Afscheid Blair en Chirac 12 Donderdag 10 mei 2007 PZC 1954: Chirac studeert af aan het Institut d'Études Politiques en l'École National d'Administration in Parijs. Chirac is overtuigd aanhanger van de vroegere president Charles de Gaulle. Van 1967 tot 1968: staatssecretaris van Werkgelegenheid en van 1968 tot 1971 staatssecretaris van Economische Zaken en Financiën. 1962: Chirac wordt medewerker van premier (later president) Georges Pompidoi (foto). 29 nov.1932: Jacques René Chirac geboren in Parijs. Goodbye 6 mei 1953: Anthony Charles Lynton Blair wordt geboren in Edinburgh. 1972 tot 1973: minister van Landbouw en minister van Binnenlandse Zaken. 1971: Chirac wordt als minister toegevoegd aan premier Jacques Chaban-Delmas. 1976: voorzitter van de gaullistische Rassemblerrv pour la République (RPR) 1974 tot 1976: Chirac is voorde eerste keer premier. Tijdens zijn premierschap sluit hij economische en militaire verdragen met Irak. 1977: benoemd tot meester van Parijs r welke jaren eropg: te wordt gefraudeerd me bouwopdrachten Vie> medewerkers van Chir, worden veroordeelde president geniet echts het einde van zijn le.tni immuniteit. 1975: studeert af aan de rechten faculteit van de Oxford Universi teit en gaat aan het werk als advocaat. Sluit zich aan bij Labour. 1930 Twee Europese leiders verdwijnen deze maand van het podium na ruim een decennium grote invloed te hebben uitgeoefend. De Britse premier Tony Blair (54) kondigt waarschijnlijk vandaag aan wanneer hij vertrekt. Jacques Chirac (74) laat op 16 mei het Franse presidentschap aan Nicolas Sarkozy. Wat betekent het afscheid voor hun landen, voor Europa en voor de wereld? door Joost Bosman en Esther Cotink Illustratie Chantal van Wessel De Franse cartoonist Plantu van Le Monde zei het vorige maand nog treffend: „Op een vreemde en bijna onverklaarbare manier zul len de Fransen hem gaan missen. Jacques Chirac zal worden herin nerd als een man die de Fransen aardig vonden. Het is ongeloof lijk." De haat-liefdeverhouding die Frankrijk heeft met zijn scheidend staatshoofd, loopt als een rode draad door Chiracs politieke car rière. Hoewel hij charmant, grap pig en wellevend is, noemen zijn onderdanen hem tegelijkertijd een 'boef, van wie ze nog geen twee dehands fiets zouden kopen. Ook politiek staat Chirac bekend als een man met een janushoofd, die niet voor niets de bijnaam Camel- eon Bonaparte en La Girouette ('de windvaan') kreeg. Zo begon Chirac ooit als anti-Europese gaul list, maar werd hij later de kam pioen van de euro. In 2002 be vocht hij zijn tweede ambtster mijn met soft-linkse beloften die de 'sociale structuur van Frankrijk zouden helen'. Om vervolgens zijn huidige opvolger en rechtgeaarde 'Thatcheriaan' Nicolas Sarkozy tot minister van Financiën te benoe men. En had Chirac aan het begin van zijn presidentschap nog niet zoveel moeite met kernproeven in de Stille Oceaan, in zijn nadagen ontpopte hij zich tot onvermoed milieubeschermer. Ondanks de lichte nostalgie waar mee de Fransen terugdenken aan le bon gars ('de goed kerel'), heb ben twaalf jaar Chirac hun niet al tijd evenveel goeds gebracht. Zo slaagde hij er niet in de vervreem ding tussen de Fransen en de poli tiek te stoppen. Veelzeggend was het, dat hij het in 2002 in de beslis sende ronde moest opnemen te gen de rechts-extremist Jean-Ma rie le Pen. Die had de finale ge haald door de verdeeldheid bij links en de vele proteststemmen die hij kreeg. Veelzeggend waren ook de enorme rellen die in no vember 2005 de banlieus, de Fran se voorsteden, overspoelden. Evenmin lukte het Chirac de voor Frankrijk zo noodzakelijke hervor mingen door te voeren. De door de vakbonden met hand en tand verdedigde 35-urige werkweek, de hoge werkloosheid, de veel te ho ge sociale uitgaven, de vergrijzing, en de hoge arbeidskosten, alles heeft Frankrijk gemaakt tot, zoals The Economist het laatst uitdrukte, 'de zieke man van Europa'. Op het buitenlandse toneel, waar hij overduidelijk graag optrad, kan Chirac bogen op slechts wisselend succes. Zeker, hij verwierf, in eigen land populariteit door zijn hard nekkige oppositie tegen de volgens hem illegale inval in Irak. Maar het vervreemdde Chirac en Frankrijk van de bondgenoten Bush en Blair en plaatste Frankrijk nadrukkelijk in het door de Amerikaanse oud-minister Rumsfeld benoemde 'oude Europa'. Daarmee heeft Chi rac niet alleen de Franse belangen geschaad, maar die van heel Euro pa, verklaarde Dominique Moisi van het Institut Francais des rela tions internationales onlangs te gen de Britse omroep BBC. „Chi rac laat Frankrijk achter in een zwakkere positie in Europa. Het valt niet te ontkennen dat er min der Frankrijk in Europa is en daar mee minder Europa in de wereld." Alfred Pijpers van het Instituut Clingendaal gaat daar tot op zeke re hoogte in mee. „De Fransen hebben te weinig zelfvertrouwen en dat is Jacques Chirac aan te re kenen. Hij had meer het zelfbe wustzijn van Frankrijk moeten uit stralen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12