Poetin geeft feestdag serieus tintje Wie zorgt voor wie? pzc Donderdag 10 mei 2007 11 Opgelegde vreugde bij Russische herdenking overwinning op nazi's. door Carel Goseling moskou - Een minister van Defen sie die in een open limousine de troepen inspecteert, straaljagers, veteranen met een borstkas vol ere tekens en een groot vuurwerk tot slot. Rusland vierde gisteren groots de Dag van de Overwin ning op nazi-Duitsland. President Vladimir Poetin begon zijn speech op het Rode Plein in Moskou; traditiegetrouw staand voor het Lenin Mausoleum zei hij: „Wij buigen onze hoofden voor de moed en de kracht van degenen die de agressor hebben verslagen en het nazisme gestopt. Ik felici teer u, het Russische volk, op deze 'De Dag der Overwinning verenigt ons ook met onze buurlanden' 62ste verjaardag van de overwin ning op nazi-Duitsland." Poetin benadrukte dat het onvermijdelijk is op deze dag 'te denken aan vre de, wereldwijde veiligheid en stabi liteit'. „De Dag der Overwinning verenigt niet alleen de burgers van dit land, maar verenigt ons ook met onze buurlanden. Wij zullen hun bijdrage in het verslaan van leid dat een Russisch oorlogsmo nument werd verplaatst. In Polen bestaan soortgelijke plannen. In Tsjechië werd bekend dat de 'be vrijding' door de Sovjets voor tien duizenden burgers in het voormali ge Tsjechoslowakije betekende dat ze werden opgepakt en afgevoerd naar kampen in de Sovjet-Unie. „Wij voelen allemaal dankbaar heid voor de generaties die de last van de oorlog droegen. Zij hebben ons broederschap en solidariteit ge leerd. Eenheid en wederzijdse hulpvaardigheid worden gevormd in zware tijden", aldus de presi dent. Poetin hekelde, zonder hen bij naam te noemen, Estland en Polen voor de wijze waarop ze oor logsmonumenten behandelen. „Degenen die vandaag de dag wan daden begaan jegens monumen ten voor oorlogshelden, beledigen hun eigen landen en zaaien het zaad van onbegrip tussen naties en volkeren." De Dag der Overwin ning is in Rusland een vrije dag. In vroegere Sovjet-republieken en sa tellietstaten moest de dag ook ge vierd worden, ook al viel de bevrij ding soms op een heel andere da tum. De Russen gebruiken de dag voor een bezoek aan het graf van hun geliefden of voor familiebe zoek. In alle steden en dorpen wor den feesten georganiseerd. In Tal linn, de hoofdstad van Estland, leg de de Russische ambassadeur een krans bij het verplaatste monu ment van de Bronzen Soldaat. het nazisme nooit vergeten." Met die laatste opmerking leek Poetin een hand uit te steken naar ex-Sov jetrepublieken, die zich na de val van het communisme onafhanke lijk verklaarden. De Baltische sta ten bijvoorbeeld en landen in Oost-Europa, die na de bevrijding van de nazi's bezet werden door de Sovjet-Unie. Of werden omge vormd tot satellietstaten, die aan de leiband van Moskou moesten lopen. Het gevoel dat de bevrij ding eigenlijk een bezetting was, heeft er in Estland onlangs toe ge Het Rode Leger marcheert over het Rode Plein in Moskou op de Dag der Overwinning. foto Anatoly Maltsev/EPA LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl Hondenpoep Ik heb een flatcoated Retriever, maar ruim altijd mijn honden poep op! Daarom kan ik ook over al met haar lopen! Dus ik neem mijn verantwoordelijkheid!!! (PZC, 29 april). De laatste tijd ligt er in de buurt van de Singelstraat in Middelburg poep op straat! Loopt u maar eens richting de stad. Bij het Damplein, hetzelfde verhaal. Hondeneigenaren die hun verant woordelijkheid niet nemen. U laat uw kind toch ook niet zonder pampers lopen? Goedkope zakjes zijn bij elke supermarkt te koop hoor! Als iedereen alert is kunnen we er wat aan doen! Josy van den Berg Singelstraat 24, Middelburg Pechiney Alcoa doet een vijandig bod op Al- can (Pechiney). Na het staal is nu het aluminium aan de beurt om wereldwijd door één concern be heerd en beheerst te worden (PZC, 08-05). Gevolg: geen concur rentie meer en één concern dat de prijzen maakt en de markt in han den heeft. Om goedkoop te kun nen produceren zal de productie hoogstwaarschijnlijk worden ge concentreerd in lage-lonenlanden of daar waar de grondstoffen voor radig zijn. Dit betekent einde Alcan (Pechi ney) in Vlissingen-Oost. Ruim 800 man zonder werk en dan nog niet te spreken over de neveneffec ten op de werkgelegenheid in Zee land. Wat gaan al deze mensen die hun baan verliezen doen? Zij zul len op het Kaloot-strandje kijken naar de werkgelegenheid die voor bij vaart. Naar de containersche pen die aan de WCT hadden moe ten liggen. Naar onze werkgelegen heid die door een handjevol tegen standers en actievoerders met ver keerde argumenten en opgeklopte sentimenten wordt tegengehou den. Het is vijf voor twaalf Politiek van Zeeland, houdt de pro vincie leefbaar en welvarend. Geef snel het startsein voor de aanleg van de WCT. Wacht geen secon de. Willem Willemse Boulevard Evertsen 248, Vlissingen 8 rommobielen In de PZC van 8 mei wordt een studie aangekondigd naar de moge lijkheid om brommobielen met de fiets-voetveren mee te laten varen. Voor die studie hoeft niet veel te gebeuren. Het provinciebestuur kan op het station in Amsterdam wijzer worden. Aan de achterzijde van Amsterdam Centraal vertrek ken (gratis!) fiets-voetveren van het GVB. Daar varen regelmatig brommobielen mee. Zonder pro blemen, terwijl deze schepen een stuk kleiner zijn dan die van de provincie. En waarom zou de brandstof een probleem zijn? Dat is het toch ook niet voor de brommers en scooters die op de Zeeuwse veren wél mee- mogen? Die gebruiken het zeer brandbare benzine, terwijl brom mobielen doorgaans op het veel minder brandbare diesel rijden. Ik zie geen enkel serieus beletsel om brommobielen toe te laten op de veerdienst Vlissingen-Breskens. W. Kruit Pinakel 13, Middelburg Vraag naar hulp stijgt terwijl het aantal werkenden afneemt. door Leo Phernambucq MIDDELBURG - De Raad voor de Volksgezondheid en Zorg ver wacht de komende jaren een ster ke stijging van het aantal demente renden (van 170.000 nu tot 250.000 rond 2020). Bovendien zal het aantal mensen dat lijdt aan de gevolgen van een hersenziekte (CVA-patiënten) stijgen van 25.000 nu tot 150.000 in 2020. Daarnaast zullen, met het ouder worden van de Nederlanders, de meeste mensen ervaren dat zij de laatste jaren relatief ongezonder zijn. Een ander signaal kwam in februa ri van dit jaar van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). Dat meldt dat de beroepsbevolking in Nederland vanaf dit jaar afneemt. Op langere termijn daalt de be roepsbevolking met 10 procent van 10 naar 9 miljoen werkenden. Deze ontwikkelingen markeren het grote probleem waar de zorg in Nederland mee te kampen krijgt. Terwijl de vraag stijgt ko men er veel minder mensen be schikbaar die zorg kunnen verle nen. Momenteel werken er 1,1 miljoen mensen in de zorg. Daarvan is 80 procent vrouw en de gemiddelde leeftijd is 39 jaar. Bij ongewijzigd beleid zou het aantal mensen dat in de zorg werkt met maximaal 70.000 moeten stijgen om ade quaat in de vraag te kunnen voor zien. En dat bij een krimpende be roepsbevolking! Recent kwam daar nog een pro bleem bij, waar ik tot nu toe nie mand over gehoord heb. De mees te verzorgenden worden door de instellingen opgeleid. Bij Zorg- stroom leiden we per jaar 25 colle ga's op van thuishulp naar verzor gende. Dat moeten we wel omdat het regulier onderwijs ook steeds minder verzorgenden aflevert. Sinds 1 januari is de Wet Maat schappelijke Ondersteuning van kracht. Een gevolg daarvan is dat in situaties waarin klanten huis houdelijke zorg nodig hebben vaak alphahulp wordt geïndiceerd door het Centrum Indicatiestelling Zorg. Dat is goedkope zorg, gege ven door alphahelpenden die niet TE CAST Léon Phernambucq is voorzitter van de Raad van Bestuur van Zorgstroom bij organisaties in dienst zijn. Ze worden ook niet opgeleid. Er is ook geen of nauwelijks be hoefte meer aan thuishulpen die wel in dienst zijn van zorgorganisa ties en ook worden opgeleid. Om dat er veel minder thuishulpen no dig zijn droogt het aantal mede werkers dat opgeleid kan worden voor verzorgende razendsnel op. Daarmee komen er dus nog veel minder verzorgenden op de ar beidsmarkt. Wat een verlies! Het zal duidelijk zijn dat in de toe komst de concurrentie tussen in stellingen niet wordt bepaald door de keuze van klanten voor een in stelling, maar door de vraag welke instelling het best in staat is mede werkers aan zich te binden! Na tuurlijk zijn er oplossingen te be denken voor dit toekomstige ar- beidsinfarct. Zo moet er veel méér systematisch aandacht worden be steed aan zelfredzaamheid, onder steund door ICT-voorzieningen. De mantelzorg, dé basis van de WMO, moet waar mogelijk wor den ondersteund en preventiemo gelijkheden moeten worden verbe terd. Kortom: er kan wel wat ge beuren om de vraag naar zorg te verminderen. Het is echter nog nauwelijks te merken dat de focus zich hierop richt. Ook aan de aanbodkant zijn er nog zaken te beïnvloeden. In Nederland werken relatief weinig vrouwen. Daar liggen voor de zorg nog mogelijkheden als het gratis maken van kinderopvang. Boven dien kan aan zorgpersoneel ge vraagd worden méér uren te wer ken dan (nu) gemiddeld 24 uur per week. Ook het langer actief blijven (velen stoppen tussen het 45ste en 50ste levensjaar) draagt mogelijk bij aan een oplossing, mits het werken aantrekkelijker wordt gemaakt. Ik bepleit het vormen van een groep 'stevige' mensen uit provin ciale en gemeentelijke overheid, onderwijs, zorgaanbieders en vak bonden die aan de slag gaat om het potentieel immense probleem vóór te zijn. Wie neemt hiervoor het initiatief? Een goede gelegen heid biedt daarvóór misschien de manifestatie Viazorg op 23 mei in Goes, waar over deze problema tiek wordt gesproken. Laten we zuinig zijn op onze zorgmedewer- kers; ze zijn goud waard in hun prachtige beroep.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11