Buitenland Sarkozy kijkt verder dan Frankrijk s ■e-r EU blij met keuze Fransen Voor 120,- korting op een internetabonnement hoefje niet te puzzelen iPrimafoon. WSCHOCPENEMLUGD R D w S Q P S R L U K N T G R B E N N O H D AR EK I I R G T H -2- Z L 0 H S MAN E G A T A V 0 E 1 N E O Internet Voordeel weken Ga direct naar Primafoon! Dinsdag 8 mei 2007 PZC Nieuwe president wil rol van Frankrijk in de wereld vergroten. door onze correspondent Olivier van Beemen PARIJS - Het was zondag alsof Nico las Sarkozy de wereld de komende vijf jaar wilde redden van armoe de, onrecht en het broeikaseffect. De nieuwe Franse president toon de zich in zijn overwinningstoe spraak uiterst ambitieus, niet al leen in het binnenland, maar ook in Europa en de wereld. Sarkozy wil dat zijn land er op het wereldtoneel weer helemaal bij gaat horen. Al enkele decennia neemt de invloed van Frankrijk en de Franse taal gestaag af. De mid delmatige relatie die Frankrijk met de VS onderhoudt en die een extra knauw kreeg tijdens de inva sie in Irak in 2003, werkt in het na deel van Frankrijk. Dat wil Sarkozy veranderen. Hij geldt als groot bewonderaar van de Verenigde Staten en studeerde - met beperkt resultaat - vorige zo mer iedere dag ëen uur Engels om zijn ontmoeting met president Ge orge Bush in september voor te be reiden. „Frankrijk zal altijd aan de kant van onze Amerikaanse vrienden staan, als dat nodig is", zei hij. Te gelijkertijd bleef hij kritisch. Hij vindt dat vrienden van mening Sarkozy: 'Frankrijk staat aan de kant van de onderdruk ten, waar ook ter wereld' moeten kunnen verschillen en bo vendien dat de VS, 's werelds grootste vervuiler, het initiatief moet nemen in de strijd tegen de opwarming van de aarde. De Amerikaanse reacties op de ver kiezing van Sarkozy waren posi tief Op korte termijn voorzien ex perts volgens de krant Le Monde 'wittebroodsweken' tussen beide landen, maar op lange termijn is wat meer spanning te verwachten. Vooral de opvolging van de Neder landse en de Canadese troepen in Zuid-Afghanistan speelt daarbij een belangrijke rol. De VS zou graag zien dat Frankrijk die taak vervult. Sarkozy sprak in zijn rede, die voor meer dan de helft gewijd was aan internationaal beleid, ook over de relatie tussen Frankrijk en de ar mere landen op aarde. Zijn land ziet zichzelf graag als de bakermat van de mensenrechten, de moder ne democratie en de Verlichting en heeft een traditie zijn waarden uit te dragen. Sarkozy speelde daar op in. „Ik doe een oproep aan iedereen op aarde die gelooft in tolerantie, vrijheid, democratie en humanis me. Een oproep aan iedereen die vervolgd wordt door tirannie en dictatuur. Ik wil alle kinderen ter wereld en alle gemartelde vrou wen zeggen dat het de trots en de plicht is van Frankrijk om aan hun Nicolas Sarkozy kant te staan", zei hij toen hij net een halfuur wist dat hij was geko zen, en even later: „Frankrijk staat aan de kant van de onderdrukten, waar ook ter wereld." Het is een verklaring die weinig verplichtin gen schept: Frankrijk kan ook weer niet alle wereldmisère ont vangen, zei Sarkozy vorige week nog in het debat tegen zijn rivaal [0800-0115 [kpn.com Snel en onbeperkt ADSL internet vanaf 9,95 p/mnd 10,- korting p/mnd op een l-jarig internet abonnement van KPN, Planet Internet of Het Net GRATIS installatie door monteur Ségolène Royal. Toch is het in ie der geval een andere boodschap dan het eerste signaal dat Sarko- zy's voorganger Jacques Chirac twaalf jaar geleden bij zijn aantre den de wereld instuurde: hij her vatte de kernproeven op het ei landje Mururoa. Concreet heeft Sarkozy aangekon digd dat een van zijn eerste reizen hem naar Afrika zal brengen. In voormalige Franse koloniën als Ma li en Senegal bestaat ongerustheid over de selectieve immigratie die Sarkozy voorstaat. Is hij er niet op uit de slimste Afrikanen, die de landen zelf juist goed kunnen ge bruiken, weg te plukken en de kansarme te laten zitten? Sarkozy zal inderdaad minder economi sche immigranten tot Frankrijk toelaten, maar streeft in ruil daar voor een ambitieus ontwikkelings beleid na. Hij wil Afrika helpen 'ziekte, honger, armoede en oor log' te overwinnen. www.parijsblog.nl Brussel verwacht dat er met Sarkozy zaken kunnen worden gedaan. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - Standaardreactie van 'Brussel' bij het aantreden van een nieuwe regeringsleider in een lid- staar, van welke politieke kleur dan ook: wij feliciteren hem/haar met zijn/haar benoeming en ho pen op een vruchtbare samenwer king. Zondag was het na de verkie zing van Nicolas Sarkozy tot de nieuwe Franse president niet an ders, maar binnenskamers zullen heel wat Europese leiders tevreden in de handen hebben gewreven. Onder Sarkozy wordt de kans op een oplossing voor het problem dat 'Europese Grondwet' heet im mers groter geacht dan onder Sé golène Royal het geval zou zijn ge weest. Onder Sarkozy zal pragma tisme zegevieren, heet het, en komt er met Franse instemming een 'uitgekleed' Europees verdrag, en zónder een politiek levensge vaarlijk nieuw referendum. Dat Sarkozy zondagavond laat als nog een kritische toon richting Eu ropa aansloeg wordt hem verge ven. Met Sarkozy aan het roer hoopt de Europese politieke en bu reaucratische elite vooral dat er weer zaken met Parijs gedaan kun nen worden. De drie stuurlieden van de huidi ge EU - Duitslands Angela Merkel, Europees Commissie-voorzitter Jo sé Manuel Barroso en straks Sarko zy - komen alle drie uit dezelfde gematigd conservatieve hoek. Sar kozy mag nu samen met Merkel, Balkenende en Barroso het pro bleem oplossen dat ontstond door de verwerping door de Fransen en Nederlanders van de Europese grondwet. Sarkozy zei zondagavond al dat 'Frankrijk terug is in Europa', en dat belooft wat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8