Binnenland 'Ik laat mij geen alcohol ontzeggen' Kamer: leeftijd niet verhogen naar 18 jaar 'Woningcorporaties moeten keuze maken' 4 Woensdag 9 mei 2007 pzc Poster uit een campagne tegen drankgebruik door jongeren. Pubers niet onder indruk van mogelijk strenger alcoholbeleid. door Peter de Leeuw en Floor Ligtvoet DEN HAAG - Wie een aantal stap pen buiten deze middelbare school zet, komt alcohol tegen. Op gestapeld in de supermarkt, in de slijterij, in het café op de hoek. Koen, een 16-jarige middelbare scholier, is niet bang drooggelegd te worden. „Ik laat het me ook niet ontzeggen", zegt hij. „En an ders halen mijn ouders het wel." Ook James, leeftijdgenoot op het Haagse Segbroek College, is stellig. „Ik ben pas één keer in de super markt naar mijn leeftijd gevraagd. Als ik drink, doe ik het om dron ken te worden." Tieners zuipen meer dan ooit. Jaar lijks worden vijfhonderd minderja rigen met zware alcoholvergifti ging opgenomen. Het verhogen van de minimumleeftijd voor de verkoop van alcohol aan jongeren zou geen dag te vroeg komen, vin den deskundigen. Als het aan mi nister Ter Horst (Binnenlandse Za ken) ligt, gaat de grens omhoog van zestien naar achttien. De Ka mer ziet dat niet zitten, maar is wél voorstander van andere maat regelen. „Hèhè, eindelijk gaat er wat gebeu ren", zegt Nico van der Lely opge lucht. De Delftse kinderarts draait een poli voor kinderen met alco holproblemen. Sinds kort houdt hij officieel bij hoeveel minderjari ge slachtoffers in het ziekenhuis worden opgenomen. „Zestig in de eerste drie maanden van dit jaar." In zijn praktijk heeft hij dit jaar al zeven keer meegemaakt dat jonge ren van 14 jaar vergiftigd, onder koeld en soms zelfs in coma wer den binnengebracht. Van der Lely ondersteunt Ter Horsts plan om de grens van 16 naar 18 jaar te ver leggen. „Ze moeten er gewoon niet met hun poten bij kunnen." Hij heeft niet de illusie het zuipen helemaal te stoppen, 'maar als de kinderen die ik binnenkrijg straks gemiddeld twee jaar ouder zijn, is dat winst'. Reinout Wiers, bijzon der hoogleraar verslavingspsycho- logie aan de Radbouduniversiteit beweert dat een verbod op alcohol tot 21 jaar pas echt ideaal zou zijn. „Pas dan zijn de hersenen een beetje volgroeid." De grens van achttien, geeft hij toe, is realisti scher. „Uit onderzoek blijkt dat al leen verhoging van de leeftijd en 'Een verbod op alcohol tot 21 jaar is pas ideaal. Dan zijn de hersenen volgroeid' prijsstijgingen van alcohol echt werken. Maar dan moet je die grens wel rigoureus handhaven." Daar valt of staat het succes mee. Een flinke boete van tienduizend euro", geeft Van der Lely als sug gestie. „Dan is het gesodemieter af gelopen." Nu controleert 'anderhalve man en een paardenkop' van de Voed sel- en Warenautoriteit de drank en horecawet, klinkt het bij Bin nenlandse Zaken. Wel ligt er een wet klaar die gemeenten meer be voegdheden moet geven om ver koop aan jongeren af te straffen „Alcohol is de gevaarlijkste drug", zegt neuroloog en Korsakov-des- kundige Klaas Arts van De Gelder se Roos, een instelling voor geeste lijke gezondheidszorg in Wolfhe- ze. De drug verstoort de ontwikke ling van het voorste deel van onze hersenen, verantwoordelijk voor Drankfeiten Overmatig drankgebruik kan een lichaamstemperatuur on der de 32 graden veroorzaken. Dan raken ze onderkoeld, heb ben een vochttekort en een la ge bloedsuikerspiegel. Het hart kan dan ritmestoor nissen vertonen met fatale af loop. IJsland is het enige EU-land waar de leeftijdsgrens voor verkoop van alle alcohol 20 jaar is. Dat geldt voor bars, dis co's en winkels. In de meeste EU-landen ligt de grens voor bier en wijn op 16 jaar. Driekwart van de Nederlanders is voorstander van een verbod op de verkoop van alcohol aan minderjarige jongeren in super markten, cafés en discotheken. Dat blijkt uit een enquête van TNS NIPO. Bij de jongeren, in de leeftijd van 16 tot en met 19 jaar, ligt het percentage dat voor het voorstel is, iets lager, namelijk op 71 procent. Ongeveer 55 procent van is te gen een verbod op de verkoop van alcohol in supermarkten. In de categorie 34- tot 54-jari- gen is 65 procent tegen het voorstel. karakter en persoonlijkheid. „We creëren nu een verloren genera tie." „Wie heeft die zestienjarige leeftijdsgrens dan ook in hemels naam verzonnen?", zegt kinder arts Van der Lely boos. Hij kan maandelijks puin ruimen. Twee derde van zijn patiëntjes kwamen thuis aan hun drank. „Ze namen de Bacardi uit de drankkast mee." Ouders begrijpen de risico's niet, zegt hij. De norm moet worden veranderd, vindt ook de Stichting Alcoholpre ventie. Als de leeftijdgrens wordt opgetrokken, en de controle streng is, zal volgens STAP het besef ont staan dat drinken op jonge leeftijd niet zo normaal is. Bij scholier Koen dringt dat niet door. „Don derdag, vrijdag, zaterdag en zon dag, dan drink ik. Thuis en uit." Partijen: eerst de bestaande leeftijdsgrens beter bewaken. DEN HAAG - De Tweede Kamer is tegen een hogere leeftijdsgrens voor de verkoop van alcohol aan jongeren. Minister Guusje ter Horst (Binnenlandse Zaken) wil deze verhogen van 16 naar 18 jaar, maar stuit op verzet van PvdA, CDA, WD en GroenLinks. De par tijen vinden dat de bestaande leef tijdsgrens eerst beter moet worden gehandhaafd. CDA-Kamerlid Ciska [oldersma meent dat de minister een te bre de maatregel voorstelt om een klei ne groep probleemjongeren aan te pakken. Zij bepleit een gerichtere aanpak van jongeren die 'gigan tisch veel drinken' in combinatie met betere controle van de huidi ge leeftijdsgrens. „Die norm is nog steeds niet ingeburgerd." Ook volgens de PvdA moeten de bestaande afspraken eerst goed worden nageleefd. PvdA-Kamerlid Bouwmeester wil het bezit van al cohol door jongeren onder de 16 jaar strafbaar stellen. Pas als dit soort maatregelen zijn ingevoerd, wil de PvdA-fractie kijken naar een hogere leeftijdsgrens. Ook D66 kan zich hierin vinden. De Christenunie schaart zich wel achter een hogere leeftijdsgrens en stelt dat controle op alcoholver koop moet worden verbeterd. Het plan van Ter Horst om een betere controle mogelijk te maken door verkoop van drank in supermark ten te verbieden, kan evenmin op bijval rekenen. Dat plan is voorals nog te rigoureus, aldus de meeste partijen. De meeste partijen in de Kamer willen nog geen hogere leeftijds grens voor de verkoop van alco hol aan jongeren. De controle op de huidige grens moet beter. APELDOORN - Er is geen toekomst voor de woningcorporaties zoals zij nu zijn georganiseerd. Of de zeggenschap moet weer helemaal naar de overheid, of deze verhuur ders krijgen volledige zeggen schap, maar dan moeten ze ook op zoek naar eigen geldverschaf- fers. Dat zei directeur Coen Teulings van het Centraal Planbureau (CPB) gistermiddag bij de presen tatie van de Aedex/IPD Vastgoed index van woningcorporaties. Vol gens de belangrijkste rekenmeester van de overheid staan de woning corporaties op een kruispunt: kie zen voor verdere verzakelijking en beter ondernemerschap, of 'terug in de publieke moederschoot'. Woningcorporaties zijn in 1996 verzelfstandigd, maar volgens de belangrijkste rekenmeester van de overheid heeft dat slecht uitge pakt. De verhuurders hebben veel geld meegekregen van de overheid om op eigen benen te staan. Er is echter grote discussie over de be leggingen van woningcorporaties in bijvoorbeeld koopwoningen, glasvezelnetten en bouwen in het buitenland. Volgens Teulings komt dat doordat het vermogen waar mee corporaties werken afkomstig is van de samenleving. Wanneer besloten wordt woning corporaties weer terug te brengen naar de overheid, zijn die verant woordelijk voor de bouw van goed kope woningen. Ook de huurprijs en de woningtoewijzing moeten dan weer worden gereguleerd. Voordeel is volgens Teulings dat politieke sturing daardoor gemak kelijker wordt. Dat is vooral belang rijk bij stadsvernieuwing en het realiseren van gemengde wijken. De regeringspartijen PvdA en CDA hebben geen behoefte aan de discussie die Teulings voorstelt. Bende steelt parkeerkaart invaliden den haag - De politie heeft in Den Haag elf verdachten aange houden die zij verdenkt van han del in gestolen invalidenparkeer- kaarten. Twee van hen zijn par keerwachters die hun vrienden zouden hebben getipt in welke au to's zij het best hun slag konden slaan. De verdachten hebben 31 diefstallen bekend. Zij zouden de kaarten voor 150 euro van de hand hebben gedaan. Belangengroepen eens met pluimvee-akkoord BARNEVELD - Het besluit van de Eu ropese Unie om vleeskuikens over al in Europa vanaf 2010 evenveel ruimte te geven, roept geen grote weerstand op bij belangenorganisa ties. Het Productschap Pluimvee en Eieren (PPE) is blij met gelijke regels in Europa. De pluimveehou ders zelf staan niet te juichen, maar vinden dat de schade be perkt is gebleven. Tientallen jonge straatrovers opgepakt rotterdam - De politie heeft in Rotterdam 35 jongeren aangehou den die worden verdacht van een groot aantal openlijke geweldple gingen en straatroven. Het onder zoek begon toen een elfjarige jon gen slachtoffer werd. Zeven ver dachten zijn minderjarig. De jonge ren wilden goede sier maken met het geld dat ze roofden. Zij ope reerden in wisselende samenstel lingen. Jonge vogels missen rupsen op meni wageningen - Het vlinderseizoen is dit jaar door de extreem hoge temperaturen ongeveer drie we ken eerder begonnen dan nor maal. Dat betekent dat jonge trekvogel- tjes de rupsenpiek gaan missen en mogelijk te weinig voedsel krijgen. Dat zeggen onderzoekers van De Natuurkalender, een onderdeel van de Wageningen Universiteit. Kosten trauma conducteur naar NS utrecht - NS moet een schadever goeding betalen aan een oud-hoofdconducteur die na een aantal incidenten - onder meer ge weld en zelfmoorden - een post traumatische stressstoornis heeft opgelopen. De kantonrechter meent dat de NS de 50-jarige te weinig opvang en nazorg bood. Het bedrag dat moet worden vergoed is nog niet bekend. Ziekenhuis brengt kookboek uit eindhoven - Meesterkok Frans Gerrits van het Catharina Zieken huis in Eindhoven brengt volgen de week samen met zijn team en twee cardiologen een kookboek uit. Cucina Catharina is gebaseerd op de keuken van het ziekenhuis en bevat vijftig originele recepten. Het ziekenhuis is naar eigen zeg gen het enige in Nederland dat een meesterkok in dienst heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4