'Afghanistan heeft recht op geduld' Kamer: zorghuizen moeten snel koeler pzc Dinsdag 8 mei 2007 5 Generaal Ton van Loon: 'Mensen durven nu weer te praten'. Generaal van Loon blikt terug op een halfjaar opperbevel Afghanistan. door Remko Tanis den haag - Zes maanden lang had de Nederlandse generaal Ton van Loon het bevel over ruim elfdui zend Navo-militairen in Zuid-Af- ghanistan, onder wie de tweedui zend Nederlandse in Uruzgan. Het doel van de missie is volgens hem in die tijd niet veranderd, het ka rakter wel. Een week geleden droeg Van Loon in Kandahar het commando over aan de Britse ge neraal Jacko Page. Inmiddels is hij weer terug in Nederland. War is er veranderd in Zuid-Afgha- nistan onder uw bevel? „Een half jaar terug richtten we ons met name op het creëren van het basisniveau van veiligheid. In middels komen we steeds meer toe aan de oorspronkelijke doelstel ling van de missie: het opzetten van goed bestuur en van de poli tie. We kunnen de Afghanen daar nu echt in ondersteunen." Toch wordt er nog veel gevochten en zeggen sommigen dat het zelfs onder de Taliban veiliger was dan nu. „Dat is schijn. Het was onder het Talibanbewind alleen veiliger als je precies deed wat ze zeiden. Om nog maar te zwijgen over de posi tie van vrouwen toen. Mensen dur ven nu weer te praten. Geestelijk leiders durven weer te zeggen dat zelfmoordaanslagen tegen de is lam zijn en dat iemand die burgers doodt, zichzelf geen moslim mag noemen. Dat zijn nogal uitspraken in een land waar de Taliban tot een aantal jaren terug bepaalde wat je mocht zeggen." „Een dorp ten noorden van Kanda har was volledig leeg toen ik er een half jaar geleden kwam. Er was niemand en niets. Nu bruist het, is er een levendige bazar waar ze zelfs mobiele telefoons verko pen. De mensen durven weer plan nen te maken voor de toekomst." Gaat het wel snel genoeg? „In een land waar mensen iedere dag voor hun bestaan moeten strij Minister wil meer windenergie op land den haag - Minister Cramer (Mi lieu) wil de productie van winde nergie op het vasteland gaan ver dubbelen, van 1500 naar 3000 me gawatt. Bestaande molens worden vervangen door veel grotere exem plaren. Bovendien zijn er volgens Cramer nog veel lege terreinen die door de provincies wel zijn aange wezen als windmolenpark, maar waar nog niets is gebouwd. Die moeten snel worden benut. Prinses Irene in nieuwe NCRV-serie hilversum - Prinses Irene gaat meewerken aan een nieuwe inte gratiereeks van de NCRV-tv, De Wereldboom. In elke editie vertelt prinses Irene van Lippe-Biester- feld 'vanuit haar betrokkenheid bij de natuur, over heimwee, over je thuisvoelen en het belang van het behoud van je eigen identiteit', al dus de NCRV. De eerste uitzen ding wordt op 26 mei vertoond. den, gaat het nooit snel genoeg. Af ghanen hebben ook geen belang meer bij beloftes, maar moeten nu resultaten gaan zien. Het land heeft zo'n lange periode van extre me problemen meegemaakt. „Hele instituties die we in Neder land vanzelfsprekend vinden, moe ten daar van de grond af worden opgebouwd. Dat doe je niet in een aantal maanden." De Afghaanse president Karzai wordt ook ongeduldig: hij waar schuwt voor 'ernstige gevolgen' als er burgerslachtoffers blijven vallen door Navo-vuur. „Als Navo hebben we de plicht te zorgen dat er geen burgerslachtof fers vallen. Karzai maakt zich te recht zorgen, maar hij weet zelf hoe vreselijk moeilijk het is in een land waar zoveel krachten positie ve ontwikkelingen teniet willen doen. Daarnaast komen ook veel 'De mensen durven weer plannen te maken voor de toekomst' 77-jarige verdacht van aanranding meisjes bergen op zoom - De politie heeft gisteren een 77-jarige man uit Ber gen op Zoom aangehouden voor de aanranding van meerdere min derjarige meisjes in zijn woon plaats. In totaal brengt de politie zeven aangiften in verband met de verdachte. De bejaarde man zit in middels vast en zal een dezer dagen worden voorgeleid aan de rechter-commissaris, zo maakte de politie bekend. Aanklacht tbs'er tegen therapeute om relatie groningen - Een tbs-patiënt die in de Groningse Van Mesdag-kli niek werd behandeld, klaagt zowel de kliniek als zijn voormalige the rapeute aan. De vrouw zou tijdens de behandeling een relatie met haar patiënt zijn begonnen. Vol gens zijn advocaat werd de thera peute ontslagen toen dit uitkwam. De kliniek heeft echter zijn cliënt niet schadeloos gesteld. Afghanen om door de steeds grove re tactiek van de Taliban." De huidige Nederlandse missie ein digt in augustus 2008, Canada trekt zich in 2009 terug uit het zuiden en andere Navo-landen staan niet be paald in de rij om militairen te stu ren. Is de adem van de Navo wel lang genoeg om de missie in Afgha nistan tot een succes te maken? „Afghanistan heeft recht op een beetje optimisme en geduld van de internationale gemeenschap. De Navo heeft de verantwoorde lijkheid voor deze missie op zich genomen en moet dat vasthou den. Waarom zou dat niet lukken? Het is eerder gelukt op de Balkan." Is de strijd tegen Taliban en andere warlords wel te winnen met de huidi ge tactiek, of moet er worden onder handeld om te zorgen dat ze de wa pens neerleggen? „Met extremisten, mensen die het land terug willen werpen in de middeleeuwen, daar is niet mee te praten. Dat heeft geen zin. De eni ge oplossing is ze keihard bestrij den. En dat lukt: in Zuid-Afghanis- Veroorzaker ongeval op terras was dronken maastricht - De 36-jarige in Frankrijk woonachtige Portugees, die zondag een terras in Maas tricht opreed en daarbij vijf men sen verwondde, had driemaal meer gedronken dan wettelijk toe gestaan. De Portugees had, met zijn cabrio automaat stilstaand voor een verkeerslicht, de versnel ling verkeerd geschakeld. Daardoor reed hij met hoge snelheid achter waarts het drukke terras op. Twaalf jaar cel wegens doden 'verkrachter' utrecht - De rechtbank in Utrecht heeft een 37-jarige man uit Utrecht gisteren veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf we gens doodslag. Hij had anderhalf jaar geleden op landgoed Amelis- weerd een 45-jarige Utrechter met een ijzeren pijp doodgeslagen. In een afgetapt telefoongesprek vertel de de man dat hij de verkrachter van zijn kinderen had vermoord. foto Lianne Sleutjes/GPD tan heeft de Navo nu het initiatief De Taliban zeiden dat ze Kanda har aan zouden vallen: dat is ze niet gelukt. Daarna zeiden ze: 'Wij zijn de baas in Noord-Helmand, daar komen jullie niet in'. „We hebben ze inmiddels laten zien dat dat onzin is. De regering van Afghanistan zal het altijd win nen." Maatregelen om te voorkomen dat bewoners bezwijken. den haag - Verpleeg- en verzor gingshuizen moeten alsnog werk maken van maatregelen om hun bewoners te beschermen tegen de gevolgen van een lange hete zo mer. Dat verlangt een Kamermeer derheid van PvdA, SP, CDA en Christenunie, naar aanleiding van een publicatie in deze krant. De SP heeft bij staatssecretaris Jet Bus- semaker (PvdA) om opheldering gevraagd. Investeringen in koeling en zonwe ring zijn met name in oudere ver- pleeg- en verzorgingstehuizen goeddeels uitgebleven, na de hitte golf van vorig jaar. Volgens SP-Ka- merlid Agnes Kant is het inmid dels kort dag. „Vorig jaar is ons al een hitteplan toegezegd, waarin het ook over koelinstallaties in be staande tehuizen zou gaan. Het plan is er nog steeds niet." CDA-Kamerlid Jan de Vries vindt het 'verontrustend' dat koepelorga nisatie Actiz zelfs nog geen voor stellen heeft gedaan, ook niet aan haar eigen leden. Bij Actiz is 95 Grootste missie Generaal Ton van Loon is de eerste Nederlander die zo'n hoge positie heeft ingenomen binnen de ISAF-missie van de NAVO. Het bevel van de veilig heids- en stabilisatiemacht in Afghanistan gaat iedere zes maanden over naar een gene raal van een ander deelnemend Navo-land. Onder generaal Van Loon had in de provincie Helmand de grootste Navo-operatie ooit plaats: Achilles. Daarbij werden in enkele strategische regio's Taliban aangepakt. Deze actie loopt op haar einde. procent van de 1685 verzorgings- en verpleeghuizen aangesloten. Esmé Wiegman, woordvoerster volksgezondheid van de Christen- Unie in de Tweede Kamer vraagt zich af wat de oorzaak van het pro bleem kan zijn. „Ik wil eerst weten of het geld, tijdgebrek of nalatig heid is." PvdA-kamerlid Agnes Wolbert meent dat ook in oudere gebouwen tijdens een hete zomer 'gezonde temperaturen' moeten heersen, om te voorkomen dat be woners aan de hitte bezwijken. 1^ Een meerderheid in de Tweede Kamer wil dat verpleeg- en ver zorgingshuizen snel werk maken van adequate koeling voor hun bewoners en werknemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5