AJ Vaker bewegen, daar Visserij binnenwater aan banden M aartje De krant 4 weken voor €9,95! PZC 2 Donderdag 10 mei 2007 PZC WIU.EM VAN DAM Elke dag passeer ik de rotonde minstens twee keer. En el ke keer weer wordt mijn blik getrokken naar de lang zaam vervagende fotootjes van Maartje Verrnue. Die fo to's staan daar al meer dan een jaar, onder een geel bord met een zwarte pijl die naar het transferium wijst. Maartje kwam op woensdag februari van het vorig jaar om het leven. Ze fietste van school naar huis, reed keurig op het fietspad, draaide de rotonde op en werd overreden door een vrachtauto. Ze had negen dagen later zestien jaar moeten worden. Maartje had zich erg op haar verjaardag verheugd. Aan haar ouders had ze als verjaardagsca- Dp hlopmpn ziin deau een grote zitzak gevraagd' ue Dioemen zijn dje zou zo leuk staan op haar ka_ verdord, de mer- t En van haar vriendje had ze een foto S vervaagd navelpiercing gekregen - die had ze alvast laten zetten, dan zou het wondje ruim de tijd krijgen om te helen en zou zij op haar verjaardag al haar vrienden en vriendinnen trots haar navelsie raad kunnen tonen. Een onoplettendheid van een vrachtwagenchauffeur kostte Maartje Verrnue om half vier 's middags het leven. Er werden op de plek van het ongeval bloemen gelegd, knuffel beesten en foto's. Vrienden, vriendinnen en klasgenoten schre ven het internet vol met lieve gedichten. De gedichtenstroom is opgedroogd, de knuffelbeesten zijn ver dwenen, de bloemen verdord. Wind, regen en zon hebben het beeld van het meisje met het korte blonde haar doen vervagen; elke dag een heel klein beet je, tot het straks geheel is verdwenen. Wanneer ik de rotonde passeer, kijk ik er altijd heel even naar, til ik mijn voet van het gaspedaal en ben ik extra alert op over stekende fietsers; Voor Maartje. COLOFON DIRECTIE Directeur/uitgever: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen pjansen@pzc.nl Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl CENTRALE REDACTIE redactie@pzc.nl, tel. 0113-315500, fax 0113-315609 KANTOREN Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Post bus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111-454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ABONNEMENTSPRIJZEN Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, za terdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) ADVERTENTIES Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeland@pzc.nl Personeels-, educatie- en zorgadverten- ties: 076-5312240, fax 076-5312340, aez@pzc.nl. Business to business, onroerend goed: 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam@pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoe ring van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Weg ener en zorgvuldig geselecteerde partners. In dien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruik van uw e-mailadres wilt intrekken, kunt u een briefje sturen naar: PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zater dag 8.00-12.00 uur 30 minuten wandelen (6 km/u) 163-215 kcal* -£ 'St. 30 minuten zwemmen (rustig) 130-170 kcal* 30 minuten fietsen (20 km/u) 2.6Gb340„kcal* *vrouw tussen 65 en 85 kg Op het Abdijplein in Middelburg is gisteren de Zeeuwse campagne '30 minuten bewegen' begonnen. Doel is om jong en oud - letterlijk - in beweging te zetten. Want wie beweegt, leeft gezonder. door Carla van de Merbel en Marcel Modde Op het meestal zo rustige Abdijplein was het gisteroch tend een drukte van jewelste. Hon derden kinderen, jongeren en vol wassenen zijn actief bij het begin van de Zeeuwse campagne '30 mi nuten bewegen'. Op het hele plein wordt gesport, van peutergym en kids-aerobics aan de ene kant tot tennis en nordic walking voor vijf tig plussers aan de andere zijde van het plein. De campagne is bedoeld om men sen te wijzen op het belang van be wegen en hoeveel activiteit nodig is voor een gezond leven. Volwas senen moeten minstens vijf dagen in de week minimaal dertig minu ten per dag intensief bewegen. Voor kinderen en jongeren is de norm zeven dagen in de week één uur per dag. Terwijl jong en oud zich in het zweet werken, staan de Zeeuwse bestuurders stil aan de zijlijn voor het officiële gedeelte van het begin van de campagne. Oud-staatssecre taris Ross, nu directeur van het Ne derlands Instituut voor Sport en Bewegen, overhandigt plaatsnaam borden aan vertegenwoordigers van de dertien Zeeuwse gemeen ten. Op elk bord is het woord 'be weegt' toegevoegd. De vertegen woordigers leggen uit wat hun ge meenten (gaan) doen op het ge bied van bewegen en sport. Volgens het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RI VM) voldoet ongeveer de helft van de Nederlandse bevolking tussen de 18 en 55 jaar aan de Norm Ge zond Bewegen voor volwassenen. Onder jongeren (12 tot 18 jaar) haalt slechts een kwart dat. Man nen voldoen vaker aan de fitnorm (25%) dan vrouwen (19%). Met het vorderen van de leeftijd daalt het percentage mensen dat voldoende beweegt. Voldoende beweging valt dichter bij huis te krijgen dan menigeen denkt. Je hoeft geen lid te worden van een sporvereniging, noch op kosten te worden gejaagd in een flitsend fitnesscentrum. Dagelijks een paar kilometer wandelen of fietsen en je voelt je al een stuk fit ter, zegt Marco Schroevers van de Gezonde Zaak in Middelburg. „Neem bij de lunch je brooddoos onder de arm en ga een uurtje lo pen met collega's. Dat zie je steeds vaker. Het heeft alles te maken met bewustwording." Ook de om geving is minstens zo belangrijk, benadrukt Schroevers. Ouders die 's avonds op de bank voor de tv hangen met een zak chips, kun nen niet verwachten dat hun kind uit de snoeppot blijft. En wanneer de route naar school onveilig is, wordt fietsen een last. De Gezonde Zaak houdt morgen onder de noemer Vitality Friday in het centrum een speciale dag voor (persponeels)managers. Be wegen, mét gezonde hapjes. Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaat zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In het colofon treil u nadeie informatie door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Minister Verburg (CDA, Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) legt het vissen met grote vistuigen op de binnen wateren aan banden. Vanaf t mei volgend jaar is dat alleen nog toege staan aan vissers die ten minste 250 hectare viswater huren en met hun vangst jaarlijks minimaal 8500 euro verdienen. Door alleen beroepsvissers toe te staan met gro te vistuigen te werken, kan de vis stand beter worden beheerd. Palingvisser J. Kooistra uit Tholen juicht de maatregel dan ook toe. In Zeeland gaat het vooral om de vis serij op het Volkerak en Zoom meer, het Veerse Meer en kleinere binnenwateren. Niet om de Oos- terschelde, die tot de kustwateren wordt gerekend. Grote vistuigen zijn onder meer fuiken en (staande) netten waar mee zoveel vis kan worden gevan gen dat dit invloed heeft op de vis stand. De maatregel geldt niet voor de hengel en de peur, die vooral door sportvissers worden gebruikt. De visstand moet beheerst kun nen worden, onder meer om Euro pese regels te kunnen naleven, ver klaart Kooistra. Zo zit er een rege ling voor de aal aan te komen. Het is niet uitgesloten dat palingvissers als gevolg daarvan in bepaalde pe rioden van het jaar niet meer mo gen vissen. Kooistra: „Het kan niet zo zijn dat de paling via aalgoten uit onze wateren naar de binnen wateren wordt geloodst om daar door iedereen te worden wegge vangen. Het is in ieders belang dat daar beheerst wordt gevist." Kinderen leven zich uit tijdens kidsaerobics op het Abdijplein in Middelburg. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2