in met oude sok LaBan Witte tornado raast over duinovergangen specialisten Verkeersles voor Zoutelande ANNEMARIE Ontdek de kracht BOREND van een ^risse ^1U'C' DE RODE PILAREN Wethouder droomt van palmen in Westkapelle w PZC Woensdag 9 mei 2007 27 PARFUMERIE- Trefpunt der wereldmerken juwelier goudsmid 10% korting op al de kralen Langeviele 52/54 Middelburg Actie loopt t/m 9/5. Kustgemeente Veere schroeft onderhoud op naar 'plus-niveau'. door Henk Postma veere - In de strijd om de vlaggen en wimpels voor de schoonste stranden, leed de gemeente Veere afgelopen jaar een gevoelige neder laag. Op de ranglijst van de Stich ting Nederland Schoon zakten de Veerse stranden van de derde naar de achtste plaats. Dat moet beter dit jaar, vinden de bestuurders. Aan de Stichting Strandexploitatie Walcheren zal het niet liggen. Die heeft al beloofd zich weer elke dag tot het uiterste in te spannen om de stranden van elk spoortje zwerf vuil te ontdoen. Maar dat is niet ge noeg. „Immers een schoon strand zal lager scoren bij een vervuilde duinovergang." Dus gaat de ge meente nu zelf ook krachtdadig aan de slag om de paden naar de stranden op te poetsen. Hoe schoner, hoe beter. Maar wat is schoon? Om discussies daarover in de kiem te smoren, beschrijven de bestuurders in hun 'beheerplan duingebied gemeente Veere' drie kwaliteitsniveaus. Daaruit kan wor den afgeleid dat de gemeente in de drukste helft van het jaar, van mei tot en met oktober, en ook tijdens de wintervakanties als een witte tornado over de tachtig duin- en dijkovergangen raast. Het beheer is dan opgeschroefd naar 'plus-niveau'. In de rest van het jaar kan het wat minder. Om te illustreren wat daarmee wordt bedoeld, zijn in het beheersplan fo tootjes opgenomen. Het begint al bij de afvalbakken. Die behoren in alle omstandigheden, zelfs in de standaardperiode 'schoon, heel en glad', te zijn. Er mag daarnaast geen spoortje roest op te zien zijn. In de plus-perióde komen daar nog een aantal eisen bij: ze moe ten kaarsrecht staan, honderd pro cent in de verf zitten, vrij zijn van „Alles smetteloos en gelikt. Zouden toeristen dat nu écht leuk vinden?" onkruid of beplanting, en er mag geen spatje graffiti op te zien zijn. In de standaardperiode mag de on derhoudsploeg de teugels wat la ten vieren. Controleurs van de Stichting Nederland Schoon genie ten dan van hun welverdiende rust. Het is dan geen ramp wan neer een afvalbak enigszins uit het lood staat. En een beetje onkruid of begroeiing kan geen kwaad. Ook als niet meer dan tien pro cent van de verf is afgebladderd, kan de schoonmaakploeg in de ka zerne blijven. Eenzelfde percenta ge graffiti wordt door de vingers gezien. Soortgelijk beleid is voor de bank jes, de trapleuningen, het plavei sel, en de traptreden vastgelegd. Goed gedaan, oordeelt de gemeen teraad. Alleen uit de hoek van PvdA/GroenLinks komt een be denking. „Zouden toeristen dit nu echt leuk vinden", vraagt raadslid Tiny Polderman zich af Het doet haar nogal 'fabrieksmatig' aan, overal diezelfde smetteloos gelikte sfeer. Ze roemt de charme van de duinovergang die ze zelf vaak be wandelt. „Daar hangen hier en daar wat struiken overheen. Vrese lijk wanneer dat allemaal door roestvrijstalen hekken zou worden vervangen." Voorrangsregels voor verkeer van rechts zaaien verwarring. DOMBURG - Inwoners van Zoute lande krijgen binnenkort verkeers les. Het lijkt verkeerswethouder Melse een goed idee om de politie tijdens een dorpsraadvergadering te laten uitleggen waarom niet al het verkeer van rechts voorrang heeft binnen een dertig-kilometer zone. De DTV-fractie stelde het pro bleem gisteravond aan de kaak tij dens een raadscommissie. Tijdens een voorlichtingsavond over de herinrichting van de Bosweg is de partij gebleken dat in Zoutelande veel onduidelijkheid bestaat over verkeer van rechts. Ook in andere kernen speelt dit probleem. DTV pleitte voor een simpele oplossing geef rechts altijd voorrang in een dertig-kilometergebied. Zo ver kon de wethouder niet gaan. „We moeten ons houden aan de wet- en regelgeving." Wel zegde hij toe om de politie te vra gen de regels toe te lichten, te be ginnen in Zoutelande. Veere onderhoudt de duinpaden op plus-niverau (foto's boven). Alleen in de stille maanden geldt het standaardniveau, foto's Ontwerpburo Groen en Spelen Om mensen te laten zien dat een oude hond een aanwinst voor het gezin kan zijn, houden Cok en An- geline volgende maand voor de vijfde keer hun 'Seniorenhondver- kiezing'. Niet omdat ze nou zo houden van schoonheidswedstrij- 'Gelukkig weigeren veel dierenartsen gezonde honden te laten inslapen' den voor honden. Het is gewoon een middel om de oudere hond aan te prijzen. In feite is het ook geen schoonheidswedstrijd. Het ui terlijk is slechts één van de vele as pecten die worden beoordeeld. Er wordt ook gekeken naar onder meer de manier waarop hond en baasje met elkaar omgaan, hoe de conditie van het beestje is en of de eigenaar een beetje leuk over zijn dier kan vertellen. „Meestal lukt dat wel", vertelt Angeline. „Baasjes zijn over het algemeen maar wat trots op hun oude sok." Vorig jaar won een hond van 23 jaar oud. De viervoeter is inmid dels overleden. Potentiële opvol gers - minimaal negen jaar oud - kunnen nog deze hele maand wor den opgegeven via www.cvab.net. De verkiezing wordt gehouden op zaterdag 9 juni. Cok en Angeline houden op die dag ook open huis van 10.00 tot 16.00 uur. De verkie zing tot beste seniorenhond be gint om 11.00 uur en duurt tot on geveer twee uur in de middag. NATUURLIJK BEN IK MOOI Geef rimpels geen kans Drogisterij Kruiderij BORpND Lange delft 121- Middelburg (0118)639905 Walstraat91> Vlissingen (0118)430250 Lpmbardstraatö- Goes (0113)250515 www.derodepilaren.nl DOMBURG - Het dagelijks gemeente bestuur van Veere blijft bij haar voornemen om de Markt in West kapelle aantrekkelijker te maken. CDA'er J. Reijnhoudt waarschuw de gisteren in de raadscommissie dat elke poging gedoemd is te mis lukken: „Het wordt al twintig jaar gepobeerd, maar het is en blijft een koud windgat." Reijnhoudt kan het weten, want hij woont zelf in Westkapelle. Wethouder Van Tatenhove blijft niettemin optimistisch. „We blij ven kijken naar de mogelijkheden om dat windgat van bomen en groen te voorzien." De wethouder heeft er gezien de klimaatverande ringen zelfs goede hoop op dat het gaat lukken. „Over vijf jaar sieren palmen de Markt en hebben we een wandelpromenade van het Polderhuis naar deze plek." Een mooie droom, vond de commissie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 29