Gezondheid Kind met diabetes in het middelpunt Geregeld blowen taboe voor 'R r\; Elke dag vijf 1 8 Woensdag 9 mei 2007 PZC HUISARTS door Paul van Dijk Een baby ligt in de couveuse aan de beademingsappara tuur en wordt plotseling benauwd. Kort daarna overlijdt het kindje. Achteraf blijkt dat het buisje waarmee de zuurstof wordt toegediend, verstopt zat. Elke dag overlijden in Nederlandse ziekenhuizen vijf mensen door medische fouten. Daarnaast lopen dagelijks honderd mensen blijvende schade op tijdens hun verblijf in het zieken huis. Dit kan variëren van een tijdelijke nierbeschadiging door verkeerde medicijnen tot het afzetten van het verkeerde been door een chirurg. Dit zijn de conclusies van een groot onderzoek (april 2007) uit onverdachte kring. De club van medische specialisten gaf zelf opdracht voor deze speurtocht naar medische missers. Onnodig doodgaan of blijvend letsel oplopen bleek vooral voor te komen door verkeerde diagnoses en foute medicatie. Met name oudere patiënten zijn de slachtoffers. Bij de berichtgeving over deze cijfers in de media verbazen me de naïeve reacties van deskundi gen en overheid. Alsof men bij verrassing tot de ontdekking komt: 'Hé, het is gevaarlijk in een ziekenhuis. Je kunt daar zo maar onnodig doodgaan'. Deze cijfers zijn echter al vele ja ren bekend. De schatting dat er in Amerikaanse ziekenhuizen elk jaar zo'n honderdduizend mensen omkomen door fouten werd voor het eerst gemaakt in 1991 door Harvard-onderzoe- ker Lucian Leap. Al eerder liet een overheidsonderzoek in de VS zien dat ongelukken de belangrijkste doodsoorzaak zijn bij kinderen. De ongelukken komen vaker voor in ziekenhuizen dan op welke andere plaats dan ook. De verbaasde reacties op de Nederlandse cijfers zijn vreemd: uit tientallen recente onderzoeken in het buitenland blijkt dat vermijdbare sterfte en vermijdbare schade bij ongeveer één op de tien opgenomen patiënten voorkomt Nederland doet het dan met 5,6 procent niet eens zo gek. Om u nog meer de stuipen op het lijf te jagen, de hier genoem de cijfers betreffen slechts de ge varen die u loopt door een ver keerde behandeling. U kunt ook nog doodgaan aan een infectie, opgelopen in een ziekenhuis, die u niet getroffen zou hebben als u thuis was gebleven. Jaar lijks overlijden hier in ons land minstens drieduizend mensen aan. Een ander onderbelicht risico werd in vakblad The Lancet (ja nuari 2004) vermeld. In Neder land krijgen elk jaar 208 mensen kanker door de röntgenstralen van medisch onderzoek. Uit een studie in het medisch tijdschrift Radiology (september 2005) blijkt dat van elke 1200 mannen die een CT-scan van hun hele lichaam laten maken, er één overlijdt aan kanker tengevolge van de stralingsdosis. Wat is de les uit al deze cijfers? Blijf uit de buurt van het zieken huis als u daar niets te zoeken hebt. Overleg bij medische problemen met de huisarts. Zij of hij is goed op de hoogte van de geva ren die u loopt in het zieken huis. Een zorgvuldige afweging kan van levensbelang zijn. In Tilburg was vorige week een debat over dit thema. De Rotter damse hoogleraar sociaal-medi sche wetenschappen Mare Berg vertelde dat er een lijst bestaat waarop precies wordt aangege ven in welk ziekenhuis u de grootste kans hebt om slachtof fer te worden van een medische fout. Er zouden grote verschillen zijn tussen ziekenhuizen. De lijst is echter geheim. Röntgenstralen van medisch onderzoek veroorzaken kanker Suikerziekte Diabetes is een chronische stof wisselingsziekte. Het lichaam is zelf niet meer in staat om sui kers (glucose) uit voeding te verwerken omdat er geen of onvoldoende insuline in de al vleesklier wordt gemaakt. Insuline is de 'sleutel' die zorgt dat glucose in de cellen terecht komt. Glucose geeft het lichaam energie waardoor spie ren en organen werken. In ons land zijn er zo'n 850.000 mensen met diabetes ofwel suikerziekte. Het aantal patiënten stijgt snel. Tussen 2001 en 2003 (meest recente cijfers) steeg het aantal perso nen met diabetes met 26 pro cent. Diabetes bestaat in verschillen de vormen. Type 1 diabetes, type 2 diabetes en zwanger schapsdiabetes komen het meest voor. Bij type 1 maakt de alvleesklier geen insuline meer aan. Type 1 ontstaat in korte tijd en meest al bij mensen onder de dertig jaar. In ons land hebben 74.000 mensen type 1 diabe tes, onder wie vijfduizend kin deren onder de zestien jaar. Vroeger heette dit type 'jeugd- diabetes'. - Bij type 2 maakt het lichaam nog wel insuline aan maar niet genoeg. Van de Nederlanders met suikerziekte heeft 85 tot 90 procent (ongeveer 600.000 mensen) type 2. Zwangerschapsdiabetes is een tijdelijke vorm van suikerziekte die kan ontstaan na de 24e week van de zwangerschap on der invloed van hormonen. Bij een op de twintig zwanger schappen komt het voor. - Patiënten met suikerziekte krij gen insuline toegediend via spuiten, infuus of een pomp. In suline inhaleren is in ontwikke ling. De juiste instelling op insu line is essentieel. Goede behandeling is nodig om ernstige complicaties als uitval van nieren, blindheid of vaatproblemen in voeten en be nen (met als mogelijk gevolg amputaties) te vertragen. Kinderartsen van Nijmeegse ziekenhuizen bundelen hun krachten met het Kinder Diabetes Centrum Nijmegen. Patiëntjes kunnen voortaan op één plek terecht. door Hélène van Beek foto Flip Franssen Yessica van der Palen uit Helmond (15) heeft sui kerziekte. Ze heeft diabe tes type 1. In een ernstige vorm. Het werd in 2004 ontdekt nadat Yessica een periode heel moe was, afviel, heel veel moest plassen en altijd dorst had. Ze ging naar de huisarts en de diagnose werd snel gesteld: diabetes type 1. Yessica maakt zelf geen insuline meer aan. Ze moest dus insuline injecteren onder de huid. Maar dat lukte niet. Haar artsen in het zie kenhuis in Helmond kregen haar niet ingesteld en ook een uitwendi ge insulinepomp bleek niet succes vol. Vervolgens kreeg Yessica insuline via een pompje dat werd aangeslo ten op een bloedvat. „Haar bloed- suikers waren hiermee goed, ze kreeg echter ernstige bacteriële in fecties", licht moeder Monique toe. „Ze kwam op de intensive ca re terecht en raakte in shock." Yessica is patiënt van kinderarts dr. Ciska Westerlaken van het Ca- nisius-Wilhelmina Ziekenhuis (CWZ) in Nijmegen. Uiteindelijk lukte het Westerlaken met behulp van gespecialiseerde collega's in Zwolle om Yessica goed ingesteld te krijgen op insuline. Door mid del van een implanteerbare pomp in de buik, die is bevestigd boven het buikvlies. „We hebben dag en nacht met dokter Westerlaken aan de telefoon gehangen. Ze bleef zoe ken tot ze het had", zegt Monique van der Palen. Het gaat nu gelukkig weer goed met Yessica. Ze volgt de opleiding vmbo theoretisch leren. En ze heeft haar hobby twirlen weer op gepakt, ondanks de insulinepomp in haar buik. Yessica kan binnenkort profiteren van de verzamelde kennis over dia betes in de beide Nijmeegse zie kenhuizen. Ze wordt patiënt van het Kinder Diabetes Centrum Nij megen (KDCN), een samenwer king van in suikerziekte gespeciali seerde kinderartsen (endocrinolo- gen) van het CWZ en het Universi- Hasj kan bij mensen met een aanleg voor schizofrenie niet alleen een psychose uitlokken, maar ook een extra aanslag op het geheugen plegen. Binnenkort begint een onderzoek naar het effect van zogenoemde cannabisblokkers. door Henk Hellema egelmatig blowen kan bij sommige mensen de vonk zijn die een k tikkende tijdbom tot ontploffing brengt." Daarmee doelt Don Linszen, hoogleraar psy chiatrie aan de Universiteit van Amsterdam, op een erfelijke aan leg voor schizofrenie. De 'ontla ding' uit zich als een psychose, één van drie kenmerkende symp tomen bij schizofreniepatiënten. „Deze manifesteren zich als wa nen, zoals het idee te worden ach tervolgd of stemmen in het hoofd te horen." Maar schizofreniepatiënten verto nen ook 'negatieve' symptomen: ze zijn futloos, zwijgzaam, uiten nauwelijks enige emotie en heb ben weinig sociale contacten. „Pa tiënten met schizofrenie komen tot bijna niets." Daarnaast kunnen ze zich ook moeilijk concentreren, vertonen ze geheugenstoornissen en hebben ze moeite met het op lossen van problemen. „Hun werk geheugen is aangetast, zegt Lins zen, die veel onderzoek heeft ge daan naar het effect van cannabis bij schizofrenie. „Van de patiënten die een eerste psychose hadden doorgemaakt, bleken stevige hasj- rokers - één joint of meer per dag - veel vaker én ook eerder een vol gende psychose te krijgen." Maar ook bij voor schizofrenie kwetsbare mensen die nog geen symptomen van de ziekte hadden, bleek cannabis de tijdbom op scherp te stellen. „Hasj bleek bij hen eerder een eerste psychose te veroorzaken." Cannabis vergroot bij deze kwetsbare mensen ook de kans op een schizofrene psychose. „Grote studies in Nieuw-Zeeland, Nederland en Zweden hebben daarvoor de bewijsstukken gele verd." Maar hasj doet meer, zoals ook be kend is bij mensen die geen aanleg voor schizofrenie hebben. Wie ooit een joint heeft gerookt, zal de voorbeelden van Linszen herken nen. „Iemand houdt een verhaal maar weet na een aantal zinnen al niet meer waar hij het over heeft. Of iemand vertelt een grap, men sen barsten in lachen uit, maar de verteller zelf begrijpt niet waarom er gelachen wordt." Het werkgeheugen werkt onder in vloed van hasj niet goed, zegt hij. „Tijdelijk, althans. Die geheugen stoornis komt ook bij patiënten met schizofrenie voor, maar dan zonder hasjgebruik. Bij hen is die

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 18