Verdiepen Schelde schaadt economie De vakantieservice van uw krant! Bon vakantieservice Uitbaggeren leidt tot verzanding en afbraak geulensysteem door Hester van Rees middelburg - De komende acht jaar komt er in Zeeland twee mil joen kubieke meter baggerspecie vrij (PZC 21-4). Dat is afkomstig uit de havens. Alle kans dat de noodzaak om te baggeren samen hangt met eerdere verdiepingen. Want dat is namelijk precies zoals het ook in de haven van Hamburg is gebeurd, En het is ook logisch. Door verdieping kan de Schelde meer water bevatten. Met elk tij wordt er nu meer water in ge stuwd. Daar is meer kracht voor nodig en de druk op het geulensys teem neemt toe. Drukverhoging zoekt een uitweg, naar opzij en naar voren. Het is goed te vergelijken met de pomp werking van het menselijk hart. Met elke hartslag wordt een hoe veelheid bloed de aorta inge pompt. Maar waar de elastische aorta de drukverhoging opvangt door uit te rekken en weer terug te veren, is dat in de geulen van de Schelde niet het geval. Druk tegen de geul- wanden leidt tot het uitslijpen van zand. Behalve druk naar opzij is er ook drukverplaatsing naar voren wat leidt tot het toenemen van de stroomsnelheid. Dat is precies wat watersporters en vissers de afgelo pen tien jaren ervoeren bij het an keren in de Schelde. De stroom is zó toegenomen dat handmatig ankerop gaan niet meer mogelijk is en men massaal is overgegaan op een elektrisch systeem. Met de stroming wordt het opgenomen zand meegevoerd en afgezet daar waar de stroming minder is, in ne vengeulen, in havenmonden, jacht havens, enz. Maar dit is niet het enige gevolg van uitdiepen. Een sterkere getijde- TE CAST Hester van Rees is lid van de lobbygroep ZeelandAnders golf brengt ook een langer door staande ebstroom met zich mee met een lagere laagwaterstand. Zo blijkt een verdieping opnieuw ver dieping noodzakelijk te maken. En dat is precies zoals het is gebeurd in de haven van Hamburg. Bovendien trad na elke nieuwe keer verdieping de verzanding snel ler op. Inmiddels moet dag en nacht gebaggerd worden om de ha ven vrij te houden van zand. Daar door verdampt de winst. In Zee land lijkt dit proces nu ook gaan 10 Woensdag 9 mei 2007 PZC de. Moet Zeeland meewerken aan een derde verdieping die het geu lensysteem verder verloren doet gaan en voor haarzelf steeds meer economische schade gaat opleve ren? Dat kan nooit de bedoeling zijn van het Scheidingsverdrag. Voor Antwerpen zou Zeebrugge de zeehaven moeten zijn. En de enige logische manier om het geu lensysteem nog enigszins te bewa ren is het huidige uitslijpingspro- ces stopzetten en wellicht enigs zins terugdraaien met buitendijkse maatregelen die stromen reguleert. Hoe vaker de Westerschelde wordt verdiept, des te sneller zal verzanding optreden in havenmonden en jachtha vens. foto Peter Nicolai De krant naar buren, vrienden of familie De tijdelijke bezorging elders in Zeeland is een gratis service. Vul de bon in. Vakantiewaardebonnen Abonnees die in Zeeland met vakantie gaan bezorgen wij de krant op hun vakantieadres (indien geen camping of bungalowpark) of zenden wij tijdig vakantiebonnen toe. Tegen inlevering bij één van onze verkooppunten krijgt u de PZC zo mee. De krant nagezonden per post Indien u buiten Zeeland in Nederland met vakantie bent, zenden wij u de krant op verzoek toe. Hiervoor hanteren wij de geldende portokosten. De krant komt wel een dag later op uw vakantieadres. Restitutie abonnementsgeld Wij brengen u 5,- in rekening op het te restitueren abonnementsbedrag als tegemoetkoming in de administratiekosten. Voor bovenstaande vakantieservice-mogelijkheden wordt een minimale duur van één week aangehouden. Vul de bon in en stuur deze portovrij uiterlijk twee weken vóór uw vertrek naar: Lezersservice PZC betr.: Vakantieservice Postbus 3229 4800 MB Breda U kunt lezersservice ook bellen: 0800-0231231, op werkdagen liefst na 10.30 uur. Op de website van de krant surft u naar abonneeservice: www.pzc.nl./abonneren Woonplaats: Maakt gebruik van één van onderstaande vakantie service-mogelijkheden: Ander bezorgadres in Zeeland (gratis service) Waardebonnen voor de krant op campings en bungalow parken in Zeeland Postverzending in Nederland 0,50 per dag) Restitutie abonnementsgeld 5,- in rekening) Ik ga met vakantie van: t/m Indien u de krant tijdelijk laat bezorgen bij iemand anders of op een vakantieadres, vul dan onderstaande gegevens in Woonplaats. UW MENINC De Postcode Loterij betrekt je bij iets waar je niet om gevraagd hebt. Dat is emotionele chantage. H. de Gier is naar de rechter gestapt (uitspraak 20 juni). De loterij bezorgt de mensen die niet meedoen angst om spijt te krijgen, (en kele reacties via www.pzc.nl Ik ken mensen die niet durven stoppen omdat ze bang zijn dat er dan in hun straat een prijs valt ter wijl ze dat geld hard nodig heb ben. Gilles Z Mijn postcode wordt gebruikt voor een loterij. Daar wil ik niet aan meedoen. Ik vind dat degenen die meedoen, dan maar op hun ei gen huisnummer geselecteerd moeten worden. Nu word je ver plicht om mee te doen dus pure chantage. Wim Koole De reclame is inderdaad niet sym pathiek maar iedereen weet dat, om te winnen, je mee moet doen aan een loterij. Een prijs claimen omdat je vindt dat de reclame niet deugt, is wat kinderachtig. Ie doet mee of je doet niet mee. Gewoon een kwestie van je gezond ver stand gebruiken en zelf bepalen wat je wel of niet wilt. Maja Het aardige van ons land is, dat er ruimte is voor dwazen en dat die, tegen elk gezond verstand in, ook nog door de rechter in het gelijk kunnen worden gesteld. Persoonlijk ben ik ernstig bescha digd, doordat de verkoper van staatsloten mij expres een lot heeft verkocht, dat 1 cijfer verschilde van een winnend lot. Psychothera pie, je snapt het al. Nog erger is het dat ik buiten mijn schuld in een postcodegebied moet wonen waarin nog nooit een prijs hoger dan 2 euro is gevallen. Dus wie is bereid mij het huis te verkopen waarop de volgende hoofdprijs gaat vallen? Help mij uit mijn psy chische nood, anders moet ik ie dereen aanklagen wegens het niet verlenen van hulp aan een mens in nood. Jullie zijn dus gewaar schuwd.... Theo Belachelijk. In mijn jeugd had je het rad van avontuur. Speelde je mee kon je een prijs winnen. Stel je voor dat je een ronde niet mee speelde en op je vorige lot viel een prijs. Shit, had ik het maar gehou den. Ik moet de eerste imbeciel nog ontmoeten die dan zegt dat hij een prijs gewonnen heeft om dat hij niet heeft meegespeeld en op zijn vorige lotnummer een prijs is gevallen. Wanneer je niet meespeelt moet je ook niet zeuren dat je niet ge wonnen hebt. Meespelen in een loterij is gokken. )e kan winnen of verliezen. Niet geschoten is altijd mis. Absurd dat dergelijke personen jus titie kunnen belasten met dergelij ke onzin. Het PZZ zou bijvoor beeld een oplossing kunnen zijn. W. Verhulst Dat bericht klinkt als dat iemand weer een weg gevonden heeft om zich 'schadeloos' te laten stellen.. Alsof Nederland meer en meer richting de Amerikaanse manier van claimen opgaat. Nog even en we stellen onze kapper aansprake lijk als ons haar niet goed zit als we net uit bed komen. Wat mij be treft moet het niet gekker worden en ze zeker geen 'schadevergoe ding' krijgen, want waarom zou er dan nog iemand meespelen in de loterij als het op deze manier ook kan? S. te Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10