Israëlische archeoloog vindt graf koning Herodes Buitenland Verslagen Parti Socialiste staat op kruispunt T waar anders? www.autoshak.nl Professor Netzer vindt tombe in onbekend deel paleizencomplex. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Een Israëlische archeo loog denkt het raadsel te hebben ontsluierd van de begraafplaats van koning Herodes de Grote. Professor Ehud Netzer van de He breeuwse Universiteit zegt dat Herodes begraven ligt in het Her- odium, 5 kilometer ten zuidoosten van Bethlehem. Dat is op zichzelf geen nieuws, maar tot nu toe was de precieze plaats van het graf een raadsel. Net zer zegt de graftombe te hebben gevonden tussen het bovenste deel van het Herodium en de twee paleizen daaronder. Het Herodium is een door Hero des gebouwd gefortificeerd palei zencomplex, dat nog altijd als een kegelvormige berg uit het land schap oprijst. Netzer is er al sinds 1972 op zoek naar de plaats van het graf Dat blijkt nu te liggen in een deel van het complex dat nog weinig is onderzocht. Herodes I de Grote leefde van 73 v.C tot 4 v.C. In 37 benoemde Ro me hem tot koning van Judea. Met de hulp van Romeinse legioe nen veroverde hij Jeruzalem, waar na hij zijn rijk wist uit te breiden tot Damascus en de grens van Egypte. Hij regeerde als een wrede en totalitaire machthebber, waar door hij zich weinig geliefd maak te bij de bevolking. Dat werd er niet beter op door zijn hellenisti sche cultuurpolitiek. Hij bouwde renbanen, theaters en de haven stad Caesarea. Hij liet de Joodse tempel in Jeruzalem verbouwen, verrichtte grote bouwwerken in Je richo en Massada en bepleitte het lot van de Joden in Rome. Herodes is vooral bekend gewor den door de kindermoord in Bethlehem, waarover de bijbel schrijft. Hij was bang dat de nieuw geboren 'Koning der Joden' (Je zus) zijn positie in gevaar zou brengen. Graf Herodes gevonden Het graf van koning Herodes, bouwer van het oude Jeruzalem en het Heilig Land, is ontdekt op een afgevlakte heuveltop in de woestijn ten zuiden van Bethlehem. Projecten Herodes 42-4 v. Chr. jS- 7 Fort Sebaste S 1 cd ac 1 i WESTELIJKE ISRAEL JORDAANOÉVER -R Ramallah Jericho Winter paleis Jeruzalem Tweede Tempel Bethlehem 1 Herodium: graf gevon den tussen 2 paleizen op de heuveltop Massada 9 8 Woensdag 9 mei 2007 PZC Het Herodium is een door Herodes gebouwd gefortificeerd paleizencom plex, dat nog altijd als een kegelvormige berg uit het landschap oprijst. foto Jim Hollander/EPA Na de nederlaag van zondag zoekt de PS een nieuwe koers. door onze correspondent Olivier van Beemen parijs - De oudgedienden in de Franse Parti Socialiste (PS) moe ten terugverlangen naar de goede oude tijd, toen socialisten tegen ka pitalisme waren en arbeiders nog massaal op hen stemden. Voor de derde keer op rij verloor de partij zondag de presidentsverkiezingen. De peilingen voorspellen ook een nederlaag op 10 en 17 juni bij de parlementsverkiezingen; de UMP van president Sarkozy krijgt dan al le macht in handen en de PS staat opnieuw vijfjaar aan de zijlijn. Terwijl de linkse volkspartijen zich in de jaren negentig vrijwel overal in Europa ontpopten tot ge matigde sociaal-democratische par tijen, behield de PS een groot deel van zijn radicale trekjes, zoals een afkeer voor de markteconomie en een voorliefde voor een allesover heersende overheid. Terwijl andere Europese linkse partijen hervormden, bleef de PS hetzelfde. Wim Kok in Nederland, Gerhard Schroder in Duitsland en Tony Blair in Groot-Brittannië schud den de 'ideologische veren'. Markt werking was niet langer taboe en zij hervormden de verzorgings staat. De PS volgde niet. De oud-premier Michel Rocard en voormalig minister Dominique Strauss-Kahn wilden wel, maar kregen geen steun. Ook Ségolène Royal zag in dat Frankrijk moest hervormen, maar haar zwakte is dat het gissen bleef wat er onder haar leiding precies zou gebeuren. Ze zei onmiddellijk na haar neder laag van zondag dat haar aanhang op haar kan rekenen om de linkse vernieuwing voort te zetten. „Er is iets opgebloeid, dat niet meer is te stoppen." Strauss-Kahn vindt echter dat Royal heeft gefaald en dat de PS nu eindelijk moet moderniseren en onder zijn leiding moet op schuiven naar het midden. Oudge diende Laurent Fabius wil juist toe nadering zoeken tot de linksere partijen. Francois Bayrou, de mid Ségolène Royal wil de PS nu ver sneld gaan hervormen. foto ap denkandidaat die in de eerste ron de van de verkiezingen werd uitge schakeld, wil met zijn nieuwe par tij Democratische Beweging een 'derde weg' inslaan, waarbij samen werking met het gematigde deel van de PS voor de hand ligt. AUTOBEDRIJF 'S-HEER ARENDSKERKE Vermeerstraat 38 0113-561381 Afghaanse senaat wil gesprek met Taliban kaboel - De Afghaanse senaat wil directe gesprekken met de extre mistische Taliban en andere tegen standers van de regering van presi dent Hamid Karzai. De senaat vraagt tevens om een einde aan de militaire acties tegen de Taliban. Steeds meer Afghanen zijn onte vreden over de burgerslachtoffers die vallen bij de militaire acties van westerse bondgenoten. Emiraten houden Iraanse duikers vast teheran - De marine van de Vere nigde Arabische Emiraten heeft een week geleden twaalf Iraanse duikers opgepakt in de buurt van omstreden eilandjes in de Golf van Perzië. De arrestaties zijn giste ren pas bekend gemaakt. De dui kers hebben bezoek gehad van Iraanse diplomaten. Teheran spant zich in voor hun spoedige vrijla ting. Iran en de Emiraten maken beide aanspraak op de eilandjes. Ronaldo roept op tot vrijlating Brits kind (3) londen - De Portugese voetballer Cristiano Ronaldo heeft zich dins dag betrokken getoond met de ver dwijning van een Brits meisje in Portugal. In een op tv uitgezon den boodschap riep de speler van Manchester United op de 3-jarige Madeleine McCann vrij te laten. Een Portugese krant suggereerde dat het meisje mogelijk is ont voerd door een groep pedofielen. Doodstraf ter discussie in New Jersey philadelphia - De Amerikaanse staat New Jersey bekijkt of de doodstraf moet worden afgeschaft. Een commissie van het parlement buigt zich deze week over twee wetsvoorstellen om terechtstellin gen te vervangen door levenslange celstraffen. Ais New Jersey de doodstraf schrapt, is het de eerste staat die deze stap neemt sinds het hooggerechtshof de doodstraf in 1976 weer instelde. Talibanleiders opgepakt tarin kowt - Afghaanse veilig heidstroepen hebben twee leiders van de Taliban gearresteerd in Uru- zgan. Beiden zijn op verzoek van de Afghaanse autoriteiten door het Nederlands leger opgehaald en overgebracht naar een locatie van de Navo-interventiemacht. Een woordvoerder van de Nederlandse Defensie sprak van een gevoelige klap voor de Taliban. Koenders kan niet praten met rebellen el fasher - Minister Koenders (Ontwikkelingssamenwerking) is het niet gelukt om in Soedan met rebellenleiders te praten. De be windsman was gisteren in Darfoer en wilde in het dorp Umm Rai met leiders praten van rebellen groeperingen die het vredesak koord niet hebben ondertekend. Maar de situatie bleek te gevaarlijk vanwege bombardementen door het regeringsleger van Soedan. 220 winkels www.globereisburo.nl gaat nét even verder 15% extra lastminute korting mei en juni Aankomst 14 mei 2 dagen 1 nacht 2 pers. kamer hotel Kyriad at Disneyland® Resort Paris 2 volw. 115 p.p. (incl. 15% korting) Kids t/m 6 jaar GRATIS o.b v. beschikbaarheid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8