Buitenland 'VN-wapenembargo Darfoer doorbroken' KRAS.NL Positie Wolfowitz wankelt Koningssteden van MAROKKO Highlights van TURKIJE Ontdek IERLAND NOORSE FJORDEN waarom zou je verder zoeken PZC Woensdag 9 mei 2007 7 8-daagse vlieg-/rondreis Amnesty International beschuldigt China en Rusland. door onze correspondent llona Eveleens nairobi - Amnesty International beschuldigt China en Rusland er van wapens te leveren aan Sudan die in Darfoer worden ingezet. De internationale mensenrechtenorga nisatie meent dat beide permanen te leden van de VN-Veiligheids- raad daarmee het VN-wapenem- bargo doorbreken. Soedan ontkent wapens te leveren aan de lanjaweed-milities die in de westelijke regio van Darfoer de lokale bevolking terroriseren. Die milities, ingezet door het leger om rebellen te bestrijden, zijn groten deels verantwoordelijk voor de dood van 200.000 burgers en ver krachtingen op grote schaal. Mil joenen mensen in Darfoer raakten de afgelopen vier jaar ontheemdof vluchtten naar buurlanden. Soedan wijst ook de beschuldiging af dat het de luchtmacht inzet in Darfoer waar een internationaal verbod geldt op het gebruik van militaire toestellen. Amnesty Inter national bezit foto's van witgeschil derde vliegtuigen en aanvalsheli kopters in de regio. „Die foto's kunnen overal geno men zijn. In het zuiden van ons land of in het buurland de Cen traal Afrikaanse Republiek, maar niet in Darfoer. We hebben geen gevechtsmissies in die regio", ver klaart Abdel Mahmood Abdel Ha- leem, de Su\oedanese ambassa deur bij de VN. In een recent uitgelekt VN-rap- port wordt echter ook melding ge maakt van Soedanese militaire toe stellen die wit geschilderd zijn om ze te laten lijken op VN-toestellen. De foto's van Amnesty Internatio nal zijn genomen tussen januari en maart. Ook heeft de organisatie Chinese Fanfan-straaljagers waar genomen op het vliegveld van Nya- la, in het zuiden van Darfoer. Gift ig Volgens Amnesty International schenden onder meer China en Rusland het VN-wapenembargo aan de strijdende partijen in Dar foer. na en Rusland hebben Soedan in 2005 elk voor ruim twintig mil joen dollar aan militair materieel geleverd. Amnesty International beschuldigt ook Koeweit en Saoe- di-Arabië van leveranties van wa pens aan Soedan die in Darfoer worden ingezet. De zevenduizend man sterke vre desmissie van de Afrikaanse Unie kan de taak in Darfoer niet aan. Onlangs gaf Khartum eindelijk toe stemming voor uitbreiding van de missie met drieduizend blauwhel men. De VN wilden twintigduizend man sturen, die voornamelijk poli tionele en logistieke taken gaan verrichten. Ook kunnen de VN zes aanvalshelikopters als onder steuning inzetten. De organisatie wilde 20.000 manschappen stu ren, maar de Soedanese regering beschouwt dat als 'rekolonisatie door het Westen'. China biedt honderden technici aan voor de VN-missie. Een op merkelijke geste van de grootste importeur van olie uit Soedan, die weigert Khartum te kritiseren over de situatie in Darfoer. Interne commissie Wereldbank zet Amerikaan onder druk. washincton - De positie van pre sident Paul Wolfowitz van de We reldbank is gisteren verder onder druk komen staan. Een interne commissie van de ont wikkelingsbank is tot de conclusie gekomen dat de Amerikaan zijn bevoegdheid te buiten is gegaan bij het regelen van een salarisver hoging voor zijn vriendin. Het rapport is niet openbaar ge maakt, maar diverse Amerikaanse media berichtten op basis van ano nieme bronnen over de bevindin gen van de commissie onder lei ding van de Nederlander Herman Wijffels. De belangrijkste conclu sie luidt dat Wolfowitz zich bij de overplaatsing van zijn vriendin niet aan de regels heeft gehouden. In het rapport zou echter niet staan dat de Amerikaan ter kwa der trouw heeft gehandeld. Wolfowitz, de voormalige onder minister van Defensie, heeft tot vanavond de tijd gekregen om te reageren op het rapport, maar zijn advocaat heeft al om uitstel ge vraagd. Wolfowitz lijkt van plan om aan te blijven, hoewel hij bin nen de bank amper nog steun heeft. Wolfowitz ziet zichzelf als het slachtoffer van een 'lastercam pagne'. Het interne rapport is ook kritisch over de ethische commis sie onder leiding van oud-Pv- dA-leider Ad Melkert. Die instan tie adviseerde Wolfowitz bij het af handelen van de zaak met zijn vriendin Shaha Riza, die al voor zijn aantreden bij de bank werkte. Volgens de New York Times is een vertrek van Wolfowitz in de maak. Het Witte Huis zou nadenken over een voorstel van Europese lid staten. Die willen in ruil voor een vertrek van Wolfowitz toestaan dat een Amerikaan opnieuw aan het roer komt van de bank. Verhofstad maakt excuses aan Joden brussel - Premier Verhofstadt heeft weer excuses aangeboden voor de rol van de Belgische autori teiten bij de deportatie van Joden tijdens de Duitse bezetting. Hij deed dit gisteren bij de onthulling van een plaquette voor de 1442 Belgen die hun leven op het spel zetten om Joden te redden. De helft van de 50.000 Belgische Jo den overleefde de holocaust niet. WNF: direct verbod op vangst blauwvintonijn brussel - De vangst van blauwvin tonijn moet direct stoppen, eist het Wereld Natuur Fonds van de Europese Unie. De soort is er volgens het WNF te slecht aan toe. De organisatie vreest dat de voorgenomen vangst beperking half juni te laat komt, want de vangst is 1 mei begonnen. Noorwegen, geen lid van de EU, heeft inmiddels wel een verbod in gesteld. Bij rellen in Frankrijk 500 auto's in brand parijs - Tijdens rellen in Frankrijk zijn in de nacht van maandag op dinsdag meer dan vijfhonderd au to's in vlammen opgegaan. Het was de tweede onrustige nacht na de verkiezing van de rechtse Nico las Sarkozy tot president afgelopen zondag. De politie arresteerde bij ongeregeldheden in Parijs, Lille, Toulouse, Nantes en Rennes meer dan tweehonderd mensen. Canada op zoek naar slechtste Canadees ottowa - Canada is op zoek naar de slechtste Canadees. De verkie zingen op internet zijn een initia tief van het Canadees Historisch Genootschap. Het genootschap deed een oproep om kandidaten te melden voor de top tien van walgelijkste, meest nutteloze, ge meenste en meest verachtelijke Ca nadezen. Uit voorlopige lijstjes blijkt dat politici en bobo's uit de hockeywereld kanshebbers zijn. Ook Polen willen af van Sovjetbeelden warschau - Na de rel over de ver wijdering van een Sovjetmonu ment uit de Estse hoofdstad Tal linn, wekt nu ook de Poolse rege ring de Russische toorn op. De Po len bereiden een wet voor, die de verwijdering van nazistische en communistische symbolen gelast. Premier Kaczynski wil dat de Rus sen zich niet bemoeien met 'bin nenlandse aangelegenheden'.. Bush stuurt nog extra troepen naar Irak washington - Naar schatting 35.000 Amerikaanse militairen hebben te horen gekregen dat ze la ter dit jaar naar Irak gaan. Met het sturen van tien 'vechtbrigades' blijft de slagkracht van de Ameri kaanse strijdkrachten het gehele jaar door toenemen in Irak. Daar mee negeert president Bush de wens van een meerderheid in het parlement tot gefaseerde terugtrek king van militairen. Met o.a. Fès, Meknès, Marrakech en Rabat Vertrekdata: vrijdag van 18/5 t/m 26/10 Al vanaf slechts 599 p.p. acht dagen op rondreis door Marokko? Dat is mogelijk bij KRAS! Voor deze waanzinnig lage prijs nemen wij u mee naar de vier fascinerende koningssteden Fès, Meknès, Marrakech en Rabat. In deze wonderschone steden lijkt het alsof de tijd stil is blijven staan. De middeleeuwse overdekte markten zijn nog steeds even levendig en kleurrijk als voor heen. Achter de indrukwekkende stadspoorten liggen imposante moskeeën en sprook jesachtige paleizen met prachtige tuinen. Dwaal door de nauwe kronkelige straatjes en verbaas u over de vele cultuurschatten. Laat u zich verrassen door deze mystieke Marokkaanse steden? Inclusief: luchthaven- en toeristenbelastingen, 7 x ontbijt en diner. Reisnummer EZ 74.728, zie www.kras.nl/74728 15-daagse vlieg-/rondreis et o.a. Aspendos, Cappadocië, Ankara, Istanbul, Troje, Efeze en Pamukkale Vertrekdata: dinsdag van 23/5 t/m 10/10 Alle hoogtepunten van dit geweldige en gastvrije land in één reis! Aan de prachtige zuid kust duiken we het Romeinse verleden in tijdens ons bezoek aan legendarische steden als Perge Aspendos. In het ruige binnenland zien we Konya, de grotwoningen in de Vallei van Göreme en natuurlijk ook Ankara! We trekken maar liefst 2 dagen uit voor het magische Istanbul en zijn mystieke bazaars, eeuwenoude paleizen en ranke moskeeën. Volgende hoog tepunt is het Griekse Troje en het antieke Pergamon, waarna we via het bijbelse Efeze Pamukkale en Hierapolis bereiken.Ook nemen we een kijkje in Myra,de stad van Sinterklaas! Inclusief: luchthaven- en toeristenbelastingen, 14 x ontbijt en diner. Reisnummer EZ 72.538, zie www.kras.nl/72538 8-daagse vlieg-/rondreis Met o.a. Dublin, Killarney, Bunratty en de Cliffs of Moher Vertrekdata: woensdag 11 -25/7,8-22/8 en 12/9 Spectaculaire aanbieding! Dit seizoen kunt u al vanaf slechts 689 kennismaken met het prachtige Ierland. Het boeiende landschap is zeer afwisselend met ruige heuvels, diepgroene weiden, schitterende baaien met brede stranden en hoge bergen. Dit in combinatie met de rijke cultuur en historie, waar de machtige kastelen en statige landhuizen van getuigen, maken Ierland tot een unieke bestemming. Tijdens onze reis bezoeken we Dublin, de middeleeuwse hoofdstad Kilkenny, het schiereiland Dingle, het openluchtmuseum Bunratty Folk Park Castle en de indrukwekkende Cliffs of Moher. Ierland maakt uw vakantie tot een onvergetelijke belevenis! Inclusief: luchthaven- en toeristenbelastingen, 7 x ontbijt. Reisnummer EZ 24.113, zie www.kras.nl/24113 10-daagse vlieg-/rondreis Met o.a. Lillehammer, Bergen, de Sognefjord en Oslo Vertrekdata: woensdag 13/6,11 -25/7 en 1 -8-15/8 Geniet van een ongerepte natuur in wonderschoon Noorwegen! De bergen rijzen hier loodrecht uit de fjorden en in de dennenbossen zitten herten, rendieren en, volgens de legenden, trollen verborgen! Onze reis richt zich op de prachtige fjorden, waar tussen de bergwanden lieflijke en kleurige dorpjes liggen die uitkijken op klaterende watervallen die zich met een onstuimige kracht naar beneden storten. Ruige hoogvlakten, besneeuwde bergen... de natuur is adembene mend mooi! Maar ook de steden van Noorwegen, waaronder Oslo, Trondheim en het schitteren de Bergen, worden zeker niet vergeten. Richt uw blik deze zomer eens op het ruige noorden! Inclusief: luchthaven- en toeristenbelastingen, 9 x ontbijt en diner. Reisnummer EZ 24.118, zie www.kras.nl/24118 2 boek online of bel 0900 - 9697

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7