'Door verplaatsing Zeeuwen balen van belbus, merkt Het Klaverblad na meidactie Terneuzen werd Oost, west. De krant 4 weken voor €9,95! PZC 2 I Woensdag 9 mei 2007 PZC ERNST JAN ROZENDA AL Soms moet je even naar het buitenland om te ontdekken dat het in Nederland zo gek nog niet is. Zo kon ik vorige week de Schotse parlementsverkiezingen van dichtbij meemaken. Die leverden een historische zege op voor de natio nalistische partij van Alex Salmond. Geen idee hoe hij denkt over buitenlanders, ik weet wel dat hij Schotland het liefst zou afscheiden van Engeland. Dat is nog eens iets anders dan Tur kije weren uit de Europese Unie. De televisiecommentatoren verkneukelden zich al over zijn verhouding met de toekomsti ge Engelse premier Gordon Brown. Een Schot nota bene, die nu waarschijnlijk gaat meemaken dat voor het eerst in vijftig jaar de Schotse premier niet uit zijn eigen Labourpartij komt. Dat wordt een nieuwe soap opera, smekte de Schotse Ferry Mingelen verlekkerd. The Gor don and Alex Show. Toen deze met roze stropdas en bloemetjes- bretels getooide journalist in beeld kwam, bekroop mij het ge voel dat ik niet naar de Schotse ontbijt-tv keek, maar naar een gloednieuwe aflevering van Monty Python's Flying Circus. Inderdaad, het leek Nederland wel, waar Koot Bie overbo dig zijn geworden, sinds politici als Nawijn en Wilders leukere typetjes zijn dan zij ooit konden verzinnen. En onbetrouwba re stemcomputers? In Schotland stokten laat op de avond alle uitslagen, omdat de hypermoderne telcomputers weigerden. Het stemmen ging er nog wel met potlood, maar het formu lier was zo ingewikkeld dat ruim honderdduizend kiezers het onbedoeld ongeldig maakten. In dertig jaar had hij zoiets nog nooit meegemaakt, foeterde MacMingelen. Een collega van hem interviewde een overheidsvoorlichtster die ijskoud be weerde dat alles ongelofelijk goed ging. Hang on!, interrum peerde de journalist verbijsterd. All is nót going incredibly well! Het moet niet gekker worden, zou Geert Wilders zeggen. In dertig jaar had hij zoiets nog nooit meegemaakt COLOFON DIRECTIE Directeur/uitgever: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen pjansen@pzc.nl Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl CENTRALE REDACTIE redactie@pzc.nl, tel. 0113-315500, fax 0113-315609 KANTOREN Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Post bus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111 -454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ABONNEMENTSPRIJZEN Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, za terdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon Telefoorinummer Woonplaats Emailadres nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) ADVERTENTIES Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeland@pzc.nl Personeels-, educatie- en zorgadverten- ties: 076-5312240, fax 076-5312340, aez@pzc.nl. Business to business, onroerend goed: 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam@p2c.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoe ring van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Weg ener en zorgvuldig geselecteerde partners. In dien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruik van uw e-mailadres wilt intrekken, kunt u een briefje sturen naar: PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zater dag 8.00-12.00 uur. Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal O ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening 31 lonjvukJig om mer pefsoorsgegertns In Verplaatsing van de koffieshops Checkpoint en Miami, een extra shop in het buitengebied... de politiek in Terneuzen bepaalt in juni hoe de overlast wordt bestreden. Maar hoe denken de betrokkenen er zelf over? door Raymond de Frel Aan de hand van het on derzoeksrapport van het onafhankelijk bu reau Intraval besluit de gemeenteraad van Terneuzen hoe de overlast van de koffieshops in de binnenstad kan worden terug gedrongen. Een derde drugswinkel in het buitengebied, verplaatsing van de twee huidige shops naar het buitengebied, helemaal niets doen of de shops sluiten: de raad moet eind juni zeggen hoe zij de dagelijkse, onophoudelijke stroom Belgische en Franse drugstoeristen wil indammen. Burgemeester Jan Lonink gaf maandag aan dat verplaatsing naar een plek buiten de kern de meest reële optie is. Dat blijkt ook uit een sterkte-zwakteanalyse in het rapport. De verhuiskosten zouden volgens Lonink voor rekening van de shops moeten komen. Frank Deij van Checkpoint vindt dat Lo nink voor zijn beurt praat. „De burgemeester is de gemeenteraad niet. Een bedrijfsverplaatsing is wat ons betreft nu niet aan de or de, omdat nog niet alle andere mo 11 jfBHj i gelijkheden zijn benut. Denk maar eens aan meer parkeerplaatsen, een betere benutting van de huidi ge parkeercapaciteit (mensen moet de parkings wel weten te vin den), een goede bewegwijzering, een openbaar toilet, strengere handhaving... Er zijn nog genoeg mogelijkheden. Als vervolgens blijkt dat er nog steeds een pro bleem is, wordt een bedrijfsver plaatsing misschien bespreekbaar. En het is zeker niet vanzelfspre kend dat wij dan voor de kosten opdraaien", aldus Deij. Hans Vlottes van de wijkraad in de binnenstad ziet niets in een ver plaatsing van Checkpoint en Miami naar een stek buiten de kern. „Ik denk dat te weinig ge meenteraadsleden de geschiedenis boeken hebben opengeslagen. Daar hebben ze nu nog ruim een maand voor. Het is zeker dat bij een verplaatsing de ongecontro leerde handel in de binnenstad in volle hevigheid terugkeert. We hebben jarenlang geknokt voor rust in het centrum. Die is er nu, hoewel er de laatste tijd wel weer wat meer harddrugshandel is. Maar daartegen treedt de politie kordaat op. De gemeente moet luisteren naar wat de binnenstad wil: deze twee koffieshops lekker laten zitten en een volledige focus op de overlast. En dan gaat het toch hoofdzakelijk om het verkeer. Ik bedoel: als er op die plek een su permarkt had gezeten, was het pro bleem precies hetzelfde geweest", aldus Vlottes. Ook in het verkleinen van de shops of het verplaatsen van één van de twee verkooppunten naar een locatie buiten de kern ziet Vlottes geen heil. „Bovendien den ken de ondernemers van de twee Gasten genieten van een joint in de Terneuzense koffieshop Checkpoint. foto Peter Nicolai koffieshops heel goed mee over een oplossing. Om het parkeerpro bleem en de verkeersstroom terug te dringen is een extra verkoop punt in het buitengebied een goe de optie. Het zou zomaar zo kun nen zijn dat waar de derde bloeit, de twee anderen doodbloeden." De actiegroep De Grens is Bereikt, die de voorbije maanden fel van leer trok om de overlast aan te pak ken, vindt dat Miami en Check point onder voorwaarden samen een shop buiten de kern moeten opzetten. „Onze voorkeur gaat uit naar een volledige concentratie buiten Terneuzen, met eventueel een klein verkooppunt voor de Terneuzense klanten in het cen trum. Dit rapport was voor ons niet nodig, de problematiek was toch al helder", zegt woordvoerder Cors Ephraïm. Spreekbuis Hans van As van kof fieshop Miami was niet bereikbaar voor een reactie. Drugsoverlast in cijfers Uit het onderzoeksrapport van bureau Intraval blijkt dat de verloedering van de Terneu zense binnenstad weer toe neemt. Op een schaal van 1 tot 10 werd in 1996 een 4,6 genoteerd, in 2002 een 3,5 en in 2006 een 3,9. Het aantal vermogensdelicten, de dreiging in de buurt en het aantal drugsproblemen is wel aanzienlijk verminderd. De binnenstadbewoners gaven hun leefomgeving in 1996 een gemiddeld rapportcijfer van 6,7. In 2002 was dit een 7,6, vorig jaar een 6,9. De stad Terneuzen staat voor een dilemma. Het ge doogbeleid herijken of niet? In juni beslist de raad. Terneuzen koos ruim tien jaar geleden voor gedogen om de drugsgerelateerde cri minaliteit uit de stad te krijgen. Dat is goeddeels gelukt. Alleen kreeg de stad er andere problemen voor terug, die de gemeenteraad moet oplossen. Mei is de maand van de meningsvorming, van dis cussie, zei burgemeester Jan I.o- door Claudia Sondervan GOES - De belbus doet zijn dien sten slecht. Dat zegt zeventig pro cent van de mensen die reageer den op de meidactie van Het Kla verblad. Het patiëntenplatform verzamelde dit voorjaar reacties op de vervoervoorziening voor de kleine kernen voor de Bevelanden, Schouwen-Duiveland en Tholen. Zeventig mensen reageerden, waar van tweederde ouder dan 65 jaar. Er zijn veel klachten over het bel- systeem: klanten staan vaak een kwartier in de wacht bij het betaal de 0900-nummer. Voor school en werk is de dienst niet betrouwbaar genoeg. Vooral de oudere gebrui kers klagen over lange wachttijden bij schaarse en oncomfortabele hal tes, slechte aansluitingen op ande re buslijnen en lange reisduur over korte afstanden. De melders wa ren uitvoerig in hun aanvullende opmerkingen. Daarbij duikt vaak heimwee op naar het oude collec tief vraagafhankelijk vervoer, de taxi-voorganger van de belbus. Van de respondenten die zeiden de belbus niet te gebruiken ver klaart zestig procent dat wel te wil len als de bus voor hen voldoet. De provincie Zeeland heeft ver voerder Connexxion gesommeerd de belbusprestaties in korte tijd aanzienlijk te verbeteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2