schizofreniepatiënt PZC Woensdag 9 mei 2007 1 9 Diabetespatiënte Yessica van der Palen met haar moeder Monique. tair Medisch Centrum (UMC) St Radboud. Ergens in Nijmegen - de exacte plek moet nog worden be paald - opent het centrum dit jaar de deuren. Een langgekoesterde wens van Westerlaken, die al twin tig jaar kinderen met suikerziekte behandelt, gaat daarmee in vervul ling. Hoogste tijd dat het er komt, stelt de kinderarts. „Na astma is diabetes type de meest voorko mende chronische ziekte in ons land. Zo'n vijfduizend kinderen tot zestien jaar hebben suikerziek te. En dat aantal neemt steeds ver der toe. Waarom weten we niet." Het CWZ ziet in de wijde regio van Nijmegen de meeste kinderen met suikerziekte: zo'n 215. UMC St Radboud behandelt 'slechts' zo'n 45 jonge patiënten. 'Samen ster ker' is nu het motto van het Kin der Diabetes Centrum Nijmegen en de verwachting is dat er uitein delijk zo'n vijfhonderd kinderen worden behandeld. In Nederland zijn nog enkele, in grootte verge lijkbare centra. Maar daar is niet de combinatie van patiëntenzorg, academische kennis en acade misch onderzoek in één kinderdia- betescentrum verenigd. Kinderen met suikerziekte behan delen is een tijdrovende klus. Wes terlaken: „We zijn er dag en nacht mee bezig. Het slokt heel veel tijd op." Collega dr. Kees Noordam, kinderarts in het UMC St Rad boud: „Een dokter kan zich bij een kind met diabetes totaal verliezen stoornis echter blijvend. Cannabis kan die geheugenstoornis bij hen verergeren." Op de zoektocht naar een biologi sche verklaring voor het effect van cannabis stuitte men op een can- nabisachtige stof die het lichaam zelf aanmaakt. Die stof heet anan- damide, naar het Indiase woord voor gelukzaligheid. Dit anandami- de hecht zich in het brein aan een stof, de cannabisreceptor, op her sencellen. „Anandamide en canna bis beïnvloeden op deze manier het signaalverwerkende verkeer tussen hersencellen. Vooral in de len van de hersenen die bij leren en onthouden zijn betrokken." Die geheugenstoornissen bij schi- zofreniepatiënten zouden, zo is de gedachte, verholpen kunnen wor den door de cannabisreceptor te blokkeren. In dat geval kan canna bis zijn verstorende werk niet meer doen. Die medicijnen zijn er. Linszen wil nu bij honderd men sen uitzoeken of dergelijke blok kers inderdaad het beoogde effect hebben. „Psychosen bij patiënten met schizofrenie zijn redelijk in de hand te houden met bestaande an- tipsychotica. Maar die medicijnen doen niets tegen de andere symp tomen van deze psychiatrische aandoening." Het onderzoek, een initiatief van het Topinstituut Pharma waarin universiteiten, overheid en farma ceutische industrie samenwerken, begint binnenkort. „In eerste in stantie willen we bij mensen met een hoog risico op een psychose nagaan aan welke geheugenstoor nissen ze lijden. Dat doen we ook bij mensen met een eerste psycho se die nog geen antipsychotica slik ken. Vervolgens willen we achter halen in hoeverre cannabis die stoornissen verergert. Zowel ge bruikers als niet-gebruikers willen we daarna met cannabisblokkers behandelen." Bij een positief effen zouden der gelijke middelen een mooie aan vulling zijn op de behandeling van schizofreniepatiënten, aldus Lins zen. De eerste resultaten verwacht hij over drie jaar. in de zorg. Het kan op elk mo ment misgaan." Wanneer een jongere suikerpa tiënt de leeftijd van zestien jaar be reikt, wordt die de rest van het le ven behandeld door een internist in plaats van door een kinderarts. Westerlaken: „Maar een heleboel zijn dan nog lang niet 'rijp' voor de internist." Het KDCN probeert de instelling van de medicatie bij kinderen met suikerziekte te optimaliseren, maar hen ook te helpen de ziekte te accepteren. Kinderarts dr. Paul Voorhoeve van het CWZ toe. „De kunst bij diabetes is namelijk pa tiënten te motiveren om zelf met de diabetes aan de slag te gaan." In het verleden gaf suikerziekte, op de lange termijn, bijna altijd complicaties. Nierbeschadigingen, blindheid en ook problemen met de vaten die kunnen leiden tot am putaties. Westerlaken: „Met een in tensieve behandeling kunnen com plicaties vijftien jaar worden uitge steld en misschien wel worden voorkomen." Yessica's moeder, Monique van der Palen, is blij dat het Kinder Diabetes Centrum Nijmegen er komt. „Het is goed dat alle experti se bij elkaar zit. Het scheelt voor ons ook een heleboel gereis. Alles wordt op één dag gepland. Het is ook mooi dat de kinderen contact met elkaar hebben. Het is goed voor de verwerking en acceptatie. Je staat er niet zo alleen voor." foto ANP Beetje vet helpt om gezond oud te worden Bij 65-plussers is een beetje overge wicht zo gek nog niet. Onderzoe ker S. Al Shin (University of Texas Medical Branch, Galveston) volgde zeven jaar lang een kleine 13 dui zend ouderen. Onder de ouderen met een Body Mass Index (BMI, index voor ge zond gewicht) van tussen de 25 en 35 (licht overgewicht), turfde hij minder sterfgevallen en minder mensen die hulpbehoevend wer den, dan onder degenen zonder overgewicht (BMI lager dan 25) en degenen met een fors overgewicht (BMI hoger dan 35). Lui oog wellicht ook bij volwassene te genezen Het dogma dat een lui oog alleen op jonge leeftijd verholpen kan worden wankelt enigszins. Het is namelijk gelukt volwassen ratten van hun luie oog af te helpen, schrijft A. Sale in het vakblad Natu re Neuroscience. Ratten met een lui oog werd het zien met het goe de oog tijdelijk onmogelijk ge maakt en ze werden in een kooi ge plaatst waar voor ratten veel te be leven viel. De overdaad aan visuele prikkels leidde ertoe dat de herse nen weer gebruik gingen maken van de signalen van het luie oog. Huidslijm bruikikker werkzaam tegen MRSA Een bestanddeel uit het huidslijm van de Amerikaanse bruikikker (Rana catesbeiana), ranalexine ge heten, is in combinatie met het an tibioticum lysostaphine in staat de groei van de beruchte ziekenhuis bacterie MRSA (methiciline resis tente Staphylococcus aureus) te blokkeren. Dit schrijft S.Graham in het vakblad Journal of Antimi crobial Chemotherapy, op grond van laboratoriumproeven. Het op duiken van MRSA leidt in Neder land geregeld tot het tijdelijk slui ten van hele ziekenhuisafdelingen. Meerokers hebben meer kans op dementie Meeroken is niet alleen slecht voor je longen, het tast ook de hersens aan. Niet-rokende ouderen die al decennialang samenleven met ie mand die wel rookt, lopen onge veer 30 procent meer kans om de ment te worden dan vergelijkbare ouderen die niet dagelijks in ander mans rook verkeren. Dit meldde T. Haight (University of Califor nia, Berkley) tijdens een congres van de American Academy of Neu rology vorige week in Boston, op grond van ondeszoek onder 9S5 65-plussers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19