Routine element bij vrijheid Breed progamma voor Bijzonder concert Duyschot-orgel Gerbrand Bakker te gast in FiZi nieuw theaterseizoen Podium Reimerswaal 34 Woensdag 9 mei 2007 PZC Abdelkader Benali vertelt over zijn ervaring van vrijheid. door Ali Pankow MIDDELBURG - "Routine is een van de elementen van vrijheid." Tot die conclusie kwam schrijver Ab delkader Benali toen hij vorig jaar in Libanon verbleef tijdens de oor log tussen Hezbollah en Israël. In het kader van de Maand van de Vrijheid vertelde hij gisteravond in de aula van de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg over zijn erva ring .tijdens die beklemmende pe riode. Hij doet dat de komende we ken op meer plaatsen in Zeeland. Het COS Zeeland (Centrum voor Ontwikkelingssamenwerking) heeft Benali daartoe uitgenodigd. Zijn verblijf in Libanon tijdens dat conflict vorig jaar was toevallig. „Ik was er eerder enkele dagen ge weest voor een lezing en had er wat vrienden gemaakt. Ik ging te rug om er aan een boek te werken en ik wilde Arabisch leren." De oorlog daar overviel hem letter lijk. „Tot dan toe had ik alleen op mooie en sentimentele wijze over vrijheid nagedacht", zei Benali. Hij vluchtte in routine en concludeert achteraf dat juist de dagelijkse ri tuelen in al hun saaiheid de meest zuivere vorm van vrijheid zijn. „Opstaan, ontbijten, naar je werk of voor de televisie zitten. Op die rituelen kun je rekenen. Bij oorlog verdwijnt die routine en is het Auteur Abdelkader Benali vóór de lezing in een onderonsje met Alinda Mas tenbroek (I.) en Jeanine Naerebout. niet zeker of je het ene moment nog zult leven of doodgaat." Hij had ook de ervaring dat er een grote traagheid ontstond, waarin uren als dagen werden beleefd. „Je was voortdurend bezig uren weg te strepen. Ook het idee van ruim- 'Tot dan toe had ik alleen op mooie en sentimentele wijze over vrijheid nagedacht' te viel weg. Jezelf verplaatsen, voel de als het overtreden van de re gels." Benali schreef zijn ervaringen op de website van Vrij Nederland. foto Ruben Oreel Zijn notities via een weblog zijn nadien uitgegeven onder de titel Berichten uit een belegerde stad. Hij vertelde gisteravond ook over hoe hij tijdens die oorlog op een haast Kafkaiaanse wijze de stad Hamra had zien transformeren, door het wegtrekken van veel buitenlandse bewonersgroepen en daarna de komst van talloze vluchtelingen uit het zuiden, die in leegstaande scholen en gebouwen een onder komen zochten. In een bredere beschouwing over zijn werk constateerde Benali: „Kenmerkend in drie van mijn boeken is de ontmoeting en uit wisseling tussen mensen met ster ke identiteiten." Veel bekende namen in theateraanbod kleine zalencircuit. door Ali Pankow REIMERSWAAL - Terwijl het lopend theaterseizoen door de organisatie Podium Reimerswaal zaterdag pas wordt afgesloten met een concert van de groepe Eaden met onder meer Keltische, Ierse en Schotse muziek, is het aanbod voor het sei zoen 2007-2008 al gereed. Het programmaboekje wordt deze week huis-aan-huis verspreid in de gemeente Reimerswaal. Verder staat het programma vanaf donder dag ook op de site: www.podium- reimerswaal.nl. Programmeur Jacques Boonman is enthousiast over het afwisselende aanbod met 37 voorstellingen, waaronder publiekstrekkers als Wibi Soerjadi, Jochem Myer en Marc Marie Huibregts. Het theateraanbod is bestemd voor De Meiboom in Krabbendij- ke, Dorpshuis Luctor et Emergo in Rilland, De Zaete in Yerseke, Ons Dorpshuis in Kruiningen en Kaj Munk in Hansweert. Ook staat er een concert geprogrammeerd in de Hervormde kerk in Waarde. Cabaretière Claudia de Breij opent het nieuwe theaterseizoen van Po dium Reimerswaal zaterdag 15 sep tember in De Meiboom in Krab- bendijke met een try-out van haar nieuwe programma iClaudia. Naast veel cabaret biedt het sei zoen ook behoorlijk wat jong ta lent (Wende Snijders, Katinka Pol derman, Nathalie Baartman), maar ook gevestigde namen zoals Seth Gaaikema. Verder is er weer een blijspel van 't Echt Antwaarps Theater en een bijzondere toneelvoorstelling over Mata Hari, twee kinder- familie voorstellingen en een kleinschalig concert door 't Guiliani Trio. Ook zijn er zogeheten sfeer- en thema-avonden in het aanbod op genomen met onder meer Lenny Kuhr, Mich en Scene, Leonie Jan sen en een kerst-koffieconcert met 't Vocaal Ensemble Sint Laurens (VES). Voor de voorstelling van (ochem Myer en Marc Marie Huibregts gel den aparte spelregels. Daar zijn maximaal vier kaartjes per per soon voor te bestellen en dan al leen in combinatie met vier ande re voorstellingen. Podium Reimerswaal komt voor het seizoen 2007-2008 met een breed aanbod van 37 voorstellin gen met cabaret, toneel en mu ziektheater en concerten. Gustav Leonhardt geeft concert op uitnodiging Stichting Oude Muziek. door Ali Pankow MIDDELBURG - Incanto, de stichting voor Oude Muziek, tekent voor een bijzonder concert vrijdaga vond in de Lutherse Kerk in Mid delburg. Ter gelegenheid van het driehonderdjarig bestaan van het zogeheten Duyschot-orgel in deze kerk heeft de stichting organist Gustav Leonhardt van de Nieuwe Kerk in Amsterdam uitgenodigd dit monumentale instrument te komen bespelen. „Incanto houdt zich in de regel niet bezig met orgelconcerten, maar met kamermuziek vanaf eind 16e tot midden 19e eeuw en Auteur brengt bezoek aan literaire avond in filmtheater FiZi. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Libris Literatuur Prijs heeft Gerbrand Bakker (45) aan Arnon Grunberg moeten la ten, maar de waardering voor zijn eerste echte roman Boven is het stil wordt daar niet minder om. Bakker is dinsdag 15 mei te gast tij dens een literaire avond in film theater FiZi in Zierikzee. Hij zal daar worden geïnterviewd door Anne de Jager, de nieuwe eigenaar van boekhandel De Vries in Zierik- met religieuze muziek in kleine be zetting, vocaal en instrumentaal, uit de tijd daarvoor. Dit concert is voor ons dan ook iets bijzonders. Naar ons idee echter wordt dit zo unieke orgel in de Lutherse kerk te weinig gehoord. Het feit dat het or gel nu driehonderd jaar bestaat was aanleiding dit optreden te or ganiseren. Het bestuur van de Evangelisch Lutherse Gemeente was graag bereid dit in onze han den te leggen", vertelt secretaris Liesbeth Binkhorst van Incanto. Volgens haar maakt de concertge ver dit optreden ook tot een bij- RRj Incanto wil dat het Duyschot-or- gel vaker wordt gehoord. Gustav Leonhardt bespeelt het instru ment tijdens een jubileumcon cert in de Lutherse kerk. zee. „Gerbrand Bakker is de ont dekking van 2006", vindt De lager. Met de nominatie voor de Li- bris-Literatuurprijs kreeg zij bijval voor haar enthousiasme. Eerder al won Bakker de Debutan tenprijs voor Boven is het stil. Dit boek geldt als zijn eerste echte ro man voor volwassenen. Hij werd er ook voor gehonoreerd met 'het gouden Ezelsoor', de prijs voor het best verkochte debuut. In diverse recencies wordt de au teur geprezen voor zijn natuurlijke schrijfstijl en zijn droogkomische dialogen. „Onopgesmukt en liefde vol is de toon van Bakker die met dit boek een ontroerend verhaal zondere gebeurtenis. „In de we reld van de oude muziek is de naam Gustav Leonhardt een be grip", benadrukt Binkhorst. Deze wereldvermaarde klavecinist, dirigent, organist, docent en mu ziekwetenschapper, pionier op het gebied van de historische uitvoe ringspraktijk, ontving voor zijn grote verdiensten op dit terrein in 1980 de Erasmusprijs. Verder heeft hij een aantal eredoctoraten op zijn naam staan. In de jaren tach tig concerteerde hij al meermalen eerder op het Duyschot-orgel in Middelburg. Ook maakte hij er destijds cd-op- namen. Leonhardt brengt vrijdaga vond een programma met werken van onder meer Böhm, Froberger en Pachelbel. Het concert begint om 20.00 uur. heeft geschreven. Toch is de schoonheid van Boven is het stil vooral gelegen in de stijl", schreef Edith Koenders in de Volkskrant. In 1999 al schreef Bakker de jeugd roman Perenbomen bloeien wit. Dit boek is dit jaar inmiddels weer op- 'Toch is de schoonheid van Boven is het stil vooral gelegen in de stijl' nieuw uitgegeven door uitgeverij Cossee. Al tijdens zijn studie probeerde Bakker kinderboeken te schrijven. Organist Gustav Leonhardt van de Nieuwe Kerk in Amsterdam. Dolf Verroen, Nannie Kuiper en Paul Biegel golden als zijn lichten de voorbeelden. Van zijn hand is ook het 'Etymologisch woorden boek voor kinderen'. Ook werkte hij als ondertitel-vertaler. In 2003 achtte Gerbrand Bakker het tijd voor een nieuwe uitdaging en begon hij aan een avondoplei ding tot hovenier aan de Groene Campus in Alkmaar. Vorig jaar sloot hij deze opleiding succesvol af Sindsdien is hij als 'vakbe kwaam hovenier' in te huren voor tuinontwerp- en onderhoud. De bijeenkomst met deze 'auteur met groene vingers' in FiZi begint om 20.00 uur. Excursie CBK Zeeland naar Duitse musea MIDDELBURG - Het Centrum voor Beeldende Kunst Zeeland organi seert woensdag 23 mei een excur sie naar Museum Insel Hombroich en de Langen Foundation in het Duitse Neuss. Er is werk te zien van onder anderen Rembrandt, Cézanne, Kandinski en Brancusi. Aanmeldingen en informatie: info@cbkzeeland.nl of CBK Zee land, Balans 17, 4331 BL, Middel burg. Optredens popbands voor Meetingpoint VLISSINGEN - Vier verschillende bands geven vrijdag en zaterdag di verse optredens in het kader van Meetingpoint. Dat is een initiatief van de gezamenlijke poppodia in Zeeland. De groepen Yes You Did en Nine Volt treden vrijdag op in De Piek in Vlissingen en staan za terdag in Brogum in Zierikzee. In podium 't Beest in Goes en Ka- lashnikov in Terneuzen spelen dit weekend De Hobbyisten en Bagga Bownz. The Queen toch te zien in Vlissingen VLISSINGEN - Na lang onderhande len heeft CineCity in Vlissingen uiteindelijk een akkoord bereikt over de film The Queen. Deze film zal hier vanaf donderdag te zien zijn (13.45,16 00 en 19.00 uur). Volgens woordvoerder P. Sarneels van CineCity is de film aanvanke lijk in een klein circuit uitgezet. Na toekenning van de Bafta's in Engeland en de Oscars in Amerika is de vraag naar deze film ook bij de grote bioscopen flink gestegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 36