht toeneemt, kan het kind in een vicieuze cirkel komen: bewegen is minder prettig, de con ditie gaat achteruit, ze blijven door plagerijen van leeftijdgenootjes lie ver binnen dan op straat te gaan spelen. Er kunnen ziekten als jeugddiabetes ontstaan. Het grootste deel van haar cliën ten is tussen de 8 en de 12 jaar oud. Kinderen hebben ten opzich te van volwassenen een groot voor deel: ze zijn in de groei. Constant: „Een volwassene moet per se afval len om zijn teveel aan kilo's kwijt te raken, een kind hoeft alleen maar hetzelfde gewicht te hou den." Dan gaat het vet in de lengte zitten, zeg maar. long of oud, het overgewicht is bijna altijd te wijten aan dezelfde oorzaak: er gaat te veel voedsel naar binnen, er wordt te weinig be wogen. De oplossing lijkt eenvou dig. Minder eten, meer bewegen. Diëtiste Ilse van den Hoek: „En dan niet tijdelijk, maar blijvend. Dat blijkt in de prakijk heel moei lijk en sommige cliënten hebben het er eenvoudigweg niet voor over hun hele leven op zijn kop te zetten om gewicht te verliezen." Diabetes, gewrichts- en rugklach ten, hoge bloeddruk en - bij man nen - jicht zijn de meest voorko mende 'overgewichtskwalen'. Ook beperkt overgewicht de bewegings vrijheid. En bewegen is, naast ge zond eten, een absolute voorwaar de om af te vallen. „Ik hoor vaak: ik loop al zoveel trappen op mijn werk. Maar je moet juist iets doen wat je niet gewend bent, dertig mi nuten bóvenop die andere dertig minuten, want die zijn gewoon omdat het gezond is om te bewe gen. Niet om af te vallen, daarvoor moet je er echt een stapje boven op doen." Voedingslijn: 0113-249017, werkda gen tussen 13 en 14 uur: middelburg - Een 2i-jarige stu dent uit Goes is gisteren veroor deeld tot een celstraf van 21 maan den waarvan vijf voorwaardelijk. Eind vorig jaar verkrachtte en mis handelde hij, onder invloed van drank en drugs, een vrouw in haar woning in Goes. De Middelburgse rechtbank oor deelde ook dat de jongeman na zijn celstraf een therapie moet vol gen om te voorkomen dat drank en drugs weer zijn leven gaan be palen. COMMENTAAR Ze duiken steeds vaker op in het straatbeeld. Vleespartijen die ongewild over zadels zakken. Mensen in verhullende kleding die hen toch meedogenloos uittekent omdat er geen maat staat op hun omvang. Schommelen omdat gewoon lopen niet meer gaat. Vroeger waren ze uitzondering. Tegenwoordig hoort het erbij. Of toch niet? De Zeeuwse campagne '30 minuten bewegen' laat het er in elk geval niet bij zitten. Het is een goed initiatief om de jammerlijk uitdijende mens te helpen. Zo'n campagne heeft wel altijd iets betuttelends. Norm zus en norm zó. Maar dat is een kleine prijs voor de bestrijding van een volksziekte. Zo veel mogelijk eten zodra het kan, was ooit de manier om te overleven. Het zit er diep in. Nog steeds proppen veel mensen zich instinctief vol. Ook nu de koelkast meestal vol staat, en er dus geen enkele reden is om maar het zekere voor het onzekere te nemen. Tegenwoordig is het eerder andersom: wie nog geen min of meer permanente terughoudendheid heeft ontwikkeld, krijgt vrijwel zeker problemen. Daarom is het heel belangrijk dat ouders hun kinderen goed inprenten dat het leven niet om volproppen draait. En dat ze tijdig 'nee' zeggen en 'nee' doen. Overigens is overvloed niet de enige bedreiging. We zijn ook op andere terreinen ver van onze oude natuurlijke omgeving verwijderd geraakt. In religieuze kringen wordt het bijbelse werken in 'het zweet uws aanschijns' min of meer als een vonnis gezien. Maar voor de gezondheid van de moderne mens, die weinig lichamelijke arbeid verricht en die opgesloten in perfect geconditioneerde gebouwen of auto's het nooit meer warm of koud heeft, die kortom continu op de spaarstand staat, zou een stevige inspanning in wisselende omstandigheden een zegen zijn. Pierre de Prunet Rosé OP=OP ja? 3?9 Bij inlevering van 100 Air Miles Genieten Genieten Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800-0231231. het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3