Buitenland EU wil van geruzie over Galileo af Paus wil populair worden in Brazilië Voormalig RAF-lid 11 Klar krijgt geen gratie Nieuwe rijken negeren Chinese één-kind-politiek Nieuw Russisch monument aan grens Estland PZC Dinsdag 8 mei 2007 7 De 'nieuwe rijken' en mensen op het platteland hebben steeds vaker ma ling aan het bevolkingsbeleid in China. foto Kin Cheung/GPD Brussel gaat systeem voor navigatie per satelliet zelf opzetten. door onze correspondent Hans de Bruijn brussel - De EU heeft genoeg van het consortium van bedrijven dat het Europese satellietnavigatiesys teem Galileo zou opzetten. De opdracht aan de groep onder nemingen wordt vrijwel zeker in getrokken en de EU gaat de ont wikkeling van het systeem zelf ter hand nemen. Dat gaat de Europe se belastingbetaler de komende ja ren extra geld kosten. Dat zei de Duitse verkeersminister Wolfgang Tiefensee, huidig voor zitter van de EU-transportraad, gis teren in Brussel. Volgens hem heeft het consortium zijn kansen verspeeld. „Galileo verkeert in een ernstige crisis. Het is een doodlo pende straat geworden." Het sys teem in 2010 operationeel hebben, zoals afgesproken, is daardoor on mogelijk geworden. De bedrijven in het consortium - EADS, Thales en Alcatel-Lucent uit Frankrijk, Inmarsat uit Groot-Brittannië, Finnemeccanica uit Italië, Deutsche Telekom en het Spaanse Aena en Hispasat - ru ziën al twee jaar over wie de lei ding van het project moet krijgen, wie wat moet betalen en vooral hoe de opbrengsten straks moeten worden verdeeld. De EU had een ultimatum gesteld en geëist dat de bedrijven het vóór donderdag eens zouden worden. Tiefensee zei er gisteren van uit te Brussel is het geruzie tussen de bedrijven die Galileo op zouden gaan zetten beu. De EU gaat de concurrent voor het Amerikaan se GPS nu zelf ontwikkelen. moskou - Lokale Russische autori teiten willen aan de grens met Est land een nieuw oorlogsmonu ment oprichten. Het is een ant woord op de omstreden verplaat sing van een Sovjet-beeld uit de Estse hoofdstad Tallinn. Volgens volksvertegenwoordiger Vitali ioezjilin wordt het funda ment van het monument morgen tijdens de jaarlijkse herdenking van de Tweede Wereldoorlog in de grensplaats Ivangorod gestort. Het komt te staan aan de rivier Narva die Ivangorod scheidt van de Estse stad Narva. Het besluit van Estland om het bronzen beeld van een militair van het Rode Leger te verplaatsen naar een begraafplaats aan de rand van Tallinn leidde tot felle protes ten van etnische Russen in Est land. Er raakten meer dan 150 mensen gewond en er viel een do de. gaan dat dit niet meer zal lukken. Galileo - een stelsel van dertig sa tellieten - moet de concurrent wor den van het Amerikaanse GPS, waar de huidige autonavigatiesyste men gebruik van maken. De EU had gekozen voor geheel private aanbesteding, maar dat is volgens Tiefensee een misrekening geble ken. Hij en Europees verkeerscom- missaris Jacques Barrot zullen vol gende week een voorstel doen om de EU zelf de opbouwfase van het systeem voor zijn rekening te laten nemen, waarna pas in de operatio nele fase - op zijn vroegst in 2012 - het bedrijfsleven erbij betrokken wordt. Met de keuze voor een 'pu- bliek-privaat partnerschap' van overheid en bedrijfsleven, hoopt Brussel de valkuilen van het huidi ge Galileo-project te vermijden. In de aanloopfase hebben de overhe den het voor het zeggen. Zodra de satellieten de ruimte in moeten, neemt het bedrijfsleven het over. De totale kosten worden geraamd op 3,5 tot 4 miljard euro. Het con sortium zou daarvan aanvankelijk tweederde betalen, de EU-landen de rest. Nu wordt dat mogelijk om gekeerd. Volgens Tiefensee is Galileo cru ciaal voor het Europese technolo giebeleid. Bovendien maakt het de EU minder afhankelijk van de Amerikanen, wier GPS-systeem ook militaire functies heeft. Gali leo is het grootste technologiepro ject ooit van de EU. Het moet 150.000 banen en negen miljard euro opleveren. Als de EU vanaf nu de bedrijven van het huidige consortium inder daad links laat liggen, zal zij op zoek moeten naar nieuwe partners in de satellietindustrie. Er is al ge suggereerd om te gaan samenwer ken met China. Benedictus gaat naar Brazilië om de leegloop van de kerk te stoppen. Aantal katholieken daalt Brazilië telt 185 miljoen inwo ners en daarvan is 64 procent rooms-katholiek. Daarmee is het het grootste katholieke land ter wereld. Tien jaar geleden was 74 pro cent van de bevolking nog ka tholiek. Het aantal protestanten groeit snel. De pinksterkerken, met nu 24 miljoen aanhangers, za gen hun aandeel van 11 tot 17 procent groeien. In het noordoosten leven veel aanhangers van de 'candom- blé', een religie van uit Afrika afkomstige slaven. peking - China vreest een te grote bevolkingstoename, omdat de nieuwe rijken het één-kind-beleid negeren en de armen op het platte land jong trouwen en kinderen krijgen. Bijna 10 procent van de welvarende echtparen heeft 'zelfs' drie kinderen, aldus de Chinese commissie voor bevolkingsplan ning. In China geldt sinds de jaren ze ventig een beleid dat stedelingen een kind mogen krijgen en men sen op het platteland twee. Een an dere maatregel om te voorkomen dat mensen te veel kinderen baren is het hoog houden van de huwba re leeftijd. Mannen mogen trou- door onze correspondent Frans Lindenkamp sao paulo - De paus staat deze week voor een zware opgave: zijn bekendheid vergroten onder de Brazilianen. Meer dan de helft van de inwoners weet niet eens dat hij Benedictus XVI heet. Dat was anders onder zijn charis matische voorganger, Johannes Paulus II. „Als God Braziliaan is, dan ben ik Carioca (inwoner van Rio)", riep hij op een van zijn drie rondreizen door Brazilië. Het lever de hem een grenzeloze goodwill op. Toch heeft ook hij niet kun nen voorkomen, dat de katholieke kerk in Brazilië danig in verval is geraakt. Het Vaticaan zoekt de leegloop in het doorgeschoten linkse engage ment van de Braziliaanse clerus. Met hun 'afstandelijke politieke ge dram' over de onafwendbare klas senstrijd tussen rijk en arm zou zij miljoenen ontevreden katholieken in de armen van de op Amerikaan wen als ze 22 jaar of ouder zijn en vrouwen vanaf hun twintigste. Directeur Zhang Weiqing van de bevolkingscommissie: „Met name op het platteland trouwen mensen vaak op jongere leeftijd." De nieu we rijken negeren het beleid van de overheid omdat zij, in tegenstel ling tot de rest, de boetes die staan op het krijgen van meer dan een kind wel kunnen betalen. In China wonen 1,3 miljard men sen, dat is 20 procent van de we reldbevolking. De Chinese rege ring wil het inwonertal tot 2010 onder de 1,36 miljard houden. In 2020 mag de bevolking niet groter zijn dan 1,45 miljard mensen. se leest geschoeide protestantse Pinkstergemeenten hebben gedre ven. Binnen de 'Pentecostais' ont moetten ze wat de katholieke kerk volgens velen ontbeert: persoonlij ke warmte en optimisme. De boodschap van de Pinksterge meenten is simpel en doeltreffend: wie zich toewijdt tot God schept levensvreugde en baant zich een Pinkstergemeente is de grootste concurrent van de katholieke kerk weg uit de armoede. Het Zuid-Amerikaanse land voert daar mee de wereldranglijst aan. Onder de vorige paus ging het roer al om. Wie Gods Woord al te zeer politiseerde werd teruggefloten. Nieuw te benoemen bisschoppen waren allen - zonder uitzondering - van conservatieve snit. De kruistocht tegen de progressie De Duitser komt nu waarschijnlijk in 2009 vervroegd vrij. Berlijn - Voormalig RAF-terrorist Christian Klar (54) krijgt geen gra tie. Dat heeft de Duitse bondspresi dent Horst Kohier gisteren bekend gemaakt. Klar werd in 1985 als lid van de linkse terreurorganisatie Rote Ar mee Fraktion veroordeeld tot vijf maal levenslange gevangenisstraf. Hij was onder meer betrokken bij negen moorden en elf pogingen daartoe. Kohier gaf geen concrete argumenten voor de afwijzing. Klar komt nu naar alle waarschijn lijkheid in januari 2009 op vrije voeten. Dan zit zijn minimaal uit te zitten straf er op. Kohier heeft zich beroepen op in formatie van justitie, een deskundi genrapport over Klar en gesprek ken met nabestaanden van de slachtoffers. Als laatste sprak Kohier afgelopen vrijdag zelf met Klar. Tegenstanders van gratie voor Klar voerden aan dat hij nooit berouw heeft getoond. Kohier maakte gisteren ook be kend dat hij voorlopig geen beslis sing neemt over het gratieverzoek van RAF-gevangéne Birgit Hoge- feld (50). Zij kreeg in 1995 levens lang wegens onder meer de moord op een Amerikaanse sol daat. Zij komt in 2011 vrij. Het der de nog vastzittende voormalige RAF-lid is Eva Sybille Haule. De 52-jarige vrouw werd in 1988 en 1994 veroordeeld wegens drie moorden. Zij kan eind dit jaar op vrije voeten komen. Eerder dit jaar kwam na 24 jaar cel Brigitte Mohn- haupt al vrij. De tot levenslang veroordeelde RAF-terrorist Christian Klar krijgt van bondspresident Kohier geen gratie. Klar was betrokken bij ne gen moorden. ven heeft gewerkt. De Braziliaanse bisschoppen zijn tegenwoordig ide ologisch aanmerkelijk minder ver deeld, tenminste naar buiten toe. De katholieke kerk in Brazilië pro beert de Pinkstergemeenten nu met dezelfde 'wapens' te verslaan. Dat lijkt te lukken. Goed nieuws voor Benedictus XVI is dat de rek uit de leegloop is, zo blijkt uit het jongste bevolkingsonderzoek. Bijna driekwart van de Brazilia nen (130 miljoen) ziet zichzelf nog steeds als katholiek. Slecht nieuws is dat slechts twintig miljoen ka tholieken praktiserend zijn. Daarin schuilt dan ook de grote uitdaging voor Benedictus XVI. Hij zal de komende dagen niet na laten erop te hameren: er moet harder geëvangeliseerd worden, want de omvang van de kudde is gevaarlijk gedaald. Maar of die op roep aanslaat, is de vraag. Veel bis schoppen koesteren heimelijk nog steeds veel sympathie voor de be vrijdingstheologie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7