Geld en werk Verdwalen in een woud van 'budgetdeskundigen' PZC Woensdag 9 mei 2007 21 Grip op je financiën Breng je administratie op or de. Ruim wekelijks je post op. Houdt een kasboek bij of maak een begroting. Zo krijg je een goed beeld waar je geld naar toe gaat. Spreek met de bank af dat je niet rood mag staan. Los de schuld van je creditcard snel af. De rente op het kre diet is vaak erg hoog. ijgH Bron: www.nibud.nl Handige websites Via www.nibud.nl kun je digi taal een persoonlijk budgetad vies aanvragen. Op de website www.nooitmeer- rood.nl staat veel informatie over geld besparen en schul den aflossen. Op de www.zelfjeschuldenrege- len.nl wordt uitgelegd hoe je zelf uit de schulden kunt ko men. Veel informatie over schulden en schuldhulpverlening is ook te vinden op www.schulden.nl Op de website www.nwk.eu staan alle bedrijven en instan ties vermeld die zijn aangeslo ten bij de Nederlandse Vereni ging voor Volkskrediet (NWK). eerst contact op te nemen met de gemeente als ze via hun website niet verder komen. „Iedere ge meente is verplicht gratis schuld hulpverlening aan te bieden. Maar ook als je schulden wilt voorko men, weet de gemeente vaak een betrouwbaar adres waar je terecht kan", zegt Gabriëlla Bettonville van het Nibud. Wanneer je je financiën op orde hebt, kan dat veel rust geven. Wil- ma van Broekhoven: „Het is me nu al gelukt om aan het einde van de maand op nul uit te komen. Maar het liefst zou ik willen spa ren. We zijn tweeverdieners dus dat zou ook best moeten kunnen. Het lijkt me heerlijk als ik niet meer ongerust hoef te zijn als ik een gek tikje hoor in de wasmachi ne, maar dat ik weet dat ik nog ze venhonderd euro achter de hand heb om een nieuwe te kopen." Wilma van Broekhoven wilde om privacy- redenen met een gefingeerde naam in de krant. ALLEMENSEN Miskraam voor vrouw Martijn Krabbé Amanda Beekman, de vrouw van televisiepresentator Martijn Krabbé, heeft een miskraam ge had. Amanda was samen met haar kinderen op vakantie in Turkije toen zij zich niet goed voelde en naar het ziekenhuis moest. Daar bleek zij een mis kraam te hebben. Martijn Krab bé, die zaterdag nog op de dans vloer stond in het programma Dancing with the stars, staakte di rect zijn deelname aan de show en stapte op het vliegtuig naar Turkije. Martijn en Amanda heb ben drie kinderen. Vijfde kind voor Iglesias en Rijnsburger Miranda Rijnsburger, de Neder landse levensgezellin van de Spaanse zanger Julio Iglesias (63), heeft hun vijfde gezamenlij ke kind gebaard. Het zoontje Guillermo kwam zaterdag in Miami Beach ter wereld. Volgens de artiest ging het om een na tuurlijke bevalling en maken kind en vrouw het uitstekend. Iglesias en Rijnsburger hebben samen al twee zonen en een meisjestweeling. Uit zijn vorige relatie heeft Iglesias drie volwas sen kinderen. David Hasselhoff mag dochters niet zien David Hasselhoff (54) mag zijn twee dochters Taylor-Ann (16) en Hayley (14) voorlopig niet zien. Al jaren vecht de acteur te gen een drankverslaving. Vorige week dook een videofilmpje op waarin de acteur in stomdron ken staat te zien is. Dochter Tay- lor-Ann maakte het filmpje om dat ze haar vader met zijn versla ving wilde confronteren. In de video smeekt ze hem de alcohol te laten staan. Vorig jaar scheid de David van Pamela Bach. De gedeelde voogdij over de kinde ren is nu in het geding. Werkstraf voor radiodeejay Beelen en rijdt wel eens te hard om op tijd in de studio in Hilversum te zijn. Vind je het lastig om met geld om te gaan en schulden te vermijden? Vele bedrijven en instellingen weten raad. Met als resultaat een ondoordringbaar woud van 'budgetdeskundigen' van wisselende kwaliteit. door Irene van den Berg illustratie Mare Kolle Haar pinpas verleidt \^il- ma van Broekhoven tot impulsaankopen. „Tien tje hier, tientje daar. Pin nen is zo eenvoudig en je ziet hele maal niet waar het geld naartoe gaat. Aan het einde van de maand denk je: waar is mijn geld geble ven?" Budgetconsulente Ankie Horjus uit het Friese Pingjum advi seerde haar om één maal per week huishoudgeld te pinnen en de rest van de week met haar portemon nee te betalen. Een open deur wel licht, maar Van Broekhoven was erbij gebaat. „Nu kom ik aan het eind van de maand meestal geen geld meer tekort." Veel Nederlanders vinden het lastig om hun uitgaven in de hand te houden. Eind decem ber 2006 stonden Nederlan ders samen voor 8 miljard in het rood op hun betaal rekening. Geen wonder dat bedrijven en instellingen hier op inspringen. Hulp is er in alle soorten en ma ten. Je kunt bij het Natio naal Instituut voor Bud getvoorlichting (Nibud) anoniem achter je computer een persoonlijk budgetadvies aanvragen. Wil je iets dieper op de materie ingaan, dan kun je ook e-mailen met budgetconsulenten. Bij andere consulenten kun je een persoonlijke afspraak maken. Maar kijk uit met wie je in zee gaat. Er is veel kaf onder het ko ren. „Wij zien de afgelopen jaren een sterke groei van allerlei budget consulenten, budgetbeheerders en schuldhulpverleners. Veel van de ze bureaus zijn ons een doorn in het oog", zegt voorzitter Ger Jaars- ma van Nederlandse Vereniging voor Volkskrediet (NWK). De branchevereniging krijgt jaarlijkse veel klachten binnen van mensen die gedupeerd raken door ondes kundige of zelfs kwaadwillende 'experts'. van het geld." Bunte be heert het geld van zijn cliënten. Vaak regelt hij de toeslagen, belastingen en ver zekeringen, betaalt hun rekenin gen, en zorgt dat ze wekelijks wat leefgeld hebben. Een vergaande maatregel dus. „Dat klopt. Maar mijn cliënten hebben het over zicht vaak zo totaal verloren, dat dit nog het enige is dat helpt", ver telt Bunte. Een deel van zijn cliën ten wordt doorverwezen via de ge meente en woningbouwverenigin gen uit de regio. Het gaat dan bij voorbeeld om mensen die anders uit hun huis gezet worden. Ook Bunte loopt soms tegen de grenzen van zijn kunnen aan. „Er is soms zoveel schaamte bij men sen dat ze liegen over het aantal schuldeisers dat ze hebben. Ook is het soms moeilijk om afspraken te maken. Dan spreken we af dat ze voor vijftig euro per maand mo gen bellen en dan krijg ik weer een rekening van tweehonderd eu ro binnen." Ook bij hem geldt: de cliënt zal uiteindelijk zelf zijn le vensstijl moeten aanpassen. Het Nibud raadt mensen altijd aan „Veel mensen die budgetadvies geven, hebben daar helemaal geen opleiding voor gevolgd", stelt [aars- ma. „Daar hoefje geen opleiding voor te volgen. Dat is gewoon een kwestie van levenservaring", kaatst Horjus de bal terug. Haar di gitale adviezen bestaan vaak uit eenvoudige tips. Zo adviseert ze mensen een overzicht te maken van hun financiën en te kijken wel ke kostenposten hoog zijn. „Blijkt dat ze heel veel geld kwijt zijn aan hun mobiele telefoon, dan raad ik ze bijvoorbeeld aan via internet te bellen." Horjus geeft toe dat op de ze manier lang niet iedereen kan Wil je zeker weten dat je met een goed opgelei de en bonafide budget- coach in zee gaat, dan raadt NWK-voorzitter Jaarrna aan je al leen te wenden tot de leden van de NWK. „Onzin", vindt Albert Bunte van het Bureau voor Budget en Inkomens Beheer uit Nieuwe- gein. „Het lidmaatschap van de branchevereniging kost duizenden euro's zonder dat er echt een meer waarde aan zit. Dat vind ik zonde hel pen. „Sommige mensen wil len wel meer geld overhouden, maar niet bezuinigen. Ik kan niet meer doen dan adviezen geven. Uitein delijk zullen mensen zelf stappen moeten ondernemen." Dj Giel Beelen is vorige week door de Haarlemse politierech ter veroordeeld tot een werkstraf van dertig uur en een boete van 340 euro, omdat hij in septem ber vorig jaar ondanks een rijver bod toch een auto bestuurd heeft. De Haarlemse dj kroop af gelopen september achter het stuur, nadat de kantonrechter in Den Haag hem eerder een rijont zegging van een half jaar had op gelegd voor een snelheids overtreding. Giel Beelen presenteert 's ochtends een radioprogramma tussen zes en negen Giel Beelen. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21