CIZ vecht zorgclaim van gezin aan Sander de Jonge verleidt jury met Cilinder van Aspergelinten in restaurant De Zeelandbrug PZC Dinsdag 8 mei 2007 33 ZIERIKZEE - Souschef Sander de Jonge (uiterst links) van het Middelburgse restaurant De Eetkamer heeft in Zierikzee voor het tweede achtereenvolgende jaar de Asperge Amuse Wissel bokaal in ontvangst mogen nemen. De wedstrijd is een initia tief van het Zierikzeese restaurant De Zeelandbrug. Na een voorselectie traden elf souschefs en koks van gerenommeerde restaurants binnen en buiten Zeeland in het strijdperk. Hun opdracht was een amuse te creëren die afgestemd was op een speciale Riesling. Uiteindelijk verkoos de jury, waarin onder an deren de voorzitter van het Nederlandse Koksgilde, Paul Fagel zitting had, het gerecht Cilinder van Aspergelinten vanwege de uitzonderlijke balans tussen het gerecht en de wijn. Op www.dezeelandbrug.nl zijn alle deelnemende restaurants, de gerechten en een foto-impressie te zien. foto Dirk-Jan Gjeltema Hulsterse vecht tot aan de rechtbank voor de nodige thuiszorg. door Claudia Sondervan HULST - Waarom riskeert het Cen trum Indicatiestelling Zorg (CIZ) uithuisplaatsing van drie jonge kin deren, door hun moeder minder ondersteunende zorg te gunnen?, vraagt Johanna Adriaanse (33) uit Hulst zich af Ze is radeloos en aan het einde van haar latijn. Vorig jaar maart kortte CIZ haar indica tie voor ondersteunende zorg uit de AWBZ van twintig uur per week naar twaalf uur. Dat is te wei nig om zeven dagen per week lo- hanna te ondersteunen bij het huishouden en een oogje op de kinderen te houden, als die vrij zijn van school. „Ik heb een borderlinestoornis. Als het niet goed gaat met mij, ben ik onberekenbaar. Met vol doende zorguren gaat het heel goed met ons. Dan kan ik er met een slaappil een paar uur tussen uit als ik voel dat het misgaat. Dan is er iemand om voor de kinderen te zorgen. Maar we hebben een boerenbedrijf, mijn man kan niet elk moment van het land komen rennen." Ze maakte bezwaar en vocht het besluit aan bij de rechtbank. De rechter in Middelburg gaf haar op 19 maart dit jaar volledig gelijk en gelastte CIZ de indicatie weer naar twintig uur te brengen. Daar schoot Adriaanse niets mee op. CIZ kondigde aan in hoger beroep te gaan, en dat heeft een 'opschor tende werking'; zolang een recht bank niet nog eens heeft gekeken naar de zaak, hoeft het CIZ geen gehoor te geven aan het bevel van de eerste rechter. Wel kan Johanna via haar advo caat van de Stichting Rechtsbij^ stand een 'voorlopige voorziening' aanvragen, zodat zij in afwachting van het hoger beroep meer zorg uren krijgt. Maar dat kan pas als het hoger beroep daadwerkelijk is ingediend en daar mag de verwe rende partij zes weken over naden ken. CIZ wachtte tot een week voor het verstrijken van die ter mijn. Adriaanse kreeg afgelopen za terdag de aankondiging, maar een datum voor het hoger beroep is nog niet vastgesteld. „Dit wordt nog een zaak van maanden," vreest zij. Nieuwe argumenten zal CIZ op de beroepszitting niet aandragen, laat woordvoerder B. Faber van het hoofdkantoor in Driebergen we ten. Hij schrijft; „Het CIZ (en het Colle ge voor Zorgverzekeringen is het hiermee eens) is van oordeel dat de echtgenoot in staat moet wor den geacht de huishoudelijke ta ken en de zorg voor de kinderen op zich te nemen en dat er voor de opvang van de kinderen ge bruik kan worden gemaakt van voorliggende voorzieningen (zoals buitenschoolse opvang). De voor beschreven zorg is dan ook niet meegewogen in het besluit. Uit gaande van het protocol Onder steunende Begeleiding en het pro tocol Gebruikelijke Zorg is klasse 5 Ondersteunende Begeleiding geïn diceerd. Om mevrouw de gelegen heid te geven aan de nieuwe situa tie te wennen, heeft het CIZ een 'Mijn borderline heb ik ook niet enkel op werkdagen' afbouwregeling geïndiceerd. Er is rekening gehouden met de gebrui kelijke zorg die de partner van me vrouw kan geven." Adriaanse: „Mijn kinderen maken al gebruik van opvang: de buiten schoolse opvang, de oppas of ze spelen bij vriendjes. Afgelopen meivakantie hebben twee grote ne ven van mij hier gelogeerd tot don derdag, daarna zijn de kinderen el ders gaan logeren tot zondag. Van daag past mijn man op ze. Tussen door doet hij het hoognodige met het land en de dieren. Met hem mee naar buiten is te gevaarlijk. Mijn man doet al heel veel in huis en met de kinderen. Terwijl hij toch lange dagen maakt op het be drijf. Ook in het weekeinde, op een boerenbedrijf gaat dat zeven dagen per week door. Net als mijn borderline. Die heb ik ook niet en kel op werkdagen." De Hulsterse begrijpt niet waarom de zorg, die vroeger niet op leek te kunnen, nu zo beperkt is. „Toen de tweeling werd geboren, in 2000, kreeg ik zelfs veertig uur zorg per week voor mij en mijn dochter. Dat was toen ook nodig. Toen de kinderen vier werden ging dat terug naar 28 uur per week en vanaf 2005 naar twintig uur. En dat was prima. Daar was ik het mee eens. Met mijn gezins begeleider van de Privazorg spreek ik af wanneer ze komt, en dat kan ook in het weekeinde. Maar nu zit ik al een jaar op te weinig uren en ik merk dat ik het niet lang meer volhoudt. Als dit zo doorgaat, moet ik mijn kinderen naar een pleeggezin of een internaat breng en. Terwijl het heel goed gaat met onze kinderen. Dat kan ik zo hou den, maar wel met meer uren zorg." Het steekt Adriaanse dat CIZ niet luistert naar haar psychiater of huisarts of desnoods een eigen psy chiater onderzoek laat doen. De Middelburgse rechter deed dat wel. Medisch advies ligt niet in de be sluitvormingsprocedure bij indica ties. „Het lijkt wel of CIZ een machtsspel speelt." Wat is Borderlinestoornis Het Borderline syndroom is een persoonlijkheidsstoornis waarbij iemand alles in extre men voelt en ervaart en ook zo reageert. Mensen met bor derline zijn enorm impulsief, denken vaak zwart-wit en rea geren extreem. - Naar schatting 100.000 men sen in ons land hebben border line. Geregeld werk, een stabiel ge zin en een vaste relatie zijn zeldzaam onder borderliners. Wat is 'gebruikelijke zorg' „Iedere volwassen burger wordt verondersteld om naast een volledige baan of opleiding een huishouden te kunnen voe ren. In geval van een meerper- soonshuishouden (zoals een ge zin) staat het hebben van een normale baan per definitie het leveren van gebruikelijke zorg niet in de weg." (Tenzij de part ner voor diens baan zeven aan eengesloten etmalen van huis moet blijven). Protocol Gebrui kelijke Zorg, CIZ 2005.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 53