Zeeland wordt de overlast groter' Onderzoek naar positie ambulancedirecteur :cr het slachtoffer van het eigen succes Britse baas Geen nieuw bedrijfsterrein Woensdrecht Koffieshops Terneuzen Wm S PZC Woensdag 9 mei 2007 3 COMMENTAAR De PZC komt in Britse handen. Dat lijkt zo goed als zeker, nu dagbladuitgever Wegener en de Britse investeerder Mecom een akkoord hebben bereikt over de biedprijs. ANALYSE door Conny van Cremberghe nink van Terneuzen maandag bij de presentatie van het onderzoek 'Coffeeshops Terneuzen' van het bureau Intraval uit Groningen. Het onderzoek, dat op verzoek van Ter neuzen werd uitgevoerd, moest de raad nuttige informatie opleveren om een eventuele aanpassing van het gedoogdbeleid voor koffie shops te beargumenteren. De aan- vertrouwen op. Extern onderzoek is ingesteld. door Claudia Sondervan GOES - De Ondernemingsraad van de Regionale Ambulance Voorzie ning Zeeland heeft het vertrou wen opgezegd in directeur J. van de Velde. De raad van toezicht heeft een extern onderzoek in gang gezet naar het functioneren en de positie van de directeur. Dat bevestigt voorzitter K. Salako- gereikte gegevens zijn uit statis tisch oogpunt best interesssant, omdat duidelijk blijkt dat het hele softdrugsgebeuren voor sommigen een gouden handel is en dat die handel aan hoofdzakelijk Franse en Belgische jongeren door ande ren als een hinderlijke last wordt ervaren. De Intraval-onderzoekers dragen naast veel achtergrondinformatie vier beleidsalternatieven aan. Sim pelweg doorgaan met het gedogen van de huidige twee shops, het ves tigen van een derde koffieshop bui ten de kern Terneuzen, verhuizing van een of beide koffieshops bui ten de kern of sluiting van beide shops. Het laatste alternatief is ry van de Ondernemingsraad. De OR wil geen toelichting geven. „Wij zijn in gesprek en dat willen we op geen enkele wijze versto ren." Voorzitter D. van der Zaag van de raad van toezicht, tevens burgemeester van Goes, laat via zijn voorlichter weten niets te wil len zeggen over de kwestie. Van de Velde was dinsdag niet bereikbaar voor commentaar. De vakbonden zijn op de hoogte van de ontstane situatie, zegt AbvaKabo/FNV-bestuurder A. Vis- kil. Hij noemt het een goede zaak geen alternatief en zal - net als ruim tien jaar geleden - een ople ving van de criminele, ongecontro leerde handel teweegbrengen met alle gevolgen van dien. Optie één is ook geen optie, omdat Terneu zen dan blijft worstelen met pro blemen die voor veel mensen - zo als de sympathisanten van de actie groep De Grens is Bereikt - aanlei ding waren om bij het Terneuzens bestuur aan te dringen op nieuwe maatregelen. De mogelijkheid om de koffieshops al dan niet te ver plichten zich buiten de komgrens te vestigen is moeilijk uitvoerbaar. Juridische en financiële gevolgen van gedwongen verplaatsingen zijn amper te overzien. Een derde dat er een extern onderzoeker is aangezocht. Dat advies gaf vorige zomer ook Bureau Iseo uit Zoeter- meer na een intern tevredenheids- onderzoek. Dat meldde een diepe kloof tussen leiding en medewer kers. Van der Velde is sinds 2003 directeur van de RAVZ. Het geschil tussen het rijdend per- Het spaargeld voor vervroegd pensioen voor het rijdend perso neel is alsnog veilig gesteld. Dat was vorige maand een geschil tussen personeel en directie. koffieshop erbij in het buitengebied, bijvoorbeeld de Koegorspolder en niet zoals Lonink ooit wilde aan de Nederlands-Belgische grens lijkt vooralsnog het meest redelijke alter natief dat de onderzoekers aandra gen. Met een gecontroleerde wiet-en hasjhandel in de polder neemt voor veel drugstoeristen de noodzaak om door te rijden tot in de Terneuzense binnenstad af Gevolg: het verkeer- en parkeerprobleem bij de huidige koffieshops - grotendeels veroor zaakt door de gemeente zelf- wordt ook kleiner. En, zo verwachten de onderzoekers: ook de verloedering van de buurt neemt af Wildplassers hebben in de polder nu eenmaal de ruimte. soneel en de vakbonden en de di rectie van de RAVZ over de veiligs telling van de levensloopgelden voor het functioneel leeftijdsont slag is bijgelegd, beamen Viskil en Salakory. Van der Zaag heeft in een nieuwsbrief van directie en raad afgelopen week nogmaals ge garandeerd dat medewerkers die vóór 2006 in dienst waren in een bezwarende functie zeker zijn van van hun FLO. De deelname van RAVZ in een nieuwe werkgevers vereniging die een eigen cao zon der FLO nastreeft is stopgezet. In dit decennium werd al eerder een Nederlandse uitgever (PCM, onder meer uitgever van Volkskrant en NRC) overgenomen door een Britse investeerder (Apax). Apax deed PCM na paar jaar weer over aan de oude eigenaar. De Nederlandse uitgever bleef bij de operatie berooid achter. Wacht de bij Wegener aangesloten kranten eenzelfde lot? Dat lijkt niet erg waarschijnlijk, want Mecom is uit een ander hout gesneden. Het bedrijf wil uiteraard bevredigende rendementen, maar lijkt vooral vast van plan een krantenconglomeraat in Europa op te bouwen. Eigenaar van Mecom, David Montgomery, was zelf hoofdredacteur van verschillende Britse kranten en heeft zijn hart verpand aan regionale kranten. Is het voor de PZC dramatisch, dat de baas niet zetelt op de Veluwe (het hoofdkantoor van Wegener is gevestigd in Apeldoorn), maar aan de andere kant van het Kanaal? Ook dat hoeft niet het geval te zijn. De tijd dat de Provinciale Zeeuwse Courant in handen was van een Zeeuwse familie ligt al heel wat jaren achter ons. Via een deelbelang van de Haagse uitgever Sijthoffkwam het onder vlag van Koninklijke Wegener NV. Die respecteerde de Zeeuwse wortels. De kans dat de Britse roofridder Montgomery een ander pad kiest lijkt nul, want een bedrijf dat bestaat bij de gratie van florerende regionale kranten, zal dat regionale karakter immers niet willen aantasten. WOENSDRECHT - Minister Cramer (PvdA, VROM) wil dat voor de zo geheten Maintenance Valley bij Woensdrecht geen nieuw bedrij venterrein wordt aangelegd. Voor het industrie- en onderhoudscen- trum voor de luchtvaart kan het verouderde bedrijventerrein De Kooi worden gebruikt. Het is rijks beleid dat bestaande bedrijventer reinen worden opgeknapt voordat nieuwe worden aangelegd. Dat antwoordt Cramer op vragen van het Kamerlid Duyvendak (GroenLinks). Hij is bang dat de uitbreiding van de vliegbasis Woensdrecht het nabijgelegen na tuurgebied De Brabantse Wal ver stoort. Volgens Cramer is het nog te vroeg om te zeggen of de plan nen voor Maintenance Valley - die Zeeland mogelijk enkele honder den banen opleveren - in strijd zijn met het streekplan of de Na- tuu rbeschermingswet. Ondernemingsraad zegt De gemeenteraad van Terneuzen spreekt zich in juni uit over een herziening van het softdrugsbeleid. Verplaatsing van koffie shops is een optie. WESTERSCHELDE Checkpoint Mtamt Profiel drugstoeristen in Terneuzen: 50% Belgen, 40% Fransen, 10% Nederlanders 88% mannen Gemiddeld 27 jaar oud 79% heeft een baan, 15% is scholier 34% bezoekt ook andere steden (waarvan 20% Breda, 13% Roosendaal, 10% Maastricht en 9% Vlissingen) TW - I Mogelijke punten j om koffieshops 0 naar te verhuizen Tractaatweg fc voormalig douaneterrein Criteria waaraan vestiging koffieshop moet voldoen: AHOJ-G*: geen reclame, geen harddrugs, geen overlast, geen verkoop onder de 18 jaar, maximaal 5 gram per klant. Opiumrichtlijn: voorraad van maximaal 500 gram, geen verkoop alcohol in dezelfde ruimte. Plaatselijk (bijvoorbeeld in APV): sluitingstijden, inrichtingseisen, niet in de buurt van scholen of bepaalde wijken, verplichte aanwezigheid vergunninghouder. Affichering Harddrugs Overlast Jongeren Grote hoeveelheden, criterium geldt in heel Nederland. Prijzen (1 gram; wiet h Nederland* €4,10 €6,80 België €4,60 €5,10 Frankrijk €4,60 €3,30 Duitsland €7,20 €6,10 Prijzen voor nederwiet en -hasj liggen hoger. Koffieshops in Terneuzen krijgen gemiddeld per dag 2300-2900 kopende bezoekers. Vrijdag en zaterdag zijn de drukste dagen. Klant besteedt gemiddeld per keer 41 euro. Bezit 5 gram softdrugs toegestaan, verkoop via koffieshops gedoogd. Bezit gebruikershoeveelheid en gebruik door meerderjarigen gedoogd. Bezit en verkoop van alle drugs verboden. Straf maximaal 10 jaar cel en 4,7 miljoen euro boete. Bezit en verkoop van alle drugs verboden. Maximum 4 jaar gevangenisstraf. PZC Rolant Quist en Donja Odijk foto Peter Nicolai bron: CN, Emcdda en Intraval

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3